سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت مهاجر/
یکشنبه 8 اسفند 1395 / 18:40|کد خبر : 4356|گروه : اقتصادی

گام بلند کسبه و بازاریان مریوان در راستای مشتری مداری

بسیاری از این افراد کسبه و بازاریانی بودند که باید صبح روز بعد در محل کسب خود حاضر می بودندو بسان کارمندان ادارات خود را موظف به ارائه ی خدمات می دانستند . اما تفریح شبانه  به این شیوه در پارک ها و شب بیداری بعد از آن در خانه ها ، پای شبکه های اجتماعی تا پاسی از شب ، معضلی شد تا کسبه ی ما دیگر در آن ساعت مقرر در مغازه های خود حضور نیابند

بسیاری از این افراد کسبه و بازاریانی بودند که باید صبح روز بعد در محل کسب خود حاضر می بودندو بسان کارمندان ادارات خود را موظف به ارائه ی خدمات می دانستند . اما تفریح شبانه به این شیوه در پارک ها و شب بیداری بعد از آن در خانه ها ، پای شبکه های اجتماعی تا پاسی از شب ، معضلی شد تا کسبه ی ما دیگر در آن ساعت مقرر در مغازه های خود حضور نیابند

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، در این یادداشت صمیمانه قصد دارم به بیان یکی از جدی ترین و در عین حال قابل حل ترین مشکل بازاریان و کسبه ی شهرستان مریوان بپردازم.

در گذشته ای نه چندان دور شهرستان مریوان پیشتاز عرضه ی کالا های تجاری ، خانگی ، آرایشی و بهداشتی و... بود . اما گذر زمان به گونه ای پیش رفت که تجارت و کسابت در مریوان بیشتر به سمت مرز و کولبری سوق پیدا کرد و کسبه و بازاریان مریوان بیشتر فروشنده ی تعداد معدودی تاجر خوش نام و البته قدرتمند اقتصادی بودند .پس از اوج گیری تحریم های خارجی و کنترل قاچاق در داخل در دولت قبل ، کسبه بیشتر به سمت فروشنده های ساده تر پیش رفتند تا جایی که اکنون اکثر کسبه از تهران و تعداد محدودی از خارج از کشور اقدام به خرید و توزیع کالا در سطح شهرستان مریوان می کنند .

از طرفی وجود رقابت در بازار و از سوی دیگر تقاضا برای کالای ارزان در مریوان ،حق انتخاب را برای کسبه ی معمولی کمتر نموده است بگونه ای که افراد کاسب مجبورند کالای ارزان و کم کیفیت را تهیه نمایند و همین رفتار نادرست از روی ناچاری ، از جانب اکثریت کسبه سبب شده تا سلیقه ی همه ی اقشار جامعه در نظر گرفته نشود و اساسا جنس موجود در بازار یا کیفیت مطلوب را ندارد و یا مطلوب سلیقه ی همگان نیست .

بعضا دیده می شود که کالاهای موجود در مریوان در شهر های مختلف نیز با همین قیمت ها و حتی در مواردی پایین تر  موجود بوده و این مقرون به صرفه بودن خرید در شهر مریوان را هم در واقعیت و هم اذهان عمومی به سرعت به سمت مقابل آن سوق داده و دیگر کمتر کسی حاضر به خرید از این شهر است.

ممکن است نزد مسئولان ،این اتفاق هم دارای حسن و هم دارای عیب باشد.گرچه به لحاظ اقتصادی ،بدون قید و شرط ،ایراد محسوب می شود.

حسن از آن جهت که می توان کالای ملی را در سطح جامعه گسترش داد و به جنبه های توریستی شهرستان اهمیت داد و عیب از آن جهت که هرچه این کار (اهمیت به جنبه ی توریستی ) دیر تر انجام شود مردم محروم را محروم تر و فقر زده تر و مرز نشینی را اهرمی برای فقر می کند.

همت دلسوزانه و جهاد گونه از جانب همه ی مسئولان و بازاریان و کسبه در این امر لازم است و بسان بدنی سالم که با همه ی اعضا  قدرتمند تر و توانا تر است ، حل این مشکل نیز نیاز به همت و کار سالم تمام اعضای جامعه ( مردم و مسئولان ) دارد.

اگر واقع بینانه بنگریم دسترسی واقعی به راه حلی جامع به معنی تبدیل شهرستان به منطقه ی آزاد تجاری در نبود زیر ساخت های اساسی و حداقلی مناطق آزاد و نبود امکانات و انگیزه ی تورسیتی در سطح کلان ، در شرایط فعلی موجود نیست و لذا می توان با راه های دیگری مرهمی موقتی بر این زخم های دردناک زد.

قبل از اینکه به بیان این مرهم موقتی بپردازیم با هم مروری بر آنچه در گذر این چند سال بر ما گذشت بیاندازیم.

مسلما هرکسی که در طول سالهای گذشته  به مریوان رفت و آمد داشته متوجه این موضوع شده است که در ده سال اخیر چهره ی مریوان بسیار با گذشته فرق کرده است .در این سالها  چندین مجتمع تجاری بسیار زیبا و شیک ، چندین پارکینگ بزرگ با گنجایش مناسب، چندین پارک و فضای سبز و محل اسکان و...به چهره ی جدید شهر در کنار تغییرا ت جزئی دریاچه اضافه شده است.لازم به ذکر است تغییرات ساختاری عمده در شهرها همواره با تغییر رفتار و تغییر در الگوهای زندگی ساکنان آن منطقه هم سو خواهد بود.

اما کسبه و بازاریان به عنوان قشری از شهروندان ، رفتارشان کمتر در راستای این تغییرات بوده وساعات کسب و کار این افراد نه تنها مطلوب ساکنین شهرستان مریوان نیست بلکه خود می تواند عاملی بر دفع گردشگران نیز باشد.گرچه مردم مریوان از قدیم تا به الان به خون گرمی و مهمان نوازی شهرت داشته و دارند ، اما اینگونه رفتاربازاریان (که خیلی زود تر از موعد مناسب اقدام به بستن مغازه های خود می کنند) با اصل مهمانوازی از مردم بومی و مهمانهایی که برای خرید به شهرستان مراجعه می کنند منافات واقعی دارد . در واقع بازاریان با عزمی جدی باید رویه ی قبلی خود را که به محض تاریک شدن هوا اقدام به بستن مغازه ها می نمودند را تغییر داده و بجای عزم به اینکه به دنبال صرف شام یا آماده ی پذیرای مهمان شوند ویا خود را برای شب نشینی آماده کنند مقابله کرده و خود را با تغییرات شهری جدید سازگار کنند.

اگر دقت کرده باشیم با اضافه شدن پارک ها و فضاهای سبز ، شب نشینی های سابق میان اکثر شهروندان با تغییری ناهمسو ،تبدیل به حضور بی موقع در پارک ها در فصول گرم تر شده است، حضوری که وجود آن مفید و استفاده ی نادرست آن مضر بوده است.

این روزها کمتر کسی است که مریوان را هدف اصلی خرید انتخاب کند و سوی عمومی خرید در کشور به سوی مناطق آزاد و در کردستان به سمت شهرستانی خاص است ، این جمله می تواند  مصداقی واقعی از وضع تجاری مریوان در این سالها باشد و این تذکری جدی به تمامی مسئولان است که با تضعیف بعد تجاری و اقتصادی مریوان در راستای بعد توریستی مریوان هم زمان و هم پا فعالیت نکرده اند و عقب گرد واضحی در صنعت توریسم در مریوان ایجاد شده است.

بر کسی پوشیده نیست مجتمع های تجاری فعلی و مغازه های قبلی دیگر محل حضور تجار عمده فروش و مریوانی نیست بلکه محل حضور کسبه ای است که صرفا فروشنده بوده و اجناس خود را نه در قالب قبلی تهیه می نمایند و دیگر مرز نشینی پتانسیلی برای ترقی و پیشرفت و رونق و خانواده های پرجمعیت سابق نیست .

در این سالهای اخیر شاهد تغییراتی از جمله ساخت و باز سازی پارک ها وفضاهای سبز و اماکن تفریحی در شهرستان بوده ایم که ضمن تشکر از مسئولین ذیربط ، به خود بنگریم که ما چگونه با این تغییرات هم سو بوده ایم و از این اماکن استفاده نموده ایم .  به یاد داریم که در این سالها و مخصوصا در فصول بهار و تابستان به محض تاریک شدن هوا شاهد هجوم مردم و علی الخصوص جوانان به پارک ها و اماکن تفریحی بودیم ، حضور جوانان و در میان آنها کسبه و بازاریان صرفا برای گذران وقت و نه تفریح و در کنار آن مهیا بودن بساط چای و قلیان از جانب بعضی خانواده ها و بسیاری از جوانان در فضای پارک ها، فضای امن پارک ها برای خانواده ها از این طریق نا امن می شد و کمتر خانواده ای حاضر بود بچه ی خود را در این فضا ها ازادانه برای تفریح با هم نوعان رها کند ، چون حقیقتا نه جایی برای دویدن و تفریح بود و نه جایی برای سوزن انداختن ، همه ی منظره ها دود بود و چشمانی که پی کنکاش بودند ، جمعیتی که انگار از سر بیکاری به دود و چای و موبایل پناه آورده بودند.

بسیاری از این افراد کسبه و بازاریانی بودند که باید صبح روز بعد در محل کسب خود حاضر می بودندو بسان کارمندان ادارات خود را موظف به ارائه ی خدمات می دانستند . اما تفریح شبانه  به این شیوه در پارک ها و شب بیداری بعد از آن در خانه ها ، پای شبکه های اجتماعی تا پاسی از شب ، معضلی شد تا کسبه ی ما دیگر در آن ساعت مقرر در مغازه های خود حضور نیابند .حضور خواب آلود و بی موقع در محل کسب وکار و باز و بسته نمودن مغازه در زمان نامناسب تبدیل به الگویی ناصحیح برای کل بازار شده است. در واقع غیر هم سو بودن تغییرات شهری با تغییر رفتار بازاریان و کسبه سبب شده تا خانواده ها و مسافران کمتر فرصت خرید داشته باشند و این خود عامل اصلی در پایین بودن میزان فروش در مغازه ها را دارد و این فروش کم با تقاضای موجود در شهرستان همخوانی ندارد. به بیان ساده تر تقاضا در بازار وجود دارد اما ساعات کم حضور مغازه داران در محل کسب و تعطیلی زود هنگام سبب شده تا این تقاضا بی پاسخ مانده و کسبه محترم از کسب و کار خود رضایت واقعی را نداشته باشند.

لذا اینجانب پیشنهادی دارم که امیدوارم کسبه و بازاریان عزیز علی الخصوص کسانی که در مجتمع های تجاری مشغول امرار معاش هستند مورد توجه خود قرار دهند تا علاوه بر اهتمام به حل مشکل ذکر شده ی فوق ، چهره ی بازار شب این شهر از حالت بی روحی خارج شده  و به اصطلاح  جیب هایتان پر پول و زندگی تان پر رونق تر و شاداب تر باشد.

پیشنهاد می شود که ساعت کاری مغازه داران مشخص و از 9 صبح الی 9 شب باشد و در این میان بنا به نیاز استراحتی نیز گنجانده شود .

دقت بفرمائید ساعت بستن مغازه و تعطیلی زود هنگام عامل اصلی مشکلات فوق می باشد لذا از بستن مغازه ها قبل از ساعت 9 شب خودداری فرمائید.مطمئنا بواسطه این کار نجیب ، شهروندانی  که در طول روز توانایی حضور در بازار را ندارند در هنگام شب برای خرید با اسایش به مغازه هایتان رجوع خواهند کرد. و در کنار آن کافه ها و استراحت گاه هایی برای مردمی که تمایل به صرف چای و نوشیدنی و خوراکی  دارند بوجود آمده و شغل هایی زیبا تر به شهروارد می شوند.


امیدوارم در این مورد بازاریان همت گمارند و دست به دست هم دهیم و در راستای رونق اقتصادی  خانواده و شهرمان کوشا باشیم . 

نویسنده : مصلح مهاجر

مطلب فوق بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها رابه کاربران خود در شهرستان مریوان و استان کردستان ارائه دهد.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

بی نام مریوانشنبه 18 دی 1395 | 12:05

11
1

البته که چنین است آیا استفاده از شبکه های مجازی از نان شب هم باید واجبتر باشد،خانواده ها دچار معضل شده اند،بابا یکی به داد این مردم برسدودرست استفاده کردن را بیاموزیم کسی منکر شبکه های مجازی نیست اما در حد تعادل ،باتشکر از مطلب زیبای آقای مهاجر

پاسـخ

امير بيوسهشنبه 18 دی 1395 | 12:17

8
1

با سلام و تشكر از پيشنهاد خوبتون
بنده بازاري و مغازه دار نيستم اما از نظر بنده همت همه ي بازاريان براي تشكيل يه گروه و انجمن براي تعيين قيمت واحد و يكدست بودن بازار با قيمت و جنس مناسب ميتواند كمك شاياني به پيشرفت بازار مريوان بكند!
مطمئنا اين روند باعث ميشود مسافران بيشتري نيز براي خريد به مريوان بيايند .

پاسـخ

امیدشنبه 18 دی 1395 | 13:15

7
1

با سلام
ازصمیم قلب ازشما نویسنده محترم تشکر مینمایم به نکته مهمی اشاره فرمودید امیدوارم همشهریان و کسبه محترم وبا ادب شهر زیبای مریوان از همین فردا پیشنهاد جنابعالی را عملا اجرا نمایند وشهر زیبایمان چهره بهتری به خود بگیردو این گامی باشد برای ترقی وپیشرفت شهر و فرزندانمان،،،ان شاءالله بیشتر اطلاع رسانی شود تا این پیشنهاد تحقق یابد

پاسـخ

مریوانیشنبه 18 دی 1395 | 15:37

6
2

البته تا زمانی که کسبه و مغازه داران مریوانی دست از گران فروشی و ارزان فروشی برندارند وضع نه تنها این طور باقی نمی ماند بلکه بدتر نیز خواهد شد. اجناس و کالاها در مریوان از همه شهرهای ایران گرانتر و غیر قابل مصرفتر است. تنها مسئله ساعت کاری مغازه ها ملاک نیست بلکه انصاف و مشتری مداری اصل کار است که متاسفانه طی این چند سال در مریوان به چشم نمی خورد! شما با سود منصفانه کالا را به مشتری ارائه کنید بعد آرام آرام همه چی درست خواهد شد و همه راضی و خشنود خواهند گشت. با تشکر از زریوار خبر، خسته نباشید!

پاسـخ

مغازه دار nشنبه 18 دی 1395 | 16:06

7
2

ممنونم از مطالب مفید و بجا تون بنده از همین دقیقه به بعد ساعت 12 مغازه ام رو می بندم

پاسـخ

شهروندشنبه 18 دی 1395 | 19:22

8
2

خداروشکر که زريوار خبر برای انتشار همچين پیشنهاد های خوبی هست
از زريوار خبر ممنونيم

پاسـخ

ادریسشنبه 18 دی 1395 | 21:04

5
1

احسنت

پاسـخ

شهروندشنبه 18 دی 1395 | 22:57

4
1

تا زمانيكه وضعيت اجناس وارداتي آزاد بازارچه به همين روال باشد در بازار مريوان هيچ تغيري را نخواهيم ديد
ولي چنانچه كالاهاي وارداتي اجناسي باشند كه در بازار مريوان عرضه ميشوند باعث جذب توريست و رونق بازار خواهيم بود، لذا اجناس بازارچه هاي كولبري بايد طوري انتخاب شوند كه هم به صرفه باشد و هم مصرف بيشتري در بازار داشته باشد هرچه تنوع بيشتر باشد رونق بازار بيشتر خواهد
من به عنوان يك بازاري از فرمانداري و هنگ مرزي تقاضاي بازبيني در اقلام بازارچه را دارم

پاسـخ

شهروندیکشنبه 19 دی 1395 | 00:26

1
1

پیشنهاد ه که ت زور جوانه همیشه سر کوتو بی برای بریز جزاکم الله بخیر.

پاسـخ

the night kingیکشنبه 19 دی 1395 | 06:23

9
5

شما ها به چی گیر دادین
مشخصه ریشه اصلی مشکل کجاست
یکی به دنیای مجازی گیرمیده. شماها خیلی بی ربط دارین حرف میزنین
سیستم اقتصادی مملکت ویرانه و بس. پولمون قدرت خرید نداره. واحد پولمون رو نگاه کنین 1 دلار 40000 برابر پول ماست
خواهشا ازین تحلیلای الکی نفرمائید
یا جرات ندارین بگین مشکل از کجاست یا واقعا نمیدونین

1
7
شهروند یکشنبه 19 دی 1395 | 18:05

یک دلار 4 برابر پول ماست ، کمی آب بخور خیلی داغ کردی

3
0
the night king پنجشنبه 23 دی 1395 | 18:55

مگه واحد پول مملکتت ریاله یا تومان؟؟
من داغ نکردم تو سواد نداری

3
0
در پاسخ شهروند پنجشنبه 23 دی 1395 | 19:02

عزیز واحد پول ایران ریاله نه تومان

پاسـخ

امیدیکشنبه 19 دی 1395 | 08:39

5
0

من هم موافق پخش این موضوع وپیگیری به جد آنهستم اما باید قبول کنیم که یکسان نبودقیمت و عدم آگاهی خوب فروشندگان از نوعوجنس وکیفیت آن میتواند نقش مهمی در تغیییر مسیر مشتریان به شهرهای دیگر شده وهمچنین جاده واماکات مناست استراحت دریاچه وداخل شهریرای مسافرین وکوچی خیابانها باعث شده هر مشتری فقط یک بار سفر به مریوان را تجربه کند
دوپیشنهاد اجاره مغازه ها کم شود دو مغازه داران از ماشین شخصی در ایام تعطیل استفاده نکنند

پاسـخ

vsیکشنبه 19 دی 1395 | 09:38

5
0

انشالله به یاری خداوند و همت شما عزیزان شاهد رونق هرچه بیشتر بازار شهرمان بشوییم مغازه داران عزیز اگر همکاری عزیز دست به تخلف زد خود شما باید اول با او برخورد نمایید از شما خواهشمندیم هنگام فروختن اجناس خود کالای اصل از نا اصل را برای مشتری جدا نمایید واز نوشتن متن(کالای فروخته شده به هیج گونه تعویض یا پس گرفته نمی شود خودداری فرمایید)

پاسـخ

مریوانیکشنبه 19 دی 1395 | 12:09

3
0

به راستی که زود بستن مغازه ها برای مردم مشکل شده و امکان خرید مناسب وجود ندارد بخصوص برای قشر کارمند و علی الخصوص در فصل پاییز و زمستان.
چون در این فصل ساعت 3 می رسند خانه یه نهار و استراحت میشه 5 که دیگه بازار تعطیله یعنی عملا برای رسیدن به بازار باید مرخصی بگیرند
لذا افزایش ساعت کار بازار و حداق جابجایی از 1030 صبح تا 10 شب مورد انتظار است مثه شهرهای دیگه

پاسـخ

hiیکشنبه 19 دی 1395 | 13:20

3
0

واقعا درود به شما آقای مهاجر معضل اساسی یک سری خانواده ها همین شب نشینی های شبانه در پارکهاست. اینکه یک سری شرکت نمی کنند به عنوان متهم شناخته می شوند.

پاسـخ

سیوانیکشنبه 19 دی 1395 | 15:00

4
0

با سلام من یک کارمندم که تا از محل کار میام خونه دیگه فرصتی نیست برم تو شهر خریدامو بکنم مجبورم اخر هفته ها بیام واقعا پیشنهاد خوبیه اگه اجرا بشه

پاسـخ

مریوانیکشنبه 19 دی 1395 | 17:53

1
0

پیشنهاد میکنم کمپینی برای اجرای این پیشنهاد عالی تشکیل شود و بازاری ها برای انجام آن شروع به کار کنند چون برای ما که کارمندیم واقعا سخته خرید در مروان و میریم سنندج خرید می کنیم

پاسـخ

خلیلیکشنبه 8 اسفند 1395 | 21:47

1
0

ممنون پیشنهاد خوبیست اما باید اضافه کنیم هماهنگی کسبه در نرخها و مامورین محترم انتظامی در ورود خروج هم در این ایام برای رفاه حال مسافران وخرید شان همکاری کنند حتی میتوانند با نوشتن پارچه نوشته ای در ورودی شهر به مسافران اعلام کنند که خرید تا اندازه ای قاچاق نیست میتوانند ان را با خود ببرند

پاسـخ

ستارثابتییکشنبه 8 اسفند 1395 | 22:49

0
0

بسیارعالیست فرهنگ سازی بدین گونه اثر گذار ونتيجه بخش خواهد بود.به عنوان یک بازاری متشکرم وکا ملا موافقم .

پاسـخ

آرام ( تنها )سه شنبه 10 اسفند 1395 | 07:45

0
0

والله با نظر کاک خلیل موافقم صد در صد باید همین جوری باشه

پاسـخ

مریوانچهارشنبه 11 اسفند 1395 | 14:23

0
0

این پیشنهاد رو باید با اب و تاب مناسب به مردم نشان بدین تا در آستانه ی عید بدرد مریوان بخورد.
از پیشنهاد عای زریوار خبر ممنونیم

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی