سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه شنبه 14 دی 1395 / 18:49|کد خبر : 4344|گروه : فرهنگی

احداث مینی پالایشگاه نفت اقدام مناسب برای کاهش خسارت های محیط زیست مریوان است

استاندار کردستان گفت: استان در گذشته توسعه کمی داشته و مردم شریف منطقه و از جمله شهرستان مریوان از بیکاری رنج می برند که در چارچوب حفظ مصالح ملی و منطقه ای و رعایت ملاحظات زیست محیطی از تمامی ظرفیت‌ها و منابع استان برای ایجاد اشتغال و توسعه استان باید استفاده شود.

استاندار کردستان گفت: استان در گذشته توسعه کمی داشته و مردم شریف منطقه و از جمله شهرستان مریوان از بیکاری رنج می برند که در چارچوب حفظ مصالح ملی و منطقه ای و رعایت ملاحظات زیست محیطی از تمامی ظرفیت‌ها و منابع استان برای ایجاد اشتغال و توسعه استان باید استفاده شود.

به گزارش زریوار خبر به نقل از کردپرس  در بهمن ماه سال گذشته محمد فلاحی، فرماندار مریوان، از احداث نخستین پالایشگاه کوچک در غرب کشور خبر داد و توجیه مسئولان از اتخاذ چنین تصمیمی این بود که استقرار صنعت می‌تواند مشکل اشتغال در استان را تا حدودی رفع کند. اما نظر فعالان محیط ‌زیستی بر این است که در این میان آسیب‌هایی که استقرار پالایشگاه می‌تواند به محیط ‌زیست منطقه وارد کند، چندان مورد توجه نبوده نبوده و احداث آن سبب تخریب محیط ‌زیست، آلودگی آب و از بین رفتن زیستگاه‌های گونه‌های جانوری و..را در برخواهد داشت.
 

جمعی نیز اعتقاد دارند احداث مینی پالایشگاه در مجاورت کشور همسایه عراق به ویژه همسایگی و مراوداتی که با اقلیم کردستان عراق وجود دارد می تواند کار مفیدی در ارتباط با کنترل قاچاق سوخت، ایجاد اشتغال، جلوگیری از ورود تانکرهای بی شمار حامل مواد سوختی و نیز گسترش مناسبات سیاسی با کشور عراق و به ویژه و اقلیم کردستان باشد و اعتقاد دارند این پروژه طی سه فاز بیش از صدها فرصت شغلی ایجاد می کند که این اقدام گام مهمی در راستای توسعه اقتصادی مریوان و به ویژه استان کردستان می تواند باشد که به این مناسبت در فرصتی که برای دیدار با مهندس عبدالمحمد زاهدی نماینده عالی دولت در استان کردستان ایجاد شد نظرات وی در این راستا جهت اطلاع رسانی به شهروندان و به ویژه بیان دیدگاه شخص اول دولت در استان مرتبط با این موضوع را جویا و در گفتگویی که به شرح ذیل است منتشر کردیم.

استاندار کردستان در ابتداء این مصاحبه اظهار داشت: بعد از فروپاشی رژیم بعثی و سقوط دیکتاتور حاکم بر عراق، طبیعتاً روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق رو به گسترش نهاد و در این مسیر ارتباط با اقلیم کردستان عراق نیز که از دیر باز سابقه داشته است رونق بیشتری پیدا کرد.

عبدالمحمد زاهدی در ادامه افزود: در طول سالهای بعد از سقوط صدام همواره مبادلات مرزی بین مرزنشینان دو طرف، از بازارچه های مرزی و معابر کولبری و تجارت رسمی هم از طریق مرزهای باشماق و سیرانبند تداوم داشته و نگاه جمهوری اسلامی ایران به این رابطه همواره نگاهی مبتنی بر گسترش روابط با اقلیم کردستان عراق بوده و موضوع مبادلات نفت و فرآورده ای نفتی یکی از مهمترین بخشهایی این تجارت بوده و جمهوری اسلامی ایران خود را مقید به گسترش روابط میدانسته و میداند.

زاهدی بیان کرد: لذا در سالها اخیر با توجه به اینکه نفت خام اقلیم کردستان عراق از مرز باشماق به کشورمان وارد می شد و در مقابل فرآورده های نفتی مثل بنزین و گازوئیل هم به اقلیم صادر میشود، سیاست طرفین ادامه و گسترش این مبادلات است .

او تصریح کرد: بنده به عنوان نماینده دولت در کردستان و خادم مردم این منطقه دغدغه عزیزانی که نگران احداث مینی پالایشگاه در مریوان هستند را درک میکنم و خودم نیز دغدغه حفاظت از محیط زیست منطقه را داشته و دارم و در پیگیری هرگونه فعالیت صنعتی بر این مسئله تاکید دارم و لازم است اقدامات فنی لازم و مرتبط در احداث همه واحدهای صنعتی صورت بگیرد و در  جهت رفع نگرانی عزیزان تمهیدات لازم اندیشیده و اجراء شود.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در کردستان گفت: مردم شریف استان و از جمله شهرستان مریوان و بویژه جوانان از بیکاری رنج میبرند و ما خود را موظف میدانیم که در چارچوب حفظ مصالح ملی و منطقه ای و رعایت ملاحظات زیست محیطی از تمامی ظرفیت‌ها و منابع استان برای ایجاد اشتغال و توسعه استان استفاده کنیم که یکی از مهمترین ظرفیت‌ها  و مزیتهای استان، وجود مرز مشترک با همسایه ایست که سابقه روابط آنها بسیار دیرینه است و بخصوص با توجه به شرایط خاص منطقه ای و بین المللی خود را مقید به تداوم این مبادلات و رفع نیاز مردم اقلیم کردستان عراق میدانیم .

استاندار کردستان با بیان اینکه در طول این سالها همواره مردم عزیز ما شاهد حوادثی بوده اند که علاوه بر تصادفات رانندگی که منجر به مرگ و مصدوم شدن و خسارات مالی هموطنان ما و نیز رانندگان و سرنشینان خودروهای ورودی از اقلیم کردستان عراق بوده اند که علاوه بر این واژگونی تانکرهای حامل مواد نفتی خسارات سنگینی را به محیط زیست و منابع آبی استان وارد می نماید و طی مسیر طولانی این خودروها موجب تخریب جاده های استان کردستان و سایر استانهای کشور میگردد تصریح کرد: بنابراین با توجه به ضرورت تداوم این مبادلات از یک طرف و ضرورت پیشگیری از خسارات جانی، مالی، زیربنایی و زیست محیطی و آلودگی محیط زیست و منابع آبی و آلودگی هوا از سوی دیگر میبایست با کاهش تردد تانکرهای سوخت در مسیرهای طولانی از بروز و تداوم و افزایش اینگونه خسارات جلوگیری کرد و در این راه تاکید جدای داریم که ملاحظات زیست محیطی رعایت شود.

زاهدی افزود: لذا ملاحظه میفرمایید که احداث مینی پالایشگاه (تاکید میکنم با رعایت ملاحظات زیست محیطی) در واقع یک اقدام مناسب برای کاهش خسارتهای وارده به محیط زیست منطقه بوده و با کاهش تردد خودروهای حامل مواد نفتی و در آینده با حذف این ترددها از طریق انتقال مواد نفتی بوسیله خط لوله شاهد بهبود شرایط زیست محیطی و ایمنی جاده ها بخصوص جاده مریوان سنندج خواهیم بود و مهمتر از آن شاهد توسعه اقتصادی و ارتقاء اشتغال منطقه خواهیم بود.

وی در ادامه اظهار داشت: در این رابطه،  سرمایه گزار و مجری طرح موظف است که از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی روز جهان برای احداث این واحد استفاده کند و دستگاههای متولی و ناظر نهایت دقت و مراقبت را برای تحقق این هدف داشته باشند و انتظار من از همه عزیزان این است که زمینه را برای رشد و توسعه استان فراهم نمایند تا بیش از این شاهد بیکاری، فقر و معضلات اجتماعی ناشی از آن نباشیم و ناگفته نماند که مجری طرح موظف است در بکارگیری نیرو اولویت بکارگیری نیروهای بومی را در برنامه ای خود قرار دهد .

زاهدی در پایان گفت: اینجانب اطمینان دارم که با حمایت و همکاری مردم عزیز و استفاده از همه ظرفیت‌ها و مزیتهای استان در آینده ای نزدیک شاهد رشد و شکوفائی و توسعه و ایجاد اشتغال و رفاه در کردستان خواهیم بود.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

حمیدسه شنبه 14 دی 1395 | 19:12

12
2

اقا ما پالایشگاه نخوایم کیو باید ببینیم؟شما فقط به فکر منافع زود کذری،تمام طبیعت و صنعت گردشگری مریوان رو ازبین میبرید

پاسـخ

بی نامسه شنبه 14 دی 1395 | 19:13

9
3

اقای زاهدی اگه شما و فرماندار هدفتون خدمته شهرک صنعتی بیلو رو با قیمت مناسب واگذار کنید که بهتر از بالایشگا اشتغالزایی داره مشکل محیط زیستی هم نداره . اگه شما واقعا هدفتون خدمته اب سد گارانو به دشتهای مریوان برسونید جاده مریوان سنندجو درست کنید که مثل گذشته مسافر بتونه بیاد . ولی بشت حمایت از این مینی بالایشگاه منافع عده ای وجود داره که ازش دفاع میکنید

پاسـخ

رﺽایسه شنبه 14 دی 1395 | 20:09

15
3

با سلام ما مردم مریوان همچنین خادمی نمی خواهیم که می خواهد زمین های مردم فقیر بیچاره را بازور بگیرد درعوض می گوید شما را به کار گری استخدام می‌کنم اگر خادم یا ارباب این جوری باشد به خدا مانمی خواهیم

پاسـخ

ستارهسه شنبه 14 دی 1395 | 21:42

3
6

باسلام خدمت شما عزیزان نظر من این است که شما پا لایشگاه درست کنید و تا این مردم از بی پولی رنج نه برند و تا نکر هارا حفظ کنی و به فکر محیط زیست باشید ممنونم این را درست کنید ممنونم
آقای زاهدی متشکرم جوری درست کنید تا آب شیرین منظورم زریبار نابود نشود

پاسـخ

مبین علیرضاییسه شنبه 14 دی 1395 | 21:55

1
2

مبین علیرضایی:باسلام جناب فرماندارشهرستان مریوان،باتشکراز مردم عزیزمریوان که خود را شریک غم طبیعت زیبای مریوان کرده‌اند، وخواهشا به مسئولان محترم دراین قضیه هرچه زودتر رسیدگی فرمایید.

پاسـخ

یک فرهنگی طرفدار نسل آیندهسه شنبه 14 دی 1395 | 21:59

6
2

چاویان به زریباردا هه ل نایت

پاسـخ

محیط زیستسه شنبه 14 دی 1395 | 22:14

7
3

دقیقا یگ اقدام ضد محیط زیستی است .در سند امایش سرزمین لطفا جایی برای این صنعت. مخرب محیط زیست پیدا کنید .چرا دشت بیلو گزینه دیگری در سراسر کردستان نداریم .لابد همه ابهای. نقاط دیگر را خشک والوده کردیم حاحالا نوبت اینجاست

پاسـخ

نوریسه شنبه 14 دی 1395 | 23:51

3
2

سلام. عرض شد به قول قدیمیا ما بارمون به دنیا نیامده چهل من بوده و با افتتاح این پالایشگاه سنگین تر نشه. عمرٱ سبک نمیشه. پالیشگاه تون. مال خودتون. طبیعت مون واسه خودمون

پاسـخ

بهزاد.زچهارشنبه 15 دی 1395 | 07:53

24
2

برای آقای زاهدی که از هیچ چیزی خبر ندارید....
جناب استاندار به ظاهر دلسوز...
اگر نمی دانید بهتر است استعفا دهید که از خبر سفر وزیر نفت ایران به عراق در این چند روز اخیر اطلاع ندارید در آن سفر مقرر شد خط لوله نفتی از سلیمانیه به ایران کشیده شودو احتمالا تا کرمانشاه می رود پس موضوع تانکرهای نفتی منتفی است البته این رو هم بگم جهت اطلاعتون که نفت سنگین رو فقط با تانکر می تونند منتقل کنند پس باز حذف این تانکرها امکان ندارد و حرف شما منتفی است و اگر این به ظاهر پالایشگاه توسط پیمانکاران ایرانی درست شود که کیفیت بسیار پایینی داشته و فلرهای آن همیشه روشن و با شعله 60 تا 70 متری دمار هوای مریوان را در می آورند...راستی اگر افتتاح شد برای انتقال محصولات آن نظیر بنزین و گازوئیل و ... تانکر نمی خواهید؟ فکر کنم تانکر بیشتری نیاز باشد و آن موقع سقوط یک تانکر بنزینی در جاده مریوان سنندج یعنی فاجعه. خانواده شما که حداکثر دو تا چهار پنج سال دیگر در سنندج هست بعدش می رید تهران و اگر پالایگاه شروع بکار بشه مطمئنا پاسپورت دارید و ریش ما هم خنده دار می شود.
موضوع دوم.. با رشد تکنولوژی دیگر بحث بنزین دارد به پایان خود می رسد و بهتر است بدانید که همین پالایشگاه خلیج فارس بندعباس که هنوز به بهره برداری نرسیده و مواد اولیه آن گاز است نه نفت خام، از لحاظ اقتصادی دیگر به صرفه نیست به علت رشد تکنولوژی و حذف بنزین که جنبه صادراتی پالایشگاه خلیج فارس منتفی است و دوم اینکه قیمت نفت آنقدر پایین آمده که با این تکنولوژی قیمت بنزین ایران بسیار بالاتر از قیمت جهانی تمام می شود....
درکل شما نه استاندار من هستید نه برادر و دوست من، چون استاندار یعنی حافظ منافع مردم آن استان، مردم مریوان 99% مخالف احداث هرنوع پالایشگاهی در مریوان هستند دلتان برای بیکاران می سوزد بهتر است این طرح را در سقز ایجاد کنید و برای مریوان جاده جدید را چهارلاین کرده (همان طور که در طرح اولیه و تصویب شده آن در سالین دور بود) و فرودگاه و چندین هتل و طرح های گردشگری و منطقه آزاد تجاری گردشگری درست کنید.
در پایان بهتر است از سهم چند درصدی سهام پالایشگاه که احیانا و شاید با توجه به روند گذشتگان، به شما و عده ای از دوستان پیشنهاد شده چشم پوشی کنید و نام خود را بد نکنید.؟؟؟

پاسـخ

شهروندچهارشنبه 15 دی 1395 | 07:56

6
2

اقاي استاندار؛ در يك شهر توريستي تجاري بجاي پالايشگاه ميتوان چندين تله كابين زد و يا پل پياده روي بر روي زريوار زد و يا با نيروي انتظامي سرواباد صحبت نمود كه در موقع برگشت مسافران از مريوان به محل خودشان به حداقل اقلام خريداري شده توسط انها گير ندهند و هزاران مورد ديگه. افسوس كه مشاورانت افكار بزرگ ندارن

پاسـخ

امیدچهارشنبه 15 دی 1395 | 22:25

2
0

دوستان عزیز و احساسی دقت کنید که آقای استاندار فرمودند با رعایت مصالح زیست محیطی کار می کنند پس شما دقیقا دارید چی می گید؟ صبر کنید ببینید کارشناس ها و نیروهای دلسوز دولتی چی می گن علکی شلوق نکنید.

پاسـخ

افسوسچهارشنبه 15 دی 1395 | 22:44

0
2

جناب استاندار؛ شما كه دم از توسعه و اشتغال و بومي گزيني در كردستان و توسعه موزون مي زنيد ايا بجاي اقاي ميقاني و هزاران ميقاني ديگر واقعا كسي در كردستان لياقت همچين پستهايي هم نيست مثل پست استانداري و ايا نيرو از استانهاي ديگر اوردن و در كردستان استخدام كردن ستم به بومي هاي كردستان نيست!!!؟؟

پاسـخ

کاوه خسروزادهپنجشنبه 16 دی 1395 | 23:24

1
2

به را سی زور زور به داخم بو خه لکی شاری مه ریو ان ئه گه ر بهیلن ئه م کا ره سه ر بگری ... ده بی هه مو ان نا ره زا یه تی خو ما ن نیشا ن بده ین

پاسـخ

نابودی کامل دریاچه زیروار با پلایشگاهجمعه 17 دی 1395 | 23:46

0
0

هیچکسی با احداث پلایشگاه مخالف نیست و نمی تواند هم مخالف باشد ما کشور نفت خیز هستیم و باید پلایشگاه داشته باشیم تا بنزین را از خارج وارد نکنیم در اینکه حرفی نیست و همه مردم موافقند ولی مشرف بر دریاچه زیروار پالایشگاه احداث شده و مواد سمی و فاضلاب ان مال ما باشد و دریاچه زریبار از بین برود که 4 نفر کارگر استخدام می کنید و مهندس هم از جاهای دیگر بیاید نخواستیم اقا

پاسـخ

دخی مریوانیدوشنبه 23 اسفند 1395 | 11:42

0
0

زریوار نگین غرب ایران...بزرگترین دریاچه ی اب شیرین جهانه....همه ساله کلی مسافر داره که همه ازش تعریف میکنن ولی الان شماها میخواید بیاید پالایشگاه بزنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟واقعا دلم میگیره با این کارا ب جای اینکه بیاید کاری کنید زریوار از اینی که هس بهتر بشه دارید پالایشگاه میزنید؟اگ الان دریاچه ی زروار تو کشورای اروپایی بود کاری میکردن ادم کیف کنه.من ب شخصه واقعا الان از این موضوع ناراحتم ب شدت.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی