سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 30 شهریور 1396 / 21:06|کد خبر : 5206|گروه : فرهنگی

مد بازتاب لایه های زیرین فرهنگ جامعه

«مد» بازتاب و انعکاس لایه‌های زیرین فرهنگی جامعه است، یعنی وقتی فرهنگ جامعه از یک عمق و غنایی برخوردار باشد بازتاب و انعکاس این دست مایه‌های فرهنگی در بنای جامعه به صورت ظاهر تجلی پیدا می‌کند.

«مد» بازتاب و انعکاس لایه‌های زیرین فرهنگی جامعه است، یعنی وقتی فرهنگ جامعه از یک عمق و غنایی برخوردار باشد بازتاب و انعکاس این دست مایه‌های فرهنگی در بنای جامعه به صورت ظاهر تجلی پیدا می‌کند.

به گزارش زریوارخبر به نقل از خبرگزاری فارس، خداوند حس زیبایی دوستی را در سرشت همه انسان‌ها قرار داده است. حس زیبایی یکی از ویژگی‌های مخصوص انسان است که ریشه در فطرت او دارد، خودآرایی و زینت به عنوان بخشی از حس زیبایی نه تنها آثار بسیاری در روح و روان فرد دارد بلکه موجب تعالی و رشد افراد جامعه نیز می‌شود.

 

آفرینش انسان به گونه‌ای است که همواره از حالت یکنواختی گریزان بوده و در مقابل از تحول و نوآوری از روی آگاهی و به صورت تدریجی و آرام صورت پذیرد.

 

 ظاهر زندگی آدمی را خوشایند و دلپذیر می‌سازد بنابراین می‌توان گفت میل به خودآرایی و زیباسازی محیط زندگی امری فطری است که به برکت آن، هم زمینه آراستگی صورت ظاهری محیط زندگی انسان فراهم می‌شود و در کنار آن انگیزه تعالی و تداوم زندگی اجتماعی و روابط انسانی تقویت می‌یابد.

 

کمال‌طلبی، بهتربودن و اجتماعی‌بودن همه از نیازهای فطری بشر است. اگر این پدیده از او گرفته شود، منزوی و غیراجتماعی خواهد شد. در فرآیند اجتماعی‌شدن، فرد با الگو و مدهای دیگران مواجه می‌شود و گاهی بعضی از آنها را برای رونق و تازگی بخشیدن به زندگی، الگوهای رفتاری خود قرار می‌دهد، با این نگاه می‌توان گفت مد خوب است و تازگی و آراسته بودن بهتر از نامرتب بودن است، اما در این میان مدزدگی بد و مد فریبی بدتر است ...

 

زندگی اجتماعی آدمی همواره در حال تغییر و تحول است، و در هر زمانی، دنیا با رنگی تازه و نو خودنمایی و جلوه‌گری می‌کند و انسان فرزند بالغ و رشید طبیعت با بکارگیری از نعمت عقل و علم با تحولات به وجود آمده برخورد می‌نماید.

 

 در طی قرون گذشته زندگی بشر از نظام سنتی کشاورزی به جامعه صنعتی تبدیل شده و به همراه خود آداب و سنن و اصول اخلاقی را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

 

 پیشرفت جامعه صنعتی و دنیای ماشینی رفاه و آسایش و لذت فراوانی را به ارمغان آورد و زمانی که انسان‌ها به حضور محصولات جدید عادت کردند و آنها را از ضروریات زندگی روزمره خود تلقی نمودند، نوبت به ایجاد تنوع و ابداع شکل‌ها و رنگ‌ها در ملزومات زندگی و سرانجام به ظهور پدیده ای به نام «مد» منتهی گشت.

 

مد، در لغت به معنای سلیقه، روش و اسلوب بکار برده می‌شود و در اصطلاح عبارت از روش و شیوه‌ای موقتی که براساس ذوق و سلیقه افراد یک جامعه، سبک زندگی را تنظیم ‌ کند. مد همان شیوه تازه‌ای است که به وجود آمده و عده‌ای طبق آن رفتار می‌کنند. مد، شیوه زندگی، حرف زدن، لباس پوشیدن، آرایش خانه و وسایل آن، حتی کسب و کار و در جدیدترین نوع آن فکر و اندیشه را نیز شامل می‌شود.

 

مد به خودی خود و در حد اعتدال، مذموم نخواهد بود و در صورتی می‌توانیم آن را ارزش‌گذاری کنیم که آثار مثبت و منفی آن را در جامعه ارزیابی کنیم. مد بازتاب و انعکاس لایه‌های زیرین فرهنگی جامعه است، یعنی وقتی فرهنگ جامعه از یک عمق و غنایی برخوردار باشد و از یک دستمایه‌های فلسفی بهره برد، بازتاب و انعکاس این دست‌مایه‌های فرهنگی در بنای جامعه به صورت ظاهر تجلی پیدا می کند.

 

وقتی مد محور اصلی زندگی فرد باشد تمام مدت به زندگی دیگران چشم دوخته تا وسایل جدید را شناخته و تهیه کند و اگر این امکان برایش فراهم نشود، مشغولیت ذهنی شدیدی پیدا می‌کند و این حس حسادت امان او را م‌ برد بخصوص که جریان مد و تغییرات آن بسیار سریع و کوتاه مدت است و این فواصل کم موجب ایجاد فشار مالی و ذهنی زیاد به فرد می‌شود عده‌ای از افراد بر این باورند که توجه به مدهای جدید و روز در کل تجددگرایی، انسان را اسیر و در بند خود می‌سازد.

 

در یک نگاه کلی، اسلام با همه نوع مد، مخالف نیست. اسلام، امروزی شدن و نوگرایی در سبک و شیوه‏ى لباس پوشیدن را نیز به صورت کلّی پذیرفته است. آنچه اسلام با آن مخالف است، پشت پا زدن به ارزش‌هایی مثل پوشش شرعی، پرهیز از اسراف و غیره است. رعایت نکردن اخلاق اجتماعی، آزادی مطلق در روابط دختر و پسر، و همانند سازی با بیگانگان از مباحثی است که دین اسلام با آن مخالف بوده و آنها را نهی کرده است.

 

حال اگر در جامعه بنگریم معضلی به نام مدگرایی که بیشتر در تجمل‌گرایی خلاصه می‌شود و در جوامع غربی بیشتر قابل رویت است را می‌توانیم مشاهده کنیم که بیشتر جوانان را درگیر خود کرده است و چشم و هم‌چشمی‌هایی را چه در ظاهر و چه در ، لباس، ماشین و ... را به وجود آورده است. جوانان امروزه در پی جدید شده و به روز شدن هستند و این را در مدگرایی که از غرب به عنوان یک قالب فرهنگی وارد کشور می‌شود، می‌توان مشاهده کرد که موجب بروز مشکلاتی از جمله روابط اجتماعی نادرست، ظاهری و غیره است که با جامعه ایرانی و آن حیای ایرانی بودن مغایر است.

 

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که ماهواره و برنامه‌های ماهواره‌ای خود در گسترش مد غربی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند و متاسفانه جوانان نیز از آنها تقلید می‌کنند که نشان دهنده الگو برداری اشتباه و غلط است.

 

باید ساز و کاری اندیشیده شود که با آگاهی بخشی به جامعه به ویژه قشر جوان اگر مدی قرار است وارد جامعه شود با ارزش‌های ایرانی بودن و فرهنگ و تمدن ایران سنخیت داشته باشد تا کمتر شاهد تصمیم‌گیری‌های فرهنگی از جانب جوامع غربی برای جامعه باشیم و میدان را به دست افرادی بسپاریم که در زمینه مد توانمند هستند و پوشاکی درخور فرهنگ ایرانی به بازار عرضه شود تا هم به اقتصاد کشور و تولید کمکی شود و هم جوانان کمتر به سوی فرهنگ‌های بیگانه کشیده شوند.

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

فرهنگمدگراییغربزدگی مد

بازدید ها : 378

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی