سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 29 شهریور 1396 / 12:10|کد خبر : 5198|گروه : اقتصادی

جهاني شدن كلاش مريوان و تاثيرات آن بر نظام اقتصادي شهرى

شهر جهاني به شهري گفته مي شود كه نقش مهمي در نظام اقتصاد جهاني دارد. توسعه شهري چه از لحاظ اجتماعي و چه اقتصادي و حتي تا حدي سياسي و فرهنگي نيازمند افزايش درآمدهاي شهري و سرانه درآمد شهروندان و ورود سرمايه هاي پايدار به شهر است.

شهر جهاني به شهري گفته مي شود كه نقش مهمي در نظام اقتصاد جهاني دارد. توسعه شهري چه از لحاظ اجتماعي و چه اقتصادي و حتي تا حدي سياسي و فرهنگي نيازمند افزايش درآمدهاي شهري و سرانه درآمد شهروندان و ورود سرمايه هاي پايدار به شهر است.

به گزارش زریوارخبر با توجه به روند جهاني شدن صنعت توريسم يكي از پايدارترين و كم هزينه ترين روشهاي افزايش درآمد شهري بوده و مي تواند كمك شاياني به توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و حتي سياسي شهر نمايد. از اين رو برند سازي شهري درجهت ايجاد مزيت هاي رقابتي پايدار و بالاخص ايجاد تجربياتي به ياد ماندني و ذهنيت ساز و ايجاد بازارهاي فروش و به تبع آن افزايش صادرات طراحي و اجرا گردد.

 

تجربياتي كه باعث مي شود گردشگران در انتخاب هاي بعدي سفر به آن شهر را در اولويت خود قرار داده و مزاياي سفر به آن شهر را به اطرافيان و نزديكان خود پيشنهاد دهند.

 

برند سازي شهري نيازمند يك نگاه جامع چند بعدي است كه ميبايست در سند استراتژيك برند سازي شهري تهيه، تدوين، آموزش و نحوه عملياتي كردن آن در كليه لايه هاي درگير تا پايين ترين سطح، اجرا، درك و نهادينه گردد.

 

جهاني شدن فرآيندى رو به گسترش است و تمام عرصه هاى اجتماعى، اقتصادى، سياسي و فرهنگى شهرهاى جهان را دربرگرفته است، هركدام از ابعاد فوق الذكر به نوبه خود مى تواند درفرآيند توسعه شهرى حائز اهميت باشند اما بيشتر مردم براين باورند كه در دنياي امروزى بعد اقتصادى نقش مهمى را در فرايند توسعه ايفا مي كند، هرچند بدون توسعه فرهنگى،اجتماعي و حتى سياسى توسعه اقتصادى نيز دشوار خواهد بود، اما به نظر مي رسد بخش اقصاد مهمترين بخش در فرآيند جهاني شدن خواهد بود و همچنين روند جهاني شدن بيشتر تاثيرات خود را بر نظام اقتصاد جهاني داشته است.

 


فرآيند جهانى شدن يك شهر بايد با فرآيند تجارى آن صنعت هم سو باشد، حجم و تنوع توليد،فعاليت اقتصادى،توسعه محلي و رونق بازار ازجمله مهمترين مواردي است كه براي انتخاب يك شهر درنظر گرفته مي شود.

 

براساس آيين نامه انتخاب شهرهاى جهانى صنايع دستى كليه شهرها در تمام كشورهاى جهان به طور مستقل مي توانند باتوجه به وجود يك رشته صنايع دستي درسطح ملى و جهانى شهرت قابل قبولي داشته باشند نامزد دريافت شهرهاى جهاني صنايع دستي (world craft city) شوند.

 

هر كشور هر ساله دو سهميه دارد تا دو شهر خود را به عنوان شهر جهانى به شوراى جهانى صتايع دستى(WCC) معرفي كند و به ثبت جهانى برساند.
لازم به ذكر است مدت اعطاى اعتبار شهرجهانى ٤ سال بوده و به شرط رعايت ايجاد تمام استانداردها و ايجاد ويژگي هاى مندرج دراين دستورالعمل بعنوان شهر جهاني قابل تمديد خواهد بود.

 

سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستى و گردشگرى در دولت يازدهم موفق به ثبت ٤شهر جهاني صنايع دستي در شوراى جهانى شد، اين سازمان شهرهاى تبريز به عنوان شهرجهانى "فرش"،اصفهان به عنوان شهر جهانى "صنايع دستي" ،لالجين به عنوان شهر جهانى "سفال" و مشهد بعنوان شهر جهاني "سنگهاى قيمتى و نيمه قيممتى" را ثبت كرده است.

 


 لازم به ذكر است شهر اصفهان اولين شهر ايران بود كه به ثبت در فهرست جهانى يونيسكو رسيد و شهر جهاني صنايع دستي لقب گرفت. همچنين تابستان امسال مريوان شهر ملی کلاش بافی واقع در استان کردستان، سیرجان شهر ملی گلیم شیرکی پیچ واقع دراستان کرمان، روستای کلپورگان از توابع ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان روستای ملی سفال ایران، سه شهر کاندیدای جهانی شدن بودند.

 


كشورمان ايران با تاكيد بر اصل برند سازي و تجاري سازى به واسطه ثبت اين چهار شهر پس از چين درسطح جهان در رتبه دوم قرار دارد. باتوجه به اينكه انتخاب يك شهر به عنوان شهر جهاني تابع ملاك ها، معيارها و شاخص هاي موجود و عوامل و عناصري است كه بايد رعايت شوند روند بسيار دشواري است. لذا هر شهرى كه به عنوان شهر جهانى معرفى گردد مي تواند به عنوان يكى از افتخارات براى كشور باشد،

 


كلاش در مريوان كه از مرغوبيت بالايي برخوردار است به صورت انبوه توليد مي شود و به ساير مناطق و حتي كشورهاي ديگر صادر ميشود( بازار مصرفي در ساير كشورها عمدتا كرد زبان هاى مقيم ساير كشورها هستند) و عده اى از مردم اين شهرستان از طريق اين صنعت دستى امرار معاش مي كنند و تاثير بسزايي در توليد، اشتغال و بهبود وضعيت اقتصادى مرذم اين شهرستان دارد.

 

بر اساس آمار اعلامی از سوی مسئولان و مدیران استانی و شهرستانی در حال حاضر، ۱۱ هزار نفر در این شهر مشغول کلاش بافی هستند که از این تعداد تاکنون برای بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۰ نفر پروانه کسب صادر شده است.

 

 قاعدتا در مريوان به مثابه ساير شهرهاى ايران كه جهانى شده اند اعتباراتى از سوى سازمان صنايع دستى و گردشگرى براى ايجاد و راه اندازى دبيرخانه، كارگاه آموزشى تخصصى، انتشار بروشور، گردآوري كتاب بانك، طراحى و... درنظر گرفته خواهدشد.

 

جذب بيشتر حمايت هاى دولتى و بخش خصوصى هم درحوزه ملى و كشورى و هم در حوزه مديريت استان و شهر و همچنين اعطاى تسهيلات به توليدكنندگان و كارگاه ها و شهرك هاى توليدى و كمك به رونق فعاليت هاى گردشگرى و پيرو آن جذب منابع مالى و رونق بيشتر اقتصاد بومي_محلى و به تبع آن افزايش درآمد سرانه شهروندان از مزاياي جهاني شدن شهر است.

 

همچنين در اين راستا مديريت شهري مريوان بايد براي ظهور و بالفعل كردن پتانسيل هاي بالقوه اي كه علل الخصوص در زمينه اقتصادي جهاني شدن شهر مريوان درصنعت كلاش نهفته است گام هاي اساسي بردارند و با حمايت هايي از اين صنعت به طور مثال بيمه توليد كنندگان و تسهيل روند صادرات آن و كشف و بازاريابي بيشتر در بازارهاي هدف به تثبيت و افزايش روند كسب درآمد از اين طريق براي شهروندان اقدام نمايند.

 

نویسنده: كيهان محمدي
كارشناس ارشد مديريت مالى
مدرس دانشگاه

انتهای پیام /

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

طرفدار منصور مرادیچهارشنبه 29 شهریور 1396 | 13:10

8
2

استاد عزیز
مطب شما هم کپی از آب دراومد اینهم نشانی سایتش https://vahid-zarei.com/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D9%88-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%87%D8%A7/

پاسـخ

وریاچهارشنبه 29 شهریور 1396 | 14:47

2
1

کافیست عبارت " برندسازی شهری نیازمند " را در گوگل جستجو نمود تا بە کپی پست بودن این متن پی برد وا اسفا بر دانشگاەهای ما کە مدرسش این باشد دانشجویش چە خواهد بود!!!!!!!!

پاسـخ

هشدار به حوزه دانشگاهیچهارشنبه 29 شهریور 1396 | 14:50

3
0

خیلی نا امید کننده است که یکی به اسم مدرس دانشگاه بیاد و با کپی پست کردن مطالب اسم دانشگاه را خراب کند و جایگاه آنرا از این که هست پایین تر بیاورد
این منابع اصلی موضوعات این مقاله است
https://vahid-zarei.com/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D9%88-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%87%D8%A7/

واین :
http://porseman.org/q/vservice.aspx?logo=images/right.jpg&id=148899

نکنید این کارها را
خواهشا برای اینکه دیده شوید و به چشم بیایید هر کاری را نکنید

پاسـخ

احمدچهارشنبه 29 شهریور 1396 | 15:17

1
2

چرا همینطوری آدرس میدید من الان نگاه کردم آدرس دومی رو هیچی شبیه نبود . اصلا یک چیز دیگه بود و کپی نبود

پاسـخ

كاوانچهارشنبه 29 شهریور 1396 | 19:53

0
0

تو اين شهر مريوان هركاري ميكني تخريبى بهت روا ميكنن،تا يكي ميخواد كار مثبتي انجام بده فورا يه برچسب بهش ميزنن،اتفاقا مطلب خيلى هم عالئ و پربار و مناسب بود.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی