سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
#من مریوانیم
یکشنبه 6 اسفند 1396 / 11:05|کد خبر : 5672|گروه : فرهنگی

مریوان، یک شهر یک فرهنگ/ترقه بازی در شأن مریوان نیست

مریوان خود به تنهایی یک فرهنگ است، یک فرهنگ منحصر به فرد و دارای فاکتورهای هنرکردن، خلق کردن، فداشدن و انسان بودن.

مریوان خود به تنهایی یک فرهنگ است، یک فرهنگ منحصر به فرد و دارای فاکتورهای هنرکردن، خلق کردن، فداشدن و انسان بودن.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، برای شناخت مردمانی دارای فرهنگ و ارادەی انسانی همچون مریوان نیازی نیست که با آنها باشی و با آنها زندگی کنی تا به میزان شعور اجتماعی آنان پی ببری. آنچه در چند سال اخیر برای همه آشکارتر شد اینکه مریوان خود به تنهایی یک فرهنگ است، یک فرهنگ منحصر به فرد و دارای فاکتورهای هنرکردن، خلق کردن، فداشدن و انسان بودن.

حرکت فداکارانه معلم مریوانی برای حمایت و اعلام همدردی با دانش آموز بیمار، شکستن تفنگ های شکارچی و خودداری از شکار حیوانات، اقدام جمعیِ تعمیرکاران مریوانی برای یاری رسانی و ارائه سرویس رایگان به مسافران نوروزی،  نجات جان یک حیوان توسط سید محمد باختر سرباز مریوانی در پادگان عجب شیر یک جریان اجتماعی برخواسته از فرهنگ اهالی آن که کمتر در شهرها و مناطق دیگر با این تعدد و کثرت روی می دهد و می توان بزرگترین پروژەهای تحقیقاتی و پژوهشی حوزە جامعە شناسی را از دل آن بیرون آورد و حتی آن را وارد واحدهای درسی مدارس کرد.

مريوان يكی از شهرهای توريستی كردستان است. از طبيعت بكر و زيبای كردستان، فرهنگ كهن و مردمان مهربان و مهمان نوازش هر چه بگوييم كم گفته ايم. به جذابيت های بی نظيری برخورد می كنيد كه دل هر گردشگری را می ربايد. شهر مريوان در فاصله 130 كیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است. بی شك طبيعت فوق العاده زيبای مريوان شما را محسور خود می كند.

اگر بخواهيد از ديدنی های مريوان به طور خلاصه بدانيد، بايد از تالاب زريوار، آبشار گويله، پوشش گياهی و جنگلی بسيار زيبای اطراف شهر و بخش های سرشيو و خاووميرآباد، محوطه های بسيار ديدنی روستاهای حاشيه زريوار، كوه ميراجی، بازار مرزی باشماق، قلعه امام (قه لاي مه ريوان) و قلعه تاريخی هه لوخان كه هر كدام براي خودش دنيايی است.

در فرهنگ غنی مردم کورد مریوان چیزی به اسم ترقه و ایجاد مزاحمت و ایجاد سروصدا برای مردم نبود اما در چند سالی است که در روزهای پایانی سال به بهانه مراسمات جشن عید-سال نو- برخی افراد با سوزندان لاستیک و ترقه های بزرگ باعث وحشت مردم و مسافران نورزی می شوند. ایجاد مزاحمت از سوی هر کدام از شهروندان مریوانی باشد یک گردشگر و مسافر نوروزی آن را به اسم همه مریوان در ذهن خود نگه می دارد .
 
در سالهای گذشته تعدادی با جمع شدن در چند نقطه شهر با ترقه بازی و آتش زدن لاستیک و چوب به قول خود به استقبال سال نو رفتند. روشن کردن آتش و سوزاندن لاستیک و همچنین ترقه بازی و ایجاد وحشت برای شهروندان و مسافران در فرهنگ مردم مریوان نبوده است اما متاسفانه چند سالی به معضل بزرگی تبدیل شده و هیچ کس نیز به این موضوع مهم اجتماعی و فرهنگی توجه نمی کند.
 
آتش زدن خیابان ها و خراب کردن آسفالت خیابان ها جزء ضربه زدن به خود و ایجاد زحمت برای کارگران شهرداری چیزی دیگری به دنبال ندارد. پدر و مادرها نباید اجازه دهند فرهنگ مناطق کورد با چند دقیقه ترقه بازی و ایجاد سروصدا خدشه دار شود.
 
مردم منطقه مریوان از لحاظ آداب و رسوم تفاوت چندانی با كردهای دیگر مناطق ندارند رسوم مختلف مناطق كردنشین به یكی از مراحل یا پدیده‌های تاریخی پیوند دارد. مردمان مناطق مختلف شهرستان مریوان از نژاد آریایی، زبان آنان كردی، دین اسلام و سنی مذهب(شافعی) می‌باشند جشن‌هایی كه در میان آنان مرسوم است در برگیرنده جشن‌های مذهبی، ملی و باستانی است كه ریشه در باورهای كهن مردم داشته و اغلب تاریخی و پاره‌ای اسطوره‌ای است.
 
مراسماتی نظیر شوشوبراتی، جشن آغاز سال(سه رسال)، چهارشنبه‌سوری، عروس‌باران(بوكه‌بارانی)،از شكوه خاصی برخوردار و با شادی و سرور زایدالوصفی برگزار می‌گردد.

تصاویری از ترقه بازی سالهای گذشته 

مریوان، یک شهر یک فرهنگ/ترقه بازی در شأن مریوان نیست

مریوان، یک شهر یک فرهنگ/ترقه بازی در شأن مریوان نیست

مریوان، یک شهر یک فرهنگ/ترقه بازی در شأن مریوان نیست

مریوان، یک شهر یک فرهنگ/ترقه بازی در شأن مریوان نیست


انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

ترقه بازی خطر جشن سال نو نوروز 97

بازدید ها : 1350

نظرات بینندگان :

شارومه ندیکشنبه 6 اسفند 1396 | 12:06

5
0

ولله مغزمان چووه به ده س ئه م ارازل واوباشو شه و نیه له خه و را نه پرین
بخوا زور عیبه خه لک نه خوشی هه یه ، تا که ی ژیر نابن تا که ی دوا که وو توویی

پاسـخ

شهروندیکشنبه 6 اسفند 1396 | 21:17

5
0

ترقه بازی درفرهنگ ما جایگاهی ندارد وبا زنده کردن رسومات خود که به حق زیبا هستند هم سلامت وهم اصالتمان را حفظ کردیم از مسئولین تقاضا داریم ضمن کنترل وبرخوردبا تهیه وفروش مواد مترقه برنامه ریزی وتدارک لازم جهت برپایی آیین های باستانی نوروز را به عمل اورند ضمنا با این مراسمات اصیل و باستانی می توانیم سالانه گردشگران زیادی را جذب کنیم مراسمهای مانند هل پرکی ،برپایی آتش در روستاها ،شو شو به راتی و بازیهای بومی و محلی در سطح وسیع وهدف مند

پاسـخ

عزیزجمعه 11 اسفند 1396 | 13:10

1
0

باید فرهنگ کلمه نه بکار ببریم چون ترقه بازی در شان ما نیست ،از خودمان شروع کنیم و از خریدن این نوع وسایل که ارزش هیچی ندارد امتناع کنیم و بجای خریدن آن پولشو به بچه های بی بضاعت بدیم تا این دم عید مثل مردم عادی از وسایل نو جلوگیری کنیم

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی