سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 10 فروردین 1398 / 11:30|کد خبر : 4646|گروه : فرهنگی

در فصل بهار چگونه با طبیعت برخورد کنیم/ با چهار قانون به استقبال بهار برویم

زیبایی فصل بهار بر کسی پوشیده نیست اما درک این زیبایی با گشتن در کوه و دشت کاملتر می شود. بهار ، تداعی سخاوت آسمان، تبسم گل ها، هیاهوی پرندگان، رویش، زیبایی و جوانی است.

زیبایی فصل بهار بر کسی پوشیده نیست اما درک این زیبایی با گشتن در کوه و دشت کاملتر می شود. بهار ، تداعی سخاوت آسمان، تبسم گل ها، هیاهوی پرندگان، رویش، زیبایی و جوانی است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، زیبایی فصل بهار بر کسی پوشیده نیست اما درک این زیبایی با گشتن در کوه و دشت کاملتر می شود. بهار ، تداعی سخاوت آسمان، تبسم گل ها، هیاهوی پرندگان، رویش، زیبایی و جوانی است. باید توجه داشته باشیم که خداوند دگرگونی هر پدیده ای در عالم را، به دست انسان قرار داده و همه تحول ها با اراده انسان انجام می شود. اين روزها بيش ازهرزمان ديگر نیازمند حفظ منابع طبیعی خود هستیم و شایسته نیست جواب این همه زیبایی بهار را با نابودی طبیعت بدهیم. برای استفاده پایدار از منابط طبیعی خدادای با توجه با شناخت استعداد های  منطقه و خطرات تهدید کننده طبیعت، بر خود واجب دانستم تا برای استفاده بهتر از طبیعت و استقبالی گرم و مهربانانه از بهار چهار قانون مهم و تهدید کننده پوشش گیاهی منطقه مریوان و سروآباد و بخصوص اورامان تخت را معرفی کرده تا بهتر بتوانیم از این نعمت خدادادی اسنفاده کنیم.

چرای زودرس:
مرتع، دايه بي مزد و منت انسان و حافظ و پاسدار قداست و عفت خاك است. مراتع علاوه بر نقشي که در تولید و تامین علوفه دارند دارای ارزشهای دیگری از جمله زنبورداري، گياهان دارويي و صنعتي، گردشگري و يا اکوتوريسم، حفظ خاک، کاهش آلودگی هوا وغیره هستند. بر اساس آزمايش های انجام شده بر روی گياهان مرتعی براي رسيدن به 13درصد رشد بهاره )پس از پايان دوره خواب ( به مصرف 15درصد ذخاير هيدرات كربن زمستانه خود نياز دارند. اين بررسید نشان می دهد كه چگونه چراي زودرس بهاره به گياهان آسيب هاي شديدي می رساند. ولی اگر به گياه فرصت رشد داده شودد با ازدياد برم ها )افزايش سطح عملكرد فتوسنتز(د مقدار هيدرات هاي كربن توليدي نيز افزايش می يابد. متاسفانه در منطقه اورامان تخت ميزان وابستگي دامداران به مراتع منطقه صد درصد است زيرا اين روستا هيچ گونه اراضي کشاورزي براي کشت و توليد علوفه ندارند و حتي علوفه خشک را نيز با قيمت بالا از شهرهاي اطراف تامين مي¬کنند. به همین دلیل دام های خود را در اوایل زمستان وارد مرتع می کنند.  امید است مسولین مربوطه و مردم خوب منطقه از زیان چرای زودرس بر روی پوشش گیاهی منطقه سرسبز اورامانات آگاه شده و راهکاهای جایگزین را برای این معضل مهم روا دارند. دادن علوفه خشک و چرای متناوب در اوایل بهار از جمله راهکارهای مناسب برای منطقه است.

گیاهان سمی:

گیاهان با آن همه زیبایی که دارند گاهی نیز دارای خطرات برای ما انسان ها هستند. آلرژی و مسموميت ناشي از مصرف گياهان به عنوان يكي از مسايل مهم و رايج مطرح است که در کودکان بیشتر شایع است. کنجکاوی ذاتی کودکان و جذابیت در شکل و رنگ سبب منجر به نزدیکی و بلعیده شدن توسط کودکان شده است.  در ساليان اخير علاوه بر کودکان به دلیل گرايش بيشتر مردم به استفاده از گياهان جهت كاربرد هاي دارويي و پزشكي، ميزان شيوع مسموميت هاي گياهي را افزایش داده است که اين امر بيشتر ناشي از كاربرد هاي ناآگا هانه و خودسرانه افراد از گيا هان سمي كه به تصور آنها داراي ارزش درماني است،  می باشد. همانطور که می دانید بیشتر گیاهان سرشار از مواد مغذی و مفید هستند. ولی گونه هایی از گیاهان وجود دارند که علاوه بر دارویی بودن سمی هم هستند. بايد توجه داشت كه اكثر مسموميت هاي گياهي داراي طيف وسيعي از علايم هستند و اكثراً حتي در مسموميت با گيا هاني كه داراي سموم اختصاصي مي باشند چندين دستگاه بدن درگير مي شوند. برخی از آنها عوارضی همچون حالت سردرد, تهوع, دل درد و گاهی کاهش ضربان قلب و تنفس, بیهوشی و مرگ را به همراه دارند. اطلاعات بیشتر از گیاهان دارویی و سمی منطقه در کتاب فلور رنگی و بوتانیک  اورامانات در دست جمع آوری است. در زیر گیاه گیاه پیر گیاه (Senecio vulgaris L )به دلیل داشتن پیرولیزیدین آلکالوئید می باشد و این ترکیبات باعث سمیت کبدی می شوند و همچنین سرطان زا و تراتوژن هستند. این گیاه بدلیل شباهت زیادی که به گونه های  بابونه، بخصوص بابونه زرد دارد ممکن است در طبیعت اشتباه گرفته شود. شوكران كبیر گیاهى است علفی و دوساله  (conium maeculata) که بیشتر در باغ ها رویش دارد و دارای ماده ماده سمی خطرناک Coniin می باشد. خیلی از مردم در طبیعت این گیاه را با گیاه جعفری وحشی، هه لامه (anthriscus nemorosa) اشتباه می گیرند. علاوه بر گیاهان با آغاز فصل بهار بتدريج رويش قارچ ها نيز آغاز مي گردد. بسياري از مردم علاقمند به طبيعت، در اين فصل اقدام به چيدن و پختن قارچ و تغذيه آز آنها مي كنند. تعدادي از افراد محلي نيز هرساله به عنوان شغل، در فصول مناسب رويش قارچ هاي خوراكي اقدام به جمع آوري قارچ ها مي كنند. اما بايد هميشه مراقب قارچ هاي سمي باشيم. بيش از 50 گونه قارچ سمي در كوه ها، چمنزارها و جنگل هاي ايران مي رويد. اين قارچ ها معمولا غيرقابل شناسايي بوده و تفاوتي با قارچ هاي خوراكي ندارند. برخي تصورات غلط هم بين مردم در مناطق مختلف كشور وجود دارد كه اين تصورات غلط، معمولا موجب افزايش ميزان مسموميت و مرگ و مير ناشي از مصرف قارچ هاي سمي مي گردد. بطور كلي هيچ قارچ سمي وجود ندارد كه از طريق پوست  و يا تماس با دست، ايجاد مسموميت بكند. اما پس از تماس با قارچ ها هميشه دست هاي خود را با آب و صابون بشوييد. بدنبال هر نوع احساس تغيير در وضعيت جسماني پس از مصرف قارچ‌هاي خودرو بلافاصله بايد به نزديكترين پزشك يا مركز درماني مراجعه كرد. تمام قارچ‌هایی که زیر درختان می‌رویند، صد درصد سمی است و به هیچ عنوان نباید به عنوان خوراکی استفاده شود.

پس پیشنهاد می شود که " درصورتی که گیاهی را نمی شناسید از خوردن آن اجتناب کنید" تا سفری بی خطر و شادی را در طبیعت داشته باشید.

زباله ها:
در سالهاي اخیر با توجه به تولید انبوه مواد پلاستیکی و کیسههاي نایلونی در صنایع تولیدي کشور و توزیع وسیع آن در جوامع شهري، شاهد مصرف روز افزون این مواد در جامعه هستیم. ماندگاري طولانی مدت این مواد در طبیعت، کمبود مواد اولیه ناشی از ذخایر نفتی پایانپذیر و عدم تکنولوژي مناسب جهت بازیافت این گونه مواد نگرانیها و خطرات جبران ناپذیر محیط زیستی را در بر دارد.  از آنجاییکه مواد پلاستیکی داراي ماندگاري بیش از 300 سال هستند رهاسازي آنها در طبیعت صدمات جبران ناپذیري را به محیطزیست خشکی و دریایی تحمیل خواهد کرد. مواد پلاستیکی و نایلونی در طبیعت علاوه بر آلوده کردن پایدار و دراز مدت، طبیعت را بد منظر میکند و به دلیل سبک بودن به راحتی توسط باد منتقل می شود و خفگی و کشته شدن هزاران پستاندار و پرنده می شود. امید است در صورت مصرف وسایل پلاستیکی آن را در طبیعت رها نکنیم.

گونه های در معرض خطر:
همه جانوران و گیاهان علاوه برمضراتی که دارند فوایدی نیز درآنها وجود داردکه به طور مستقیم یا غیر مستقیم در زندگی ما نقش بسزایی داشته ، دارند و خواهند داشت.  گونه‌های گیاهی مطابق استاندارد کمیسیون خدمات رسانی جهت بقا گیاهان که شعبه‌ای از (International union for conjercation of Natur) می‌باشد، در چهار گروه قرار می‌گیرند. 1 - گونه‌های در معرض خطر این گونه‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند و بقای آنها بدون عملیات حفاظتی خاص ممکن نیست 2 - گونه‌های نادر: این گونه‌ها مستقیما در معرض خطر نابودی نیستند ولیکن به تعداد خیلی معدودی وجود دارند و در رویشگاهها خاص دیده می‌شوند که ممکن است خیلی زود از بین بروند. 3 - گونه‌های درحال کاهش : گونه‌هایی که تعداد آنها و سطح مناطق تحت پوشش آنها در دوره زمانی خاص به دلایل طبیعی ویا دخالت انسان روی به کاهش است . 4 - گونه‌های نامشخص :گونه‌های که ممکن است در معرض خطر باشند ولیکن بدلیل نبودن شواهد و دلایل کافی و مقرر در مورد مناطقی که حضور دارند، و قابل تشخیص و تعیین نمی‌باشند. بعضی از گونه های گیاهی که جزء ذخایر ژنتیکی منطقه محسوب می شوند بدلیل بهره برداریهای بی رویه در حال انقراض هستند و امید است فراموش نکنیم که وارثان منطقه خودمان هستیم و در حفظ بهتر گیاهان بکوشیم. چند تا از این گیاهان در زیر آورده شده اند.

یادداشت: سید وریا حسینی: دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی منابع طبیعی(مرتعداری) دانشگاه تربیت مدرس 

کلمات کلیدی:
چرای زودرس، اورامان تخت، گونه های سمی، گونه های نادر، زباله، منابع طبیعی، مرتع بهار، پلاستیک، گیاه
با تشکر از فهمی سلیمانی گیاه شناس و محقق در زمینه طب سنتی
رفرنس:
قارچ های سمی ایران،1388. مهندس محمدرضا آصف شایان، انتشارات ایرانشناسی.
مصداقي، م، 1380، مرتعداري در ايران، انتشارات آستان قدس، 295 ص.
مقدم، محمد رضا، 1377. مرتع و مرتعداری، انتشارات دانشگاه تهران، چاپ اول، 470 صفحه.
وضعیت مصرف پلاستیک در ایران و جهان، کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز.

Hartmann, T., Ehmke, A., Eilert, U., Borstel, K. and Theuring, C., 1989. Sites of synthesis, translocation and accumulation of pyrrolizidine alkaloid N-oxides in Senecio vulgaris L. Planta, 177.
Severino, L. (2009). Toxic plants and companion animals. CAB Rev, 4, 1-6.
Barbosa, R. R., Fontenele-Neto, J. D., & Soto-Blanco, B. (2008). Toxicity in goats caused by oleander (Nerium oleander). Research in veterinary science, 85(2), 279-281.
Keeler, R.F. and Balls, L.D., 1978. Teratogenic effects in cattle of Conium maculatum and conium alkaloids and analogs. Clinical toxicology, 12(1), pp.49-64.
Goktas, O., Ozen, E., Baysal, E., Mammadov, R. and Alma, M.H., 2010. A research on the  usage of extracts from two poisonous plants (Muscari neglectum Guss. and Gynandriris sisyrinchium (L.) Parl.) as a wood preservative. Wood Research (Bratislava), 55(2), pp.53-62.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

21سه شنبه 24 اسفند 1395 | 12:51

3
0

کاکه کامبیزضمن تشکراززحمات دلسوزانه ت خواهشا یک گزارش از گردنه و جاده نیاباد(10کیلومتری سروآباد) تهیه بفرما آسفالت کنده شده و هیچکس به فکرش نیست.

پاسـخ

احسنسه شنبه 24 اسفند 1395 | 13:58

2
0

عالی بود اقا مهندس

پاسـخ

سامانپنجشنبه 26 اسفند 1395 | 17:47

0
0

ممنون از راهنمایتون، خوب بود

پاسـخ

حسینیپنجشنبه 26 اسفند 1395 | 17:48

0
0

جالب بود

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی