سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گزارش مقدماتی زمین لرزه ازگله؛ نگاهی به عوامل زمینلرزه و مراکز علمی زلزله شناسی
سه شنبه 23 آبان 1396 / 18:38|کد خبر : 5381|گروه : اجتماعی

زلزله کرمانشاه 30 ثانیه طول کشید/ زلزله ازگله و سرپل ذهاب یکی از بزرگترین زمین لرزه های ثبت شده در زاگرس است

بر اساس گزارش های مراکز لرزه نگاری، مدت این زمین لرزه حدود 30 ثانیه طول کشید که مدت زمان تقریبا زیادی محسوب می شود و متاسفانه بخش زیادی از خسارات به همین علت بوده است.

بر اساس گزارش های مراکز لرزه نگاری، مدت این زمین لرزه حدود 30 ثانیه طول کشید که مدت زمان تقریبا زیادی محسوب می شود و متاسفانه بخش زیادی از خسارات به همین علت بوده است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، زمین لرزه غرب کشور به بزرگی 7.3 در مقیاس ریشتر که کانون آن در فاصله شهرهای ازگله وسرپل ذهاب در استان کرمانشاه بود، یکی از بزرگترین زمین لرزه های ثبت شده در زاگرس است. رویداد زمین لرزه ای با بزرگی 7.3 در مناطق درون قاره ای، (مناطقی مانند زاگرس) کم سابقه و تا حدی دور از انتظار است. زمین لرزه های با بزرگی بالای هفت، معمولا در مناطق فرورانش روی می دهد. مناطق فرورانش مناطقی است که در آن یک صفحه اقیانوسی به زیر صفحه ای دیگر فرورانش دارد. مناطقی مانند ژاپن،اندونزی، شیلی و  آلاسکا.

گسلهای اصلی زاگرس در محل زمین لرزه ،گسل زاگرس مرتفع (HZF) و گسل پیشانی کوهستان(MFF) هستند. زمین لرزه اخیر می تواند نتیجه فعالیت گسل پیشانی کوهستان زاگرس(MFF) باشد.

غیر از پارامتر بزرگی زمین لرزه، پارامترهای دیگری مانند عمق زمین لرزه و مدت زمان لرزش هم پارامترهای مهمی در مسئله تخریب های ناشی از زمین لرزه هستند. اگر عمق کانون زمین لرزه زیاد باشد، بیشتر  انرژی آن در مسیر رسیدن به سطح زمین تحلیل می رود و انرژی کمتری از آن به سطح زمین می رسد.

با توجه به داده های ژئوفیزیکی و تکتونیک صفحه ای، تمام زمین لرزه های زاگرس در عمق کمتر از 30 کیلومتری زمین روی می دهند و بنابراین بیشتر انرژی آن به سطح زمین می رسد و آثار ناشی از تخریب آن متاسفانه  بسیار زیاد است. زمین لرزه اخیر نیز در عمق کمتر از 30 کیلومتری روی دادە است. دو مرکز لرزه نگاری ایرانی، عمق های 11 و 15 کیلومتری گزارش کرده اند و مراکز لرزه نگاری آمریکا و اروپا، عمق های حدود 22 و 24 کیلومتری گزارش کرده اند.

بر اساس گزارش های مراکز لرزه نگاری، مدت این زمین لرزه حدود 30 ثانیه طول کشید که مدت زمان تقریبا زیادی محسوب می شود و متاسفانه بخش زیادی از خسارات به همین علت بوده است.

زمینلرزه چگونه روی می دهد؟

هنگامی که میزان تنش در گسلها از حد مجاز مقاومت سنگها بیشتر می شود، تنش موجود باعث شکسته شدن سنگهای بین دوصفحه گسل در عمق زمین می شود و انرژی بسیار  زیادی را آزاد می کند. بعد از وقوع زمین لرزه در اعماق زمین، انرژی آن به صورت امواج زمین لرزه (امواج p و s)از منبع زمین لرزه ساتع شده و به صورت کروی منتشر می شوند. این امواج در سطح زمین باهم ترکیب می شوند و دو نوع موج دیگر بنام موجهای سطحی بوجود می آورند. این چهار گروه از امواج هستند که باعث تکانهای شدید در سطح زمین می شوند. و در واقع این امواج هستند که در ایستگاه های لرزه نگاری ثبت می شوند و با آنالیز این امواج است که پارامترهایی مانند بزرگی زمین لرزه، مکان دقیق آن، عمق آن، و سایر پارامترهای علمی بدست می آید.

آیا پیش بینی زمین لرزه ممکن است؟

قبل از هر سخنی ،گفتن این نکته ضروری است که جملاتی مانند اینکه در چند ساعت آینده زمین لرزه ای بزرگتر  در فلان شهر روی خواهد داد و جملاتی از این قبیل، کاملا غیر علمی و غلط است. در دوران حاضر و با تکنولوژی کنونی، پیش بینی زمانی و مکانی یک زمین لرزه از نظر علمی غیر ممکن است.

اما در مورد مکانهایی که احتمال وقوع زمین لرزه در آنها بیشتر باشد، می توان اظهار نظر کرد. که مبحثی طولانی است.

مراجع معتبر گزارش زمین لرزه کدامند؟

بررسی دقیق پارامترهای زمین لرزه توسط مراکزی انجام می شود که شبکه های گسترده ای از ایستگاه های لرزه نگاری داشته باشند. در ایران دو مرکز معتبر لرزه نگاری وجود دارد که در ادامه معرفی خواهند شد. سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS)  هم یک مرکز بسیار معتبر در ارائه گزارش زمین لرزه است که در ادامه معرفی خواهد.

1_ مرکز لرزه نگاری کشوری: این مرکز وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران است و در سال 1337 تاسیس گردید. در حال حاضر دارای 108 ایستگاه در شهرهای سراسر ایران است که متاسفانه حتی یک ایستگاه هم در کردستان ندارد!!

http://irsc.ut.ac.ir/index.php?lang=fa

2- شبکه لرزه نگاری باند پهن ایران: این مرکز وابسته به پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله است. این مرکز با تلاش پژوهشگاه، در سال 1376  تاسیس شده و در حال حاظر دارای 25 ایستگاه باند پهن در کشور است که یک ایستگاه آن در کردستان قرار دارد.
http://www.iiees.ac.ir/fa/home/

3- سازمان زمین شناسی آمریکا(USGS)
این مرکز معتبرترین مرکز گزارش زمین لرزه در سراسر جهان است و ایستگاههای زیادی در سراسرجهان دارد. این مرکز به دلایل سیاسی اجازه ندارد که در ایران ایستگاه زمین لرزه داشته باشد، اما باتوجه به تعداد بسیار زیاد ایستگاه های جهانی که دارد، در تشخیص زمین لرزه های ایران هم بسیار دقیق است.

https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us2000bmcg#executive


نویسنده ایوب حسینی مهر کارشناسی ازشد زلزله شناسی

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

فرشادیکشنبه 28 آبان 1396 | 12:20

52
8

آمریکا در همه چی اوله فکرشو بکنید تو کشوری که پهناور هم هست ایستگاه نداره ولی باز ارقامی که میده دقیق تر از همه س

پاسـخ

ابوذرپنجشنبه 30 آذر 1396 | 01:43

63
10

تاسیس مرکز لرزه نگاری کشور سال ۱۳۳۷
اینم از زحمات خدابیامرز بوده
خدا روحش رو شاد کنه و همه ما رو ببخشه

9
30
محمد یکشنبه 3 دی 1396 | 04:10

تو هم‌خوب‌میشی

6
4
محمد جمعه 13 بهمن 1396 | 23:48

ولی تو خوب نمیشیی

پاسـخ

پروینشنبه 11 فروردین 1397 | 09:16

5
1

از خواندن این مطلب خیلی متاسف شدم ، در کشوری با این همه ثروت و امکانات و افراد تحصیل کرده ، ( که در منطقه زلزله خیز هم قرار داره ، )چرا اینقدر ایستگاه های زلزله کم و احتمالا فاقد کار ایی است ، بسیاری از مراکز زمین شناسی دنیا ، حتما حاضرند در کشور ما ایستگاه سنجش و پیش بینی زلزله داشته باشند ، که این وظیفه دانشگاه هاست که خواستار این امکانات از دولت بشن ، و جلوی این همه خسارت رو بگیرن ،
در ضمن خواستم بپرسم همین مراکزی که داریم آیا توانستند زلزله های بم و شمال ایران را پیش بینی کنند ،؟

1
2
یاس جمعه 18 خرداد 1397 | 06:48

موقعی که میگه زلزله قابل پیش بینی نیست دیگه تاسف چرا .

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی