سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
رئیس مجمع عالی بانوان کُردستان:
پنجشنبه 16 دی 1395 / 13:16|کد خبر : 4349|گروه : فرهنگی

مریوان سومین شهر در آمار رسمی طلاق کُردستان است

رئیس مجمع عالی زنان استان کردستان، گفت: بعد از سنندج و سقز، مریوان سومین شهرستان آمار بالای طلاق در استان کردستان را دارد.

رئیس مجمع عالی زنان استان کردستان، گفت: بعد از سنندج و سقز، مریوان سومین شهرستان آمار بالای طلاق در استان کردستان را دارد.

به گزارش زریوار خبر به نقل از آفتاب دل، دیداری رئیس مجمع عالی زنان استان کردستان ظهر چهارشنبه ( دی ماه) در جلسه مجمع عالی بانوان استان که در سنندج برگزار شد اظهار کرد: طلاق به معنای فرو پاشی مهم ترین نهاد جامعه پذیری در جامعه انسانی است نهاد خانواده در دنیای کنونی به طور گسترده ای  طلاق را تجربه می کند البته این بدان معنا نیست که خانواده در گذشته با این پدیده مواجه نبوده است ولیکن طلاق نیز مانند دیگر پدیده های دیگر تغییر ماهیت یافته است و امروزطلاق اغلب گزینش اختیاری افراد است.


وی گفت: به نظر می رسد نسبت به گذشته پدیده ای عادی و عمل بهنجار انگاشته می شود و به گونه ای روز افزون اقدامی برای رهایی از تنش خانوادگی تلقی می گردد زمانی طلاق اخرین راه حل یک زندگی مشترک محسوب می گردید و تا رسیدن به ان نقطه پایانی تمامی راه ها برای تداوم زندگی زناشویی ازمون می شد اما اکنون طلاق همچون ازدواج امری طبیعی محسوب  می شود و در اکثر جوامع روشی پذیرفته و نهادینه شده برای پایان ازدواج است و ازدواج دیگربه مفهوم صرف کردن تمام زندگی با یک شخص نیست.

وی افزود: به اعتقاد جامعه شناسان تبدیل طلاق به مسئله اجتماعی مستلزم تبدیل شدن از یک گرفتاری خصوصی و شخصی به یک مسیئله عام ساخت اجتماعی است و زمانی به عنوان مسئله اجتماعی مطرح می شود که از حد معینی خارج شده و فراوانی ان غیر متعارف گردد بدین لحاظ امروزه طلاق دیگر یک مشکل فردی نیست بلکه یک فرایند چند مرحله ای است که نه تنها بر نحوه ارتباط افراد خانواده تاثیر می گذارد بلکه لطمات شدیدی نیز بر جامعه وارد می سازد لطماتی که در نهایت  کل پیکر جامعه را دستخوش تشنج و مشکلات جدی عمیق و جبران ناپذیر می کند.

 

دیداری خاطر نشان کرد: در فرایند نوسازی انشقاق گسستگی و تضعیف در بین عوامل هم بسته اجتماع سنتی به وجود می اید و در این شرایط افراد به صورت اتم هایی مجزا به نظر می رسند که به دنبال حداکثر سود و منفعت فردی و شخصی خودهستند یعنی منافع شخصی بر مصالح جمعی اولویت می یابد.


وی با بیان اینکه افرادی که ایمان مذهبی دارند،کمتر به طلاق روی می اورند تا انان که چنین ایمانی ندارند.با تضعیف ایمان و عدم پایبندی مذهبی در اکثریت افراد و تغییر ارزش ها،میزان طلاق در جامعه افزایش می یابد گفت:  از هم پاشیدگی هنجارها وانومی وضیعتی را ایجاد می کند که ارزوهای بی حدو حصر ایجاد می شود و ازانجا که طبعا این ارزوها بی حد نمی توانند ارضا شوند،در نتیجه وضعیت نارضایتی اجتماعی پدید می اید که در جریان اقدامات منفی اجتماعی نظیر طلاق،خودکشی،وغیره ظاهر می شود، که از نظر اماری قابل سنجش است.


وی تاکید کرد: طلاق وتعدد آن جامعه کنونی نوعی تساسل را نسبت به ان ایجاد می کند که از قبح ان می کاهد وبه تبع ان ،انسان ها در برخورد با اولین مشکل ،به طلاق می اندیشید از سوی دیگر ،در قرن حاضر این گرایش وجود دارد که طلاق را بیش از انکه پدیده ای اجتماعی بدانند، ان را امری حقوقی تلقی کنند ،این نگرش می تواند موجب افزایش امار طلاق شود.


وی به آمار بالای طلاق در استان کردستان و در 9 ماهه سال جاری اشاره کرد و گفت: سنندج 924 مورد، سقز 498 مورد، بانه 178 مورد، بیجار 109 مرد، دیواندره 145 مورد، کامیاران 250 مورد، مریوان 394 مورد، قروه 325 مورد، سروآباد 56 مورد، دهگلان 81 مورد طلاق اتفاق افتاده است که این آمار بسیار نگران کننده است چرا که نه تنها خانواده ها را درگیر می کند بلکه صدمات و آسیب های اجتماعی زیادی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وضعیت طلاق در کردستان نگران کننده است

ناهید منصوری مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کردستان در ادامه گفت: طلاق آسیبی جدی و بعضا جبران ناپذیر برای خانواده‌ها، فرد و جامعه است که آسیبهای ناشی از آن در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در اجتماع مشاهده شده است.


وی گفت: متاسفانه بیش از نیمی از طلاق‌ها در اوایل زندگی اتفاق می‌افتد که نشان دهنده این است که زوجین و خانواده‌های آنان بدون شناخت کافی و آموزش‌های مناسب، اقدام به تشکیل خانواده و ازدواج کرده‌اند.


وی ادامه داد: باوجود آنکه مشکلات اقتصادی در جوامع بیش از بیش زیادمی شود؛ اما موارد کمتری از طلاق به دلیل موانع اقتصادی، گزارش می‌شود.


وی تصریح کرد: مراجعه زوج‌ها به مراکز مشاوره نشان می‌دهد که زوجین قبل از ازدواج از یکدیگر شناخت کافی را نداشته‌اند بنابراین در زندگی خود به دلیل مطالبات متضاد دو طرف زندگی مشترک آن‌ها به بن بست می‌رسد.
 

منصوری با اظهار تاسف از اینکه زوجین اولین راه حل برای رهایی از مشکلات در زندگی را طلاق می‌دانند، گفت: در گذشته خانواده‌ها برای حل مشکلات و پیشگیری از جدایی زوجین مداخله می‌کردند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که زن و شوهر در عصر کنونی طلاق را بهترین راه حل می‌دانند.


وی گفت: نباید فراموش کرد که طلاق آخرین نسخه برای حل مشکلات یک خانواده نیست، چرا که بعد از طلاق مشکلات بسیاری گریبانگیر خانواده‌های درگیر می‌شود.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

حسنپنجشنبه 16 دی 1395 | 13:31

0
0

شانس دفاتر طلاق

پاسـخ

شهروندپنجشنبه 16 دی 1395 | 13:33

0
1

از روزی که دشمنان ملت متدین بمبی به بهانه برابری و مساوات حقوق زن در جامعه ما انداختن میشد که نبود قناعت و سازگاری در زندگی زنا شویی را پیش بینی کرد و به طبع آن هم گسترش اختلافات و حذف شراکت زندگی و جایی گزین کردن شراکت با رقابت ودر نهایت به طبع هر رقابت حذف رقیب رو پیش بینی کرد.

پاسـخ

کاندیدای شورای شهرپنجشنبه 16 دی 1395 | 13:42

0
0

حتما اعضای شورای آینده شهر این مشکل راحل خواهندکرد! ماهمه فن حریفیم و اصلا این مساله درحوزه شوراوشهرداریست!

پاسـخ

جامعه شناسیجمعه 17 دی 1395 | 19:56

0
0

طلاق هم اکنون در کردستان بعنوان یک آسیب اجتماعی بدخیم درآمده و با مهندسی اجتماعی و فرهنگی باید درپی راهکارهای اساسی همچون آموزش مهارتهای زندگی قبل از ازدواج.. آن را کاهش داد..

پاسـخ

هیرادپنجشنبه 23 دی 1395 | 14:44

0
0

قابل توجه آنان که به نام آزادی وبرابری وهر کوفت وزهره ماری از معنویات دور شده اند مشکل اصلی ما دوری از معنویات واخلاق اسلامی است واین اولین نتیجه گیرافتادن در منجلاب فرهنگ غربیست اگر به خودمان تکانی ندهیم بزودی نابود خواهیم شدالبته به وسیله فرهنگی که با مابیگانست

پاسـخ

ماجددوشنبه 30 اسفند 1395 | 08:02

0
0

بخدا همش تقصیر تلگرامه

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی