سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 / 09:03|کد خبر : 5833|گروه : اجتماعی

گفت‌و‌گوی خواندنی با نخبه مریوانی که در انبار شرکت نفت جارو می‌زند!

دانشجوی دکترای کردستانی  که در حال حاضر مشغول جارو کردن سوله‌ای در خوزستان است کلیپی درست کرد و از مسئولان کمک خواست.

دانشجوی دکترای کردستانی که در حال حاضر مشغول جارو کردن سوله‌ای در خوزستان است کلیپی درست کرد و از مسئولان کمک خواست.

به گزارش زریوار خبر، به نقل از خبرگزاری دانشجو، دانشجوی دکترای منابع آب زیر زمینی پس از آنکه کار مناسبی پیدا نکرد مجبور شد در یک سوله نفتی در خوزستان مشغول به کار شود. صلاح الدین کامرانی مجبور است بیش از ده ساعت در این سوله جارو بزند. متن زیر حاصل گفت‌و‌گوی ما با این نابغه است.

 شما کلیپی از خودتان منتشر کردید که به زعم برخی وحشتناک است. وحشتناک از این جهت که شما گفتید با داشتن مدرک دکترای منابع آب شغلتان جارو زدن یک سوله در خوزستان است بیشتر توضیح می دهید؟
 
کامرانی: این کلیپ کاملا واقعیت دارد و تمام حرف هایم مستند است .متولد 14 مرداد 68 هستم دو سال است که ازدواج کرده ام و فرزندی ندارم و از این بابت خوشحالم زیرا وجود بچه قطعا مشکلات ما را با این شرایط بیشتر می کرد.

لیسانسم را در رشته زمین شناسی در دانشگاه خوارزمی با رتبه برتر گرفتم. بلافاصله در مقطع فوق لیسانس دانشگاه شیراز پذیرفته شدم در آنجا نیز در رشته منابع آب رتبه برتر را کسب کرده و در مقطع دکترای دانشگاه خوارزمی نیز همین رشته را خواندم و ادامه تحصیل دادم. واقعا فکر می کردم که با داشتن تحصیلات می توانم شغل خوبی پیدا کنم اما دریغ از هیچ.
 
با این همه تحصیلات نتوانستید شغل مناسبی پیدا کنید؟
 
کامرانی: من تنها دکترای بومی آب های زیرزمینی در کردستان هستم. با توجه به مشکلات آب در کشورمان به نظر می رسد این رشته بتواند بسیار استراتژیک باشد. اما من چه در استان کردستان یعنی محل زندگیم و چه در استان های دیگر مراجعه کردم. چند سال پیش نیز از طرف کشور امریکا فرصت مطالعاتی برای من پیش آمد اما به دلیل سیاست های کشور و قطع ارتباط مطالعاتی، این فرصت نیز از دست رفت و من ماندگار شدم. بارها این سوال برای من پیش می آمد که با توجه به شرایط اقلیمی آیا هیچ جایی برای من وجود ندارد؟ هر جا که می رفتم همه می گفتند قانون قانون است و ما نمی توانیم از شما استفاده کنیم دیگر عقلم به جایی نمی رسید.

پس هزینه های تحصیل و زندگی را چه طور تامین می کردید؟
 
کامرانی: کارگر فصلی بودم، من عادت به کار سخت دارم، در دوران لیسانس در وقت های بیکاری به عنوان کارگر در ساخت پل شهید همت شرکت می کردم و حقوق کارگری می گرفتم. در دوره فوق لیسانس هم گارسونی می کردم،حتی یادم می آید در دوران دبیرستان فلاکس های بزرگ آب را پر از بستنی می کردم و به روستاهای اطراف می رفتم و آنها را می فروختم، سختی با زندگی من عجین شده است.

در حال حاضر چه می‌کنید؟
 
کامرانی: بعد از آن که از پیدا کردن کار ناامید شدم به چند نفر از دوستانم رو انداختم آنها هم سوله ای نفتی در استان خوزستان را به من معرفی کردند در حال حاضر در آنجا جارو می کشم.

با این همه تحصیلات!؟
 
کامرانی: بله هیچ کاری عار نیست، عار آن است که بیکار بنشینم و درآمدی نداشته باشم.اما با این وجود از بی ثمری خسته هستم . من می توانم کارهای بهتری انجام دهم و توانم بیشتر از یک جارو زن است به شرطی که من دیده شوم .

درآمدتان چه قدر است؟
 
کامرانی: درآمدی نداریم روزانه شاید 50 هزار تومان برای 8 نفر که مشغول به کار هستند دریافت کنیم و این مشکلی است که گریبان بیشتر بچه های کردستان را گرفته است، کار نیست، با وجودی که بچه های کردستانی اکثرا با استعداد و تحصیل کرده هستند و این سبب شده است که آنها برای تامین زندگی یا به شهرهای دیگر مهاجرت کنند و یا اینکه به کارهای پست روی بیاورند. خودم حاضر بودم اگر مرزها باز بو،د کوله بری کنم تا درآمدی کسب کنم. اما امکان این نیز از بین رفت.

گفت‌و‌گوی خواندنی با نخبه مریوانی که در انبار شرکت نفت جارو می‌زند!


 در حال حاضر شرایط کار در این سوله چگونه است؟
 
کامرانی: حجم کار بالاست، اما جای خواب داریم و از نظر بهداشتی نیز تا حدی مناسب است، اما حقوق پایین و روزی 8 هزار تومان درآمد بسیار شرایط سختی است. اما با این حال از این که بیکار نیستم خوشحالم و خدا را شکر می کنم. در حال حاضر نیز از درآمد دوران دانشجویی ام که از راه کارگری به دست آورده ام زندگی می کنم.

همکارانتان نیز در سوله تحصیل کرده اند؟
 
کامرانی: نه آنها عاقل تر از من هستند که درس بخوانند و وقت شان را با درس سپری کنند اکثر آنها تحصیلاتشان زیر دیپلم است.
 
 راه هایی که برای پیدا کردن کار طی کردید به نظر خودتان درست بوده است؟
 
کامرانی: من دانشجوی باهوشی بودم و دکترایم را با وجود سختی در طی سه سال و نیم خواندم. فکر می کردم هر چه قدر زودتر درسم تمام شود زودتر کار پیدا می کنم وقتی تحصیلاتم به پایان رسید به دانشگاه کردستان مراجعه کردم اما آنها توجهی نکردند به چند دانشگاه دیگر و شرکت های خصوصی نیز سر زدم آنها نیز دست رد به سینه ام زدند. برای پیدا کردن کار باید بند "پ" داشت که من نداشتم.
 
با این شرایط چطور ازدواج کردید:
 
کامرانی: شرایط ازدواج برایم سخت بود اما آنقدر خانواده همسرم شرایط راحتی پیش پایم گذاشتند که خدا را شکر در این زمینه به مشکلی برنخوردم. در حال حاضر نیز همسرم دانشجو است و در رشته بهداشت محیط دانشگاه کردستان درس می خواند.

 در حال حاضر هزینه های زندگی و اجاره خانه را چگونه تامین می کنید؟
 
کامرانی: من در خانه ای زندگی می کنم که پدرم اجاره آن را می پردازد جالب است بدانید پدرم کارگر شهرداری است.
 
از زمان پخش این کلیپ تا به حال مسئولی با شما تماس داشته است؟
 
کامرانی: بله امروز آقای جهانگیری خودشان مستقیم با من تماس گرفتند و به من گفتند اولین کسی هستم که با تلفن شخصی شان با من تماس گرفته اند از من خواستند هر چه زودتر به دفترشان بروم و در مورد شرایطم صحبت کنیم امیدوارم این تماس بتواند مشکلات من را حل کند.

انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شارومه ندچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 10:14

10
2

برای به ریزم زورم پی خوش بو که ئاغای جه هانگیری زه نگیان بو داوی یه که م جار که مه تنه که م خویندو زور گریام چون برایه کی خوم مه دره ک کارشناسی ئه رشه دی هه یه وه کو جه نابتان بی کاری تا ئیسته که ته مه نی35ساله نه یتوانیوه ئیزدواج بکات من که خوم دانیشتوی مه ریوانم چه نها جوانی ته حسیل کرده وه کو ئیوه هه ن که بی کارن به هیوای سه ر که وتن بو ئیوه ی به ریز وه هه مو ئه و جوانانه ی که قوربانی پارتی بازی بون

پاسـخ

مهدی مریوانیچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 10:43

9
3

خیلی سخته و درد داره حرفهاتون برادرم .اشگ از چشمام جاری شد و انشالله به بزرگی خالق مسئولین خائین به این همه جوان و ملت نجیب رو جلو چشم همین ملت رسوا بکند .ممنون زریوار خبر واسه تهیه این گزارش

3
5
احمد پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 | 07:54

دروغ نگو!!!!!!!!!!! اشک از چشمانم جاری شد!!!!!!!!!!!!!!!

پاسـخ

بالیده خچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 12:02

2
2

باسلام خدمت اقای کامرانی و مخاطبان
اینکه چنین کسی رو شناختیم نارحت شدیم
ولی دوستان هیچ وقت نامید نشیم اقای کامرانی بالای بیست سال برا هدف و ارزوی خود جنگیده والان گردو خاک گرفته بازهم نباید نامید بشه دوستان درخت ب فصل خود میوه میدهد حتی اگر باغبان هی اب و کود دهد امیدوارم ا کامرانی ب هدفش برسه و ی نفر پیدا بشه ک وجدانش بیداربشه
باتشکر

پاسـخ

عبداللهچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 12:39

1
3

اگه این روش جواب بده همه این کارو میکنیم 842افربن

پاسـخ

آریاچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 12:50

2
3

بیزحمت شماره منم به جهانگیری بده بگو با من یه تماس بگیره ..... خیال پلاو

پاسـخ

همشهری مریوانیچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 14:21

3
0

با عرض ادب
آقا ی کامرانی همشهری عزیز این یک دردی هست که فقط تو با آن دست و پنجه نزن نمی کنی اما کو گوش شنوا اگه تو شانس داشتی پدرت در یک سمتی در اداره آب به خصوص اداره آب مریوان مشغول یا بازنشسته آن اداره بود به جای دکترای که تو با خون دل به آن رسیدی یک سیکل الکی هم داشتی نانت تو روغن بود هزاران مورد در این شهر کوچک هست ماننده اداره *********************************** -من ها و هزاران جوانهای که پدر آنها شاغل نبوده چیست مسئولان کی جواب ما را میده مگه خدا به داده ما برسم دستمان در قیامت بر گردن شما ما که جوانی مان از دست رفت

پاسـخ

ع سجاديچهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 15:30

1
1

درود و خسته نباشيد خدمت خود و پدر بزرگوارتون .......

پاسـخ

کوردی1دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 | 02:24

2
0

درد امروز اکثر جوانان کورد و ایرانی مثل درد کامران است

از قول جوانها به جهانگیری بگو که فقط شما با تحصیلات عالی بیکار نیستی بلکه جوانان زیادی در جای جای ایرانزمین درد تو را دارند
و
به جهانگیری بگو که اشتباه کردیم به روحانی رای دادیم زیرا بدقول و خلاف وعده بود از راه دروغ در زمینه اخذ رای کاسبی خوبی کرد!!!

پاسـخ

منصوریکشنبه 23 اردیبهشت 1397 | 14:43

0
0

آقای کامرانی این کارتون و شیوه انجام آنرا نپسندیدم به چند دلیل 1- یه کم عزت نفس اکه داشتید بد نبود!!!! دکتری زمین شناسی داری یا دکتری پاچه خواری؟؟ واقعا ******* اون دانشگاهی که به شما دکتری داده باید گل گرفت که به شما یاد ندادن که آدمی از گرسنگی هم بمیرد نباید منت هیچ کس رو بکشد
2 دوست هم زبان اکه با این همه التماس و زاری فکر کردید کار پیدا کردید و کارمند یا کارشناس شدید قبلا کارمند رو نوکر دولت می گفتند الان شما شسدید نوکر دولت
3- در ضمن اگه شما علوم انسانی یکی از رشته هاش رو می خوندی چکار میکردی؟؟؟ اون موقع میرفتی جلو در سازمان ملل ک وامصیبتا من علوم انسانی خوندم الان کار ندارم ...
4 - این رشته ای که شما خوندید همه ازت انتظار دارند که فکر و ذهنت کار کنه که یک کار برای خودتون درست کنسد و ده نفر دیگه رو ببری سر کار نه اینکه التماس کنید
5 اون مدرک و اون چیزی که یاد گرفتید رو بریزیرد دور شما عزت نفس و آبروی هر چی دانشجوی دکتری رو با این روشتون بردید. برید ببینید اصلا کارتون درست بوده یا نه؟؟
6 دانشجوی مولد به کسی گویند که اگه کارهم براش نبود خودشو آویزان هیچ کس نخواهد کرد بلکه حتما برای خودش کار درست خواهد کرد

پاسـخ

محمدرضا بهاریشنبه 27 بهمن 1397 | 12:10

0
0

سلام آقای کامران اگر دوست داشتی درزندگی شما کمک کنند من حاضر هستم اگر دوست داشتی زنگ بزن09123714174

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی