سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 16 مرداد 1396 / 22:20|کد خبر : 5083|گروه : فرهنگی

زریوار خبر پنج ساله شد/ خبرنگار واقعی بقای حقیقت را به بقای خود ترجیح می‌دهد

حرکت در عرصه رسانه و خبرنگاری همچون حرکت بر روی لبه ی تیغی است که همواره خطر سقوط از دو طرف، چپ و راست، وجود دارد و اگر هم یارای مقابله و ایستادن باشد بدون شک تیغ تیز حقیقت پای را می برد و از ادامه راه باز می دارد.

حرکت در عرصه رسانه و خبرنگاری همچون حرکت بر روی لبه ی تیغی است که همواره خطر سقوط از دو طرف، چپ و راست، وجود دارد و اگر هم یارای مقابله و ایستادن باشد بدون شک تیغ تیز حقیقت پای را می برد و از ادامه راه باز می دارد.

یادداشت مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی زریوار خبر به مناسبت روز خبرنگار،  "ن و القلم و ما یسطرون" جایی که خداوند در قرآن مجید به قلم قسم می خورد نشان از ارزش والای نوشتن و وظیفه سنگینی دارد که بر دوش اهل قلم  قرار گرفته است.

"په نج  بیه ن  وه  شه ش، شه ش  روو  که رد  نه  په نج؛ حه ریر  نه  مابه ین  بیه ن  گه وهه ر  سه نج"

در روزگاری زندگانی را به سر می‌بریم که نسبت به تمام دوره های دیگر- تا آنجا که تاریخی ثبت شده باشد - هجوم اطلاعات از هر سو بیشتر و بیشتر شده است و با ارتباطات عظیمی سروکار داریم که به راحتی می توانیم تاثیر آن را بر همه شئونات زندگی  ببینیم.

در این زمانه ای که فناوری های مختلف و پیشرفته  همه در خدمت دسترسی به اطلاعات و منابع و اطلاع رسانی سریع و لحظه ای هستند وظیفه خبرنگار، وظیفه ای خطیر و حیاتی دارد.

خبر رسانی سریع و دقیق و رعایت اصل امانت داری از اولویت های یک خبرنگار است. خبرنگار چشم و گوش مردم و اجتماع خود می باشد و برای درکی صحیح و دقیق باید خود را از نزدیک و به طور محسوس در جریان وقایع و اتفاقات کوچک و بزرگ قرار داده و چه بسا گاهی حادثه‌ای به ظاهر بی اهمیت همچون قطعه یخی باشد که تنها بخش بسیار کوچکی از آن پیداست و کوهی از یخ در زیر آب پنهان است. و اینجا آنجاست که خبرنگار با کیاست و ممارستی که در کشف حقیقت به کار می گیرد، کوه یخی را از تکه ای ناچیز در دوردست تشخیص می دهد. عشق به حقیقت و استعداد و توانایی در نمایش آن از ویژگی های اساسی خبرنگار است. مقام معظم رهبری فرمودند: «روز خبرنگار، روز رعایت حریم قلم و اندیشه است، این روز یادآور حماسه‌آفرینی آن‌هایی است که بقای حقیقت را به بقای خود ترجیح می‌دهند.»

خبرنگار با چشمی تیزبین با گرفتن گرد و غبار نشسته بر حقایقی که در پستوها پنهان شده اند به دنبال خطوط پیدا و پنهان است تا راه را بیابد و بتواند آینده را پیش بینی کند. و این از ویژگی های کسی است که دغدغه فرهنگی دارد چرا که داشتن نظرگاهی در مورد آینده، نقطه قرارگیری در حال را مشخص می‌کند.

هیچکس بی طرف نیست چرا که بیطرفی صرفا یک خطای زبانی است. بی طرفی خوشبینانه ترین توجیه کوفی ها در طول تاریخ نکوهش شد و داغترین داغی که بر دل آنها ماند عدم حضور آنها در کربلا بود. آن که به ظاهر خود را بی طرف می داند بازهم در یک طرف خاص با ویژگی هایی معین قرار دارد.

خبرنگار با ذاتی حق طلبانه در پی بازنمایی و انتشار اطلاعات و رخدادهاست و همواره خود را ملزم به حرکت حول محور حق طلبی می کند و این خود اطمینان خاطری به مخاطب خواهد بخشید که پایه‌ای اساسی و مهم جهت اعتماد سازی میان مردم و خبرنگار، مخاطب و رسانه خواهد‌ شد. میوه ی شیرین این اطمینان و اعتماد مردم به سادگی ثمر نخواهد داد به همین دلیل است که خبرنگاری از سخت ترین شغل های این دنیای به ظاهر آزاد  است.

بی خبری و غفلت آفتی است که همه گونه طبعات مخرب و زیان بار به همراه خواهد داشت. بیان مشکلات و معضلات و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جهت احقاق حق و تنویر افکار عمومی، اعتماد مردم را به رسانه به دنبال خواهد داشت.

در رابطه تعامل با مردم و مسئولین باید "خاطر نشان کرد"  نه مردم گروه واحدی هستند نه مسئولین. اقشار مختلف مردم با انتظارات و توقعات متعدد و متنوع خود کار را برای خبرنگار مضاعف و دو چندان می‌کند و البته تنها نیروی محرکه و مشوق همان بازخوردها و نظرات مردم در رابطه با کار اوست. و تعامل با مسئولین بستگی به زاویه دیدی است که پشت میزشان  نسبت به آن طرف میز دارند.

همه می دانند زریوار خبر از کجا آغاز کرد و نا گفته پیداست. ما از جایی شروع کردیم که ابتدایی ترین شکلی از پاسخگویی هم دیده نمی شد و پیش پا افتاده ترین سوالات و انتقادها هم با انواع و اقسام خرده گیری های عجیب و غریب و مشکلات و موانع  بسیاری روبرو می شد ولی بگذریم، آه و ناله کردن در قاموس ما درنمی گنجد. "چنان فراخ نشستست یار در دل تنگ، که بیش زحمت اغیار در نمی‌گنجد"  اما ما باور داریم، جویباری جاری شده از کوهستان در مسیر با سنگها و صخره های فراوانی برخورد خواهد کرد اما نتیجه جز تصفیه و پاک شدن و گوارا تر شدن نیست و نخواهد بود.

قطعا تفاوتی است بین کسی که خبرنگار است و کسی که به جبر زمانه تن داده و وارد این وادی شده است و جز متصاعد کردن هوای مسموم مردگی و بردگی ثمری دیگر ندارد. بنیاد و اساس علاقه و میل خبرنگار به خبر، میل اوست به حقیقت و حرکت در این عرصه همچون حرکت بر روی لبه ی تیغی است که همواره خطر سقوط از دو طرف، چپ و راست، وجود دارد و اگر هم یارای مقابله و ایستادن باشد بدون شک تیغ تیز حقیقت پای را می برد و از ادامه راه باز می دارد. 

ما سر نهاده‌ایم تو دانی و تیغ و تاج                 تیغی که ماه روی زند تاج سر بود 
هر که طلبکار توست روی نتابد ز تیغ              وان که هوادار توست بازنگردد به تیر


زریوار خبر پنج ساله شد/ آغاز ششمین سال با رویکرد فرهنگی

نهادینه کردن فرهنگ پاسخگویی و نظارت همگانی وظیفه‌ای بوده است که زریوار خبر همواره در برابر خود می دیده است و تنها گرمای این خورشید روشنی بخش بوده که سرمای سختیها را تحمل پذیر کرده است. دورنمای پیش روی زریوارخبر رویکردی عمدتا فرهنگی داشته و دارد و عملکرد فراجناحی در این زمینه روشی بوده که همیشه خود را بدان مقید کرده است. تلاشی که در این مدت پنج سال تنها تعداد اندکی در پی تجلیل و حتی دیدن آن بر آمده اند و در این فراز و نشیب ها بزرگانی را دیده ایم که در وصف شان تنها حقارت خود را می توانیم بازگو کنیم، آنان که عظمت روح و کردار و گفتارشان، خستگی نشئت گرفته از دون مایگان را از تن شسته است.

یاران و مخاطبان عزیز زریوار خبر چو می توان به صبوری کشید جور عدو، چرا صبور نباشم که جور یار کشم هر چه دل تنگتان می خواهد بنویسید و هر نظری که برای ما می نویسید و ارسال می کنید مثل رنگ و نقشی می ماند که صفحه ی بی رنگ و بوی ما را جلوه می‌دهد و ارزش دیدن می یابد.

و این درد دلی بود از یک خبرنگار به مناسبت17 مرداد ماه سالروز شهادت محمود صارمی در مزار شریف به دست طالبان، که به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است.

17 مرداد 1377 محمود صارمی خبرنگار ایرنا، آخرین وظیفه حرفه ای خود را انجام داد و خبر سقوط مزار شریف مرکز حکومت ملی افغانستان را از این شهر اطلاع داد و سپس به دست تروریست های طالبان همراه چند دیپلمات جمهوری اسلامی ایران شهید شد.

آخرین پیام خبرنگار شهید محمود صارمی: «مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه 1377، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری. مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می شوند به من بگویید که چه وظیفه ای ...»

 
انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

رايان صباي مريواندوشنبه 16 مرداد 1396 | 22:33

8
5

روزت مبارک جوانمردی
روز تمام خبرنگارانم مبارک ...

به امید موفقیت روزافزوووووون

پاسـخ

ایرانیدوشنبه 16 مرداد 1396 | 22:49

6
3

خسته نباشین

پاسـخ

سینادوشنبه 16 مرداد 1396 | 23:21

8
2

عرض سلام وتبریک به مدیریت محترم کانال زریوار خبر

پاسـخ

حکمتدوشنبه 16 مرداد 1396 | 23:24

10
3

تبریک به شما انشاالله صدساله شوید
امابخاطراحترام به مردم زریواررابه زریــــــبارخــــــــبر تغییر دهید...زریبار

پاسـخ

شهروندسه شنبه 17 مرداد 1396 | 00:34

4
1

تبریک زریبار خبر خسته نباشید

پاسـخ

زریوار بازارسه شنبه 17 مرداد 1396 | 03:02

3
1

واقعا زحمت کشیدی خسته نباشید انشالله موفق سربلند باشی اقایی جوانمردی

پاسـخ

ساسانسه شنبه 17 مرداد 1396 | 06:49

3
0

عجب وچه جالب

پاسـخ

هیرادسه شنبه 17 مرداد 1396 | 08:22

4
0

روز خبرنگار برشما عزیزان زریبار خبر ودیگر اصحاب رسانه مبارک باد

پاسـخ

هجرت (کانی دینار)سه شنبه 17 مرداد 1396 | 12:52

4
1

به هیوایی دواروژیکی رون بو زریبار خه به ر
هیوادارم به رده وان بن

پاسـخ

بهمنسه شنبه 17 مرداد 1396 | 14:48

6
1

عرض سلام و ادب و خسته نباشید .روز خبرنگار بر شما عزیزان دست اندرکار سایت خبری زریوار تبریک و تهنیت باد .به امید موفقیت بیشتر در این عرصه فرهنگی

پاسـخ

خادم الشهدا جانباز اعصاب وروان وشیمیایی ذوالفقارباباییچهارشنبه 18 مرداد 1396 | 00:27

4
1

روزخبرنگاربه جنابعالی ودیگرهمکارانت مبارک

پاسـخ

امیدچهارشنبه 18 مرداد 1396 | 08:56

3
1

منیش به نو به ی خوم سپاسی همو او خبرنگارانه اکم که به هستی نحسانه وه بی ساتوکات پره ائه دن به ولات
روژت پیروز هوال نیری دلسوز

پاسـخ

کارمند از تهرانچهارشنبه 18 مرداد 1396 | 13:18

5
1

با سلام و تبریک به مدیر و کارکنان محترم زریوار خبر انشاالله در سایه الله موفق باشید و در عرصه خبررسانی به موقع و آگاه سازی جامعه در هر زمینه ای مخصوصااااااااااااااااااااااااااااا فرهنگی و اجتماعی تلاش و اهتمام بیشتری داشته باشید .و کار شما در کنار آگاه سازی اقشار مختلف مردم و نزدیک کردن دل جامعه به هم باعث بیداری مسولین محترم شهر،استان گردد.

پاسـخ

کارمند از تهرانچهارشنبه 18 مرداد 1396 | 13:25

5
0

مدیر محترم زریبار خبر،ضمن تبریک 5 ساله شدن و روز خبرنگار به شما عزیزان باید گفت که شیوه چیدمان سایتتون قبلا بهتر بود به لحاظ دسترسی به مطالب و اخبار منعکس شده در سایت لطفاااااااااااااا بررسی فرمایید

پاسـخ

اصول گرای اصلاح طلبپنجشنبه 19 مرداد 1396 | 21:28

3
1

سلام بر راهبر این سایت وزین و سالم
تبریک عرض میکنم امیدوارم استوار به راهتان ادامه دهید

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی