سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گفتگوی آرشیو دیماه سال 95 بادپروا با زریوار خبر،
چهارشنبه 23 آبان 1397 / 07:44|کد خبر : 4357|گروه : فرهنگی

سینما بیش از آن که یک تجارت باشد، فرهنگ ساز است/مریوان شهری که سینما نمی خواهد

مدیر سینما کردستان مریوان، گفت: زمانی که سینما تعطیل بود چندین مقاله و اعتراض دیدیم و خواندیم و شنیدیم که چرا سینما نداریم. اما نزیک به دوسال است دوباره سینما آغاز به فعالیت کرده است اما تا بحال تمامی فیلم های را که همزمان با تهران اکران نمودیم با استقبال مردم همراه نبوده است .

مدیر سینما کردستان مریوان، گفت: زمانی که سینما تعطیل بود چندین مقاله و اعتراض دیدیم و خواندیم و شنیدیم که چرا سینما نداریم. اما نزیک به دوسال است دوباره سینما آغاز به فعالیت کرده است اما تا بحال تمامی فیلم های را که همزمان با تهران اکران نمودیم با استقبال مردم همراه نبوده است .

در گپ و گفت زریوار خبر با مدیر سینما کردستان مریوان، بادپروا دل پری از وضعیت سینمای مریوان داشت و عدم مراجعه مردم را تأمل برانگیز خواند از همه فرهنگ دوستان و مسئولین خواست به فکر هنر و سینما باشند.
 

بادپردا در پاسخ به سوال خبرنگار زریوار خبر مبنی چرا مردم استقبال خوبی از سینما کردستان این شهر نمی کنند، گفت: واقعا نمی دانم و ماندم که چرا چنین است. در صورتی که تمام زندگی خود را وقف فرهنگ و هنر کردم و در اکثر برنامه های فرهنگی و هنری مریوان عضو اصلی بودم از برگزاری کنگره ها گرفته تا جشنواره های هنری و.... گاه گداری مریوان سر منشا و پایه ریز حرکت های عظیم فرهنگی وهنری است و مایه مباهات ما شهروندان است و شهر انجمن ها و جشنواره ها لقب گرفته است. اما متاسفانه در طول سال فقط شهرنشین می شویم و از شهروندیمان خبری نیست. نگاهی به وضعیت محله های که اسم روستاهای خود را یدک می کشند و خیابان های که پیاده رو شوده اند و پیاده روهای که مغازه شده اند و جنگلهای که سوخته می شوند و ساخت وسازهای که محلی از اعراب ندارند و ...
 

در تمامی کشورها رفتن به تاتر و بازید از نمایشگاهای نقاشی و گرافیک و هنرها تجسمی و کنسرت های هنری و سینما رفتن از شاخصه های مهم و ضروری شهروندان است. تا سینما تعطیل بود چندین مقاله و اعتراض دیدیم و خواندیم و شنیدیم که چرا سینما نداریم. و نزیک به دوسال است دوباره سینما آغاز به فعالیت کرده است اما تا بحال تمامی فیلم های را که همزمان با تهران اکران نمودیم، مریوان کمترین تماشاگران ایران را داشته است.
 

بادپروا با بیان اینکه عدم استقبال مردم از سینما باعث شده شرکت ها مؤسسە های پخش فیلم دیگر فیلم بە سینما کوردستان تحویل ندهد، گفت: در این ماە(دیماه) نزدیک بە 5 میلیون تومان را فقط صرف وضعیت گرمایشی سالن کرده ایم اما دریغ از تماشاگر. واقعا دلیل عدم استقبال مردم را نمی فهمم.
 

مدیر سینما کردستان مریوان افزود: برخی کارشناسان دلیل عدم استقبال مردم را ماهواره ، اینترنت و فضای مجازی می دانند . اما جالب است بدانیم که در آمریکا و اروپا و ... سینما منبع درآمد سالیانه است و هنوز سالن های سینما پر بیننده ترین سالن هاست ، چون شهروندان این کشورها فیلم دیدن در سینما را با تلویزیون اشتباه نمی گیرد.

مریوان شهری که سینما نمی خواهد

مریوان شهری کە سینما نمی خواهد. چە سینمای کوردی، چە سینمای کمدی، فیلمهای ملودرام و عاشقانە و ..... جالب است بدانید کمترین تماشاگران ایران را همین سینما کردستان دارد در صورتی که بهترین و به روز ترین فیلمهای ایران را هم اکران می کند. اگر وضع این چنین باشد دوباره چراغ سینما کوردستان خاموش خواهد شد.
 

وی افزود: مردم نه از فیلم های کوردی و نه از فیلم های کمدی و عاشقانه و .... استقبال نمی کنند. چون سینما و هنر را نیاز نمی بینند. اعتقادی بر اینکه وضعیت مادی مردم دلیل است ندارم . چون در طول سال پارکها و دریاچه و تمامی دشتها و جا های زیبای مریوان محل تفریح و شادی و کباب کردن و تخمه شکستن شده اند .

هر روز در گوشه ای از شهر در تفرجگاه مردمی را می بینید که مشغول کباب کردن هستند اما چرا هیچ کدام از ما بدنبال غذایی روح نیستیم مگر فکر و و ذهن ما نیاز به پرورش و تغذیه ندارد.


مدیر سینما کردستان مریوان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار زریوارخبر مبنی بر اینکه شاید علت استقبال نکردن مردم تبلیغات کم مدیریت سینما باشد، گفت: تبلیغات خیلی مهم است. ما برای فیلمی نزدیک به 2000 برگە تبلیغ را در خیان ها و مغازە ها بخش کرده ایم اما کمتر تنها 100 نفر حضور پیدا کردند. وی افزود:  هیچ شهروند مریوانی را پیدا نمی کنید کە از محل سینما کوردستان باخبر نباشد، چون در مرکز شهر واقع شدە است، اما لازم است مسئولین و مدیران رسانە ها و شبکه های اجتماعی برای فرهنگ سازی از فیلم های سینمایی روی پرده حمایت کنند.

مریوان شهری که سینما نمی خواهد

 

بادپروا راهکار برون رفت از مشکلات فرهنگی در مریوان را تبدیل شدن مردم از شهرنشینی بە شهروندی عنوان کرد و خواستار حمایت و توجه مجدد آموزش و پرورش و مدیران مدارس از سینما شد. .


مدیر سینما کردستان مریوان دل پری از وضعیت سینمای مریوان داشت و در پایان گپ و گفت این سوال را برای خانواده ها مطرح کرد که آیا خرید یک کتاب و رفتن به تاتر وسینما در ماه یا سه ماه یا حتی سالی یکبار برای فرزندانمان یا خانواده هایمان شهرنشینی است یا خرید روزانه پفک و چیپس شهروندیمان است؟

مریوان شهری که سینما نمی خواهد
 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

زانیار صمدیشنبه 18 دی 1395 | 12:59

3
4

باسلام خدمت اقای باد پروا وتشکر از زحمات ایشان
نظر بنده این است که مریوان بیشتر به اجرای نمایش زنده گرایش دارد تا فیلم و ارگانها هم بجای پاداش بلیط استخر وچیزهای دیگر از بلیط سینما استفاده کرده و همکارها وخانواده های ایشان را در فضای فرهنگی با همدیگر اشنا کرده خاطره ای برایشان درست کند که بعدا برای تجدید خاطرات میتوانند همانجا جمع شوند

پاسـخ

شهروند.شنبه 18 دی 1395 | 13:42

3
0

دوست عزیز لازمه ی پیشرفت و ترقی سینما به وجود آوردن احساس نیاز به آن در مردم است. شما باید سعی کنید در میدان ها و خیابان های مهم شهر بیلبوردهای تبلیغاتی بگذارید. و همچنین در ورودی سینما کردستان را بزرگ تر و بیبلوردهای بیشتر و واضح تری بگذارید. سینما کردستان یک مقدار پشت مغازه ها و دستفروشهایی که کنارش هستند پنهان شده است. فکری به حال این موارد بکنید.

پاسـخ

دانشجوشنبه 18 دی 1395 | 16:14

3
0

چشم وهم چشمی هم خیلی مهم است مردم این روزها همه دنبال کارهای پوچ و بیهوده می روند بدون اینکه احساس نیاز داشته باشند.
واما راهکارهایی خواهد بود که مردم را تشویق کند.
مثلا مثل همین بلیط های استخر که بین مردم خش میشود با قیمت کمتر در طولانی مدت این راهکار جواب خواهد داد چون مردم به راستی فضای صمیمی سینما را فراموش کرده اند باید دوباره آن را به مردم یاد آورشد

پاسـخ

فتاحیشنبه 18 دی 1395 | 18:57

3
1

سلام و عرض ادب خدمت شهروندان عزیز و کاک فاتح بادپروا
ب نظر بنده اکران هر فیلم سینمایی جدید همراه با سینماهای کشور دلیلی مناسب و قیاس برای حضور مردم در سینما نیست.قدرتمندترین و ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و...دارای سینمای پر بار و پر رونقی هستن که خود سینما تصویری بسیار قدرتمندتر از کشور را نمایان میکند .سینما رفتن باید جزو رفتارهای اجتماعی مردم قرار بگیره که خود فرهنگ سازی و آموزش از بدو فراگیری در مدارس را می‌طلبد وشروع میشه.هزینه های سنگین معیشتی و درآمد کم میتونه یکی از دلایل عدم استقبال مردم از سینما باشد و دور بودن موضوع و مسائل فیلم های اکران شده از فرهنگ و آداب و رسوم مردم هم میتونه یکی از دلایل باشه.بیشتر جوانان از لحاظ اجتماعی گوشه گیر و میتوان گفت افسرده هستن که خود ناشی از عوامل و دلایل فراوان است و شهروند بودن سوا از شهر نشینی است که دوستان اشاره کردن. با سپاس فراوان

پاسـخ

کریمیشنبه 18 دی 1395 | 19:55

5
0

صد در صد مشکل اصلی اینترنت و فضای مجازی . ماهوره است . دلیل هم نمیشود جامعه مریوان را با آمریکا مقلیسه کنید . مردم بیشتر دو دسته اند یا وقت دارند و سرگرمی میخواهند که فعلا سرگرم همان اینترنت و گوشی و تلگرامند که 80 در صد وقتشان را گرفته است و یا جزوو دسته ای هستند که دنبال کارو بدبختی خودشان هستند و وقت سرگرمی ندارند .
آقای باد پروا این مردم نیستند که دنبال هنر و ورزش باشند بلکه جاذبه موضوع آنها را دنبال خود میکشاند .
و در آخر ما ملتی جو گیر هستیم یا موضوعی رو ول میکنیم و یا اینکه همه دنبال یک جریان راه می افتیم

پاسـخ

کاندیدای شورای شهرشنبه 18 دی 1395 | 20:28

3
4

جناب مسول سینما با داغ شدن تنور انتخابات شما می توانید با برگزاری مناظره بین کاندیداهای شهر، باور کنید رکورد های فروش ایران را جابجا می کنید، شهروندان مریوانی منتظر مبارزه ای داغ ازهمه فن حرفها که مشکلات منطقه ای و خاورمیانه رانیز رانی در شورای مریوان حل می کنند. جناب مسول بهترین فرصت است تا این ساختمان شمانیز روح پیداکند.هم فال است هم تماشا هم منفعت اقتصادی هم دارد! خودم نیز می ایم؟

2
2
نیان75 یکشنبه 19 دی 1395 | 15:05

آخه درد که یکی دوتا نیست که ؟؟؟!!!! یکیش شما هستی که با این دیدگاه میخوای شورای شهر هم بشی !!!!

3
0
شهروند چهارشنبه 23 آبان 1397 | 21:41

بزنم به تخته دوران انتخابات خوب پول درمیاری جناب بادپروا

پاسـخ

شهروندیکشنبه 19 دی 1395 | 08:08

2
1

سلام لطفاً اگر ممکنه سانس های پخش فیلم و نام فیلم در حال اکران را در سایت بزارید باور کن بنده با وجود اینکه حداقل هفته ای یکبار از در پاساژ کردستان رد میشم ولی هنوز ورودی سینما کردستان را دقیق نمی دونم کجاست .

پاسـخ

احمدییکشنبه 19 دی 1395 | 08:34

4
2

مردم دنبال نان شب سینما یعنی چی؟!!!!

پاسـخ

بدخشانییکشنبه 19 دی 1395 | 14:50

3
2

وجود شبکه های مجازی ، انواع بازی های در دسترس و کنترل تلویزیون هایی که تا آخرین ساعت شب از این شبکه به آن شبکه ، در دست آقایون جا خوش کرده است ، مانع از آن می شود که یکی دوساعت را به همراه اعضای خانواده به تماشای فیلمی در سینما سپری کنیم . آنچه برای همه مسلم است این است که دیدن فیلم در محیط سینما به همراه خانواده لطف و صفای دیگری دارد که همه ما می توانیم از ابن با هم بودن استفاده کنیم و از طرف دیگر باعث رونق سینمای شهرمان باشیم .

پاسـخ

جواب نیان خانم ازطرف کاندیدای شورای شهرچهارشنبه 22 دی 1395 | 20:55

2
0

البته نیان خانم مطمئنا بنده از اعضای چینش تیمی شما برای بازگشت به شهرداری نیستم. ؟!چیه تعجب کردی!

2
0
بینام.... یکشنبه 10 بهمن 1395 | 17:42

بژیت

پاسـخ

یک شهروند مریوانیپنجشنبه 22 تیر 1396 | 21:19

2
0

سینما اومدن خیلی سخته و باید واقعا ادم مستقلی باشی
چون که مادر وپدرهای ما هیچ اهمیتی نمیدن
ومیگن اگه فیلمیه توی خونه نگاه میکنیم بجای اون میریم یه جایی واس غذاخوردن و...
ولی من نوجون ک میخام بیام وپسر هم نیستم ک خودم تنهایی بزارن بیام
باید چیکار کنم ؟

پاسـخ

قادریچهارشنبه 23 آبان 1397 | 09:41

0
0

فقط تبلیغات روی‌ بیلبوردها میتونه به سینما‌ی مریوان کمک کنه مردم با تبلیغ جذب میشن در ضمن سینما‌ مهم نیست مرکز شهر باشه یا جای دیگه ای فقط باید ورودیش یه کم بزرگ باشه که فضا واسه پوستر و‌ ... وجود داشته باشه

پاسـخ

محمدیچهارشنبه 23 آبان 1397 | 11:47

2
0

علاقمند سینما هستم ،حیف وقتی میری اونجا بوی تخمه خوردن ومتلک پرانی جوانان به همدیگر مخصوصا اگر باخانواده باشی ! اصلا برام جالب نیست!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی