سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
روحانی پس از ادای سوگند ریاست جمهوری:
شنبه 14 مرداد 1396 / 18:29|کد خبر : 5080|گروه : سیاسی

رای مردم در 29 اردیبهشت یک بلوغ اجتماعی بود /هرگونه نقض برجام با واکنش یکپارچه ایران مواجه خواهد شد

رییس‌جمهور پس از تحلیف یادآور شدکه باید پاسخگوی رای مردمی باشیم که اعتبار و حیثیت مجددی به ما بخشیده اند.

رییس‌جمهور پس از تحلیف یادآور شدکه باید پاسخگوی رای مردمی باشیم که اعتبار و حیثیت مجددی به ما بخشیده اند.

به گزارش زریوار خبر به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم تحلیف خود به عنوان رییس جمهور 4 سال آینده ایران،  پس از ادای سوگندطی سخنانی با اشاره به حضور مقامات بلندپایه سیاسی جهان در این مراسم اظهار کرد: ملت بزرگ و شریف ایران، مهمانان ارجمند ، روسای محترم جمهور، نخست وزیران، معاونین رئیس‌جمهور ، روسای مجالس، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای دوست و سازمان های بین‌المللی ؛ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای محترم شورای نگهبان ، روسای محترم قوه قضاییه و مقننه، رئیس و اعضای محترم دفترنهاد مقام معظم رهبری، یادگار امام (ره) و اعضای محترم بیت امام راحل، فرماندهان نیروهای مسلح و  مسئولین محترم کشوری و لشکری  در آغاز سخن یاد بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای عزیز، جانبازان و آزادگان سرافراز را گرامی می دارم و در برابر عظمت آن‌ها تعظیم می‌کنم که عظمت و شرف ما مدیون رشادت های آن عزیزان است.

وی ادامه داد: ایام ولادت ثامن حجج امام رضا (ع) را تبریک گفته و از خداوند بزرگ می خواهم که با توجه حضرت ولی عصر (عج) و به برکت این ایام خجسته دولت و ملت ما را مشمول برکات خود قرار دهد.

روحانی با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه گفت:‌ امروز چهارده مرداد است ؛ ۱۱۱ سال پیش ایران حماسه ای نو آفرید. نهضت مشروطیت ایران به عنوان نخستین قیام ملت خاورمیانه پیروز شد و دو مفهوم قانون و حاکمیت ملی را برای ملت به ارمغان آورد. در واقع نخستین قیام ملی مردم آسیا برای آزادی خواهی در این قاره کهن به انجام رسید.

وی در ادامه گفت:‌ این انقلاب با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بود که متاسفانه در نهایت به انحراف کشیده شد. ملت ایران برای برقراری آزادی و حکومت قانون فداکاری های فراوانی کردند. آن‌ها در نهایت انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساندند.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: امروز دوازدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌شود. از زمان انقلاب تاکنون عالی ترین مقام اجرایی کشوربا رای تک تک مردم انتخاب می‌شود. مردم ایران با خلق حماسه اردیبهشت و حضور در انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر با ما سخن گفته و نظرات خود را علام کردند.

وی افزود: آنان با زبان رای خود گفتند چه می خواهند و چه نمی خواهند. آنها با انتخاب مجدد رویکرد و  راهی را انتخاب کردند که 4 سال در معرض نقد همگان قرار داشت. از این پس ما باید پاسخگوی رای مردمی باشیم که اعتبار و حیثیت مجددی به ما بخشیده اند.

روحانی تصریح کرد: رای مردم در 29 اردیبهشت یک حادثه نبود، بلکه حاصل یک بلوغ اجتماعی بود. منتخب ملت باید به درستی بداند از میان چه خواسته ها و آرایی برآمده است. امروز من به عنوان رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام همه امور مردم ایران هستم. انجام این تکلیف بدون همکاری همه آحاد ملت ممکن نخواهد بود.

روحانی در ادامه بیان کرد: این دولت می‌خواهد دولت معتدلی باشد که نه با هر پرخاشی بترسد وتسلیم شود و نه با هر هیجانی برآشفته شود و بجنگد.

وی افزود: ما دولتی مصلح هستیم که در سیاست داخلی و در سیاست خارجی صلح را برجنگ و اصلاح را بر جهود ترجیح می دهیم ما همیشه آماده دفاع از ملت خود هستیم اما دفاع را فقط با سلاح ممکن نمی دانیم. ماپشتیبان نیروهای مسلح خود هستیم اما بزرگترین سلاح ما رای ملت ما است. ملتی که بیش از 41 میلیون رای در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی گیرد.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: این رای نه تنها پشتوانه دولت و مجلس، بلکه پشتوانه ارتش و سپاه ما نیز است. در کشور ما حاکمیت دوگانه ای وجود ندارد.

روحانی تصریح کرد: صلح ما به سلاح ما متکی است و سلاح ما به صلح ما تکیه دارد. برجام نیز نمونه‌ی وفاق ملی در ایران است. بی شک بدون پشتوانه و حمایت مقام معظم  رهبری و هماهنگی مجلس و نیروزها مسلح با دولت منتخب مردم برجام به فرجام نمی رسید و ادامه نمی یافت، اما جهان می داند که هرگونه نقض قرارداد در این معاهده بین‌المللی با واکنش یکپارچه ملت  و دولت ایران مواجه خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم که نیازمند درک مشترک و توافق عملی بر سر مسائل ملی، مصالح ملی و فرصت های ملی هستیم و روی آوردن به تفاهم ملی وهمکاری ملی ضرورتی تاریخی است.

رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه یادآور شد: باید بدانیم همه ما در این دریای طوفانی یک کشتی و یک کشتیران داریم و باید با قطب نمای خاص ملت و سربلندی ایران اسلامی با هم تلاش کنیم. مردم سالاری دینی تنها دستاورد نظام جمهوری اسلامی  نبوده و این نظام به توفیقات بزرگ دیگری نیز دست یافته است. توفیقاتی همچون استقلال کشور، امنیت بی نظیر، اقتدار نیروهای مسلح و توسعه توان دفاعی که موضوع قابل توجه در میان مردم منطقه است  حاصل پایداری ما در سیاست حمایت از مظلوم و هزینه دادن در  راه آن بوده و همچنین ارتقاء موقعیت کشور در نظام بین‌المللی که نتیجه پیروی از اصول حکمت، عزت و مصلحت در سیاست خارجی بوده است.

روحانی همچنین گفت: باید به هوش باشیم که حفظ این دستاوردها و استمرار توفیقات کشور مستلزم برخورداری از یک اقتصاد قوی، پویا و تاثیرگذار در عرصه جهانی و منوط به توسعه علمی در کشور است.

وی خاطر نشان کرد: در 4 دهه گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده سرمایه گذاری های زیادی در زیرساختها انجام شده در بسیاری از مناطق محروم و دوردست بهبودهای قابل توجهی در استانداردهای زندگی مردم ایجاد شده و فاصله فقیر و غنی به طور معناداری نسبت به ابتدای انقلاب کاهش یافته است.

رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد: امروزسطح آموزش و بهداشت و درمان در کشور از استانداردهای مناسبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا برخوردار است. درادامه دستاوردهای سالهای پس از انقلاب دولت یازدهم نیز قدمهای بزرگی در عرصه های مختلف برداشته که از آن جمله بازگشت ثبات اقتصادی در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز، کاهش نرخ تورم به تورم تک رقمی، افزایش رشد اقتصادی و دستیابی به اشتغال سالانه بیش از 600 هزار شغل در دولت یازدهم است.

وی تاکید کرد: دستاورد مهم دیگر دولت افزایش تولید بیش از 1 میلیون بشکه نفت در روز و باز پس گیری سهم ایران در بازار جهانی و جهش بزرگ در تولید گاز و تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت در کشور است.

روحانی در ادامه بیان کرد: در حوزه رفاه و تامین اجتماعی نیز گامهای بزرگی در حمایت از اقشار کم درآمد برداشته شده و با اجرای طرح بیمه همگانی امروز همه ایرانیان تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند. از سوی دیگر پس از اجرای طرح سلامت سهم پرداختی از سوی مردم در هزینه های درمانی کاهش چشمگیری  داشته است.

رئیس‌جمهور کشورمان به پیشرفت کشور در حوزه ارتباطات اشاره کرد و افزود: دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت و اطلاعات از طریق فضای مجازی بیش از ده برابر شده که این دسترسی نقش مهمی در توسعه کسب و کار داشته است.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی