سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
اختصاصی زریوار خبر/
پنجشنبه 18 خرداد 1396 / 11:55|کد خبر : 4761|گروه : پزشکی

بررسی علل پدیده خودکشی در گفتگو با روانشناس حدیقه رحیمی

خودکشی خاتمه دادن عمدی به زندگی به میل خود و به دست خود است و دلایل آن به تعداد افراد متفاوت است اما وجه مشترک این پدیده دردناک این است که خودکشی تحت تاثیر فشار روانی اتفاق می افتد.

خودکشی خاتمه دادن عمدی به زندگی به میل خود و به دست خود است و دلایل آن به تعداد افراد متفاوت است اما وجه مشترک این پدیده دردناک این است که خودکشی تحت تاثیر فشار روانی اتفاق می افتد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، خودکشی، واژه ای که در ایام پایانی سال و اوایل بهار بیشتر در رسانه ای اجتماعی تیتر می شود افرادهای که گویا مایل نبوده اند دنیای درونی خویش را با بیگانه ای سهیم شوند. در دنیایی که همه تلاش می کنند به هر قیمتی زنده بمانند آیا می توان درباره آنان که تصمیم به خاتمه زندگی خود می گیرند قضاوت کرد؟ کسل شدن بسیاری از افراد در فصل بهار آیا واقعا ارتباطی به افسردگی و واژه هولناک خودکشی دارد؟ در این باره با سرکار خانم حدیقه رحیمی روانشناس و مشاور فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به گفتگو نشستیم. ابتدا از وی درباره افسردگی و علائم آن  و ارتباط آن با فصل بهار سوال کردم:

از جمله اختلال های خلقی که در فصل بهار احتمال بروز آن زیاد است افسردگی می باشد. از علائم افسردگی می توان به احساس غم و اندوه، عدم حس لذت، بی علاقگی به محیط و روابط اجتماعی خانوادگی، تغییرات وزنی، اختلال در خواب که به صورت کم خوابی و پرخوابی نمایان می شود، اضطراب، احساس خستگی و پوچی، حواس پرتی و حتی احساس گناه اشاره کرد و گاهی نیز افکار خودکشی به سراغ فرد افسرده می آید و حتی تا مرحله انجام آن هم پیش می رود. حدیقه رحیمی ادامه داد: در این وضعیت نگاه منفی فرد به محیط بیرون و خودش و احساس ناامیدی و پوچی و حتی خشم نسبت به خود و اطرافیان موجب تقویت فکر خودکشی  می شود در این بین عوامل محیطی نیز تاثیر گذارند و نقش انگیزشی مهمی در سوق دادن فرد به طرف خودکشی و یا منصرف کردنش از آن بازی می کنند و از آنجا که احساس کسالت در فصل بهار و حتی اواخر زمستان بیشتر از سایر فصول دیده می شود بنابراین متاسفانه شاهد افزایش آمار خودکشی ها در این فصل می باشیم.

این روانشناس در خصوص این سوال که آیا واقعا دلیل خودکشی ها می تواند ربطی به فصول سال داشته باشد و اینکه آیا واقعا دلیلی علمی دارد، افزود: پروفسور کرین تامسون به شکلی زیستی این مساله را تفسیر می کند به این صورت که به دلیل تابش آفتاب در این فصل ترشح سرتونین در مغز بیشتر می شود. وی در ادامه خاطر نشان کرد: سرتونین ماده ای شیمیایی است که در مغز احساس شادی به همراه می آورد و ترشح آن به تغییرات مثبت خلق و خوی آدمی شده و افزایش آن منجر به کاهش افسردگی می شود. اما این موضوع در افرادی که از میزان افسردگی بالا رنج می برند و یا در حال خروج از این حالت هستند به صورت معکوس عمل می کند که این تناقض دردناک اغلب به دلیل ناهمگون بودن  هیجانات درونی افراد افسرده با محیط اطرافشان که در حال شکوفایی و نو شدن بروز می کند. روبه رو شدن با فصل بهار که آغاز زندگی تازه، حرکت و رشد است برای فرد غمگینی که هیچ امیدی ندارد و خود را ناتوان و شکست خورده می داند خارج از تحمل است از طرفی اشاره شد به افزایش سرتونین در مغز، این افزایش به افراد افسرده ای که مدت طولانی تحت فشار روانی به سر برده اند و افکار خودکشی داشته انرژی می بخشد تا افکار خودکشی خود را عملی کنند.

در ادامه گفت وگو به راه های مقابله با پدیده خودکشی پرداختیم خانم رحیمی اظهار داشت: خودکشی خاتمه دادن عمدی به زندگی به میل خود و به دست خود است و دلایل آن به تعداد افراد متفاوت است اما وجه مشترک این پدیده دردناک این است که خودکشی تحت تاثیر فشار روانی اتفاق می افتد البته این بدان معنی نیست که هر انسانی که از فشار روانی زیاد در زندگی مواجه است خودکشی می کند بلکه به این معنی که تمام کسانی که اقدام به خودکشی می کنند تحت فشار روانی زیادی بوده اند و از مشکلات بیرونی و درونی خاصی رنج برده اند و چه بسا اطرافیان آنها یا قسمتی از این فشار بوده اند و یا شاهد آن بوده اند و از این وضعیت دردناک فرد آگاه بوده اند وی در ادامه خاطر نشان کرد نوع سوم از خودکشی در بدترین حالت هیچکس از رنجی که فرد مدتها با آن درگیر بوده خبر نداشته و خبر مرگ خود خواسته ی چنین فردی تنها می تواند ما را شگفت زده و متاثر کند و علت برای همیشه پنهان و ناشناخته می ماند و آنچه ما را راضی می کند فقط در حد حدس و گمان است. وی در ادامه افزود: شواهد نشان می دهد این مساله یک درد اجتماعی است بنابراین می توانیم تا حدودی درمان را نیز در اجتماع جست و جو کنیم هر کدام از ما باید بپذیریم  که در برابر نیازهای روانشناختی و عاطفی اطرافیانمان مسئول هستیم و باید به علائم هشدار دهنده حساس باشیم و در برابرشان واکنش نشان داده و از نیروهای متخصص در این زمینه کمک بخواهیم. در پایان از وی در مورد اینکه اطرافیان ما شامل چه کسانی هستند و نسبت به چه کسانی باید مسئولیت داشته باشیم پرسیدم خانم رحیمی در جواب خاطر نشان کرد: اعضای خانواده، دوستان، همکاران، همسایه ها، همکلاسی ها و هر انسانی که به نوعی با او مواجه می شویم و مستقیم یا غیر مستقیم علائم افسردگی و عدم تمایل به زندگی و تمایل به خودکشی را در او می بینیم ماموریت ما شروع شده و نباید این شخص را با این ویژگی ها تنها گذاشت باید در کنارشان بمانیم از منابعی که می توانند از آنها حمایت کنند حتما استفاده کرد. بنابراین اولین و مهمترین راه حل مبارزه با خودکشی آگاه سازی اجتماع و حساس نمودن افراد جامعه نسبت به این مساله، در گام بعدی حمایت اجتماعی از افراد مشکوک و نهایتا درمان این افراد تحت نظر روانشناسان و روانپزشکان است.

لازم به ذکر است طی سالیان گذشته متاسفانه در شهرستان مریوان شاهد خودکشی های متعدد در ایام پایانی سال و اوایل فصل بهار بوده ایم امید است این گزارش در راستای آگاهی سازی بتواند گامی هر چند اندک در مبارزه با خودکشی بردارد و از سرکار خانم حدیقه رحیمی که وقت گذاشتند و ما را در در تهیه این گزارش یاری نموند کمال تشکر را داریم.

خبر آرشیوی 24 فروردین 96

امید محمدی خبرنگار افتخاری زریوار خبر

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ی رهگذرپنجشنبه 24 فروردین 1396 | 14:35

4
6

تیترتون مشکل نگارشی داره
ادم فک می کنه خدایی نکرده یکی خودشو کشته!

پاسـخ

اشکان محمدیپنجشنبه 24 فروردین 1396 | 14:46

6
2

گزارش خواندنی و مفیدی بود تشکر

پاسـخ

مپنجشنبه 24 فروردین 1396 | 18:09

3
4

کاکه وازی لی بینین والا ایوه ئه یخه نو بیر خه لک

پاسـخ

باتشکرا برنامه خوبتون وهمچنین خانم دکتر .لطفا ازاین گونه مطالب رابیشتربگذاریدپنجشنبه 24 فروردین 1396 | 21:58

3
3

ماردین.مریوان

پاسـخ

سامانجمعه 25 فروردین 1396 | 21:02

6
3

با سلام
بیشتر خودکشی هایی که امروزه رخ میدهند ناشی از وضعیت نابسامان زندگی و جامعه است
وقتی مشکلاتی مثل بیکاری.فقر.مهاجرت وجود داشته باشد به همان نسبت شاهد بوجود آمدن مشکلاتی دیگر از جمله مشکلات روانی در خانواده می باشیم و خودکشی،خود سوزی،دعواهای خانوادگی نیز بوجود میایند

پاسـخ

امیدشنبه 26 فروردین 1396 | 13:05

8
2

این موضوع متاسفانه به عنوان یک خبروتحلیل بررسی میشهدر حالیه امروز اکثرا جوانان و حتی زنان دچار افسردگی شدندو خانواده هم از این موضوع بی خبر هستند علام ونشانه و فعالیت کارشناسانه در این زمینه بیشترمیتواندمثمر ثمربشه و مشاورهباید بهاتماماقشا رداده شدودمتاسفانه وقتی یک جوان گوشه گیر و یاکارهای غیر عادی انجام می ده مردم می گویندجوانه ولش کن خوب میشه یا همه اینطورین این حرفها و عدم توجه به روحیه جوانان وعدم خوب مشاورین بهصورت حضوری باعث اینگونه اخبار ناگوار میشه و همچنین پخش اخبار خودکشی هم به نظر من اصلا درست نیست

5
2
شهین پنجشنبه 18 خرداد 1396 | 14:24

به نظر من هم درست نیست اخبار مربوط به خودکشی پخش بشه
اینطوری خودکشی عادی میشه و حتی گاهی کسی به فکرخودکشی نیست با شنیدن این اخبار به فکرخودکشی می افته

پاسـخ

شهینپنجشنبه 18 خرداد 1396 | 12:22

7
1

باسلام
متاسفانه عده ای از مردم خوشبختی خود را در شبکه های اجتماعی بزرگ کرده و دائم با سخن و تصویر به همه پزش را می دهند و در این میان عده ای به مقایسه می پردازند و خود را بدبخت تر و بیچاره تر از آن چه در واقعیت است می بینند و به سمت افسردگی و افکار پوچ سوق پیدا می کنند.
عده ای دایم از خوبی و صمیمیت با پدر و مادر می گویند اما ممکن است کسی همچین ارتباطی باپدرو مادرش نداشته باشد. و حتی جواب سلامش را به سردی بدهندو برایش عادی باشدو احترام پدرومادرش را هم نگه داردوفکرکند همه اینگونه هستند اما ابراز صمیمیت بقیه در شبکه های اجتماعی و جاهای دیگر تحمل این مسئله را برایش سخت می کند و از خانواده اش دور می شود و همین موضوع در مورد وضع اقتصادی و سایر موارد صدق می کند
تمام این موارد روی هم رفته باعث افسردگی و دلزدگی از خانواده که بزرگترین حامی فرد است می شود

پاسـخ

دیهیمپنجشنبه 18 خرداد 1396 | 12:26

2
0

باید در رابطه با خودکشی تصمیم اساسی گرفته شود چون زندگی خیلی ارزشمند است و کسی که تصمیم به خودکشی میگیره و خودکشی میکنه تا لحظه آخر هم بعد خودکشی در فکر نجات خودش هست وباید تصور کنین که توی چ حس و حالی بوده و ارزش این زندگی در نظرش هیچ بوده و این تصمیم رو عملی کرده. به نظر بنده باید رفتارهایی که یک فرد مظنون که میخواهد خودکشی کنه رو تشریح بکنیم که مردم بدونن فردیکه این رفتارو داره امکان داره خودکشی بکنه و اون فرد رو تنها نگذارن تا این فکر از ذهنش بیرون میاد چون تصمیم به خودکشی یه تصمیم زود گذر هستش در بعضی مواقع واگر فرد تنها نباشه امکان داره این تصمیم عملی نشه واین مشخص کردن رفتارها در افراد مشکوک باید طی سمینارهایی در سطح دانشگاهها،مدارس، و حتی توی محلات شهر با حضور اساتید روانشناسی و جامعه شناسی برگزار شود و مردم آگاه شوند..
باتشکر از زریبار خبر امید دیهیم کارشناس روانشناسی

پاسـخ

ناصرپنجشنبه 18 خرداد 1396 | 12:42

4
2

اومدی مقاله کپی کرده که فقط بگی تو بهار خودکشی زیاده???????

پاسـخ

احمدپنجشنبه 18 خرداد 1396 | 12:48

5
4

به نظر من شهر مریوان از لحاظ کم دینی و اعتقادی به مسایلی چون خودکشی و فحشا و بی بند و باری روی میاورند

پاسـخ

شهینپنجشنبه 18 خرداد 1396 | 12:50

3
0

هر چه قدر عده ای در ابراز خوشبختی شان اغراق کنند عده ای با دیدن و شنیدن این اغراق ها و باورآن،مشکلاتشان برایشان بزرگ تر و غیر قابل تحمل تر به نظر می رسد
پس بهتر است خوشبختی مان را هوار نکنیم دایم پز پدرو مادر،همسر،فرزند،ثروت ،موقعیت اجتماعی و... را ندهیم و جار نزنیم داشته هایمان را.
شاید کسی این ها را ندارد یا اگر دارد آنگونه که باید باشد نیست
که اگر دیگران جارخوشبختی شان را ندهند این امر برایشان قابل تحمل است و حتی عادی و احساس کنند همه این گونه اند.و زندگی آرام وعادی داشته باشند.
ما گاه غیرمستقیم در این خودکشی ها مقصریم

پاسـخ

جامعه شناسپنجشنبه 18 خرداد 1396 | 13:14

5
3

خودكشي تحت تاثير فشار رواني نيست بلكه بيشتر زماني اتفاق مي افتد كه همبستگي و تعامل فرد با جامعه اش به سردي ميگرايد و فرد خود راتنها ميبيند و احساس انوميك و يا عدم مقبوليت اجتماعي به وي دست ميدهد كه سرانجام ان خود كشي است.

پاسـخ

دکتر فرویددوشنبه 22 خرداد 1396 | 15:35

1
2

این چرت وپرت ها چیه زریبار خبر چاپ می کنی ؟ وجدانا این مقاله و تحلیل علمی برای برای بررسی چنین بیماری است. !؟؟

پاسـخ

شهروندسه شنبه 23 خرداد 1396 | 01:41

0
2

به نظرم انتشار این نوع خبر جزء تخریب روحیه و نشان دادن بدترین گزینه مقابله با مشکل اثری نداره.همه مشکل دادن.انسان باید درمقابله با مصائب صعه صدر داشته باشه.

پاسـخ

Negar 1376.چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | 13:00

0
2

سلام اولا راجب خانم حدیقه رحیمی یکی از بهترین روانشناسان ایران اند که خودم از مراجع هاشون هستم و بعدا خودکشی در اثر فشار های زیاد عصبیه این موضاعات هم باید زیادتر بررسی بشن تا ریشه خودکشی رو از جامعه ریشه کن کنند ..

پاسـخ

خود کشی ناموفقپنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 | 19:06

2
0

بخدا همش تقصی این روحانی ودولتشه.......

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی