سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 8 تیر 1398 / 12:32|کد خبر : 5008|گروه : اجتماعی

حرف‌های خودمانی روزهای آخر با داوطلبان کنکور/نکاتی درِگوشی با خانواده‌های داوطلبان کنکور

در یکی دو روز پایانی وقت درس خواندن نیست. بهتر است به جای سر ‌و‌ کار داشتن با کتاب‌ها و جزوه‌ها، فکری برای سر‌ و ‌سامان دادن به اوضاع روحی و آرامش روانی خودشان کنند.

در یکی دو روز پایانی وقت درس خواندن نیست. بهتر است به جای سر ‌و‌ کار داشتن با کتاب‌ها و جزوه‌ها، فکری برای سر‌ و ‌سامان دادن به اوضاع روحی و آرامش روانی خودشان کنند.

به گزارش زریوار خبر، داوطلبان به خوبی می‌دانند که آزمون سراسری تنها مسیر برای رسیدن به موفقیت در زندگی نیست و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.
 
آن‌ها می‌دانند که یکی دو روز پایانی وقت درس خواندن نیست. بهتر است به جای سر ‌و‌ کار داشتن با کتاب‌ها و جزوه‌ها، فکری برای سر‌ و ‌سامان دادن به اوضاع روحی و آرامش روانی خودشان کنند.
 
در اینکه داوطلبان کنکور روزهای پر از استرسی را می‌گذرانند شکی نیست ولی از احساس که بگذریم منطق حکم می‌کند داوطلبان کنکور امروز تمرکز بیشتر را بر روی کسب آرامش و سر‌و‌سامان دادن به اوضاع روحی‌ داشته باشند.
 
* حرف‌های خودمانی روزهای آخر با داوطلبان کنکور

در شب های پیش رو تا زمان کنکور زودتر بخوابید
تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی درس خواندید و برنامه‌ریزی شما بر کمتر خوابیدن تنظیم شده بود ولی امشب همه عادت‌ها را کنار بگذارید و زودتر بخوابید. حتی اگر خوابتان نمی‌آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید تا صبح زودتر بیدار شوید.
 
بر اساس نظر کارشناسان 40 دقیقه زمان می‌برد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود بنابراین شب زودتر بخوابید تا صبح زودتر از زمان معین بیدار شوید.

 ساعت خواب و بیدار شدنتان را مطابق کنکور (10 شب تا 6 صبح) عادت دهید.

غذای مناسب بخورید
مطمئنا مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می‌کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده‌اید. در روز پایانی مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.
 
شام قبل از کنکور به هیچ‌وجه نباید غذای حجیم، پرکالری و سرخ‌کردنی باشد زیرا باعث اختلال در خواب شده و همچنین استرس‌زا است.
 
بهترین شام یک وعده غذایی معمول و سبک حدود 500 کیلوکالری است که باعث ایجاد آرامش در فرد می‌شود.
 
در مورد صبحانه هم باید دو موضوع را در نظر گرفت؛ اینکه چه چیز باید خورد و چه چیز نباید خورد. بهترین وعده صبحانه برای روز کنکور، نان و پنیر و خرما یا گردو است.
 
از سوی دیگر با توجه به اینکه درصد قابل‌توجهی از افراد مشکل عدم ‌تحمل لاکتوز شیر را دارند به هیچ‌عنوان نوشیدن شیر، شیرقهوه، شیر کاکائو برای صبحانه روز کنکور توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.
 
داوطلبانی که در نوبت بعدازظهر آزمون دارند نیز باید از یک وعده غذای سبک استفاده کنند تا باعث انحراف گردش خون به سمت دستگاه گوارش و در نتیجه اختلال در خون‌رسانی به مغز نشود.
 
در زمان کنکور نیز یک کف دست نان همراه با پنیر و گردو یا مقداری میوه خشک آماده کنید تا بتوانید حین آزمون از آن استفاده کنید.
 
ورزش کنید
کاهش افسردگی، کاهش اضطراب و استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فکری از جمله فواید مهم ورزش است.
 
در واقع ورزش کردن، سبب ترشح هورمون آدرنالین در بدن شده و این هورمون در بدن به بیدار ماندن بیش‌تر و تمرکز افراد کمک می‌کند.
 
این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید.
 
لازم نیست بدنتان را با ورزش‌های سنگین خسته کنید. شما می‌توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقویت کنید.
 
روانشناسان در تمام توصیه‌های خود تاکید ویژه‌ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته‌اند. بنابراین در این روز پایانی اگر توانستید به استخر بروید و آرام شنا کنید.
 
شناسایی محل آزمون
امروز به اطراف محل آزمون بروید تا ضمن شناسایی محل آزمون گردش مختصری هم داشته باشید.
 
این کار علاوه بر اینکه به شناسایی محل آزمون به شما کمک می‌کند باعث می‌شود، ارتباط خوبی با آن محل برقرار کنید و در روز آزمون ترس و استرسی بابت غریب بودن در آن محل نداشته باشید.
 
به خدا توکل کنید
شما درستان را خوانده‌اید، تست زده‌اید، تلاش کرده‌اید و از همه وقت‌تان بهره برده‌اید پس دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل‌ها به دست او باز می‌شود.
 
با این ‌حساب باید همه انرژی‌های منفی و فکر و خیال‌ها را از ذهنتان دور کنید و فقط به خدا توکل کنید.
 
مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می‌دهد، قدرتی نصیبتان می‌کند تا کنکور که در ذهن خودتان به غول تشبیهش کرده‌اید را به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی‌دارد.
 
نکاتی درِگوشی با خانواده‌های داوطلبان کنکور
خانواده‌ها نقش مهمی در ایجاد آرامش برای داوطلبان کنکور دارند. کارشناسان عقیده دارند که والدین باید به توانمندی‌های فرزندشان توجه کنند و از او به‌ همان اندازه، انتظار داشته باشند. خانواده‌ها باید دقت کند که فرزند خود را با دیگران مقایسه نکند. این مقایسه می‌تواند برای آن‌ها آسیب‌ر‌سان باشد.
 
والدین باید در مواقع بحرانی، اضطرابی و روانی با داوطلب کنکور همدلی کرده و فضای مناسبی را ایجاد کند تا داوطلب کنکور بتواند خود را در آن فضا قرار داده و توانمندی‌هایش را اثبات کند. خانواده‌ها باید در این فرصت کم از تنش‌ها و دعواهای درون خانواده که سبب ایجاد استرس برای داوطلب کنکور می‌شود، دوری کنند.
 
یکی از مسائلی که استرس را در داوطلبان کنکور بیشتر می‌کند نگرانی‌های والدین است، خانواده‌ها بیشترین نقش را برای افزایش تمرکز، انرژی و روحیه داوطلبان دارند.
 
ضریب موفقیت هر داوطلب برابر است با ضریب اعتماد به نفس او. بنابراین خانواده‌ها با رفتار مناسب و کلام‌های امیدبخش خود باید تا می‌توانند خودباوری و احساس شایستگی و تفکر مثبت داوطلب کنکور را تقویت کنند و مطمئن باشند که توکل و اعتماد به خدای رحمان می‌تواند نقش بسزایی در آزمون وی داشته باشد.
 
والدین باید به داوطلبان کمک کنند تا بعد از ظهر امروز یک ورزش جسمانی هوازی (دوچرخه‌سواری، شنا کردن) داشته باشد، وسایل روز بعد را آماده کند، فضای شاد و مفرحی برای او ایجاد شود.
 
برای روز آزمون نیز به والدین داوطلبان کنکور توصیه می‌شود همانند روز قبل داوطلب را زودتر با آرامش و نشاط بیدار کنند و به او یادآوری کنند که صبحانه کامل میل کند، با گرفتن دوش آب سرد علاوه بر ایجاد هوشیاری و نشاط در خود از آرامش بیشتری برخوردار شود، لباس راحت بپوشد و خود را آراسته کند گویی که به میهمانی می‌رود.
 
سپس با توکل به خدا که آرامش‌دهنده است کمی زودتر به سوی محل برگزاری آزمون حرکت کند که یقیناً همراهی والدین تا محل آزمون از استرس او می‌کاهد.
 
والدین می‌توانند به داوطلبان کنکور گوشزد کنند که قبولی کنکور فقط یکی از راه‌های موفقیت است و چه بسیارند افراد موفقی که از طریق قبولی در کنکور به موفقیت نرسیده‌اند و مسیرهای دیگری را طی کرده و به هدف دست یافته‌اند.
 
انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

منچهارشنبه 14 تیر 1396 | 14:32

12
0

با آرزوی موفقیت برای کل داوطلبان کنکور.یا حق

پاسـخ

ریباز 23شنبه 8 تیر 1398 | 19:24

5
0

چند نکته با دوستان کنکوری : نمیدانم دوستانی که کنکور دارند اصلا وقت می کنند این مطالب را بخوانند یا خیر ؟!!
قبل از هر چیز برای همه عزیزان داوطلب آرزوی موفقیت دارم ، از صمیم قلب از خدا می خوام که مزد تلاششان را بگیرند !
عزیزان شاید در دوران تحصیل برای اکثر ما پیش آمده باشد که با اینکه به اندازه قابل قبولی ، مطالعه داشته ایم ولی باز انگار هیچی درس نخوندیم !! الان هم شاید حسی مشابه این داشته باشید 1 ولی زیاد نگران نباشید و کاملا به خود مسلط باشید .
1- بهتر ه که 12 تا 24 ساعت مانده به آزمون ، مطالعه را کنار بگذارید و به مغز فرصت ریکاوری (بازیابی اطلاعات را بدهید) تا بهتر داده های خوانده شده را ثبت و ذخیره کند .
2- تا حد امکان از حضور در جمع دوستان و افرادی که در مورد کنکور بحث می کنند و باعث اضطراب بیشتر در شما می شوند دور خودداری کنید .
3- مطمئن شوید که آدرس محل دقیق حوزه برگزاری آزمون را می دانید .
4- سعی کنیم وعده شام سبک و زود هضم باشد .
5- صبح زود از خواب بیدار شوید تا با خیال راحت صبحانه را صرف کنید .
6- کارت ورود به جلسه ، کارت ملی یا شناسنامه ، مداد اضافی ، خودکار ، پاک کن ، تراش و ساعت مچی فراموش نشود.
7- اگر آزمون را خوب شروع نکردید مضطرب و نگران نباشید ، و با توجه به زمان آزمون به سراغ دیگر دروس بروید.
8- زمان را به خوبی مدیریت نمایید.
9- برای جواب به سوالی که شک دارید بیشتر از زمان لازم وقت رو صرف نکنید .
10- کنکور یادآوری نیست ، بلکه بازیابی است ، پس به نکته های ریز و ترکیبی توجه و دقت نمایید.
11- یک الی دو ساعت قبل از شروع آزمون حتما دوش سرد بگیرید . برای آرامش روحی بسیار مفید خواهد بود.
12- فراموش نکنیم که : با یاد خدا دلها آرام میگیرد :«لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ»؛
موفق باشید . انشاء الله

پاسـخ

ک مث کپی پی......شنبه 8 تیر 1398 | 19:27

5
1

چون هنوز چند روز دیگه مانده به کنکور ، ای کاش به جای کپی دقیق مطالب ، حداقل برخی کلمات رو تغییر میدادی!!!
مثلا به جای امروز می نوشتید : روزآزمون یا روز کنکور !!!
نه غلاااااااام؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

1
1
ریبوار یکشنبه 9 تیر 1398 | 10:43

کجا نوشته امروز. متنش مربوط به روز آزمون نیست اصلا

0
1
هه ژیر چهارشنبه 12 تیر 1398 | 21:08

برید بند (شناسایی محل آزمون) اولین کلمه نوشتن : امروز .
افتاد ؟؟؟؟؟

0
0
ریبوار پنجشنبه 13 تیر 1398 | 10:47

عزیزم نوشته امروز برید محل آزمون رو شناسایی کنید که مثلا روز آزمون سردرگم نشی. شما سه چهار روز قبلش هم میتونی بگی "امروز برید محل آزمون" رو شناسایی کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پاسـخ

آیهان97شنبه 8 تیر 1398 | 20:44

5
0

عزیزان کنکوری سلام . این مطلب رو از اینترنت گرفتم . امیدوارم براتون مفید باشه.
چگونه استرس سر جلسه کنکور را کاهش و کنترل کنیم؟
شايد تا به حال با داوطلباني مواجه شده باشيد که وقتي صحبت از کنکور به ميان مي‌آيد ناگهان دچار استرس و اضطراب مي‌شوند. بسياري از اين داوطلبان، کساني هستند که مطالعه خوبي داشته و از آمادگي لازم براي کنکور نيز برخوردارند، اما خودشان هم علت اين موضوع را نمي‌دانند، پس شما هم اگر قصد دارید تا با نحوه کنترل استرس و راه های کاهش آن را در سر جلسه کنکور بدانید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.
با اينکه سطحي از استرس براي انجام بعضي از کارها، از جمله امتحان دادن، طبيعي است، اما حتماً بايد به اين نکته توجه کنيد که کنکور هم آزموني مانند ديگر آزمون‌هاست و هيچ تفاوتي با بقيه آنها ندارد. بسياري از داوطلبان سال‌هاي گذشته که کنکور را تجربه کرده‌اند اين مطلب را تاييد مي‌کنند، و حتي برخي از آنان که دچار استرس بوده‌اند، اکنون با يادآوري اين موضوع و علت استرس خود تعجب مي‌کنند. اگر داوطلبي هستيد که در زمان آمادگي براي کنکور دچار استرس بوده و احساس مي‌کنيد که ممکن است اين استرس در جلسه آزمون نيز به سراغتان بيايد، بايد از همين الان براي برطرف کردن اين مشکل تلاش کنيد و به مطالبي که در زير اشاره مي‌شود، هم در تست‌زني سرعتي خود در منزل، هم در آزمون‌هاي آزمايشي و نيز در جلسه کنکور توجه داشته باشيد.
کنکور هم آزموني همانند ساير آزمون‌هاي ديگر شماست و حتي ممکن است آسان‌تر از بعضي از آنها باشد؛ در ضمن، وجود اندکي اضطراب، ميزان يادگيري و دقت شما براي پاسخگويي به سؤالات را بيشتر مي‌کند. اضطراب هنگامي نگران کننده است که در عملکرد فرد تاثير منفي داشته باشد؛ البته مرز بين اضطراب طبيعي و غيرطبيعي را بايد شناسايي کرد و درصدد رفع آن برآمد.

دلایلی که باعث ایجاد استرس در جلسه کنکور می شود:

مواجه شدن با چند سؤال دشوار:
يکي از مهم‌ترين عوامل دستپاچگي داوطلبان در آزمون، وجود چند سؤال پي در پي مشکل در دفترچه است؛ در چنين مواقعي، دانش‌آموزاني که بيشتر مطالعه کرده‌اند بيشتر آسيب مي‌بينند؛ زيرا عده‌اي از آنان فکر مي‌کنند که آموخته‌ها و زحمات آنها کافي نبوده است و عده‌اي ديگر مي‌خواهند به تمام يا اکثر سؤال‌ها پاسخ صحيح دهند. بد نيست بدانيد برخي از کساني که در بهترين و دشوارترين رشته‌هاي دانشگاهي قبول شده‌اند، در بعضي از درس‌ها نمره کمتر از 40 درصد به دست آورده‌اند؛ در چنين شرايطي، اگر ديديد که نمي‌توانيد به چند سؤال متوالي پاسخ دهيد، خود را نبازيد، و مطمين باشيد که اين مساله کاملاً اتفاقي است و هرگز به معناي عدم تسلط و توانايي شما در پاسخ دادن به ساير سؤالات نيست. هر آزمون، مجموعه‌اي از سؤالات آسان تا سخت است و کسي موفق‌تر است که به سؤالات آسان و متوسط پاسخ گويد؛ از طرفي به اندازه‌ زمان و انرژي‌اي که صرف مطالعه‌ يک درس کرده‌ايد، از خود توقع داشته باشيد و تصور نکنيد که بايد تمام مطالب يک درس يا يک بخش را به ياد داشته باشيد.
مطمئن باشيد که ديگران هم وضع شما را دارند. اعتماد به نفس خود را حفظ کنيد و با خود بگوييد وقتي که اين سؤال‌ها براي من دشوار است، واي به حال ديگران! گفتن چنين سخناني باعث مي‌شود تا بر اعصاب خود مسلط شويد و درست مانند يک شطرنج باز ماهر يا يک فرمانده نظامي، در سخت‌ترين شرايط تصميم بگيريد که چه کار کنيد و بدانيد که بهترين کار در هر لحظه کدام است؛ پس تست مشکل را که قادر به پاسخگويي آن نيستيد رها کنيد و بدون پريشاني و با قدرت، به پاسخگويي به بقيه سؤالات ادامه دهيد
.
بی‌اعتمادی نسبت به خود، تواناييی ها و قابليت خود:
يکي از مهم‌ترين عواملي که برخي از شما داوطلبان را در آزمون دچار استرس مي‌کند، بي‌اعتمادي نسبت به خود، توانايي‌ها و قابليت‌هاي خودتان است. اين مشکل ممکن است که در بيشتر کارها و مقاطع مهم زندگي، شما را از رسيدن به هدفتان باز دارد؛ پس اگر دچار چنين مشکلي هستيد، از همين امروز تلاش کنيد تا بدون توجه به نظر ديگران، به خود و توانايي هايتان ايمان بياوريد؛ اما اگر با وجود تلاش و کوشش قابل ملاحظه براي کنکور، احتمال مي‌دهيد که ممکن است در جلسه آزمون نيز دچار چنين احساسي شويد، فقط به اين فکر کنيد که شما تلاش زيادي براي آمادگي در اين آزمون کرده‌ايد و در تست زني‌هاي قبلي خود هم بخوبي از عهده امتحان برآمده‌ايد؛ پس کنکور نيز تفاوتي با آزمون‌هاي قبلي ندارد و شما باز هم موفق خواهيد شد. لحظه‌اي که اين احساس به سراغتان مي‌آيد چشمانتان را ببنديد و به توانايي‌هايتان در لحظاتي فکر کنيد که کارهاي سختي انجام داده و تحسين همگان را برانگيخته‌ايد. هميشه به خاطر داشته باشيد که خدا با شماست و اجازه نمي‌دهد تا زحمات شما از بين برود.
به ياد آوردن انتظارات و خواسته‌هاي ديگران
يکي از مشکلات مهمي که باعث استرس و اضطراب داوطلبان کنکور مي‌شود توقعاتي است که خانواده‌ها و يا خود فرد، بدون سنجش توانايي و اطلاعات فرد، از او دارند. همه خانواده‌ها، بدون اينکه به توانايي‌هاي او توجه کنند، دوست دارند که فرزندان آنها در بهترين رشته‌ها و دانشگاه‌ها مشغول به تحصيل شوند. ابراز چنين احساسي به داوطلبان، باعث مي‌شود تا آنان با استرس بيشتري به کنکور نگاه کنند، و وقتي فکر کنند که نمي‌توانند چنين توقعاتي را برآورده کنند دچار اضطراب شوند. اين تفکرات مي‌تواند در کنکور نيز سراغ بيشتر داوطلبان بيايد، اما نوع برخورد با اين موضوع است که داوطلبان را از يکديگر تمايز مي‌دهد. اولاً در جلسه آزمون، افکار خود را مديريت کنيد و از رسوخ هر فکر اضافه‌اي به ذهن خود جلوگيري کنيد؛ با وجود اين، وقتي با چنين افکار مخربي در آزمون مواجه شديد، چند نفس عميق بکشيد و با خود بگوييد که من تمام تلاش خود را مي‌کنم تا به هدفي که دارم برسم و مطمينم که اين گونه خواهد شد؛ اما به اين موضوع نيز ايمان دارم که خداي بزرگ، براي من بهترين‌ها را مقدر کرده است و هر اتفاقي که بيفتد، به صلاح من و در مسير خوشبختي و شادکامي من است
مطمئن باشيد که اين سخنان، فقط حرف هايي براي دلگرمي دادن به شما نيست. بارها با افرادي مواجه شده‌ايم که در رشته يا دانشگاهي، که خود يا والدينشان به تحصيل در آنها علاقه‌مند بوده‌اند، پذيرفته نشده و بعدها متوجه شده‌اند که اين موضوع چقدر به نفع آنان بوده است

نگاه کردن به خانه‌های سفيد پاسخنامه و آمارگيري از سؤالاتي که قادر به پاسخگويي آنها نبوده‌ايد:
يکي از کارهاي اشتباهي که برخي از داوطلبان کنکور انجام مي‌دهند، نگاه کردن به خانه‌هاي سفيد پاسخنامه و آمارگيري از سؤالاتي است که قادر به پاسخگويي آنها نبوده‌اند. اين موضوع باعث مي شود تا اگر شما به تعدادي از سؤالات پاسخ نداده‌ايد، دچار استرس شده و نتوانيد بخوبي به بقيه سؤالات نيز پاسخ دهيد. در هنگام پاسخگويي به سؤالات، تنها هدفتان تمرکز بوده و سعي‌تان در استفاده از تمام آموخته‌هايتان باشد و اجازه ندهيد که افکار مخرب و منفي، با انرژي‌اي که از شما مي‌گيرند، مانع از نتيجه‌گيري مطلوبتان شوند؛ تا به نتيجه‌اي که شايسته‌ ميزان مطالعات و سواد شماست دست يابيد
سعي کنيد که اصلاً پاسخنامه خود را (مگر براي تطبيق شماره سؤالات با جواب‌ها) بررسي نکنيد، و اگر اين موضوع اتفاق افتاد و شما به سؤالاتي پاسخ نداده بوديد، اصلاً دچار پريشاني نشويد و خودتان را مطمين کنيد که بقيه داوطلبان هم ممکن است به اين گونه سؤالات پاسخ نداده باشند؛ پس اجازه ندهيد که افکار مخرب، تمرکز شما را به هم زده و در شما اضطراب ايجاد کند؛ به علاوه، براي رفع اين مشکل، خود را از قبل براي پاسخ ندادن به بعضي از سؤالات آماده کنيد

نگاه کردن به ديگر داوطلبان حاضر در آزمون و مقايسه وضعيت خود با آنان:
يکي ديگر از کارهايي که ممکن است برخي از شما داوطلبان عزيز انجام دهيد، نگاه کردن به ديگر داوطلبان حاضر در آزمون و دقت در حالات آنها و مقايسه روحيه آنها با شرايط خودتان است. يکي از داوطلبان سال‌هاي قبل مي‌گفت: «در جلسه آزمون به داوطلبان اطرافم نگاه مي‌کردم و مي‌ديدم که با سرعت به تست‌ها پاسخ مي‌دهند؛ درحالي¬که به نظر من بعضي از سؤال‌ها سخت بود. به همين دليل روحيه خودم را از دست دادم و احساس کردم که در مقايسه با آنها، من چيزي نمي‌دانم.»
سعي کنيد تا جايي که امکان دارد، به دليل محدوديت وقت و جلوگيري از حواس‌پرتي، به اطرافتان توجه نکنيد. اگر چنين اتفاقي افتاد و حتي شما براي فکر کردن هم به اطراف خيره شديد، با ديدن سرعت ديگران در تست‌زني، اصلاً دستپاچه نشويد؛ بلکه اين احتمال را بدهيد که پاسخ‌هاي آنان اشتباه باشد يا اينکه آنان در حال پاسخگويي به سؤالاتي باشند که شما هم جواب آنها را بخوبي مي‌دانيد
براي کاهش استرس و دستپاچگي در کنکور، به نکات زير توجه کنيد:
1- اگر از جمله داوطلباني هستيد که زياد دچار استرس مي‌شويد و احتمال مي‌هيد که در جلسه کنکور نيز استرس شما باعث ايجاد مشکل براي شما گردد، سعي کنيد که تمرينات آرام کردن خود را از هم اکنون شروع کنيد. يکي از راه‌هاي آرام کردن اين است که فضاي جلسه را تصويرسازي ذهني کنيد و اين گونه تصور کنيد که در جلسه امتحاني نشسته‌ايد و با سؤالاتي با درجات دشواري مختلف روبرو هستيد؛ بر اين اساس، ‌ابتدا با کشيدن نفس‌هاي عميق (سه شماره دم همراه با سه شماره بازدم) و شل کردن عضلات بدن و در نظر گرفتن زمان لازم، شروع به پاسخ‌دهي کنيد. در صورتي که داوطلبي نتوانست با انجام يکباره اين کار، بر اضطراب خود غلبه کند، بايد دوباره اين مراحل را تکرار کند و آن قدر اين موضوع بايد تکرار شود که داوطلب در زمان پاسخ‌دهي به سؤالات، احساس راحتي داشته باشد.
2- يکي از راه‌هاي کاهش استرس، انجام تست‌زني سرعتي با شرايط کنکور در خانه است. اين موضوع به شما کمک مي‌کند تا خود را بخوبي محک زده و به توانايي‌هاي خود بيشتر اطمينان پيدا کنيد؛ البته فراموش نکنيد که به دليل نزديکي به زمان برگزاري آزمون، پاسخگويي اشتباه به اين سؤالات نبايد باعث استرس مضاعف و نگراني شما شود، بلکه بايد سعي کنيد که با آرامش براي رفع اشکالات خود در اين¬گونه از آزمون‌ها، خود را بخوبي براي کنکور آماده کنيد.
3- يک روش مؤثر براي برخورد با موقعيت‌هاي استرس آور، شمارش تا عدد ده است. انجام ايـن کار کمک مي‌کند که از لحاظ فکري و رواني، از آن لحظه استرس آور دور شويد و ده ثـانـيه به شما وقت مي‌دهد تا از آن شرايط، خود را رها کنيد.
4- اگر دچار استرس شديد، براي مدت کوتاهي چشمانتان را ببنديد و چيزي را فشار دهيد. معمولاً فشردن چيزي با دسـت، بـاعـث کاهـش استرس و دغدغه خاطر مي‌گردد. در آزمون مي‌توانيد با فشردن يک پاک‌کن، استرس خود را کمتر کنيد.
تنفس، به جز داشتن اثرات حيات بخش، مي¬تواند در آرام نـمودن شما نيز بسيار مؤثر باشد. هنگام استرس مي‌توانيد چند نفس عميق کشيده و خود را از لحاظ جسماني و رواني آرام کنيد. پس از چند تنفس عميق، قدم بعدي، داشتن مکالمه مثبت با خود است. مي‌توانيد به خود بگوييد: «من همه اين تست‌ها را در خانه بخوبي پاسخ مي‌دادم، و اگر دوباره برگردم و با آرامش بيشتري بخوانم، حتماً مي‌توانم جواب آنها را پيدا کنم.»
5- به تغذيه و خواب خود در روزهاي منتهی به کنکور، اهميت بيشتري دهيد. سعي کنيد که ساعات خواب خود را تنظيم کرده و به اندازه کافي استراحت کنيد. هيچ چيز به اندازه يک خواب راحت، نمي‌تواند دانسته‌هاي شما را تثبيت کند. در روزهاي منتهي به کنکور، سعي کنيد که تعداد دفعات صرف غذاي خود را افزايش دهيد؛ اما حجم غذايي را که مي‌خوريد کاهش داده و از غذاهاي سبک و مقوّي استفاده کنيد. گياهان دارويي، مانند گل گاو زبان، به ليمو و بابونه، مي‌توانند آرامش بيشتري به شما بدهند؛ پس در صورت امکان، از اين گياهان همراه چاي خود استفاده کنيد.
در پايان باز هم تاکيد مي‌کنيم که کنکور، آزموني همانند ساير آزمون‌ها يا امتحانات ديگر شماست؛ پس اصلاً و در هيچ مرحله‌اي از اين آزمون، دچار استرس و دستپاچگي نشويد. ضمناً به خودتان و تلاشتان اطمينان داشته باشيد و بدانيد که خدا با شماست. مثبت انديشي کنيد و به خود بقبولانيد که مسير زندگي شما در بهترين راه ممکن قرار گرفته است و کنکور، يکي از گذرگاه‌هاي اين مسير است. موفق باشید .
با تشکراز زریوار خبر

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی