سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 28 فروردین 1398 / 08:51|کد خبر : 4810|گروه : فرهنگی

مراسم باستانی کومسا 13 اردیبهشت ماه سالجاری در شهر هورامان برگزار می شود

مراسم کومسای هر سال بعد از گذشت ۴۵ روز از فصل بهار روز جمعه 13 اردیبهشت ماه سالجاری با حضور تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی در شهر هورامان تخت برگزار می شود.

مراسم کومسای هر سال بعد از گذشت ۴۵ روز از فصل بهار روز جمعه 13 اردیبهشت ماه سالجاری با حضور تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی در شهر هورامان تخت برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، مراسم تاریخی سنتی کومسای یکی از مراسم هایی است که در میان مردم کردستان به ویژه منطقه هورامان دارای ارزش و جایگاه خاصی است. این مراسم هر سال بعد از گذشت ۴۵ روز از فصل بهار و دقیقا در آخرین روزجمعه نرسیده به ۱۵ اردیبهشت با حضور تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی در هورامان تخت برگزار می شود.

بسیاری از علاقمندان داخلی و خارجی این مراسم کهن در روزهای قبل از برگزاری آن به هوارمان سفر می کنند و یکی از مشکلات آنها اسکان می باشد که یکی از اهالی شهر اورامان در این خصوص، گفت: منازل استیجاری در شهر اورامان موجود است و گردشگران می توانند از آنها استفاده کنند.

پیر شالیار یکی از آیین ها و مراسم های کهن در کردستان است که مخصوص منطقه هورامان به ویژه شهر هورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد که در ۷۵ کیلومتری مرکز این شهرستان واقع شده می باشد.

حول محور شخصیت فرزانه و وارسته پیرشالیار که فردی عارف و دانشمند بوده مراسم هایی شامل کوته کوته، کلاوروچنی، ذبح حیوانات، آش نذری هلوشین، عروسی پیرشالیار، شونیشت، تربی و کومسا هر ساله با حضور هزاران نفر از اقصی نقاط دنیا در هورامان برگزار می شود.

عروسی پیر شالیاربه ۹ شماره ثبت ملی۱۲، کوته کوته به شماره ۵۸، شونیشت به شماره ۶۰، کلاوروچنی به شماره ۶۱، تربی به شماره ۶۲ و رسم کومسا به شماره ۶۳ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده اند.

کومسای به معنای جمع شدن برای یادگیری است و اجرای این مراسم قبل از دوران پیرشالیار هم در این منطقه رواج داشته است. در اواسط اردیبهشت ماه هر سال بنابر وضعیت جغرافیایی منطقه و فرارسیدن زمان کوچ مردم به ییلاق برای تعیین و برنامه ریزی و یادگیری مسائل ماه های آینده برای کوچ ریش سفیدان و معتمدان در محلی تجمع می کردند.

بخشی از مراسم کومسای اختصاص به شکستن سنگ کنار مزار یکی از مریدان پیرشالیار به نام درویش موسی دارد که مردم در این رابطه معتقدند این سنگ بعد از شکسته شدن تا سال آینده دوباره رشد خواهد کرد و همین اعتقاد هم باعث شده که مردم از جاهای دور و نزدیک در این مراسم شرکت کنند و تکه ای از آن را را به عنوان تبرک با خود ببرند.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

رحمان گشنبه 9 اردیبهشت 1396 | 15:17

3
1

باتشکر از اطلاع رسانیتان

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی