سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
جمعه 11 اسفند 1396 / 11:37|کد خبر : 5694|گروه : سیاسی

ماموستا قادر قادری: بعداز چهل سال از عمر انقلاب ضرورت دارد مسؤولان در جايگاه و وضعيت معيشت روحانيون اهل سنت تجديد نظر كنند

ماموستا قادرى در همایش نقش علما و روحانیت در وحدت اسلامی كه در سنندج برگزار شد؛ به مشكلات روحانيون اهل سنت اشاره كردند و گفتند: با این تشکیلاتی که امروز روحانیت اهل سنت دارند، اسلحه لازم برای مبارزه در مقابل هجمه فرهنگی و رسانه‌ای و هجمه دشمنان به ایران و انقلاب و قرآن و رموز ما وجود ندارد.

ماموستا قادرى در همایش نقش علما و روحانیت در وحدت اسلامی كه در سنندج برگزار شد؛ به مشكلات روحانيون اهل سنت اشاره كردند و گفتند: با این تشکیلاتی که امروز روحانیت اهل سنت دارند، اسلحه لازم برای مبارزه در مقابل هجمه فرهنگی و رسانه‌ای و هجمه دشمنان به ایران و انقلاب و قرآن و رموز ما وجود ندارد.

به گزارش زریوار خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری روز چهارشنبه 9/12/96 در همایش نقش علما و روحانیت در وحدت اسلامی که با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان کردستان نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، اعزه علمای استان کردستان و مهمانانی از عراق و اقلیم کردستان عراق و جمعی از نخبگان در سنندج برگزار شد سخنان خود را حول دو محور «۱-ما که در ابتدا پرچم‌دار وحدت بوده‌ایم، چرا این‌گونه شده‌ایم ۲-وظیفۀ ما در این برهه از زمان چیست؟» ارائه دادند.

امام‌جمعه پاوه در ابتدای سخنان خود با اشاره به سفرهای خود به سیستان و بلوچستان در سال‌های گذشته و سخنرانی خود در آن دیار به مناسبت‌های مختلف خطاب به خانم حمیرا ریگی فرماندار قصر قند که در جلسه به‌عنوان مهمان حضور داشت گفتند: در یکی از سفرهایم به سیستان و بلوچستان دو درخواست به برادرم جناب آقای مولوی عبدالحمید پیشنهاد کردم؛ نخستین درخواستم این بود به زنان دیار سیستان و بلوچستان آزادی بدهید و درخواست دوم بنده آن بود که جوانان خود را برای داشتن محاسن تحت فشار نگذارید.

وی با اشاره به فرماندار شدن خانم ریگی در سیستان و بلوچستان تأکید کردند: بنده این موضوع را اتفاقی مبارک می‌دانم و خرسندم و آن را از برکات جمهوری اسلامی می‌دانم. به نظر اینجانب در گذشته در آن دیار محدودیت‌هایی برای بانوان وجود داشت و به حمداله امروز معلوم است که این محدودیت‌ها برطرف شده است و از این بابت خداوند را شاکرم.

ایشان سپس سخنان خود را با شعری از مولانا در وصف پیامبر بزرگوار اسلام شروع کردند و گفتند: مولانا می‌فرماید:

ای لقای تو جواب هر سؤال... از تو مشکل حل شود بی قیل‌وقال

ماموستا قادری گفتند: در زمان پیامبر بزرگوار اسلام دو جبهه " لااله‌الاالله الا الله" و جبهه " ما نعبدهم الا لیقربون الی الله زلفا " وجود داشت اما با وجود پیامبر بزرگوار اسلام (ص) اختلافی نبود و در صلح و صفا زندگی می‌کردند.

وی سپس به اختلافات مسلمانان بعد از رحلت پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: با رحلت پیامبر اسلام در امر جانشینی اختلاف پیدا شد اما تلمذ مدرسه رسول‌الله، تقوای حاکم در بین اصحاب و دلسوزی نسبت به همدیگر باعث شد آن اختلافات آفتابی نشود؛ اما با توسعۀ اسلام ورود اقوام مختلف به مدینۀ منوره و جنگ‌های جمل، صفین و نهروان اختلاف را بیشتر کرد.

امام‌جمعه پاوه در ادامه افزودند: با انتقال پایتخت اسلام از مدینه منوره به شام و سپرده شدن مسیر خلفای راشدین به بنی‌امیه اختلاف بزرگی در بین مسلمانان ایجاد شد و مدارس مختلفی ازجمله مدارس اشاعره، معتزله، شیعه و خوارج و به قول صاحب الفَرقُ بین الفِرَق بیش از ۷۰ مدرسه و نحله به نام دین و در عرض یکدیگر تأسیس شد و تنها لطف خدا بود که اسلام ماند.

ماموستا قادری سپس نقش علما را در ایجاد آرامش و حفظ دین بسیار مهم دانستند و گفتند: علمای اسلامی در طول تاریخ علی‌رغم جزر و مدهای حاکم و وجود جنگ‌های عدیده چون جنگ‌های صلیبی و مغول علیه اسلام و جنگ داعش و تحالف طالبان در ۱۰ سال گذشته آستین‌ها را بالا زده و از اسلام دفاع کرده‌اند.

ایشان در ادامه به نقش علمای کرد در ایجاد وحدت در انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: علمای کردستان از بدو تولد انقلاب اسلامی با خون خود اعلام وحدت کردند و به نسبت جمعیت بیش از سایر جاها برای این انقلاب شهید داده‌اند. علمای شهید ما اکثراً از نخبگان و خبره منطقه بودند جان خود را درراه اسلام تقدیم نمودند. این‌ها همه سند و شاهدند که علمای ما اهل وحدت بوده‌اند.

امام‌جمعۀ پاوه روحانیون را سربازان مبارزه با افکار تندروی دانستند و گفتند: اگر چه داعش ازنظر فیزیکی تمام‌شده و در حال تمام شدن است اما فکر داعش سال‌های سال خواهد ماند و علمای اعلام به‌عنوان پرچم‌داران مبارزه با این تفکر باید هوشیار باشند و اجازه ندهند تندروی و تکفیر در میان جامعه رشد و نمو نماید.

ماموستا قادری در بخش دوم سخنان اسلام و امنیت را مهم‌ترین اصول در حفظ انقلاب دانستند و گفتند: ما معتقد هستیم حفظ این دو اصل ممکن نیست الا مگر اینکه مسئولان و علما و مردم ما دست به دست هم دهند و در حفظ و پاسداری از اسلام و امنیت مجدانه کوشا باشند.

وی افزودند: مردم اهل سنت امنیت را بالاترین نعمت می‌دانند حب وطن، حفظ امنیت و حفظ برادری برای همه نسل‌ها دارای منفعت است و در این خصوص شعری را از شاعران کرد خواندند.

روزی که به امر حق جهان شد ایجاد.... و آدم خلق شد و آدمی‌زاده بزاد
 
مهر وطن و محبت قوم و نژاد .... در طینت مردم به ودیعت بنهاد
 
ایشان در ادامه به عمر چهل‌سالگی انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: در آیات متعددی در قرآن کریم خصوصاً در آیه ۱۵ سورۀ احقاف خداوند متعال به انسان‌ها تذکر می‌دهد که با اتمام چهل‌سالگی باید تجدیدنظر کنند ما هم در عمر ۴۰ سالگی انقلاب هستیم باید چاره‌جویی کنیم. دشمنان غفلت ما را می‌خواهند اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم دچار ضرر و خسران خواهیم شد.

امام‌جمعه پاوه در ادامه گفتند: نسل جوان امروز ما همانند نسل‌های گذشته نیستند؛ باید از توطئۀ دشمن هرچند ضعیف باشد غافل نباشیم. همچنان که شاعر کرد گفته است:
 
هیچ کاتی دوژمن به که م مه زانه ... نابی بژمیری دوژمن به دانه
 
ایشان به مشکلات روحانیون کُرد و نبود تشکیلات منسجم اشاره کردند و گفتند: کردها ضرب‌المثلی دارند می‌گویند: « ئه وه ل تیرم که؛ دوایی فیرم که » (اول مرا سیر کن بعداً از من توقع داشته باش)؛ واقعیت این است با این تشکیلاتی که امروز روحانیت اهل سنت دارند، اسلحه لازم برای مبارزه در مقابل هجمه فرهنگی و رسانه‌ای و هجمه دشمنان به ایران و انقلاب و قرآن و رموز ما وجود ندارد؛  می‌طلبد مسئولان محترم ابزار لازم و امکانات مناسب را در اختیار ما قرار دهند.

ماموستا قادری در پایان گفتند: ضروری است مسئولان بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی؛ در جایگاه و معیشت روحانیون اهل سنت، تجدیدنظر کنند؛ تا وضعیت روحانیون ما بهتر شود، آن‌وقت می توان از آنها انتظار داشته باشیم در مقابل تندروی و انحرافات و اعتیاد و... مبارزه کنند؛ و گرنه با این اسلحه‌ای که امروز در اختیار داریم مبارزه مشکل است.
 
وی افزودند: اگر شاهد تغییرات و تحولات باشیم، فنعم و بها؛ ان شاالله اقدام مثبت خواهیم دید؛ اگر هم اقدامی انجام ندادند در حد توان خودمان همچنان که در گذشته بوده‌ایم، ان شاء الله هستیم و خواهیم بود.

ماموستا قادر قادری: بعداز چهل سال از عمر انقلاب ضرورت دارد مسؤولان در جايگاه و وضعيت معيشت روحانيون اهل سنت تجديد نظر كنند
انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی