سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
زریوار خبر گزارش می‌دهد
دوشنبه 26 شهریور 1397 / 01:01|کد خبر : 4663|گروه : اجتماعی

زنگ خطر جدی «کاهش جمعیت» در سروآباد/ وقتی بحران کاهش جمعیت نادیده گرفته می‌شود

به دنبال اعلام نتایج سرشماری مرکز آمار ایران جمعیت شهرستان سروآباد از سال 90 تا 95 قریب به 5 هزار نفر کاهش یافته و این نشان از هشدار مهاجرت جمعیتی این شهرستان است.

به دنبال اعلام نتایج سرشماری مرکز آمار ایران جمعیت شهرستان سروآباد از سال 90 تا 95 قریب به 5 هزار نفر کاهش یافته و این نشان از هشدار مهاجرت جمعیتی این شهرستان است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، چند سالی است که رسانه ها و مسئولین محلی از یک هشدار مبنی بر مهاجرت بیش از حد جمعیت شهرستان سروآباد به شهرستان های همجوار افزایش پیدا کرده است.

مرکز آمار ایران اطلاعات و نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ را هفته گذشته اعلام کرد. در این آمار کل جمعیت کشور در سال ١٣٩٥ به ٧٩ میلیون و ٩٢٦ هزار و ٢٧٠ رسید که نسبت به سال ١٣٩٠ نزدیک به ٤ میلیون و ٧٧٦ هزار نفر افزایش یافته است.

جمعیت شهرستان سروآباد براساس سرشماری سال 95  به 44 هزار و 940 نفر می رسد که نسبت به سرشماری سال 90 قریب به 5 هزار نفر از جمعیت این شهرستان کاهش و به عنوان کمترین جمعیت شهرستان استان شناخته شد. .

بر اساس آمارها در سال 90 جمعیت شهرستان سروآباد 49 هزار و 841 نفر بوده و در آن سال به عنوان کمترین جمعیت استان کردستان معرفی شده است. مدیرکل وقت آمار و اطلاعات استانداری استان کردستان در آذرماه سال 91 در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، اعلام کرد: بیشترین نرخ رشد در سال 85- 90، 1.9- شهرستان بانه با 2.24 درصد و کمترین نرخ رشد جمعیت در شهرستان سروآباد با 9.1 درصد کاهش جمعیت در سال 90 نسبت به سال 85 داشته‌اند.

شهرستان سروآباد در یک روند خطرناک همانند برخی دیگر از نقاط کشور از ماراتن کاهش جمعیت عقب نمانده و دچار افت جمعیت قابل‌توجهی شده که در گزارش زیر به علل و پیامدهای کاهش جمعیت و نیز راهکارهای مقابله با این معضل می‌پردازیم.

زنگ خطر جدی «کاهش جمعیت» در سروآباد/ وقتی بحران کاهش جمعیت نادیده گرفته می‌شود

زنگ خطر جدی «کاهش جمعیت» در سروآباد/ وقتی بحران کاهش جمعیت نادیده گرفته می‌شود

علی مفاخری فرماندار سروآباد آبان سال 94 در گفتگو با خبرگزاری مهر، گفت: مهمترین مشکلات شهرستان سروآباد مهاجرت بی رویه از سطح روستاها به شهرهای اطراف و عدم اشتغال جوانان است و در همین راستا دولت تدبیر و امید تلاش می کند که در راستای رفع این دو مشکل برنامه های متناسبی را تدوین و اجرایی کند.

وی با اشاره به ترکیب جمعیت شهری و روستایی در سروآباد، گفت: بیش از ۷۰ درصد جمعیت شهرستان سروآباد در روستاها ساکن هستند که در چند سال اخیر به دلیل نبود درآمد پایدار و بیکاری جوانان مهاجرت از سطح روستاهای تابعه به شدت روبه افزایش بوده است.

فرماندار شهرستان سروآباد با بیان اینکه اولویت دولت تدبیر و امید تشویق روستائیان به ماندگاری در سطح روستاها است، تصریح کرد: اعتبارات و برنامه های بسیار خوبی در راستای ماندگاری روستانشینان در روستاها اندیشیده شده است که امیدواریم این مهم مهاجرت معکوس را در پی داشته باشد.

حیدر محمودی رئیس وقت شورای اسلامی شهرستان سروآباد دیماه سال 94 در گفتگو با خبرگزاری فارس، گفت: شهرستان سروآباد یک شهرستان بسیار محروم است که به نسبت سایر شهرستان‌های دیگر استان کردستان محروم‌تر و دارای مشکلات عدیده بسیاری است. وی تصریح کرد: دهستان ژریژه که از دهستان‌های مهم شهرستان سروآباد است، جمعیت آن در فاصله کمتر از سه سال از 12 هزار نفر به دو هزار و 500 نفر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بیکاری و نبود اشتغال و درآمد سبب مهاجرت مردم این دهستان به شهرستان‌های اطراف به ویژه مریوان شده است، افزود: در صورتی که مشکلات شهرستان سروآباد برطرف نشود، جمعیت آن در سال‌های آینده به کمتر از 40 هزار نفر خواهد رسید.

وی به جاده ارتباطی کامیاران به سروآباد اشاره کرد و افزود: بعد از گذشت 36 سال از عمر انقلاب اسلامی هنوز مسیر ارتباطی بین این دو شهرستان (سروآباد و کامیاران) نامطلوب و تکمیل نشده است.

محمودی اضافه کرد: تکمیل و افتتاح پروژه کامیاران به سروآباد در رونق و توسعه شهرستان سروآباد بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی توسعه باغات کشاورزی را از ضروریات مهم شهرستان عنوان کرد و افزود: توسعه کشاورزی و باغات در این شهرستان موجب ماندگاری مردم در روستاها شده و مهاجرت را کاهش می‌دهد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان سروآباد همچنین احداث تونل ارتباطی در منطقه اورامان را از دیگر نیازهای مهم شهرستان سروآباد عنوان کرد.

زنگ خطر جدی «کاهش جمعیت» در سروآباد/ وقتی بحران کاهش جمعیت نادیده گرفته می‌شود

خبرگزاری ایرنا منطقه کردستان شهریورماه 95 در گزارشی متفاوت از مهاجرت معکوس مردم روستاهای سروآباد بعد از بازگشایی مرز مله خورد خبر داد و بانی این اقدام مثبت را دستاوردهای دولت تدبیر و امید خواند، در این گزارش آمده است: در حالی که آهنگ مهاجرت در سطح روستاهای تابعه شهرستان سروآباد از چند سال پیش به صدا درآمده بود و بیشتر روستانشینان این شهرستان به دلیل نبود درآمد و بیکاری در حال مهاجرت به حاشیه شهرهای اطراف بودند، بازگشایی مرز مله خورد سبب مهاجرت معکوس در برخی از روستاهای این شهرستان شده است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و توجه ویژه ای که دولتمردان به بازگشایی مرزها و ایجاد اشتغالزایی برای مرزنشینان داشتند، بازگشایی این مرز به عنوان مطالبه اصلی مردم شهرستان سروآباد در دستور کار مسئولان شهرستانی و استانی قرار گرفت.

صباح محمدی بخشدار اورامان و عضو شورای شهر سروآباد در آذر ماه سال 93 در گفتگو با سایت محلی اورامانات، گفت: شهرستان سروآباد از قدیمی ترین بخش های استان کردستان است، که با وجود 13 سال از شهرستان بودن آن هنوز در بسیاری از زمینه ها در بحران به سر می برد.

رئیس شورای اسلامی وقت شهرسروآباد، عدم وجود امکانات بهداشتی و رفاهی و زیر ساختی، نبود اشتغال پایدار، ترددی بودن بسیاری از مدیران این شهرستان، عدم جابجایی گلوگاه ایست و بازرسی این شهر، عدم استقرار برخی از ادارات در مرکز این شهرستان، عدم وجود سایت اداری، نبود شهرک صنعتی و ... را از جمله دلایل مهاجرت مردم این شهرستان دانست.

منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس که سال 95 به عنوان نماینده دو شهرستان راهی بهارستان شد، بی توجهی به زیر ساخت ها، بی توجهی به اشتغال و صنایع تبدیلی این شهرستان را از جمله دلایل مهاجرت و مشکلات مردم عنوان کرد. وی از پیگیری و تکمیل زیر ساخت های جاده ای  این شهرستان  به طرف شهرستان کامیاران را یکی از راههای برون رفت از مهاجرت بخشی از مناطق روستایی به شهرهای اطراف دانست.

زنگ خطر جدی «کاهش جمعیت» در سروآباد/ وقتی بحران کاهش جمعیت نادیده گرفته می‌شود

افزایش نسبت شهرنشینی ناشی از دو عامل تبدیل سکونتگاه های روستایی به شهر از یک سوء و مهاجرت روستائیان به شهرها از سوی دیگر است. نزدیکی شهرستان سروآباد به شهرستان مریوان اگر چه بر زندگی و بازار این شهرستان تأثیر زیادی داشته اما عدم خلاقیت مدیران دولتی در سالهای گذشته و دولت های قبل و دولت فعلی، ترددی بودن اغلب مدیران و بی توجهی استانداری به این شهرستان، عدم تشکیل بحران کاهش جمعیت در این شهرستان توسط مسئولین جای سوال دارد؟! شهرستان سروآباد از سال 90 تا 95 به ازای هر سال طبق آمار اعلام شده مرکز آمار ایران، هزار نفر از جمعیت آن کاهش پیدا کرده است .

گفتنی است بی توجهی این موضوع از سالهای گذشته آغاز شده است، طبق آمار رسمی مرکز آمار در سرشماری نفوس ومسکن سال 85 جمعیت شهرستان سروآباد 54 هزار و 831 نفر بوده است و در سال 90 جمعیت این شهرستان 49 هزار و 841 نفر بوده است به عبارت دیگر طبق آمارهای مرکز آمار ایران جمعت شهرستان سروآباد از سال 1385 تا 1395 به مدت ده سال 10 هزار نفر کاهش پیدا کرده است. آنچه در اعداد و ارقام مرکز آمار ایران نشان می دهد روند نگران کننده کاهش جمعیت کاهش نیافته و به شدت در حال ضربه زدن به ادامه حیات این شهرستان است.

حل این مشکل بزرگ در سروآباد با توجه به اینکه در دولت قبل 5 هزار نفر از جمعیت این شهرستان کاهش یافته و در دولت فعلی نیز به همین میزان کاهش یافته است؛ جزء با همت و تلاش همه مسئولین شهرستان و بخصوص استان برطرف نخواهد شد، مسئولین و مدیران ارشد و تصمیم گیرنده بهتر است براساس داده های موجود برای آینده این شهرستان تصمیمات بلند مدت و البته تصمیمات کوتاه مدت 5 ساله اخذ کنند تا در سرشماری سال 1400 شاهد کاهش 5 هزار نفر دیگر از جمعیت این شهرستان نباشیم.

زنگ خطر جدی «کاهش جمعیت» در سروآباد/ وقتی بحران کاهش جمعیت نادیده گرفته می‌شود


انتهای پیام/ 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ایدین جهان بینجمعه 27 اسفند 1395 | 16:24

11
3

شما هم دلتون خوش است با این وضع بیکاری و گرونی. جمعیت ایران هم زیاد است اول وضع کار و معیشت مردم را درست کنید بعد به فکر افزایش جمعیت باشید

پاسـخ

کارمندجمعه 27 اسفند 1395 | 16:29

15
1

فرمامدار سرواباد فقط در جشنواره ی غذا فعالیت پر رنگ داره نمیدونم چرا اینقدر به خورد و خوراک خودش اهمیت میده بابا کمی هم به فکر گرسنگی و فقر مردم باش مفاخری به عنوان یک مدیر دولتی به جز خوردنی و پرده برداری از کلانه و دوخوا و سفرهای تفریحی به روستاها و تعریف و تمجید از خودت بگو ببینم در کدام طرح اقدامی مثبت انجام داده ای که به نفع مردم باشه ای کاش زریبار خبر یک گزارش مردمی در مورد عملکرد تو در سرواباد تهیه و پخش میکرد تمام مردم سرواباد از بودنت ناراضی هستن چرا که سرواباد را نابود کردی ********************

پاسـخ

شهروندجمعه 27 اسفند 1395 | 17:23

6
2

آفرین برای امید بعد برای تدبیر آخر مرد مومن کدام امید کدام تدبیر خوا قزای خوت وتدبیرت

پاسـخ

سروآبادیجمعه 27 اسفند 1395 | 18:52

7
1

در کمال تاسف دولت حجت الاسلام روحانی بخصوص در کردستان به فکر شهرستان های کوچک و روستا نشینان نبوده و شاهد مهاجرت آنها به شهرستان های اطراف هستیم، تدبیر دولت تدبیر در کردستان در هر زمینه ای در صفر بوده.

پاسـخ

حکیمجمعه 27 اسفند 1395 | 18:58

4
1

بی توجهی دولت به وضعیت معیشتی و نیازهای مردم شریف سروآباد را به چه مقامی بگوییم؟ مردم در فقر و بیکاری گرفتارند و تعدادی افراد وابسته به دولت تمام امتیازات معدود را در قبضه خود دارند.

پاسـخ

بشنبه 28 اسفند 1395 | 12:18

1
0

جمعیت دنبال کارومعیشت است.هیچ کس دیوانه نشده که زادگاه خودواجدادش رارها کند وبه حاشیه نشینی ودست فروشی درشهرها روی آورد. زمین های کشاورزی سروآباد باوجود حاصل خیزی واستعداد هرگونه محصول ،همگی دیم هستند وفاقد بهره برداری اقتصادی.این درحالیست که بارانی که خداوند برروی همین زمین می باراند بوسیله سد ها ذخیره شده و جلوی لبان تنشه همین زمین هابه استان های دیگر سرازیر می شود وبرای استان های هم جوار مایه آبادانی واشتغال می گردد.بزرگواران ازنماینده گرفته تا شوراهای شهر وفرماندار وسایرمسئولان هم الا ماشاالله چقدردرفکراحقاق حق این مردمند!!

پاسـخ

مریوانشنبه 28 اسفند 1395 | 19:09

3
0

باید بگیم عدم تعصب مردم شهر سرواباد به شهرشون و تمایل زیاد مردمش به مهاجرت باعث این کاهش جمعیته.باید قبول کنیم سرواباد به زور شهرستان شده وگرنه هیچ امتیازی جز طبیعت زیبا نداره.همون بخشداری بود بهتر بود

4
0
بصیرت یکشنبه 29 اسفند 1395 | 23:44

حقیقت را گفتی تعدادی از سروآباد اصل اصل را ببنید که بعد از اینکه پست و مقام را ازشان بگیرند چه جوری از سروآباد فرار می کنند.

پاسـخ

دانش آموزیکشنبه 29 اسفند 1395 | 13:22

3
3

سروآباد به زریوار خبر چه ربطی داره، جناب زریوار خبر اصلا میدونی رسالت خودت رو نمیدونی یا اینکه فکر میکنی سروآباد هم در حاشیه دریاچه زریوار است بابا برو به مشکلات زریور و مریوان بپرداز نه به سروآباد، هنوز هم اسم سایت خودت رو نمیدانی فکر می کنی سروآباد خبر است

4
1
زارعی یکشنبه 29 اسفند 1395 | 14:42

استدلالت خیلی ضعیفه دانش اموز عزیزم . یکی خبرگزاری ایسنا . که خبرگزاری دانشجویان ایران است باید فقط خبرهای دانشجویان را منتشر کنه. یا خبرگزاری فارس چون فارس است باید اخبار استان فارس را منتشر کنه . اتفاقا از این خبر بسیار مفید زریوار خبر به شخصه تشکر می کنم چون کسی به فکر سروآباد نیست . این خبر باعث میشه بعضی از مسئولین از خواب بیدار بشن و حداقل چن جلسه برگزار کنن

پاسـخ

هورامسه شنبه 1 فروردین 1396 | 22:34

1
0

بله بیکاری اولین دلیل مهاجرت مردمان این منطقه ست،مادامی که دولتها وافراد صاحب منصب به فکر جمع کردن رای باشن،وفقط وعده بدن.همین خواهد بود،کردستان باهفتاددرصد بیکاری نه مدبر امنیتی میخواد ونه مدیر تهرانی وسمنانی مدیر بومی ازجنس همین محرومان میخواد

پاسـخ

حامدشنبه 7 مهر 1397 | 13:16

0
0

بازگشایی مرز مله خورد
تکمیل جاده سرواباد کامیاران
و انتقال ایست بازرسی از ابتدای شهر (از طرف مریوان) به انتهای شهر بسیار کارامد است

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی