سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
فرماندار مریوان :
یکشنبه 3 دی 1396 / 00:06|کد خبر : 5483|گروه : اجتماعی

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت/ دستگیری 3 نفر از عاملان حریق+تصاویر

فرماندار شهرستان مریوان گفت : متاسفانه بدلیل برخی باورهای اشتباه نیزارهای دریاچه زریوار برای چندمین بار پیاپی به آتش کشیده می شود.

فرماندار شهرستان مریوان گفت : متاسفانه بدلیل برخی باورهای اشتباه نیزارهای دریاچه زریوار برای چندمین بار پیاپی به آتش کشیده می شود.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، محمد شفیعی در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه متاسفانه نیزارهاری دریاچه زریبار از راس ساعت 2 بعداز ظهر امروز شنبه از سوی افردای ناشناس به آتش کشیده شد و همچنان در آتش می سوزد، گفت: پس از آتش سوزی که چند روز پیش در این دریاچه رخ داد سه نفر به اتهام آتش زدن نیزارهای این دریاچه از سوی ماموران محیط زیست مریوان دستگیر و تحویل مقامات قضایی داده شدند اما تاکنون فرد یا افراد متخلف و همچنین دلایل آتش سوزی بعداظهر روز شنبه دریاچه مشخص نشده است.

فرماندار شهرستان مریوان با اشاره به این نکته که نیزارهای آتش گرفته به وسیله آب دریاچه محاصره شده است اظهار داشت : هرچند مهار آتش بدلیل نبود برخی امکانات بسیار سخت است اما هم اکنون پرسنل محیط زیست شهرستان مریوان با تمام توان و تلاش در حال مهار اتش هستند اما بدلیل ورزش باد و گستردگی آتش همچنان مشغول خاموش کردن آتش هستند.

محمد شفیعی با عنوان این نکته که از زمان وقوع آتش در نیزارهای دریاچه زریبار پرسنل محیط زیست برای مهار آن در این دریاچه حضور داشته و مشغول به فعالیت مهار آتش هستند افزود : متاسفانه در جریان این آتش سوزی بیش از چندین هکتار از نیزارهای این دریاچه در آتش سوخته و خاکستر شده است.

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

آتش زدن نیزارها تنها باعث از بین رفتن لانه جانداران این دریاچه می شود

فرماندار شهرستان مریوان اظهار کرد : هرچند دلایل اصلی این آتش سوزی برای ما به صورت کامل مشخص نشده است اما باید عنوان کرد که متاسفانه شایعاتی در بین مردم بومی منطقه وجود دارد مبنی بر این که با آتش زدن نیزارها باعث تقویت دریاچه می شود که این امر به کلی کذب است.

محمد شفیعی اظهار کرد : آتش زدن نیزارهای دریاچه زریوار در این فصل سرد سال که پرندگان بومی و مهاجر در آن لانه کرده و زندگی می کنند تنها می تواند خسارتی جبران ناپذیر به محیط زیست وارد نموده و باعث از بین رفتن این حیات وحش می شود.

شفیعی خاطرنشان کرد : این دریاچه پناهگاه و مامنی برای حیات وحش است و هر گونه آتش سوزی در آن و حتی بر روی خاک عاری از پوشش گیاهی اطراف آن موجبات از بین رفتن جانوران و جاندارانی و پرندگان ساکن را فراهم می اورد.

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

آتش زدن نیزارهای دریاچه زریوار باعث نابودی زیست گاه جانداران می شود

فرماندار شهرستان مریوان با اشاره به این نکته که آتش زدن نیزارهای این دریاچه باعث تخریب محیط زیست و نابودی حیات وحش می شود اظهار کرد : به اعتقاد کارشناسان محیط زیست آتش سوزی در این دریاچه تاثیرات منفی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

شفیعی افزود : آتش سوزی های اخیر به پرندگان، آبزیان و تمامی جاندارانی که در این دریاچه زیست می کنند آسیب جدی وارد نموده و حتی می تواند باعث فرار تمامی پرندگانی گردد و این امر باعث شود در سال های آینده شاهد مهاجرت این پرندگان مهاجر به این دریاچه نباشیم.

وی بیان کرد : برخی از افراد بومی فکر می کنند که اگر نیزارهای موجود را به آتش بکشند می توانند به نوعی باعث احیای آن گردند که فکر اساسا اشتباه بوده و باید عنوان کرد که وقوع هر گونه آتش سوزی در ان نه تنها می تواند به محیط زیست را از بین ببرد بلکه می تواند چهره گردشگری شهرستان را نیز مخدوش نماید.

وی با بیان این نکته که دریاچه زریوار مهمترین نقطه گردشگری این شهرستان است اظهار کرد : ساکنین شهرستان مریوان باید بدانند که مردم سراسر جهان این شهرستان را با نام این دریاچه می شناسند و اگر خدای ناکرده شیوه استفاده ما از این منابع خدادادی صحیح نباشد می تواند برای همیشه چهره گردشگری این شهرستان را با خطری جدی مواجه نماید.

فرماندار شهرستان مریوان در پایان ضمن درخواست از مردم برای حفظ و احیای محیط زیست و دریاچه زریوار اظهار کرد : مردم شهرستان مریوان می بایستی ضمن رعایت محیط زیست برای احیای دریاچه زریبار اقدام کنند نه این که با آتش زدن آن موجبات نابودی هرچه زودتر این دریاچه را فراهم کنند.  


نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت/ دستگیری 3 نفر از عاملان حریق+تصاویر

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت

نیزارهای دریاچه زریوار در آتش سوخت/ دستگیری 3 نفر از عاملان حریق+تصاویر
انتهای پیام/
ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندیکشنبه 3 دی 1396 | 00:32

1
4

آتش زدن دریاچه همش تقصیر برخورد ناپسند محیط بانان با مردم است مردم به خاطر کینه از آنها و برخورد بدشان این کارو انجام‌میدهند باید به مردم برخورد درست داشته باشند باید توضیحات درباره اکوسیستم دریاچه بدهند نه با حرف های زشت و تحقیر مردم روتحریک کنند

پاسـخ

مریوانییکشنبه 3 دی 1396 | 00:40

4
0

تخوا تو قرآن تو پیغمبر هروا ازاد یان مکن بیان کن به درس عبرت بو تواو مریوان، با ایتر اوا نکن، زریبار هین یک نفر و دو نفر نیه، زریبار هین تواو خلک مریوانه

1
1
کاسب... دوشنبه 4 دی 1396 | 08:59

باید در میان همین آتش سوخته بشن لعنتیهای ملعون...

پاسـخ

شهروندیکشنبه 3 دی 1396 | 01:54

4
0

واقعا جای تاسف داره

پاسـخ

آیسار حسینییکشنبه 3 دی 1396 | 02:21

1
2

وقتی انسانها به طبیعت خدا و این جانورانی که در آتش میسوزند رحم نمیکنند.چرا از زلزله خدای تعجب میکنند و به خدا پناه میبرند؟غیر از این است که خالق همه خداست

پاسـخ

لقمان**یکشنبه 3 دی 1396 | 03:05

4
0

نمیدونم مرثیه سر بدیم شیون به پا کنیم چندین ساله میگم زریوار را نجات دهید چندین ساله شعار زریبار قطب گردشگری کردستانه مهمترین دریاچه ایرانه شعارهای که ما براحتی سر می دهیم. نمیدونم چرا کشورهای خاورمیانه همه کارشناس هستند و در مورد همه چی نظر می دهند دریاچه زریبار به دلیل تعدد مدیریت و نبود نظارت به این حال و روز افتاده آتش زدن نیزار یک کار اشتباه و غلط که چیزی جز نابودی جانوران وابسته به دریاچه هیچ منفعت دیگری ندارد.نیزار همچون سپری حفاظتی برای بخش مرکزی دریاچه عمل می کند .ایجاد محل امن برای استراحت وتولید مثل ماهیان وپستانداران گرفته تا تغذیه وزاد آوری وآشیانه سازی پرندگان است. بجای اینکه ئنبال علت باشیم داریم معلول را حل میکنیم . دنبال دخالت های انسانی در این اکوسیستم باشیم فضولات دامی و انسانی فاضلاب ساخت و ساز غیر مجاز حفر چاه کشاورزی ناپایدار کود و سموم همه اینها دردهای دریاچه زریبار است. چرا نباید کشورهای دیگه ای را الگو خود قرار بدیم تو کشور کانادا برای از بین بردن نیزارها به روش های کاملا علمی و بوسیله حشرات ریز که ریشه نیزارها را جویده و از رشد دوباره ان جلوگیری میکند. دانه همین ساقه های نیزارها غذای گنجشک ها است. متاسفانه مدیریت زیست بومی یکپارچه دریاچه زریبار برقرار نیست متولی خاسی نداره و متاسفنه زیبارترین و بکر ترین جادبه جهان در حال نابودی است 2 دهم درصد دنیا آب شیرین است تورو خدا قدر داشته هایمان را بدانیم تروخدا قدر طبیعت و اکوسیستم بی نظیرمان را بدانیم تا دچار خشم طبیعت نشویم.مردم ما هم مقصر هستند اگه داخل محوطه و خط ساحلی دریاچه برید کلی آشغال ریخته رو زمین کلی آشغال میریزند رو دریاچه نکنید شعاری نباشیم عمل کنیم.دریاچه زریبار به عنوان یكی از بارزترین زیبایی های خلقت، مفیدترین و در عین حال بدبیارترین اكوسیستم ه طبیعت به شمار می روند، این زیستگاه حیاتی و متنوع از جمله نظام های حیات بخشی است كه مطلقا جایگزین ندارند؛ صدمات ناشی از برخوردهای سطحی و كوته فكری بشر و تمایلات خودخواهانه انسان محوری را تجربه کرده است و متأسفانه هنوز روند تخریب این بوم سازگان طبیعی كه د ه ها كاركرد متفاوت و موزون را یكجا در خود دارند متوقف نشده است.

پاسـخ

عامری فریکشنبه 3 دی 1396 | 08:04

3
0

مهم ترین نقش نیزار علاوه بر مامن حیات وحش زریوار جلوگیری از ورود رسوبات به کاسخ اصلی دریاچه تصفیه فاضلاب ها وفضولات وکود وسم وارده به کاسه اصلی اب دریاچه است .اگر نیزار نبود دریاچه باتلاقی متعفن بیش نبود بعلاوه نیزار بخشی از اکوسیستم دریاچه است که بدون ان کارکرد دریاچه مختل می شود

پاسـخ

farzinnikrveshیکشنبه 3 دی 1396 | 10:50

2
0

واقعا جای تاسف داره

پاسـخ

میراجییکشنبه 3 دی 1396 | 12:26

3
0

باسلام .تنهاکسانی کە باعث این آتش سوزی هاهستند شکارچی های متخلف هستندکەبرای دیدبهتردرزمستان وکشتن پرندگان دریاچە اقدام بەاین کارمیکنند.واین آتش سوزی تنهادلیلش این است .باید باشکارچی هابرخوردشود عامل اصلی آنهاهستند.

پاسـخ

کارمند از تهرانسه شنبه 5 دی 1396 | 11:17

1
0

جای تاسف داره که هنوز بعضی از افراد جامعه ما اینقدر بی فرهنگ،بی فکر و بی وجدان هستند که نه به خود و دیگران حتی به حیوانات و پرندگان زیبایی که در اون اکوسیستم دریاچه زریبار زندگی میکنند فکر نمیکنند و از عاقبت عمل خود بی خبرند و یا ناآگاهند.آتش زدن نیزارها با آن چشم انداز قشنگ و زیبا جای زادآوری انواع پرندگان است و پناهگاه حیوانات مختلف که باعث از بین رفتن پرندگان و حیوانات و لانه های آنها میگردد و این عمل برخلاف تصورات هر آدم عاقلی ست و باید مسولین و مردم مریوان باید همت کنند و اینگونه افراد ناآگاه و نادان را هوشیار کنند که دیگر شهرها و استانها و ... دنبال همچنین دریاچه ای هستند که در کنارش با آرامش خاطر به تفریحات بپردازند و ازش لذت ببرند.
شهردار تهران اومده با کلی هزینه یه دریاچه مصنوعی چیتگر را درست کرده که مردم بتوانند از آن لذت ببرند ولی باکمال تاسف مردم جامعه ما خداوند بهترین و زیباترین دریاچه طبیعی را در اختیارشان قرار داده اما بعضیا هنوز یاد نگرفته اند و خانواده به اش نفهموند که از هر چیزی به شیوه صحیح استفاده کنند.که اینجا همه مقصرند(تک تک افراد،خانواده،مدرسه،جامعه و مسولین مربوطه)که هنوز رشد فکری جامعه ما در این حد نیست که همه چیز از جمله طبیعت بکر و اکوسیستم و محیط زیست فقط مال خودشان نیست و نباید حق دیگران را ضایع کرد و به خود اجازه ندهند که در مورد آن تصمیمات غلط بگیرند و در آخر باید گفت که باید جامعه با آنها و عمل آنها برخورد کند چون خود این افراد دوست ندارند خانه و کاشانیشان به این شیوه آتش بگیرد در صورتی که اینقدر بی وجدان بوده اند خانه و کاشانی پرندگان و حیوانات و حشرات موجود را به آتش کشیده و ویران کرده اند

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی