سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 28 بهمن 1396 / 09:01|کد خبر : 5654|گروه : فرهنگی

جشن باستانی نوروز 97 پالنگان سوم و چهارم اسفند برگزار می شود

مراسم جشن نوروز و سال نو از سوی مردم مناطق اورامانات با رقص و پایکوبی و برافروختن آتش در روستای "پالنگان" کامیاران سوم و چهارم اسفند برگزار شد.

مراسم جشن نوروز و سال نو از سوی مردم مناطق اورامانات با رقص و پایکوبی و برافروختن آتش در روستای "پالنگان" کامیاران سوم و چهارم اسفند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، مسئولین برگزاری این مراسم باستانی اعلام کردند با توجه به فرا رسیدن بهار و نوشدن طبیعت ،جشن های فرهنگی و باستانی در سراسر زاگروس برگزار شود.

مناطق مختلف هورامان از جمله(پالنگان) نیز با شور و شوق به استقبال بهار می روند و به صورت نمادین نور خورشید را به خانه های خود می آورند تا از روشنی و گرمی سرشار شوند. لباسهای رنگین زنان و مردان این سرزمین و رقص و شادی آنها در اطراف شعله های آتش،هارمونی خاصی ایجاد کرده که دیده‌ی هر بیننده یی را به خود جذب می کند.

در سوم و چهارم اسفند مردم مناطق اورامانات از هنرمندان، شاعران، خبرنگاران و خواننده ها از سراسر کشور در روزهاحضور خواهد داشت.

هر ساله در روستای پالنگان و چشمیدر مردم 25 روز مانده به اول فروردین به استقبال سال نو می روند و با مراسم پایکوبی و رقص کردی، نوروز محلی خود را جشن می گیرند. اما در سالجاری بدلیل کشته شدن دو سیمبان چشمیدری بر اثر ریزش بهمن در منطقه اورامان این مراسم در این روستا برگزار نشد.

گفتنی است این ناحیه از اورامانات بدلیل پایین بودن ارتفاع روستا نسبت به سطح آب های آزاد گرم تر از مناطق دیگر می باشد و رویش گیاهان زودتر اتفاق می افتد.

انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

قباددوشنبه 25 شهریور 1398 | 07:43

0
0

با سلام
تاریخ برگزاری جشن نوروز در پالنگان چرا د.جاهای مختلف یکسان نیست. این نا هماهنگی باعث سر درگمی گردشگر میشه.
با تشکر

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی