سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت اختصاصی مدیر مسئول
یکشنبه 16 دی 1397 / 09:19|کد خبر : 4925|گروه : اجتماعی

80 درصد تصادفات رانندگی منشا انسانی دارد

غیرعقلانی بودن این پدیده از یک طرف و تکرار هر روزه ی آن از طرف دیگر، یک گسست فکری و معرفتی را نشان می دهد که می توان آن را به وضوح تظاهری از جامعه در حال گذار دانست. حرکت بخشی از افراد اجتماع به سوی عقلانیت و عقل گرایی و اصطکاک و مقاومت غریزی بخش دیگری از اجتماع ، تناقضات و کشمکش های مثبت و منفی بر روی عملکرد اجتماع و افراد آن خواهد داشت.

غیرعقلانی بودن این پدیده از یک طرف و تکرار هر روزه ی آن از طرف دیگر، یک گسست فکری و معرفتی را نشان می دهد که می توان آن را به وضوح تظاهری از جامعه در حال گذار دانست. حرکت بخشی از افراد اجتماع به سوی عقلانیت و عقل گرایی و اصطکاک و مقاومت غریزی بخش دیگری از اجتماع ، تناقضات و کشمکش های مثبت و منفی بر روی عملکرد اجتماع و افراد آن خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، این روزها هر کسی با تلفات و خسارات ناشی از تصادفات و حوادث رانندگی آشناست و به طور مستقیم یا غیر مستقیم آن را تجربه کرده است. برخی آمارها در این زمینه، عجیب و تکان دهنده هستند. حدود صد سال پیش مردم برای حمل و نقل و رفت و آمد از مادیان و سایر حیوانات اهلی استفاده می کردند، ایام گذشت و کم کم پرتوهای نتایج انقلاب صنعتی و ماشین های بخار آشکار و سروکله فلزات متحرک پیدا شد. مردم از وقتی سوار تویوتای ژاپنی و سایر محصولات انگلیسی و آمریکایی دیگر شدند و تجربیات تازه ای کسب کردند. همین صنعت وارد شده، بلای جانشان شد. به تازگی سازمان پزشکی قانونی آمار مرگ و میر بر اثر تصادفات رانندگی در چهارده سال گذشته را منتشر کرده است. بر اساس این گزارشات در ایران از سال 1380 تا 1393 نزدیک به 315 هزار نفر جان خود را بر اثر تصادفات و حادثه های رانندگی از دست داده اند. یعنی به طور میانگین روزی 61 نفر. تلفات چندصد هزار نفری و خسارات اقتصادی نیز این آمار را دردناک تر می کند. طبق آمارها روزانه 32 میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از تصادفات رانندگی است و مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده، هزینه های اقتصادی و اجتماعی ناشی از تصادفات جاده ای حدود 8 درصد تولید ناخالص داخلی است. 

در همین شهرستان نه چندان پرجمعیت ما، طوری شده است که هفتگی اخبار تلفات جاده ای شنیده می شود. خبرگزاری ها دیگر تصادفات جزئی را دارای بار خبری نمی دانند و منتظر می شوند تا یک تصادف فاجعه بار، با تصاویر وحشتناک و صحنه های حادثه ای پر از خون و سوختگی و آتش به دستشان برسد. چندین سال پیش در ایام نوجوانی تعجب می کردم چگونه  می شود یک انسان که می خواهد از نقطه الف به نقطه ب برود، به شکلی رانندگی کند که خود و دیگران را در معرض آسیب، قطعی عضو و یا حتی مرگ قرار بدهد. بعدها متوجه شدم همین رانندگی و پشت فرمان نشستن، همین ویراژ دادن ها و سبقت گرفتن ها و به کسی راه ندادن و کلا سالار جاده و خیابان بودن، برای بسیار از جوان ها هدف اصلی است و اصولا مبدا و مقصدی در کار نیست. البته باید این بخش از مسئله را پذیرفت و حق را به جوانان داد. سهل انگاری و بی توجهی مسئولین فرهنگی، عدم درک مسائل و مشکلات جوانان، فراهم نکردن امکانات گاها حداقلی و اطلاع رسانی ضعیف نسبت به تلفات و خسارت این گونه رفتارها، از دلایل اصلی و انکارناپذیر فاجعه بار بودن وضعیت تصادفات رانندگی است. 
سازمان صلیب سرخ جهانی در گزارش سالانه خود اعلام کرده است در سال 2013 نزدیک به 22 هزار نفر بر اثر بلایای طبیعی در جهان کشته شده اند. این در حالی است که تعداد کشته شدگان در حوادث جاده ای در سال 87 در ایران 23 هزار و 362 نفر بوده است. 

اینکه جاده می توانست بهتر و با ایمنی بیشتری احداث شود یا خودروها با استاندارد بالاتری تولید شوند و کیسه هوا و ترمز فلان داشته باشند یا اینکه گواهینامه ها با ارزیابی دقیق تر و کامل تری صادر شود و صدها حرف و حدیث و ایده آل دیگر – که درست و منطقی هم هستند – از دردناک بودن و عجیب بودن این آمارها و این همه تلفات و مرگ و میر در رانندگی نمی کاهد. 80 درصد تصادفات در ایران و 69 درصد تصادفات در جهان منشا انسانی دارد و این را هم در نظر بگیرید که ایران تقریبا بالاترین آمار تصادفات در جهان را دارد. غیرعقلانی بودن این پدیده از یک طرف و تکرار هر روزه ی آن از طرف دیگر، یک گسست فکری و معرفتی را نشان می دهد که می توان آن را به وضوح تظاهری از جامعه در حال گذار دانست. حرکت بخشی از افراد اجتماع به سوی عقلانیت و عقل گرایی و اصطکاک و مقاومت غریزی یخش دیگری از اجتماع ، تناقضات و کشمکش های مثبت و منفی بر روی عملکرد اجتماع و افراد آن خواهد داشت. 

در پایان  ذکر چند نکته و یادآوری مواردی در زمینه پدیده رانندگی و تصادفات خالی از فایده نیست. مثلا آیا می دانستید با افزایش سرعت خودرو از 30 به 50 خطر برخورد با عابرپیاده و مرگ وی، 8 برابر می شود. آیا می دانستید احتمال تصادف برای خودرویی که 60 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد، با افزایش هر 5 کیلومتر بر ساعت، دو برابر می شود. آیا می دانستید 77 درصد افرادی که بر اثر حوادث رانندگی کشته می شوند، مذکر هستند، آیا می دانستید 59 درصد از افرادی که در حوادث رانندگی کشته می شوند بین 15 تا 44 سال سن دارند. آیا می دانستید می توانیم با اندکی تامل از کشته شدن بیهوده خود جلوگیری کنیم. آیا می دانستید می توانیم مفت نمیریم. 

انتهای پیام/

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

مریوانشنبه 13 خرداد 1396 | 18:19

11
2

درود و سپاس زریوارخبر
حرف مردم مریوان را گفتید.

پاسـخ

کامرانشنبه 13 خرداد 1396 | 18:25

8
3

دستتان درد نکند، واقعا باید بیشتر به این مسائل پرداخت و واکاوی کرد. ممنون از مدیر مسئول محترم سایت زریوارخبر.

پاسـخ

مسلم سجادی 09189843505سه شنبه 14 شهریور 1396 | 11:57

3
1

به نظر بنده اینکه 80در صد راننده را عامل تصادفات می شناسید اشتباه است میشه بگی از کجا این امارو دراوردید بنده این عامل را با مدرک ودلیل بیشتر به ادارت زیربط مرتبط می دانم

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی