سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
دوشنبه 28 فروردین 1396 / 10:39|کد خبر : 4776|گروه : سیاسی

راه اندازی بزرگترین معدن باریت ایران و خاورمیانه در منطقه شاه نشین مریوان/تردد 2 میلیون خودرو در سال 95 در جاده مریوان-سنندج/ پیشنهاد ممنوعیت تردد تانکرهای حمل سوخت

جلسه بررسی مشکلات حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری مریوان با حضور معاون اقتصادی و توسعه منابع استانی استانداری کردستان و مدیران کل اقتصادی و فرماندار مریوان در این شهرستان برگزار شد.

جلسه بررسی مشکلات حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری مریوان با حضور معاون اقتصادی و توسعه منابع استانی استانداری کردستان و مدیران کل اقتصادی و فرماندار مریوان در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، جلسه بررسی مشکلات حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری مریوان با حضور محمد شفیعی فرماندار مریوان و معاون اقتصادی و توسعه منابع استانی«حسین فیروزی» و مدیران کل حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری و حمل و نقل استان کردستان بعدازظهر روز یکشنبه در این شهرستان برگزار شد.

در این جلسه از پتانسل ها و ظرفیت های حوزه صنعت، معدن و تجارت، مرز باشماق و حوزه کشاورزی و گردشگری بحث و تبادل نظر شد. در این جلسه همچنین از پیشرفت 70 درصدی مطالعات گردشگری سد گاران و تعیین مشاور  و همچنین اعلام آمادگی جهت سرمایه گذاری در بحث گردشگری سد گاران در تابستان امسال خبر داده شد.

در حوزه کشاورزی از آمادگی جهت تخصیص اراضی ملی جهت توسعه باغات آبی و رفع موانع قانونی در منطقه کوماسی خبر داده شد.

محمد دره وزمی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این جلسه گفت: در شهرستان مریوان 41 واحد تولیدی وجود دارد که 36 واحد آن فعال و نیمه فعال  5 واحد راکد هستند. وی افزود: در سالجاری واحد های نیمه فعال و راکد در دستور کار صنعت و معدن قرار می گیرد تا مجدد راه اندازی شوند.

دره وزمی همچنین از صدور جواز تاسیس 103 واحد  تولیدی جدید در این شهرستان خبر داد و گفت: 9 واحد از آنها 60 درصد پیشرفت دارد، 4 واحد تا 60 درصد و 15 واحد نیز کمتر از 20 درصد پیشرفت دارند و 75 واحد دیگر هیچ اقدامی تاکنون برای ساخت آنها صورت نگرفته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، افزود: هدف سازمان راه اندازی و بهره برداری از 12 واحد تولیدی در سالجاری در این شهرستان است.

وی همچنین در این جلسه از راه اندازی معدن خبر داد و گفت: ارزش افزوده این معدن بسیار بالا است و در صورت استقبال سرمایه گذار در سالجاری بهره برداری از این معدن آغاز می شود.

وی همچنین افزود: در حوزه تجارت 3400 واحد صنفی و 24 واحد تجاری وجود دارند. دره وزمی با درخواست فرماندار مریوان در خصوص تجدید نظر در خصوص قیمت زمین در شهرک صنعتی مریوان، گفت: این موضوع در دستور کار صنعت و معدن و تجارت استان کردستان قرار می گیرد و تلاش می کنیم قیمت زمین را کاهش دهیم وی همچنین در خصوص شهرک صنعتی ، گفت: مریوان پتانسیل شهرک صنعتی 100 هکتاری را دارد و مسئولین دنبال شهرک صنعتی  دومی برای این شهرستان باشند.

محمد شفیعی فرماندار مریوان در این جلسه با اشاره به مشکلات شهرک صنعتی ، گفت: در صورت کاهش قیمت زمین در سالجاری 15 کارگاه تولیدی در این شهرستان راه اندازی خواهد کرد. وی همچنین پیشنهاد ایجاد بازارچه مرزی را داد. فرماندار مریوان همچنین در این جلسه درخواست کرد متولیان تردد تانکر حمل سوخت مایع از جاده های مریوان و سنندج ممنوع شود تا شاهد تصادف و واژگونی آنها و خسارت های جانی و مالی نباشیم.

شفیعی افزود: در سال 95 در جاده های مریوان- سنندج 17 مورد واژگونی تانگر های حمل سوخت شده است . این درحالی است که این تانکر ها هیچ سودی برای شهرستان ندارند. وی از مسئولین استانی خواست این موضوع را پیگیری کنند .

در این جلسه حسین فیروزی معاون اقتصادی و توسعه منابع استانی استانداری کردستان از تحول در مرز باشماق و استفاده حداکثری از توانمندی های این شهرستان جهت ایجاد اشتغال در سالجاری تأکید کرد و گفت: در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال باید همه تلاش کنند شهرستان مریوان در حوزه تولید و اشتغال رونق بگیرد.

وی توجه به زیر ساخت جاده و تکمیل جاده مریوان- سنندج به عنوان گام نخست در توسعه این شهرستان و همچنین تحول اساسی در مرز باشماق در سالجاری به عنوان مهمترین برنامه های اقتصاد مقاومتی این شهرستان اشاره کرد.

وی تأکید کرد: دستگاهای اقتصادی استان و شهرستان و مرز باشماق برنامه ای مدون تا دو هفته آینده جهت رونق هر چه بیشتر حوزه اقتصادی شهرستان ارائه کنند.

نعمت‌الله‌ خواجه‌ای مدیر کل حمل و نقل و پایانه های جاده کردستان، گفت:  در سال 95 تعداد 2 میلیون خودرو در جاده های مریوان و سنندج تردد داشتند و در مرز باشماق 720 هزار تردد ثبت شده است. وی همچنین از تردد 68 هزار خودرو در ایام نوروز و افزایش 40 درصدی تردد ها نسبت به سال گذشته خبر داد.

خواجه ای در این جلسه، گفت: در سالجاری حمل و نقل و پایانه های جاده ای 6 میلیارد و 100 میلون تومان در مرز باشماق جهت توسعه و رونق هزینه خواهد کرد.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ابراهیمی، کارشناس ارشد زمین شناسی، عضو نظام مهندسی معدن خراسان رضویچهارشنبه 30 فروردین 1396 | 14:39

3
0

با سلام
در حال حاضر معدن باریت مهدب آباد با 13 میلیون تن ذخیره، بزرگترین معدن باریت ایران است. در ضمن مباحث مربوط به معدنکاری و معدن داری در مریوان جا نیفتاده است به همین دلیل است که اهالی شاه نشین هنوز بر سر معدن باریت ابدال صمدی با هم در تعارض هستند و این معدن بیشتر اوقات تعطیل است و عملا یک معدن راکد محسوب می شود.

پاسـخ

امید فرج زادهیکشنبه 21 آبان 1396 | 10:24

1
0

این معدنی که شما میفرمایید اصولا غلط است و بیشتر در انحصار افرادی است که ساکن شهر سنندج و مریوان هستند و در ضمن تبعیض در مدیریت و ****** در دارایی های آن بیداد میکند بیشتر سهامداران آن********* شده اند و خود منبع درآمد یک عده هستند پس با این وضعیت مابقی باد هواست

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی