سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
مریوان شهر فرهنگ و امید
یکشنبه 26 شهریور 1396 / 00:32|کد خبر : 5188|گروه : فرهنگی

«مریوان» شهر جهانی کلاش شد/ گامی به سوی رونق صنعت گردشگری

فرماندار مریوان از تصویب مصوبه شهر جهانی «کلاش» در شورای جهانی صنایع دستی به نام مریوان خبر داد.

فرماندار مریوان از تصویب مصوبه شهر جهانی «کلاش» در شورای جهانی صنایع دستی به نام مریوان خبر داد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، محمد شفیعی فرماندار مریوان دقایقی پس از ثبت جهانی کلاش به اسم مریوان توسط شورای ثبت جهانی صنایع دستی در گفتگو با خبرنگار زریوار خبر، ضمن تبریک این موفقیت به مردم مریوان و تمامی مسئولان و داوران خارجی، اظهار داشت: همدلی و همراهی همه مردم منطقه در کسب این موفقیت بی نظیر بود. وی با اشاره به اینکه این اتفاق مهم برای شهرستان مریوان و مناطقی که در ان کلاش بافته می شود موجب رونق صنعت صنایع دستی کلاش می شود گفت: یکی از مهمترین پتانسیل های گردشگری و جذب مسافر به مریوان و کردستان، معرفی صنایع دستی است.

وی با بیان اینکه مسئولین شهری مریوان در روند جهانی شدن کلاش مریوان تلاش فراوانی کردند، یادآور شد: حضور غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و  وین مورای رئیس منطقه‌ای شورای جهانی صنایع دستی از شورای ثبت جهانی صنایع دستی و میزبانی خوب مردم مریوان از آنان پرونده کلاش مریوان در کمتر از دو ماه به نتیجه رسید.

شفیعی نصب المان کلاش در ورودی شهر کانی دینار و شهر مریوان و تجهیز هتل ها و مهمانسرا و اقامتگاههای شهرستان جهت حضور رئیس شورای داوری آسیا اقیانوسیه جهت ثبت جهانی شهر مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش و مهمان نوازی عالی مردم مریوان از این داوران، یکی از عوامل اصلی به نتیجه رسیدن پرونده جهانی شدن مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش دانست.

فرماندار مریوان به خبرنگار زریوار خبر، گفت: اگر چه انتخاب مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش یک موفقیت بزرگ و یک امتیاز بزرگ در حوزه گردشگری برای مریوان و منطقه است، گفت: مریوان باید از دیگر پتانسیل های خود در جهت رونق گردشگری استفاده کند که با حضور فعالان و بازاریان و فعالان فرهنگی و اجتماعی شهر این امر محقق خواهد شد.

شفیعی ضمن تأکید بر این موضوع که معرفی مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش گام نخست در معرفی شهرستان مریوان است، تصریح کرد: لازمه پیشرفت در حوزه گردشگری و جذب مسافر در این شهرستان حضور همه جانبه مردم و بازاریان در تبلیغ و معرفی توانایی و پتانسیل های مریوان در جامعه و باور مردم مریوان به خود در برند کردن شهر مریوان و بازگرداندن نام و شهرت مریوان به جایگاه واقعی آن ضروری است.

فرماندار مریوان با ابراز خوشحالی از این موفقیت، گفت: مريوان عزيز رسما جهاني شد اين افتخار تقديم مردم شريف مريوان و عزيزاني كه در شرايط سخت كمك حالمان شدند ممنونم.

 

 

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

محمودیکشنبه 26 شهریور 1396 | 01:27

2
0

سپاس از فرماندار ی محترم وآقای محمد نجیب اداک که درشکوفایی ورشد این صنعت «کلاش»ورونق گردشگری شهرمان دست بالایی دارند.

پاسـخ

زریباریکشنبه 26 شهریور 1396 | 02:09

7
0

دیده شدن پتانسیلهای مریوان توسط مسءولین و مدیران شهری یک هنر است که الان اقای شفیعی پرچم دار این هنر است. برخی از مدیران قبلی فقط به فکر تخریب و ویران کردن بودند که منجر به ترس و بدنام شدن مریوان و متعاقبا فرار سرمایه شده بود. که خوشبختانه تغییر باعث شد کم کم نام خوش همیشگی مریوان دوباره برگردد و امیدواری برای رونق گرفتن مریوان زنده شود. درود وسپاس فراوان برای مدیرانی که دلسوزی و نام نیک خود را به یادگار می گذارند.

پاسـخ

کلاش هورامی/مریوانیکشنبه 26 شهریور 1396 | 14:55

6
7

باسپاس فراوان از تمام دست اندر کاران ثبت جهانی کلاش هورامی.

به عنوان یک هورامی زبان مریوانی از مسولان کشوری وبه خصوص میراث فرهنگی ایران تقاضا میکنم جهت حفظ زبان اصیل هورامی(گورانی)ومعرفی ان به ایرانیان وجهانیان اقدام نمایند.
متاسفانه هنوز خیلی از ایرانیان زبان مستقل هورامی را همان کُردی میدانند وباید با ثبت ملی زبان مستقل هورامی به هموطنان هورامی زبان، در جهت حفظ زبانشان کمک کرد.

امیدواریم دومین اثر جهانی منطقه هورامان(ثبت منظره فرهنگی هورامان)نیز هرچه زودتر به سرانجام برسد وهورامی زبانان دومین اثرثبت شده جهانی خود را هرچه زودتر جشن بگیرند.انشالله.
باتشکر از سایت زریوارخبر/خستە نباشید

0
0
کورد دوشنبه 27 شهریور 1396 | 17:03

دی بوچی هورامی کورد نیه؟؟

پاسـخ

مریوانیسه شنبه 28 شهریور 1396 | 12:17

2
0

موارد زیر متعلق به ایرانیان هورامی زبان است که متاسفانه عمدا وسهوا بنام دیگران ثبت شده ودر محافل، بنام غیر هورامی از انها یاد میشود..

1کلاش(گیوه)هورامی
2چوخه رانک هورامی(پوشش صد در صد هورامی که بعدها توسط اهالی هورامان به نقاط دیگر راه یافت. )
3ادبیات کلاسیک1250 ساله که با شعر بهلول ماهی اغاز شده است وحدود 90درصد کل ادبیات منظومی که امروزه غیر هورامی زبانان به ان افتخار میکنند در واقع به زبان گورانی(هورامی)نوشته شده است.در واقع به زبان هورامی و به کام دیگران است.
4تمدن یکجانشینی وغیر کوچ نشینی ،با معماری کاملا منحصربفرد(که غیر هورامیها از ان بی بهره بوده اند.)
5حکومت طولانی ومهم 800 ساله اردلان هورامی زبان به مرکزیت شهر تاریخی سنندج
6اشتراکات فراوان زبان هورامی با اذری باستان وپارسی باستان که عمدا از ان سخنی گفته نمی شود چرا که برای خیلی ها گران تمام می شود.
7جغرافیای وسیع هورامان در گذشته(از منطقه گوران ودالاهو کرمانشاه تا نزدیکیهای کرکوک عراق)
8مدل باغداری هورامیها که مدلی کاملا ایرانی وکاملا شبیه باغداری مناطق قزوین وهمدان و....است.
9اشتراکات فراوان زبان هورامی با زبان زازا ودیملی در ترکیه(با جمعیت حدود 3ملیون نفر)وشبک های موصل وتات های ایران
10پاسدار ونگهبان قدیمی ترین ایین بە جا ماندە از ایران باستان یعنی ایین یارسان که متعلق به هورامیها(گورانها) وبنام دیگران است. وصاحب اصلی شاهنامه هورامی وکتب تاریخی این ایین کهن(کلام وسرانجام).
11اصالت بیش از 90 درصد دانشمندان وبزرگان نواحی غرب ایران که هورامی زبان(گوران) و از سرزمین هورامان بزرگ ،که اکثرا با پسوند گوران یا گورانی شناخته شده هستند وارامگاه تعدادی از انان در یمن ومصر وعراق و....قرار دارد اما متاسفانه به نام ........از انان یاد می شود!!!!
12قدیمیترین اواز به جا مانده از مناطق غرب ایران که متعلق به مردم هورامان است و هنوز با نام \"گورانی\"که به معنای اواز وترانه میباشد بکار میرود. که واژه\"گورانی\"برگرفته از نام مردم گوران(هورامان)است
13واینکه خود هورامیهای ایرانی نژاد وایرانی الاصل، با تمام تاریخ وزبان وفرهنگ پرشکوه شان،چیزی بنامشان نیست ودیگران با تصاحب تاریخ وادبیات بزرگ هورامان زمین، درصدد ساختن تاریخ وفرهنگ وسازِ ضدیت با ایران عزیزمان هستند.

پاسـخ

سیروان دادگرچهارشنبه 29 شهریور 1396 | 17:29

0
0

سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران سایت زیبای زریوار خبر .
آقای شفیعی فرماندار عزیز همه از شماتشکر ویژه و خصوصی داریم، شما مریوان رو به تمام ایران و جهان معرفی کردید،حضرتعالی نقش به سزایی در شکوفایی و رونق شهر مریوان داشتید و باعث شدید که جایگاه شهر مریوان به مراتب بالاتری راه پیدا کنه...امیدوارم تا آخر عمرتون فرماندار مریوان باشید و اینکه خداوند طول عمر با عزت و سربلندی رو به شما عطا بفرمایند ...ان شالله.! آقای شفیعی عاجزانه از شما و مسوولین خواهشمندم که نسبت به کارگران زحمتکش و پاک بانان عزیز و دلسوز این شهر رسیدگی کنید در ایام عیدها بخصوص عید نوروز توجه ویژه ای به این عزیزان و فرشتگان داشته باشید(علل الخصوص ریش سفیدان و افراد مسن) و حقوق آنها را افزایش بدهید،از شما خواهش میکنم رسیدکی بفرمایید.خدا را شاهد حتی یک نفر از این افراد را هم نمیشناسم چه برسد که فامیل یا اقوام من باشند که بگویید سنگ اونهارو به سینه میزنم.اجرکم عندالله...

پاسـخ

كلاشبافپنجشنبه 30 شهریور 1396 | 02:53

0
0

فرماندار محترم لطفا پول كلاشهاي كه گرفتيد و هديه داديد را بندين به خدا همش مال دستهاي پينه بسته كلاشبافهاي فقير هستش،زريوار خبر لطفا صدامونو برسان

پاسـخ

سیروان دادگرپنجشنبه 30 شهریور 1396 | 17:51

0
0

سلام وقت بخیر خسته نباشید.نظرهای بنده رو منتشر نکردید

پاسـخ

میلالۆسه شنبه 4 مهر 1396 | 19:20

0
0

ئا نەزەرێ منیچە بنیەرە برا

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی