سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 19 آذر 1396 / 14:50|کد خبر : 5451|گروه : اجتماعی

شکست های عشقی و طلاق دو عامل اصلی خودکشی در مریوان

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مریوان خودکشی را آخرین راه برای از بین بردن خودآگاهی فردی عنوان کرده و اظهار کرد : خودکشی از بین بردن فرد توسط خود است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مریوان خودکشی را آخرین راه برای از بین بردن خودآگاهی فردی عنوان کرده و اظهار کرد : خودکشی از بین بردن فرد توسط خود است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، شیرکوه بهمنی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد : اگر فرد از روی نا آگاهی و یا در اثر استفاده از مواد روانگردان و یا در حالت غیر عادی اقدام به از بین بردن خود کند این اقدام خودکشی محسوب نمی گردد زیرا خودکشی در زمان هوشیاری و برای از بین بردن خودآگاهی صورت می گیرد.

بهمنی افزود : در بحث خودکشی دو مقوله اصلی یعنی اقدام به خودکشی و خودکشی موفق وجود دارد که باید عنوان کرد اقدام به خودکشی در بین زنان بیش از مردان است و این در حالی است که خودکشی های موفق در بین مردان بیش از زنان است.

وی با عنوان این نکته که زنان سه برابر مردان اقدام به خودکشی می کنند تصریح کرد : متاسفانه خودکشی در حال حاضر هشتمین عامل مرگ در دنیا  را شامل می شود که بعد از تصادفات و امراض قلبی و عروقی قرار می گیرد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مریوان خاطرنشان کرد : متاسفانه آمار دقیق و به روزی در زمینه خودکشی وجود ندارد و امارهای کنونی نیز مربوط به سال 92 هستند که بنابر این امار روزانه در کل کشور 11 نفر خودکشی کرده اند.

شیرکو بهمنی افزود : بنابر آمارهای سال 92 از سوی پزشکی قانونی کشور در نه ماهه اول این سال 3 هزار و 125 نفر خودکشی کرده اند که پس از این آمار دیگر اماری برای این موضوع از سوی مسئولان ارائه نشده است.

بهمنی بیان کرد : اقداام به خودکشی و خودکشی های منجر به مرگ در بین ساکنان شهرها بیش از اهالی روستاهای موجود است و دلایل آن هم میزان بالای همبستگی های اجتماعی در روستاها نسبت به شهرستان های موجود است.

وی بیان کرد : در افرادی که رفتارهای ناهنجار همانند خودآزاری، پرخاشگری و خلق و خوی تندی داشته باشند امکان بروز خودکشی بیشتر از افراد دیگر درون جامعه است و این بدان معناست که افرادی اقدام به خودکشی می کنند که از نظر روانی آمادگی آن را دارند که به زندگی خود پایان دهند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مریوان اعتیاد را یک عامل اصلی در اقدام به خودکشی عنوان کرده و اظهار کرد : خودکشی در بین جوانان بیش از سایر اقشار مختلف بوده و میزان خودکشی در بین افرادی که به افسردگی دچار هستند نیز بیشتر است.
شیرکوه بهمنی بیان کرد : اعتیاد، طلاق و فروپاشی خانواده ها، افسردگی و رفتارهای ناهنجار و پرخاشگری از جمله عوامل مهم در اقدام به خودکشی از سوی افراد است.

بهمنی عنوان کرد : با توجه به میزان و امارهای خودکشی در شهرستان مریوان و همچنین بحث و بررسی در چگونگی اقدام به خودکشی از سوی جوانان و نوجوانان مریوانی می توان گفت که شکست های عشقی و طلاق دو عامل مهم در خودکشی افراد در این شهرستان به شمار می آید.

وی تصریح کرد : فشارهای والدین، بحث رسوائی های اخلاقی و برشکستگی مالی و همچنین همسرآزاری و خشونت علیه زنان از مهمترین دلایل ایجاد رفتارهای ناهنجار منجر به اقدام به خودکشی از سوی بیشتر افرادی بوده است که در این شهرستان اقدام به خودکشی کرده اند.

واگیر شدن خودکشی در مریوان
رئیس اداره بهزیستی شهرستان مریوان افزود : متاسفانه در شهرستان مریوان خودکشی همانند یک بیماری واگیردار شده است و هنگامی که یک فرد در یکی از محلات این شهرستان اقدام به خودکشی می کند به سرعت به افرادی دیگر در سایر محلات نیز سرایت کرده و آنها نیز به این امر اقدام می کنند.

شیرکوه بهمنی افزود : متاسفانه پس از انتشار خودکشی فردی دراین شهرستان در رسانه های جمعی ما شاهد روند روبه افزایش این امر در بین اقشار مختلف به ویژه جوانان و نوجوانان در این شهرستان خواهیم بود.

بهمنی عنوان کرد : بیکاری، بحث تورم، نابسامانی های مالی و عدم همخوانی دخل و خرج افراد از دیگر عوامل بسیار مهمی است که باعث بروز فکر خودکشی و اقدام به این امر از سوی افراد درون جامعه می گردد چراکه بحث های مالی و بیکاری همواره یکی از مهمترین دغده های جوانان درون جامعه بوده است.

وی ادامه داد : طلاق در شهرستان مریوان یکی از مهمترین عوامل خودکشی در طول سال های گذشته بوده است که متاسفانه بیش از 60 درصد طلاق های ثبت شده در این شهرستان بدلیل دخالت های اطرافیان بوده است.

عدم آشنایی به احقاق حقوقات قانونی از دیگر معضلات منجر به خودکشی در مریوان است

وی عدم نا آگاهی های فردی در برخورد با مشکلات را از دیگر عوامل خودکشی در مریوان عنوان کرده و بیان کرد : متاسفانه در بحث خودکشی زنانی را داشته ایم که تنها بدلیل ممانعت شوهر وی از ملاقات با فرزندش اقدام به خودکشی کرده است و این در حالی است که این بانوی مریوانی می توانست به جای اقدام به خودکشی از دادگاه برای رسیدن به خواسته مشروع خود استفاده کند.

رئیس اداره بهزیستی مریوان خاطرنشان کرد : متاسفانه در شهرستان مریوان بسیاری از افراد راه رسیدن به خواسته های مشروع و به حق خود را نمی دانند و این امر نیز باعث شده که بسیاری از افراد برای رسیدن به خواسته های خود نا امید شده و اقدام به خودکشی کنند.

شیرکوه بهمنی افزود : عدم آگاهی افراد از رسیدن به حقوقات شخصی از طریق قانونی باعث شده است که بسیاری از ناهنجاری های موجود در جامعه روند روبه رشدی داشته باشد و باعث شده است که افراد برای رسیدن به حقوقات خود به روش های غیر قانونی روی اورده و از این طزیق اقدام می کنند.

عدم آموزش مهارت های زندگی یکی از معضل های موجود در جامعه است
بهمنی افزود : متاسفانه از سوی اداره آموزش و پرورش در دوره های مختلف آموزش تحصیلی مهارت های زندگی به دانش اموزان آموزش داده نمی شود و این امر نیز باعث شده است که فرد در زمان برخورد با کوچکترین مشکلی احساس شکست در زندگی نموده و این امر نیز باعث اقدام به خودکشی از سوی وی گردد.

وی ادامه داد : یکی از مهمترین اموزش های مهارت زندگی شامل کنترل خشم است تا فرد بدانند هنگامی که با موضوعی برخورد نمود که باعث خشم میشود بداند چگونه خود را کنترل کند.

رئیس اداره بهزیستی مریوان خاطرنشان کرد : مشاوره های درون مدارس می توانند بهترین عامل برای شناسایی دانش اموزانی باشد که امکان اقدام به خودکشی در انها بیش از دیگران است باشند چرا که رفتارهای ناهنجار کودکان و دانش اموزان کنونی یکی از عامل مهم در اقدام به خودکشی از سوی افراد در مقاطع جوانی و نوجوانی است.

شیرکوه بهمنی در پایان سخنان خود اظهار کرد : آموزش مهارت های زندگی در سنین پائین می تواند رفتارهای افراد را سنجیده نموده و آنها را برای برخورد صحیح با مشکلات روزمره در بزرگسالی آماده نماید و این امر نیز می تواند مهمترین عامل برای کاهش آمار خودکشی در آینده گردد.

انتهای پیام/

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

مریوانیکشنبه 19 آذر 1396 | 15:20

39
25

درودبرشرفت ای مرد بزرگ وماندگار
واقعا انسانیت وشرافت را ازنو معنی کرده ای

پاسـخ

علیچهارشنبه 29 فروردین 1397 | 13:29

0
2

آفرین بر صداقتت امیدواریم پایدار باشید

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی