سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت/
چهارشنبه 16 فروردین 1396 / 16:57|کد خبر : 4739|گروه : سیاسی

نقش و کارکرد احزاب در انتخابات شورای شهر/هیچ برنامه و عقلانیت سیاسی در رفتار انتخاباتی احزاب وجود ندارد

احزاب سیاسی در دوره های گذشته شورای شهر در هیچ کدام از شهرها قبل از اسم نویسی کاندیداها نتوانسته اند، لیست منسجمی ارائه دهند و همیشه پس از شرکت کاندیداها تلاش کرده اند، از میان آن ها افراد هم سو و یا شاخص را جذب کرده و به عنوان کاندیدا معرفی نمایند.

احزاب سیاسی در دوره های گذشته شورای شهر در هیچ کدام از شهرها قبل از اسم نویسی کاندیداها نتوانسته اند، لیست منسجمی ارائه دهند و همیشه پس از شرکت کاندیداها تلاش کرده اند، از میان آن ها افراد هم سو و یا شاخص را جذب کرده و به عنوان کاندیدا معرفی نمایند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، وجود و حضور  احزاب سیاسی  به عنوان بازیگر اصلی در عرصه قدرت یکی از مهمترین شاخصه های توسعه سیاسی به شمار می رود، به طوی که بدون وجود احزاب توسعه سیاسی امکان پذیرنیست. احزاب قوی و قانونمند به راستی اهرم اصلی دموکراسی محسوب می شوند. در بین نهادهای قانونی یک کشور فقط احزاب هستند که مستقیما به دنبال کسب قدرت بوده و رقیب جدی و قابل لمس صاحبان قدرت قلمداد می شوند. وجود احزاب برای تحقق توسعه ی سیاسی تا حدی مهم و ضروری می باشد که بیشتر نظریه پردازان توسعه سیاسی به این مسئله اذعان داشته اند.

هدف اصلی و نهایی احزاب کسب قدرت است، همین مسئله، سیاست را رقابتی می کند و گردش نخبگان را مشروعیت می بخشد. با حضور احزاب فعال در عرصه سیاست یک جریان نمی تواند  قدرت را قبضه کند و همین مسئله در تحقق توسعه سیاسی موثر خواهد بود. اما همان طور که اشاره کردیم کار ویژه احزاب فقط کسب قدرت نیست.

یکی از کارکردهای مهم احزاب سیاسی گزینش انتخاباتی است، احزاب با گزینش نامزد های انتخاباتی رقابت ها را جدی و نهادمند می کنند و مردم نیز با توجه به برنامه های اعلامی از سوی احزاب به لیست های انتخاباتی احزاب رای می دهند. در نظام های سیاسی که بازی سیاست در چارچوب احزاب پذیرفته شده است، یعنی سیاست ورزی بدون احزاب امکان پذیر نیست و فقط در قالب احزاب نخبگان سیاسی می توانند رقابت کنند، نامزدهای انتخاباتی به صورت شخصی  نمی توانند، در رقابت سیاسی موفق شوند. برعکس در کشورهای توسعه نیافته که بازی سیاست نهادمند نیست و احزاب سیاسی نیز ضعیف، توسعه نیافته و شخص محور هستند، رقابت های انتخاباتی نیز بیشتر در چارچوب سازوکارهای سنتی دنبال می شود، یعنی شخصیت های کاریزماتیک چه در درون احزاب و چه خارج از آن می توانند تعیین کننده رقابت ها باشند.

با توجه به در پیش بودن انتخابات شورای شهر و رقابت تعداد زیادی از کاندیدها، واکاوی نقش احزاب در این رقابت ها ضرروری است. در این یاداشت تلاش می کنیم که به این مسئله بپردازیم.

احزاب در ایران توسعه نیافته اند، آنچه در ایران به اسم احزاب فعالیت می کنند، دور همی های مقطعی در ایام انتخابات بوده و معمولا پس از انتخابات بازیگران فعال در احزاب در صورت کسب قدرت از حزب فاصله می گیرند، یعنی احزاب نه نهادی بین جامعه مدنی و حاکمیت بلکه در نقش صرفا انجمنی ذینفوذ برای کسب قدرت چند شخصیت عمل می کنند. لذا شخصیت های مطرح به احزاب هویت می بخشند و در صورت پیروزی یک جریان و رسیدن شخصیت های مطرح به قدرت احزاب هویت خود را از دست می دهند و دیگر کارایی گذشته را در بین توده های مردم و جامعه مدنی متزلزل نخواهند داشت.

احزاب سیاسی در ایران توانایی تبدیل خواسته ها و احیانا اعتراضات گروه های معترض به سیاست را ندارند، چرا که هیچ کدام از احزاب در بین گروه های مختلف اجتماعی و توده های مردم نفوذ چندانی ندارند. چهره های شاخص که در احزاب حضور دارند، در صورت پیوند مستمر با جامعه، حتی بدون حضور در احزاب توانایی بسیج توده ها را دارند.

شوراهای شهر که در ایران عمر کوتاهی دارند، محل حضور تعداد بیشماری از نیروهای اجتماعی و بعضا تودهای مردم شده است که برای تعداد اندکی صندلی به رقابت می پردازند. احزاب سیاسی در دوره های گذشته شورای شهر در هیچ کدام از شهرها قبل از اسم نویسی کاندیداها نتوانسته اند، لیست منسجمی ارائه دهند و همیشه پس از شرکت کاندیداها تلاش کرده اند، از میان آن ها افراد هم سو و یا شاخص را جذب کرده و به عنوان کاندیدا معرفی نمایند. رفتار انتخاباتی فوق هیچ گاه در کارکرد احزاب حرفه ای و توسعه یافته قابل فهم نیست، چرا که یک حزب حرفه ای خود تعیین می کند که چه کسانی را در لیست انتخاباتی قرار دهد و مردم نیز طبق برنامه های احزاب لیست ها را انتخاب می کنند.

در حالی که فقط چند هفته به انتخابات شورهای شهر فاصله داریم، هیچ کدام از احزاب ایران به شکلی منسجم از برنامه و اهداف و مهمتر از همه لیستی از کاندیداهای مورد حمایت خود را ارائه نداده اند. چطور آنها در عرض چند هفته می توانند سوابق و اهداف هزاران کاندیدا را بررسی و سپس کاندیداهای اصلح را جهت انتخاب معرفی نمایند، لذا هیچ برنامه و عقلانیت سیاسی در رفتار انتخاباتی احزاب برای ارائه ی لیست و حمایت از افرادی وجود ندارد و فعالیت احزاب در این انتخابات بی پایه و اساس بوده و صرفا در چارچوب تشکیل گروه های ذینفع و حمایت از آنها قابل تحلیل است.

شخصیت ها و  نخبگان سیاسی فعال در انتخابات با حضور در ستادهای کاندیداهای شورای شهر و دعوت از مردم برای حضور در انتخابات از طریق سخنرانی و غیره می توانند در ایجاد شور و شوق  و نهایتا، افزایش میزان مشارکت سیاسی موثر باشند. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این افزایش میزان مشارکت به نفع یا به ضرر لیست احزاب نخبگان فوق باشد. کاندیداهای شورای شهر اکثرا فعالیت چهره به چهره خود را از مدتها پیش آغاز کرده اند و هیچ تضمینی وجود ندارد که سبد آرای تکی خود را به یک ائتلاف چند شبه واگذار کنند.
 

نویسنده:  امید عزیزیان (کارشناس ارشد علوم سیاسی)

مطلب فوق بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها رابه کاربران خود در شهرستان مریوان و استان کردستان ارائه دهد.
 

انتهای پیام/
 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ئه ول ره حمانچهارشنبه 16 فروردین 1396 | 23:18

0
2

کدوم حزب و جریان سیاسی . اینا که فقط در فکر کسب قدرت حداکثری آنهم برای منافع شخصی خودشون هستن . نمیدانم آغا چقد با سیاسیون مریوان آشنایی دارند

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی