سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 27 مهر 1396 / 12:37|کد خبر : 5296|گروه : سیاسی

آخرین تحولات کرکوک/ شهر کرکوک آرام است/صدور حکم دستگیری کوسرت رسول علی/ واکنش بارزانی به حکم دستگیری کوسرت رسول

به دنبال پخش مستقیم چند تلوزیون عراقی، شبکه ماهواره ای العهد با تهیه گزارش زنده از میادین شهر کرکوک اوضاع کنونی این شهر را مخالف ادعای شبکه های مجازی دانست

به دنبال پخش مستقیم چند تلوزیون عراقی، شبکه ماهواره ای العهد با تهیه گزارش زنده از میادین شهر کرکوک اوضاع کنونی این شهر را مخالف ادعای شبکه های مجازی دانست

به گزارش زریوار خبر به نقل از شبکه تلویزیونی ان آر تی، ریبوار طاها نماینده اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق اعلام کرد: ورود نیروهای نظامی عراق به کرکوک با هماهنگی صورت گرفته و ما نیز از آن مطلع هستیم.


وی با اشارە به اینکه با دیگر نیروها در کرکوک در هماهنگی هستند، افزود با شورای استانی کرکوک دیدار و از برخی از مناطق شهر دیدن کرده و وضعیت شهر آرام است و نیروهای حشدالشعبی نیز از شهر خارج می شوند و استاندار جدیدی نیز برای کرکوک انتخاب می شود.

همچنین فراکسیون اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان طی کنفرانسی خبری  اعلام کرد که کرکوک در امنیت کامل به سر می برد  و اخباری که در مورد حملە به منازل ساکنین کرد کرکوک منتشر شده، عاری از حقیقت بوده و نیروهای پلیس و امنیت و مقرهای احزاب کردی نیز بدون مشکل در حال انجام وظایف خود هستند.

این در حالی است که شمار بسیاری از مردم کرکوک در پی ورود نیروهای عراقی شهر را ترک کرده و در اربیل و سلیمانیه و دیگر شهرهای اقلیم کردستان آوارە شده اند.


دیندار زیباری مسئول امور حقوق بشری و پاسخ به گزارش های بین المللی در دولت اقلیم  کردستان از آوارە شدن دست کم 35 هزار تن از ساکنین کرکوک، تنها یک روز پس از خروج نیروی پیشمرگ از شهر خبر داد.

دبیرکل حزب سوسیال دمکرات اقلیم کردستان، اعلام کرد کە منفعت طلبی و کشمکش های حزبی و سیاسی نیروهای عراقی را وارد کرکوک کردە است.


محمدحاجی محمود در پیامی کە در خصوص وقایع اخیر کرکوک، منتشر کردە آوردە: آنچە کردها طی صد سال گذشتە بە دست آوردند، در چند دقیقە نابود شد.


وی تاکید کرد: نیروهای عراقی با نظارت آمریکا کرکوک را کنترل کردند. 

محمد حاجی محمود اعلام کرد: منفعت طلبی و کشمکش های حزبی و سیاسی، نیروهای عراقی را وارد کرکوک کردە است.


دبیرکل  حزب سوسیال دمکرات کردستان عراق با اشارە بە اینکە وقایع کرکوک، نتیجە رفراندوم استقلال اقلیم نبودە تاکید کردە  رفراندوم اقدامی درست و صحیح بود کە در زمان مناسبی انجام شد.


حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح روز شنبه دستور داد که هیچ نیروی مسلحی به جز ارتش و پلیس فدرالی اجازه حضور و تردد در شهرهای مناطق مورد مناقشه شمال عراق که طی روزهای اخیر تحولاتی را به خود دید ندارد. 


سمیع محمد نور رئیس شورای خانقین در خصوص تحولات این منطقه اعلام کرد با توجه به دستور حیدرالعبادی فرمانده کل نیروهای مسلح نیروهای عراق درخصوص خروج نیروهای حشد الشعبی از خانقین ساعات پایانی شب گذشته برخی از ساکنان اقدام به تیراندازی هوایی کردند که به منظور تأمین امنیت ممنوعیت تردد اعلام گردید 

اما این ممنوعیت از صبح امروز پایان یافته و اوضاع خانقین باثبات و آرام  است و دوایر رسمی دولتی فعال هستند. 

با توجه به اینکه این منطقه به صورت سنتی تحت نفوذ اتحادیه میهنی کردستان بوده و می بایست نیروهای پیشمرگ این حزب کنترل این منطقه را در اختیار داشته باشند اما مقامات رسمی و نیز رسانه های این حزب درخصوص این تحولات سکوت اختیار کرده اند. 

شایان ذکر است در مقابل سکوت رسانه های اتحادیه میهنی و طبیعی نشان دادن اوضاع کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه، از سوی رسانه های وابسته و نزدیک به حزب دمکرات کردستان بدون استناد به اظهارات و منابع رسمی از وقوع تنش ها و تحولاتی در کرکوک، خانقین و دیگر شهرهای مورد مناقشه خبر می دهند.

ریبین هردی از کادرهای برجسته‌ اتحادیه‌ میهنی در منطقه‌ گرمیان عراق در گفتگو با کردپرس، گفت: اوضاع منطقه‌ گرمیان، جلولا و خانقین آرام است و نیروهای عراقی و کُرد امنیت منطقه‌ را تامین کرده‌ اند.
 

وی گفت: در این مناطق پلیس فدرالی و نیروهای امنیتی کردی، امنیت را تامین کرده‌ اند و هیچ مشکلی پیش نیامده‌ است.


وی اشاره‌ کرد که‌ شب گذشته‌ به‌ صورت پراکنده‌ میان گروهی از مردم و نیروهای مسلح تنش های کوچکی پیش آمد که‌ خیلی زود کنترل شده‌ و پایان یافت. 

نیروهای پیشمرگ به خانقین باز می گردد
 

یکی از فرماندهان پیشمرگ در گفتگو با ایگاه خبری خندان،گفت: نیروی پیشمرگ به خانقین باز می گردد. سپهبد نزار عبدالرحمن گفت که نیروهای پیشمرگ امروز پنج شنبه 27 مهر/19 اکتبر، به مناطق خانقین  و نیز اطراف جلولا بازمی گردند.

وی افزود که نیروی پیشمرگ پیشتر از کوباشی  و جلولا و خانقین خارج شدە بود و در منطقە میدان مستقر گردید، اما امروز به خانقین و جلولا  بازگشتە و در دو محور سوزبلاخ خانقین و کوله جوی جلولا مستقر می شود.

این در حالی است که منابعی غیر رسمی از خروج نیروهای حشدالشعبی از خانقین و بازماندن برخی اداوات نظامی آنان خبر دادە و شارپرس به نقل از منابع آگاه گزارش دادە که این نیروها از شنگال هم خارج شدە اند.

تلویزیون ان.آر.تی دقایقی پیش در بخش خبری خود خبر داد؛ حیدرالعبادی نخست وزیر عراق برای دستگیری نیروهای وابسته به پلیس استان دیالی به اتهام به آتش کشیدن پرچم اقلیم کردستان در خانقین دستور داده است.
دادگاه عالی عراق حکم دستگیری کوسرت رسول علی معاون اول دبیرکل حزب اتحادیه میهنی کردستان و معاون رییس اقلیم کردستان را صادر کرد.


به گزارش کردپرس قاضی عبدالستار بیرقدار سخنگوی رسمی دادگاه عالی عراق اظهار داشت که دادگاه تحقیقاتی رصافه حکم دستگیری کوسرت رسول علی را به دلیل اظهارات وی که نیروهای ارتش و پلیس عراق را «اشغالگر» نامید به جرم اهانت و تحریک علیه نیروهای مسلح عراقی بر اساس ماده ۲۲۶ ماده کیفری عراق صادر نمود.

شایان ذکر است کوسرت رسول علی در بیانیه خود در خصوص تحولات کرکوک و مناطق مورد مناقشه نیروهای عراقی را اشغالگر نامید.


سعدی احمدپیره، سخنگوی حزب اتحادیه میهنی کردستان، گفت: عراق پیش از بازگشت به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه کردها را مطلع کرده بود. آنچه در کرکوک رخ داد همان بود که در مخمور و شنگال اتفاق افتاد. برخی از شبکه های تلویزیونی قصد برهم زدن ثبات کرکوک و خانقین را دارند. وی افزود: رزگار علی استاندار کرکوک می شود.


ارتش بیگانه نیروهای ترکیه در بعشیقه هستند که بیگانه اند، نه ارتش عراق، روابط میان اقلیم کردستان و بغداد ادامه خواهد یافت. مانع وقوع بحران و ویرانی در کرکوک شدیم. مدیریت همه مناطق کردنشین و مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک و شنگال به عهده کردها خواهد بود. منطقه شنگال، مخمور، خانقین و کرکوک آرام هستند. نیروی پیشمرگ در هر منطقه ای عقب کشیده با توافق بوده است. هیچ یک از واحد‌های نیروی پیشمرگ منحل نشده اند.


دقایقی پیش اعلام شد آن دسته از نیروهای نظامی عراق که در خانقین پرچم اقلیم کردستان عراق را آتش زده بودند دستگیر شدند. حکم دستگیری پیشتر توسط حیدر عبادی نخست وزیر عراق صادر شده بود.

رئیس اقلیم کردستان در واکنش به حکم صادره از سوی دادگاه عراق ​ 

پیام مسعود بارزانی در خصوص حکم دستگیری معاون اول دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان: حکم دادگاه رصافه سیاسی است. حکم دادگاه رصافه نشان می دهد که منطق مقامات بغداد بر چه اساس است.

وی افزود: 
این دادگاه هر حکمی می خواهد بدهد اما بدانند نمی توانند مبارزی مانند کوسرت رسول را دستگیر کنند. در این پیام آمده است که حکم ابلاغ شده از سوی دادگاه رصافه بغداد سیاسی بوده و بیانگر ذهنیت حاکم در بغداد است.

وی در  ادامه پیام خود افزود: ملتی که به طور مسالمت آمیز  اظهار نظر می‌کند باید به صورت دسته جمعی مورد تحریم و مجازات قرار گیرد و اگر کسی اظهار نظر کند باید بازداشت شود.

این گونه ذهنیت باعث شده است که هیچ کس نتواند با آنها زندگی مسالمت آمیزی داشته باشد.

 
مقامات بغداد آزادند هر تصمیم که می خواهند بگیرند اما باید بدانند آنها نمی توانند مبارزی مانند کوسرت رسول و افرادی همچون او را دستگیر کنند.
 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

محمودپنجشنبه 27 مهر 1396 | 18:13

30
8

حیدر عبادی باید دست از غارتگری وممانعت مردم کوردستان به آزادی ودموکراسی برداره !

3
3
کردم اما باید ازعقلم استفاده کنم شنبه 29 مهر 1396 | 10:47

محمود جان میگویم . نیروهای مردمی عراق دستور جنابعالی را اجرا کنند . ای بچشم ؛

پاسـخ

یادگارپنجشنبه 27 مهر 1396 | 22:25

8
12

آزادی و دموکراسی خوبە نە بە قیمت جان مردم.اگە یە کمی عاقلانە فکر کنیم شاید کردستان هم مثل یمن بشه شاید هم بدتر

پاسـخ

س ص ح پ قجمعه 28 مهر 1396 | 00:03

9
14

بارزانی پول نفت را کجا خرج کرده - ملت کرد مظلوم است . خود بارزانی متجوز بحقوق کرد است . ثروت بارزانی را در امریکا واروپا بررسی کنند . خود بارزانی بجرم خیانت به کرد وکردستان باید محاکمه شود . چند سال است . پول نفت کرکوک کجا رفته که هنوز حقوق پیش مرگه پرداخت نشده است .

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی