سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 23 مهر 1396 / 15:03|کد خبر : 5292|گروه : سیاسی

آخرین تحولات کرکوک/ دو حزب مطرح کردستان عراق یه کیتی و پارتی همدیگر را به خیانت متهم می کنند

سخنگوی ائتلاف ضد داعش اعلام کرد کە تلاش هایی دیپلماتیک برای توقف درگیری و خشونت های میان نیروی پیشمرگ و نیروهای عراقی در کرکوک آغاز شده است

سخنگوی ائتلاف ضد داعش اعلام کرد کە تلاش هایی دیپلماتیک برای توقف درگیری و خشونت های میان نیروی پیشمرگ و نیروهای عراقی در کرکوک آغاز شده است

به گزارش زریوار خبر به نقل از خبرگزاری کردپرس، محمد مهدی البیاتی  درگفتگو با پایگاه خبری « بغداد الیوم» گفت: رهبران احزاب کردستانی و حتی فرماندهان نیروی پیشمرگ به طور دسته جمعی به  اربیل و سلیمانیه گریخته اند و نجم الدین کریم، استاندارکرکوک مخفی شده و اطلاعی از فرار وی به اقلیم کردستان در دست نیست.


البیاتی به نقل از یک منبع آگاه در کرکوک گفت: حیدر البعادی ، نخست وزیر عراق امروز (دوشنبه) راکان سعید الجبوری را به سرپرستی استانداری کرکوک تا تعیین استاندار جدیدی به جانشینی نجم الدین کریم تعیین کرده است.


رایان دیلون در گفتگو با خندان اعلام کرد کە موضع همپیمانان در قبال درگیری های روی داده میان نیروی پیشمرگ و نیروهای عراقی این است کە همە طرف ها برای آرام کردن وضعیت و جلوگیری از تشدید تنش ها تلاش کنند.

وی افزود کە نیروهای همپیمان نمی توانند مستقیما در این درگیری ها دخالت کنند و بر این باور هستند کە هنوز هم می توان وضعیت را از طریق گفتگو و بدون دخالت فیزیکی هم پیمانان حل کرد.

وی تاکید کرد کە نمی تواند در مورد دخالت نظامی در این درگیری ها  هیچ گونە اظهار نظری بکند.

 نیروهای آمریکا اعلام کردذند در درگیری های کرکوک مداخله نمی کنند
رایان دیلون اعلام کرد کە هم اکنون تلاش های دیپلماتیک از سوی سفارت خانە آمریکا در عراق و برخی طرف های دیگر در جریان است کە از طریق گفتگو با دولت اقلیم کردستان و دولت عراق تنش ها و درگیری های فیمابین را متوقف سازند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان اعلام کرد کە نشستی میان مقامات اقلیم و نیروهای همپیمان در اربیل در جریان است.

واکنش بارزانی به تحولات کرکوک: به ما خیانت شد!

رئیس اقلیم کردستان عراق در اولین واکنش رسمی پس از درگیری‌های اخیر در کرکوک با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، پیش‌روی‌های حشد شعبی در کرکوک به دلیل "خیانت" برخی از پیشمرگ‌ها محقق شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در این بیانیه که با نام "فرماندهی کل نیروهای پیشمرگ" صادر شده، آمده است، برخی رهبران حزب اتحادیه میهنی به نیروهای تحت امر خود دستور داده‌اند تا از مناطقی که تحت کنترل آنها بوده عقب نشینی کنند و این امر باعث شد تا نیروهای حشد شعبی بر این مناطق سیطره یابند.

مسعود بارزانی به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق، فرماندهی کل پیشمرگ‌ها را هم بر عهده دارد. او در این بیانیه مدعی شده که طرف‌های خارجی عملیات حشد شعبی در کرکوک را رهبری می‌کنند.

بارزانی در این بیانیه آورده است: حمله نیروهای عراقی و حشد شعبی انتقام از مردم کردستان است که خواهان آزادی هستند و انتقامی از اهالی کرکوک که همواره مواضعی شجاعانه در قبال مسائل کردها داشته‌اند. متاسفانه در این اقدام برخی مسئولان حزب اتحادیه میهنی نیز در توطئه علیه مردم کردستان شرکت داشتند و "خیانتی بزرگ و تاریخی" علیه مردم کردستان مرتکب شدند. این مسئولان دستور دادند پیشمرگ‌ها مواضع حساس در کرکوک را ترک کنند تا نیروهای حشد شعبی بر این مواضع سیطره یابند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اعلام می‌کنیم که این "تجاوز" از سوی حشد شعبی و نیروهای عراقی با سلاح ائتلاف بین‌المللی و زره پوش‌های آمریکایی که در اختیار ارتش عراق و حشد شعبی گذاشته شده، انجام می‌گیرد در حالی که به نیروهای پیشمرگ برای مقابله با داعش چنین سلاحی داده نشد. به مردم کردستان اطمینان می‌دهیم با وجود خیانت برخی‌ها، نیروهای پیشمرگ از کردستان دفاع می‌کنند و تاکید می‌کنیم شکستن اراده مردم کردستان غیرممکن است.

فرماندهی کل نیروهای پیشمرگ در پایان بیانیه خود آورده است: از همه مردم کردستان و پیشمرگ‌ها می‌خواهیم که در مقابل این تجاوز بایستند. پیش از هرچیز دولت حیدر العبادی مسئول این جنگ علیه مردم کردستان است و باید بهای سنگین آن را نیز بپردازد.


لاهور شیخ جنگی، رییس نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان ( وابسته به اتحادیه میهنی)، گفت: پیشمرگان اتحادیه میهنی برای جلوگیری از جنگ در کرکوک نبرد کردند اما به آنها خیانت شد. به هیچ وجه به نیروهای 70 پیشمرگ دستور عقب نشینی ندادم. سه سال با خون این نیروها از کرکوک دفاع کردیم. متاسفانه به خاطر رفراندوم این اتفاقات رخ داد. رفراندوم فقط برای خارج ساختن کرکوک از کنترل اتحادیه میهنی کردستان بود. این جنگ به خاطر دفاع از چاه های نفت خودشان ( پارتی) بود.

در اخبار خبرگزاری های آمده است سخنگوي دولت تركيه از بسته شدن مرز ابراهيم خليل بل كردستان عراق خبر داده است. بكر بورداغ تاكيد كرد كه تركيه به دقت بر بحران اقليم و مسئله كركوك نظارت ميكند.

وي گفت: دولت تركيه مسئله بستن مرزهاي خود با اقليم كردستان را بررسي كرده است و تصميم به بسته شدن دروازه مرزي ابراهيم خليل گرفته شده است.

بوزداغ تصريح كرد ما از حضور پ ك ك در شمال عراق نگرانيم . وي گفت تركيه رفراندم اقليم را به هيچ عنوان نمي پذيرد.

مردم کرکوک با آمدن به خیابان‌ها شادی خود را پس از کنترل نیروهای امنیتی عراق بر این شهر ابراز کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریة نیوز، فعالان در شبکه‌های اجتماعی امروز (دوشنبه) عکس‌هایی از شادی مردم در مرکز استان کرکوک پس از کنترل نیروهای امنیتی عراق بر شهر کرکوک منتشر کردند.

شبکه خبری ان ار تی اعلام کرد: هادي عامري فرمانده سپاه بدر پرچم عراق را بر ساختمان استانداري كركوك نصب كرد و پرچم اقليم كردستان را پايين كشيد.

هشدار بغداد به اربیل نسبت به متوقف شدن تولید نفت در کرکوک

به گزارش کردپرس، سخنگوی شرکت نفت شمال وابسته به وزارت نفت عراق به رویترز گفت: وزارت نفت عراق به مقامات اقلیم کردستان هشدار داده است از هر گونه اقدامی در جهت متوقف نمودن جریان یافتن نفت از میادین نفتی کرکوک هشدار داده است.

وی افزود: ما شواهدی دریافت کرده ایم مبنی بر این که مقامات کرد به دنبال متوقف نمودن تولید نفت در میادین نفتی کرکوک به دلایل امنیتی هستند اما ما می داینم که اینها بهانه هایی برای تحت فشار قرار دادن بغداد است.


این مقام وابسته به وزارت نفت عراق گفت: این اقدامات مثمر ثمر نخواهد بود و همه گزینه ها برای ادامه جریان یافتن نفت کرکوک روز میز است. ما با دولت مرکزی و وزارت نفت عراق برای استفاده از نیروهای امنیتی در جهت مداخله و ممانعت از اقدام مقامات کرد به متوقف نمودن تولید نفت در کرکوک و سوء مدیریت آن در حال هماهنگی هستیم.


منابع نفتی به رویترز گفته اند دولت اقلیم کردستان عراق اقدام به توقف تولید روزانه 350000 بشکه نفت در میادین بای حسن و هاوانا در کرکوک کرده اند.

شهر کرکوک و میادین نفتی اصلی آن تحت کنترل نیروهای عراقی درآمد

وستا رسول فرمانده محور چهار نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان در کرکوک در گفتگو با پایگاه خبری خندان گفت که میادین نفتی اصلی کرکوک یعنی بای حسن و آوانا در اختیار نیروهای عراقی است و در حال حاضر نیروهای پلیس فدرال عراق کنترل شهر کرکوک را در دست گرفتە و شمار بسیاری از نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق در شهر حضور دارند و همزمان نیروهای پیشمرگ و امنیتی نیز در بخش هایی از کرکوک حضور دارند.

فرمانده محور 4 نیروهای پیشمرگ افزود که اکنون کرکوک در وضعیت انتقال قدرت است و دولت عراق سرپرستی را به عنوان فرماندار کرکوک تعیین کرده و نیروهای امنیتی کرد و پلیس فدرال به انجام وظیفە مشغول هستند.

وی پیش بینی کرد که دولت عراق وضعیت را به بن بست نرسانده و دریچە ای را برای حل مشکلات با اقلیم کردستان در آینده باقی بگذارد.

 فرمانده نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان در محور گرمیان اعلام کرد کە با نیروهای عراقی به توافق رسیده اند کە نیروی پیشمرگ به مرزها و وضعیت پیش از حمله داعش در جلولا بازگردند و ادارە یی مشترک در منطقه تشکیل شود.

به گزارش کردپرس به نقل از خندان، محمود سنگاوی از اعضای دفتر سیاسی اتحادیە میهنی و فرمانده  نیروی پیشمرگ در منطقه گرمیان اعلام کرد کە با نیروهای عراقی در منطقه کوبرا دیدار کرده و به منظور جلوگیری از وقوع فاجعە در منطقه،به توافق رسیده اند کە وضعیت منطقه به پیش از حمله داعش بازگردانده شود.

وی گفت بر اساس این توافق نیروهای پیشمرگ به مرزهای پیش از حمله داعش در سال 2014 باز می گردند و هیئتی به منظور تشکیل ادارە مشترک در منطقه جلولا و اطراف آن تشکیل می شود.

سنگاوی افزود کە نیروهای ارتش عراق نیز در منطقه جلولا مستقر می شوند و پست های بازرسی مشترک نیز توسط نیروهای دو طرف ایجاد می شود.

این فرمانده پیشمرگ هدف از این توافق را حفظ منطقه جلولا از تبعات جنگ و درگیری خواند.


 

 رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد در برخورد میان کردها و دولت عراق بر سر کنترل کرکوک طرف هیچ کدام را نمی گیرد.
 

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ  از برخورد میان کردها و دولت مرکزی بر سر کنترل کرکوک ابراز ناامیدی کرد اما گفت از هیچ کدام طرفداری نمی کند.

وی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: من این حقیقت را که آنها با هم برخورد دارند دوست ندارم. ما از هیچ کدام طرفداری نمی کنیم. همچنان که می دانید سالها روابط بسیار خوبی با کردها داشتیم و همچنین در کنار عراق بوده ایم با وجود این که از اول نمی بایست اینجا می بودیم.

ترامپ افزود: ما نمی بایست هیچ وقت اینجا می بودیم. اما در این نبرد طرف هیچ کدام را نمی گیریم.
شیخ جعفر

 دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان در اطلاعیه ای اعلام کرد که فرمانده نیروهای پیشمرگ اتحادیه میهنی در محور کرکوک مشغول انجام وظیفە است.


بە گزارش کردپرس بە نقل از  PUKmediaدر این اطلاعیه آمده که برخی رسانە ها و سایت های خبری و شبکه اجتماعی در اقلیم کردستان با انتشار اخباری در مورد سرنوشت نامعلوم شیخ جعفر شیخ مصطفی فرمانده لشکر 70 نیروی پیشمرگ اعلام کرده اند که اطلاعی از وی در دست نیست.

این اطلاعیه تاکید کرده که تمامی این اخبار تکذیب می شود و شیج جعفر هم اکنون در منطقە کرکوک در حال انجام وظایف خود بە عنوان نیروی پیشمرگ است.

لازم بە ذکر است که شیخ جعفر خود در گفتگویی با شبکه تلویزیونی روداو عقب نشینی نیروهای تحت امر خود از کرکوک و در مقابل نیروهای عراقی را اقدامی درست دانستە و مسئولیت این تصمیم و تبعات آن را بر عهده گرفت.
 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی