سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
اختصاصی زریوار خبر/
یکشنبه 12 فروردین 1397 / 16:00|کد خبر : 4969|گروه : فرهنگی

جاذبه خیره کننده مریوان که از آن بی خبرید/ غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند ایران است

غار کونه شَمشَم مریوان که در 40 کیلومتری این  شهرستان در مسیر جاده سقز- مریوان در نزدیکی روستای طراق تپه واقع شده و یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند طبیعت گردی ایران است.

غار کونه شَمشَم مریوان که در 40 کیلومتری این شهرستان در مسیر جاده سقز- مریوان در نزدیکی روستای طراق تپه واقع شده و یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند طبیعت گردی ایران است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، موقعیت ژئومورفوسایت های حوضه ی غار کونه شَمشَم و اطراف آن. غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند طبیعت گردی ایران است که در سطح منطقه مریوان منحصر به فرد است و دارای ترکیبی از ویژگی های علمی، زمین شناسی، زیست شناسی و فرهنگی است. هدف اصلی این پژوهش شناسایی و ارزیابی ارزش های ژئوتوریسمی و تحلیل میزان مخاطرات طبیعی و انسانی غار کونه شَمشَم مریوان که در 40 کیلومتری شهرستان مریوان و در مسیر جاده سقز- مریوان در نزدیکی روستای طراق تپه است. امروزه گردشگری جهت توسعه پایدار از اهمّیت جهانی و منطقه ای برخوردار است. ژئوتوریسم انواع مختلفی دارد که مهم ترین آنها توریسم عادی و طبیعت گرا است که بازدید و گردش در غارها بخشی از آن است. بررسی و ارزیابی مخاطرات طبیعی و انسانی برای حفظ و پایداری غار کونه شمشم ضروری است زیرا این غار یک غار زیستی و گونه خاصی خفاش بنامهای نعل اسبی ،دم موشی و قهوه ای در آن سال هاست زندگی می کنند. در سال های اخیر گروه های مختلفی از این غار بازدید کرده اند که سبب افزایش انواع مخاطرات انسانی و طبیعی در این غارشده  است. حفاری، استفاده از اسپری رنگ روشن کردن آتش در غار و ... از مخاطرات انسانی و تغییرات جوی و کاهش بارندگی، افزایش دما از جمله مخاطرات طبیعی این غار می باشند. 

این غار در حوزه مدیریتی مشکلاتی نیز دارد که شامل عدن دسترسی آسان، تجهیزات و سرویس های پشتیبانی، قوانین محافظت بوده و ضعف در سرمایه گذاری و برنامه ریزی دولت در بخش غار کونه شَمشَم  و نامناسب بودن راه های دسترسی به غار کونه شَمشَم ، الزام به انجام مطالعات و حمایت های زیست محیطی از مناطق حفاطت شده و جاذبه های طبیعی و تاریخی مهم ترین فرصت، و عدم بهره برداری مناسب از فرصت های طبیعی غارکونه شَمشَم، مهم ترین تهدید ژئوتوریسمی و استفاده در زمینه طبیعت گردی عمومی از غار کونه شَمشَم می باشد. در هر دو روش غار کونه شَمشَم به لحاظ طبیعی و ژئومورفولویکی برای مختصصان دارای درجه بالای از اهمّیت است زیرا این غار در منطقه ای خوش آب و هوا، دارای چشم انداز طبیعی و کوه های با شیب ملایم و در مسیر جاده سقز به مریوان واقع شده است، امّا  به لحاظ اکوسیستم شکننده درون غار (غار خفاشها)، تکامل نیافتگی اشکال تیپیک،در آن دیده می شوند،در زمینه مقایسه غار با سایر پدیده های ژئوتوریسمی شهرستان مریوان به تفصیل در پژوهشی بررسی و تحلیل انجام گرفته است امّا دراین بخش صرفا" به مخاطرات طبیعی و انسانی غار کونه شمشم و بعضی از راهکاری اجرایی اکتفا می گردد :

مخاطرات طبیعی
تغییرات آب و هوایی چند سال اخیر سبب خشک شدن بخش هایی از غار کونه شمشم شده است که بر روی رطوبت نسبی و دمای غار تأثیر گذاشته است. کاهش بارندگی در منطقه ی مریوان سبب کم شدن آب چشمه کنار غار که تنها منبع تأمین برای بازدیدکنندگان غار است و در بعضی از فصول سال آب آن خشک می شود. در کف و بستر غار انواع کپک دیده می شود که سبب افزایش بیماری برای موجودات غارزی می شود. کاهش رطوبت و آب جاری سبب تکامل نیافتن اشکال (استالاگمیت و استالاکتیت) در غار شده است.

مخاطرات انسانی
استفاده از شمع در غار به روشنایی و روشن کردن آتش و دود در غار، جا گذاشتن ظروف یکبار مصرف در حجمی وسیع در غار، جا گذاشتن باطری قلمی، استفاده از اسپری و رنگ جهت نوشتن یادگاری در غار، جابجا کردن خاک داخل غار و مسدود شدن بعضی از منافذ و مجراهای عبور آب، تخریب عمدی اشکال غار و کنده کاری بر روی سنگ های موجود در غار، کندن بستر غار جهت یافتن آثار باستانی و اشیاء قدیمی، ایجاد سر و صدا و نور توسط بازدیدکنندگان و تأثیر مخرب آن بر روی خفاش های ساکن غار، انتقال دی اکسیدکربن به داخل غار با حضور انسان و سبب تأثیر منفی بر روی جانداران ساکن غار شده است.

 پیشنهادات زیردر جهت حفظ و ماندگاری غار ارایه می شوند:
 مطالعه و شناسایی دقیق شرایط زیست گذشته و حال غار کونه شمشم جهت ادامه حیات موجودات ساکن غار.
ساخت حصار و درب ورودی برای غار و تعیین متولی مشخص جهت بازدید و استفاده علمی مراکز تحقیقاتی از غار.
 تخصیص اعتبار لازم جهت تحقیق در غار.
تهیه ی نقشه ی دقیق غار، مشخص کردن گونه های حیوانی، حشرات و موجودات ساکن غار. 
 از ضروریات حضور بازدیدکنندگان در غار وجود آب و امکانات اولیه می باشد که لازم است تأمین شود.
 نهادهای رسمی با تصویب بخشنامه ای معتبر نسبت به بازاریابی و کاربرد فضولات (گوانو) خفاش ها اقدام نمایند.
 دولت نسبت به بکارگیری نیروهای متخصص برای راهنمایی و تحقیق غار کونه شمشم اقدام نماید.
 تعاونی غارکونه شَمشَم درروستای توارق تپه که غاردرحوضه آن روستا قراردارد تشکیل و با تعیین سهم کمک به آنان بصورت خودجوش و داوطلبانه ازغارکونه شَمشَم حفاظت نمایند .

کریمی محققی که پایانه کارشناسی ارشد خود را در خصوص این غار انجام داده است می گوید: این غار زیستی بوده و انسان هرگز در آن سکونت نداشته و یا نشانه ای از سکونت انسان در آن وجود ندارد. وی همچنین افزود: در طول تاریخ این غار محل زندگی خفاش ها بوده است.
 

نویسنده: اکبرکریمی –کارشناس ارشد رشته مخاطرات محیطی

جاذبه های خیره کننده مریوان که از آن بی خبرید/ غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند ایران است

جاذبه های خیره کننده مریوان که از آن بی خبرید/ غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند ایران است

جاذبه های خیره کننده مریوان که از آن بی خبرید/ غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند ایران است


جاذبه های خیره کننده مریوان که از آن بی خبرید/ غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند ایران است

جاذبه های خیره کننده مریوان که از آن بی خبرید/ غار کونه شَمشَم یکی از جاذبه های طبیعی ملی ارزشمند ایران است

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

روژانیکشنبه 28 خرداد 1396 | 16:59

2
4

تاحالا اسمش رانشنیده بودم برآیم خیلی جالب بودمبرایم حتماارآن دیدن می کنم

پاسـخ

یاسریکشنبه 28 خرداد 1396 | 17:40

3
3

چه جالب.تائیسه نه م زانی بوو مه ریوانیش ئه شکه وتی هه یه. توخوا ئیتر چیمان هه یه جز زریبار?

پاسـخ

هیوایکشنبه 28 خرداد 1396 | 20:13

7
0

سلام با آرزوی موفقیت روز افزون برای محققین مریوانی، ولی لازم به ذکر است در عکسی که دوستان در حال نقشه برداری هستند، شاخص برعکس گرفته شده است. امیدوارم این عکس را داخل پایان نامه نگذاشته باشند. البته این ایراد جزئی از ارزش کار ایشان کم نمی کند.
امیدوارم که از این انتقاد ناراحت نشده باشند.

3
2
کریمی سه شنبه 30 خرداد 1396 | 04:13

سلام از دقت جنابعالی سپاسگزارم ولی استفاده از آن اشل در آن محل در مقایسه میزان بزرگی درب وردی فرعی به کوهستان بوده نه اندازه گیری چون اندازی گیری در غارها از متر لیزی استفاده می شود از طریق تابش نور و بازتابش اندازه گیری می شود.

5
2
خخخخخخخخخخخخ سه شنبه 30 خرداد 1396 | 11:22

کوره مهندزززززززززززززززززززز(س)
خخخخخخخخخخخ
جالبه شاخص رو وارونه گذاشتن و عکس گرفتن

4
3
اکبرکریمی سه شنبه 30 خرداد 1396 | 12:37

بنام خدا ضمن سپاس از دقت جناب عالی لازم است عرض کنم که اندازه گیری غار ها بوسیله متر لیزی انجام می شود و توانایی اندازه گیری 30متر را دارد اشل مورد استفاده فقط جنبه مقیاس اسمی دارد.و کاربرد اندازه گیری مستقیم نداشته است لذا در محاسبات خللی ایجاد نشده است .

5
2
جوابیه اکبر کریمی ! چهارشنبه 31 خرداد 1396 | 12:08

بنام خدا ، تخته سیاه ، خانم معلم پای تخته .
انگار داری شعر لوحهای تصویری دوران ابتدایی میخونی
خخخخخخخخخخخخخخخخخخ

خسته نباشی مهندس

2
2
هیوا پنجشنبه 1 تیر 1396 | 00:42

با سلام خدمت آقای کریمی، ممنون از توضیح حضرتعالی، امیدوارم موفق باشید.

پاسـخ

فرزادایرانیدوشنبه 29 خرداد 1396 | 08:53

2
2

اشومبیلاااااا

پاسـخ

محمد بصیرتچهارشنبه 31 خرداد 1396 | 23:45

4
0

نا زمانی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان مدیران مریوان و سروآباد را به سقز برده و با حقوق مریوان و سروآباد در سقز کار کنند هیچ کار در این زمینه نمیشه انجام داد این از بی خیالی نماینده و مجلس مریوان و فرمانداران دو شهر که در میراث فرهنگی گردشگری استان کردستان حکم رئیس گردشگری سروآباد به نام یک نفر سقزی زده شده و در سقز کار می کند در حالیکه سروآباد فاقد کارمند و رئیس است زریورار خبر لطف پخش کنید و پیگیری نمایید.

پاسـخ

پروینپنجشنبه 1 تیر 1396 | 12:54

2
1

باید خیلی جای جالبی باشه. لطفا بیشتر عکس بزارید .

پاسـخ

عادل فلاحیدوشنبه 30 بهمن 1396 | 22:54

1
0

بنام خدا باتشکر .خودم اهل روستای طراق تپه هستم امیدوارم مسؤلین در باره امکانات غار اقدام نمایند .

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی