سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
اختصاصی زریوار خبر/
دوشنبه 14 اسفند 1396 / 22:29|کد خبر : 5703|گروه : اجتماعی

استراق سمع و نصب دوربین مخفی در شهرداری/ اقدام غیر قانونی و خلاف منشور حقوق شهروندی

نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی ساختمان از نظر اخلاقی و قانونی زمانی مجاز است که همه افراد حاضر در ساختمان از وجود دوربین مداربسته اطلاع داشته باشند. به افراد متفرقه و افرادی که به آن مکان می آیند نیز باید اطلاع رسانی شود تا آن ها بدانند که توسط دوربین مدار بسته، تحت نظارت قرار گرفته اند.

نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی ساختمان از نظر اخلاقی و قانونی زمانی مجاز است که همه افراد حاضر در ساختمان از وجود دوربین مداربسته اطلاع داشته باشند. به افراد متفرقه و افرادی که به آن مکان می آیند نیز باید اطلاع رسانی شود تا آن ها بدانند که توسط دوربین مدار بسته، تحت نظارت قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، حریم خصوصی همواره در معرض خطر بوده است. هنگامی که نخستین دوربین‌های مداربسته نصب شده بودند، ترس از ضبط یا گوش دادن با آنها وجود داشت. برخی بر این باورند که نصب این دوربین‌ها باعث نقض حریم خصوصی آنها می‌شود، اما بسیاری معتقدند آنها برای امنیت عمومی نصب شده‌اند.در دنیای امروز، کاربرد دوربین های مداربسته بسیار افزایش پیدا کرده است. اکثر افراد با هدف نظارت و افزایش امنیت، دوربین مداربسته نصب می کنند. بنابراین تصویر کسانی که در محیط های عمومی رفت و آمد می کنند، توسط دوربین های مداربسته زیادی شکار می شود. نصب دوربین مداربسته به مقابله با وقوع جرم  و سرقت کمک می کند. 

چندی پیش شایعاتی در خصوص پیدا شدن چندین دوربین مخفی و دستگاه شنود در شهرداری شهر مریوان شنیده شد. این موضوع با انتصاب بختیار سعیدی سرپرست شهرداری مریوان در شهریورماه بیشتر مطرح شد اما بعد از گذشت چند ماه مشخص شد دوربین های زیادی در دفتر شهردار و اتاق انتظار مراجعه کنندگان بصورت مخفی و بدور از چشم و انظار عموم مردم نصب و راه اندازی شده است.

اقدامی که بطور قطع خلاف قانون بوده و بنا به تحقیقات انجام شده این اقدام بدون اطلاع و اجازه نیروهای امنیتی بوده است. بکار بردن دوربین های کوچک و کاملا پوششی در ساختمان شهرداری، اتاق مراجعات مردمی و دفتر شهردار حاکی از مسائلی است که تاکنون هیچ مسئولی حاضر به بازگو کردن آنها نبوده است.

تاکنون هیچ مسئولی حاضر نشده است علت نصب و راه اندازی دوربین ها، نیت نصب این دوربین ها و عامل نصب آنها را معرفی کند. جالب اینجاست این موضوع در هیچ مرجعی نیز مطرح و پیگیری نشده است.

نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی ساختمان از نظر اخلاقی و قانونی زمانی مجاز است که همه افراد حاضر در ساختمان از وجود دوربین مداربسته اطلاع داشته باشند. به افراد متفرقه و افرادی که به آن مکان می آیند نیز باید اطلاع رسانی شود تا آن ها بدانند که توسط دوربین مدار بسته، تحت نظارت قرار گرفته اند.

به گفته یک منبع مطلع این دوربین های پیش از آغاز بکار دور جدید شورای شهر در دیوار اتاق شهردار، اتاق محل انتظار مردم و دستگاه ضبط صدا در میز مدیریتی شهرداری بصورت کاملا حرفه ای و بدور از انظار عمومی جاساز شده بودند. بسیاری از مردم و حتی کارکنان شهرداری مریوان از این اقدام بشدت گلایه و اعتراض دارند و خواستار برخورد با عوامل این اقدامات خلاف قانون هستند. آنان معتقدند در محیط کاری اگر هم لازم است دوربینی هم نصب شود باید مشخص و جلوی دید باشد نه اینکه مخفی و پنهانی باشد.

حسن روحانی رئیس جمهور در دوره اول ریاست جمهوری خود با مطرح کردن حقوق شهروندی، منشور حقوق شهروندی را یکی از اقدامات مثبت خود معرفی کرد. وی در یکی از سخنرانی خود صراحتا خواستار برخورد قانونی با سوءاستفاده‌کنندگان از ابزارها و تجهیزات فنی با کاربرد جمع‌آوری پنهان صوت و تصویر در کشور شد. وی تجسس در کار مردم را اقدام غیر قانونی و نفی کرد وی تأکید کرد که هیچ کس حق ندارد در کار مردم تجسس کند.

این اتفاق در مریوان تاکنون رخ نداده بود و بسیاری را شوکه کرده است. مطمئنا نیروهای امنیتی و نظارتی شهرستان این گونه اقدامات را خلاف قانون می دانند و به هیچ وجه نصب دوربین های مخفی و پنهانی را به این گونه که در شهرداری مریوان اتفاق افتاده توصیه نمی کنند.

سوالاتی که اینجا مطرح است این است که آیا حراست شهرداری از این موضوع اطلاع داشته است؟ اطلاعات و خروجی این دوربین ها و شنود توسط چه کسی،  کجا نگه داری و به چه منظوری بکار رفته است؟ مسئولین سابق شهرداری این گونه اقدامات را با هماهنگی چه کسی یا کسانی انجام داده اند؟
 
گفتنی است این تجهیزات پنهان با آغاز به کار مدیریت جدید شهری از جمله دوربین ها و دستگاه های شنود کشف و خنثی شده است و همگی آنها از دیوار و محل جاساز شده غیر فعال شده اند.

عکس آرشیوی است

انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ودیگر هیچدوشنبه 14 اسفند 1396 | 22:42

16
0

و دیگر هیچ......

پاسـخ

داووددوشنبه 14 اسفند 1396 | 22:54

19
0

ی سلام میکنم ب اون دوست عزیز ک انقد فعاله و میخواد مچ بگیره سلام مچ گیر سلام جاسوس سلام خودفروش ....

7
0
جوجه سازی دوشنبه 14 اسفند 1396 | 23:33

حالابگیم این جاسوس اونی که داشته شنود میکرده کیه وهدفش چی بوده رعایت حقوق شهروندی یاخدمت به شهروند

پاسـخ

بهنامدوشنبه 14 اسفند 1396 | 23:06

18
0

واقعا شرم آوره مگه این شهر صاحب نداره. دیگه جرات نمی کنیم به هیچ اداره ای بریم. خجالت بکشید هر کسی بوده. حراست هم لابد خیلی گمنام تشریف داشتن. لطفن حراست جواب بده . اگر خبر نداشته که واقعا که ولی اگر بوده چطور امنیتی ها خبر دار نبودن. عجب کاری کردن
شهر بی صاحب به این میگن

0
5
ریبوار سه شنبه 15 اسفند 1396 | 12:43

باسواد تو هم : لطفا نه لطفن !!!!!!!!!!!!!!

پاسـخ

بلالدوشنبه 14 اسفند 1396 | 23:10

12
1

ببخشید رئیس حراست شهرداری کیه؟

9
0
ریزبین سه شنبه 15 اسفند 1396 | 12:57

دوست گرامی محض اطلاع شما امکان نداره حراست ازاین کارشرم آور بی خبر بوده باشه اما هرچه رابگنددنمک میزنند اما وای به روزی که نمک خود بگندد!...

پاسـخ

کسگمدوشنبه 14 اسفند 1396 | 23:37

20
0

همش معلومه حراست خبر داشته و خودش مسول کنترل و شنود دوربین هاست اگه بری اتاق ش مانیتور کنترل دوربین ها معلومه
امیدوارم ایشون حداقل جوابگوی این دوربین ها باشه...

پاسـخ

FOADسه شنبه 15 اسفند 1396 | 00:01

13
0

ای بابا شما خیلی عقب هستید این دوربین ها برای این بوده که در خوردن غذا ها صرفه جویی بشه. اون ها چون خیلی اهل صرفه جویی بودن و نمی خواستن پول غذایشان بیشتر از یه میلیارد بشه اومدن با نصب دوربین صرفه جویی نامحسوس کردن. باید همه مسئولین یاد بگیرن باید اینطوری مچ گیری کنن
از این به بعد مردم به در و دیوارها هم احترام بگذارن و گرنه کارشون جلو نمیره. مواظب باشید به دیوارها پشت نکنید و گرنه فیلمتون بعدا میاد بیرون

پاسـخ

خباتسه شنبه 15 اسفند 1396 | 01:15

8
3

امیدوارم اقای عبدالملکی مدیرکل محترم حراست استانداری شخصا این موضوع را فورا پیگری کنند،باتشکر از مدیر محترم کانال زریوار خبر

پاسـخ

علی مریوانیسه شنبه 15 اسفند 1396 | 06:46

12
1

با سلام خدمت زریوار خبر و شهروندان عزیز از شورا جدید و شهردار محترم خواهشمندیم موارد دوره قبل را گزارش و با مردم اطلاع بدهند در ضمن آقای شریفی شهردار محترم تا اعضا شهردار سابق در راس امور باشند وضع شهرداری از این بهتر نمی شود ودر جهت تخریب شما و شهرداری هستند خواهشا عوض کنید

پاسـخ

شهروندسه شنبه 15 اسفند 1396 | 10:58

8
1

این دوربینها در زمان شهرداری فواد کریمی نصب شده اند من بارها به شهرداری مراجعه کرده ودرال سی دی اتاقش داخل ساختمان اتاق انتظار حیاط وبیرون ساختمان را مشاهده کرده ام .شهردار جدید آقای شریفی تمام آثار فواد کریمی را بردار وبه مردمی بودن خودت ادامه بده.تنها کسانی جاودانه خواهند ماند که با مردم باشند.

پاسـخ

باتجربهسه شنبه 15 اسفند 1396 | 11:17

9
0

عملی زشته ببینید کی بوده اقای شریفی دوست ودشمن خود رونمیشناسه

پاسـخ

کانیاسه شنبه 15 اسفند 1396 | 14:19

11
1

شهردار باهوش.دمش گرم.مدبر و با جرات و جنم.پاک و خدمتگزار.آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی پرسنل خدوم که تعلق خاطر دارن به شهر و دیارشان.البته اونایی که تعلق خاطر دارن. سه ر ماره که پانو که ن .

پاسـخ

نفس .....سه شنبه 15 اسفند 1396 | 14:46

9
1

واقعا" که جای تاسف داره برای مسولین قبلی شهرداری مریوان . آخه هدفشون از این کار چی بوده؟ چرا باید دزدکی دوربین بزارن . امیدوارم که نهادهای امنیتی موضوع را پیگیری کنند.

پاسـخ

شهر بی کلانترسه شنبه 15 اسفند 1396 | 23:22

8
1

ای لعنتی بر اون کسی که این کارو کرده،آخه *******...میخای چیو ثابت کنی؟ تو خودت به این شهر گند زدی و آثار گندکاریت تا دهه ها بر روی شهر میمونه،امیدوارم خدا هرچه زودتر حق این شهر و مردم رو از گلوت بکشه بیرون و اینو مطمئن باش که خدا رسوای عالم و آدمت میکنه

پاسـخ

شمامهجمعه 18 اسفند 1396 | 19:58

0
0

این کار مسئول حراست شهرداریه .شهرداری خانه ی دوم مردمه و اساسا و اخلاقا و قانونا و شرعا این اقدام زشت محکومه و قابل پیگرد در مراجع ذیربط می باشد و از نهادهای محترم امنیتی انتظار پیگیری می رود

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی