سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
به بهانه فرارسیدن روز ولنتاین در تاریخ غرب مسیحی؛
چهارشنبه 25 بهمن 1396 / 09:00|کد خبر : 4510|گروه : فرهنگی

14 فوریه 25 بهمن روز ولنتاین مسیحی ها/ «سپندارمذگان» روز عشق

پدیده فرهنگی صادارتی غرب «ولنتاین»، در ابعاد مذهبی و فرهنگی پرداخته شده و طرز برخورد با این پدیده در کشورهای اسلامی با چه هدفی گسترش یافته است.

پدیده فرهنگی صادارتی غرب «ولنتاین»، در ابعاد مذهبی و فرهنگی پرداخته شده و طرز برخورد با این پدیده در کشورهای اسلامی با چه هدفی گسترش یافته است.

به گزارش زریوار خبر، شاید کمتر کسی بداند که در ایران باستان نه مثل رومیان، از سه قرن پس از میلاد مسیح، بلکه از بیست قرن پیش از میلاد روزی به نام روز عشق وجود داشته است !

روز ولنتاین (valentine day) یا روز عشاق روزی است که در آن عاشقان به یاد یکدیگر جشن می‌گیرند. تاریخ ولنتاین 2018 برابر با روز چهارشنبه 25 بهمن سال 96 و 14 فوریه 2018 می‌باشد.

ولنتاین برگرفته از اسم یه کشیش رومی به نام " والنتیوس" است.

 والنتیوس در سده سوم میلادی و زمانی که کلودیوس دوم بر روم فرمانروایی میکرده میزیسته. کلودیوس معتقد بود سربازی خوب خواهد جنگید که زن نگرفته باشد و از این رو زناشویی را برای سربازان امپراطوری روم ممنوع کرده بود !

 کشیش والنتیوس به مقابله با این دستور امپراطوری برخاست و بطور پنهانی عقد سربازان رومی را با دختران مورد علاقه شان جاری می کرد.

کلودیوس دوم از این رخداد آگاه شد و دستور داد که کشیش سرکش را به زندان بیاندازند.

والنتیوس که در زندان نیز به سرکشی خود ادامه داد و عاشق دختر کورزندانبان خود شده بود، به دستور کلودیوس دوم به دار آویخته شد.

در تاریخ غرب مسیحی، کشیش والنتیوس یا ولنتاین شهید را شهید راه عشق مینامند و غربیان به خصوص جوانان، این روز را گرامی میدارند.

نکته فابل تامل آنجاست که بر اساس مستندات تاریخی، روز ولنتاین تا قرن 17 میلادی کاملا ناشناخته بود و از قرن هجدهم به بعد نوشتن و ارسال پیام های عاشقانه رواج پیدا کرد. بطوریکه تاریخ نویسان کشورهای غیر مسیحی، معتقدند که امروزه ولنتاین در حقیقت وسیله ای برای ترویج مسیحیت در کشورهای غیر مسیحی قرار گرفته و مبلغان مسیحی از طریق ولنتاین میخواهند جایی برای خود در دل مردم باز کنند.

اما شاید کمتر کسی بداند که در ایران باستان نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد مسیح، که از بیست قرن پیش از میلاد روزی به نام روز عشق وجود داشته است .

جالب است بدانید این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن، یعنی فقط 4 روز بعد از ولنتاین فرنگی! این روز "سپندارمذگان" یا "اسفندارمذگان" نام داشته است.

سپندارمذ لقب ملی زمین است: یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشقه؛ چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا رو به یک چشم نگاه می کند و همه را چون مادری در دامان پر مهر خودش امان می دهد.به همین دلیل در ایران باستان، "سپندارمذگان" را به عنوان "نماد عشق" می پنداشتند.

در واکنش به ترویج نما غرب در کشورهای مسلمان برخی از کشورهای اسلامی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.
 

در ایران از سال ۱۳۸۹ تولید انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت‌های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم قلب، گل رز قرمز و هرگونه فعالیتی مبنی بر اطلاع‌رسانی در این روز ممنوع اعلام شده است و از سوی مراجع قانونی با واحدهای متخلف برخورد قانونی می‌شود.
 

در عربستان ده‌ها نفر برای منتشر کردن مقالاتی درباره ولنتاین دستگیر و مجرم شناخته شدند. عربستان همچنین فروش محصولات مربوط به روز ولنتاین مانند گل رز را در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ ممنوع کرد و پلیس مذهبی این کشور از مغازه‌داران خواست تا چنین چیزهایی را به فروش نرسانند.
 

در مالزی برخی مقامات حکومتی و مذهبی به‌دلیل آنچه «نامتناسب بودن» این جشن با فرهنگ مسلمانان آن کشور می‌دانند، با ‌راه‌اندازی کمپین ضد ولنتاین، تلاش کرده‌اند مردم را از برگزاری مراسم روز ولنتاین نهی کنند.
 

پیروی جوانان از مد و فرهنگ جهانی و گسترش ارتباطات و پوشش رسانه‌ای را از مهم‌ترین دلایل شیوع و ترویج بیش از پیش ولنتاین در سال‌های اخیر عنوان می‌کند.
 

شبکه‎های ماهواره‎ای فارسی‌زبان با سرخط‌گیری از «اتاق‌های فکر» غربی، به‌طور گسترده‎ای به تبلیغ و ترویج ولنتاین می‎پردازند و بر تعداد تبلیغ‎های تجاری، وسایل و هدیه‎های مختص این روز هر ساله افزوده می‎شود.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

...........دوشنبه 25 بهمن 1395 | 20:50

2
7

خواهشا با این اخبار روز عشق رو جریحه دار نکنید ............اندازه کافی چوانهای ما ظلم بهشون شده

پاسـخ

دوستدار واقعیتدوشنبه 25 بهمن 1395 | 21:32

4
0

با سلام.جوانان عزیز باید بدانند هر کار را که انجام میدهند باید آینده آن را هم در نظر داشته باشند. که واقعا اگر در اجتماع مد شود چه نتیجه ای خواهد داشت واز آن مهمتر برنامه ریز آن چه کسانی هستند و چه چیزهایی هم می خواهند از انجام آن برداشت نمایند

پاسـخ

Loveسه شنبه 26 بهمن 1395 | 00:45

3
6

نه جشن گرفتن ولنتاین نشان از غرب زدگی ست و نه جهانی نشدن سپندارمزگان توطئه ی غربی .
تهاجم فرهنگی وقتی اتفاق می افتد که فرهنگی یا سنتی که متعلق به سرزمینی نبوده و مناسبتی با شرایط جغرافیایی و فرهنگی آنجا نداشته از جغرافیا یا فرهنگ دیگری وارد آن سرزمین شود .
اما فرهنگ عشق جهانی ست . عشق ورزیدن متعلق به همه جغرافیای جهان و فرهنگ ها و مذهب ها و عرفان های مختلف است . از جایی به جای دیگری و از سرزمینی به سرزمین دیگر فرستاده نشده .
اگرچه عشق ورزیدن اکتسابی است اما عاشق شدن ذاتی است . عشق یک صفت خدایی ست.
این که یک روز به عنوان روزی مشترک در بین جهانیان ، بهانه ای میشود تا در اوج سالهای جنگ و کینه و ترور و خشونت ، همه جای شهر ، عکس گل و قلب و مهربانی باشد ستودنی و زیباست .
من ولنتاین را جشن می گیرم چون همزمان در دنیا همه آنهایی که سفید پوست ، سرخ پوست ، زرد پوست ، و سیاه پوست هستند دارند به همین روز و همین مناسبت لبخند میزنند . من هم لبخند میزنم تا این لبخندها و عشق ها ، تکثیر و تکثیر شوند . و این مانع لبخند زدن و جشن گرفتن در سپندارمذگان نیست .
هرچیزی که خوب باشد میتواند جهانی شود . درست مثل نوروز که زایش و رویش دوباره زمین است و اگر جهانی نشود کوتاهی از ماست .

برای همه شما که عاشق هستید
برای همه شما که به عشق احترام میگذارید
برای همه شما که به دنبال بهانه ای برای پاسداشت عشق میگردید
برای همه شما که مشارکت جهانی در تکثیر مهر و لبخند و آشتی را دارید ...

1
4
Zana چهارشنبه 27 بهمن 1395 | 15:30

خيلي جالب و اموزنده بود

پاسـخ

ریباز 23سه شنبه 26 بهمن 1395 | 07:51

0
0

هه ر روژ روژی خوشه ویستییه !!!!!

پاسـخ

بیانسه شنبه 26 بهمن 1395 | 08:02

0
9

ولنتاین مبارک

پاسـخ

س ص ح پ قچهارشنبه 4 اسفند 1395 | 13:02

7
0

در قلبهای که خدا وپیامبر وقرآن واحادیث قدسی واحادیث نبوی جای ندارد . شک نکنید . مکان ایده ومرام بیگانه گان خوهدشد . عشق قرآنی فراموش میشود . وعشق منفورقاتلان غربی که در صدسال پیش تاکنون صدها میلیون انسان را برای پیشرفت خودشان نابود وقتل عام کرده اند درقلبشان جاگیر میشود . چرا عشق قرآن که ازدواج را ؛ ازدواج دو فرد بیگانه را بجهت علاقه قلبی واحترام بین دو خانواده مقدس شمرده است را نمی بینند ؛ بفکر . ولنتاین . هستند ودنباله رو یک کشیش میشوند . قطعا قلب یک مکان مخفی وسرّی میباشد . واین خود از اسرار خداوند است که خود آگاه است . که درقلب ها چه میگزرد . امّا حیف اسلام شیرین را با اعتقادات دشمنان اسلام آلوده کنیم .

پاسـخ

ساراجمعه 27 بهمن 1396 | 00:11

0
0

کاش بجای تقلیدازآیین ورسومات غرب..حداقل یکم فرهنگشونم تقلیدکنن..فقط عشقوکم داریم؟؟!!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی