سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت سالار محمدی/
یکشنبه 12 دی 1395 / 18:35|کد خبر : 4338|گروه : اقتصادی

سخنی با وزیر اقتصاد؛ نمی توان با پاس به عقب ملت را از کم کاری دولت در معضل بیکاری قانع کرد

در دیدگاهی منطقی و بدور از جانبداری وجناحگرایی باقبول ضعف اقتصاد و استارت پروسه ای نزولی در دولت قبلی نیز، نمیتوان به توجیه کاستی ها ونقاط ضعف با پاس به عقبها بسنده کرد و ملت را به اقناع رسانید.

در دیدگاهی منطقی و بدور از جانبداری وجناحگرایی باقبول ضعف اقتصاد و استارت پروسه ای نزولی در دولت قبلی نیز، نمیتوان به توجیه کاستی ها ونقاط ضعف با پاس به عقبها بسنده کرد و ملت را به اقناع رسانید.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، وزیر امور اقتصادی و دارائی کشور درلابلای سخنانشان در همایش سراسری مدیران بانک قرض الحسنه مهر ایران که روز سه شنبه 7دی ماه برگزار گردید، علاوه بر نطوقشان منباب بانک قرض الحسنه مهر ایرانیان ونیز نظام بانکداری کشور(مبتنی بر بانکداری بدون ربا)و...، به بیان سخنانی راجع به رشد اقتصادی، البته توام با فیت بک و به نسبت وقیاس با دوره هشت ساله دولت قبل پرداخته واذعان به رشد چشمگیر اقتصادی ونیز توجیه قریب به یک درصد تفاوت روایت بانک مرکزی و روایت مرکز آمار ایران داشتند و تفاوت موجود را در تفاوت سال پایه آماری دو نهاد مذکور و وزن گذاری های مختلف بخشهای گوناگون اقتصادی تعریف نمودند که خود جای بسی تفکرو تعجب است. چراکه تعیین تکلیف این موازیکاری اعلام آمارها و اطلاعات میان مرکز آمار وبانک مرکزی برعهده شورای عالی آمار است.
 

و آگاهیم که سال پایه آماری بانک مرکزی از 83 به 90 تغییر کرده و نیک میدانیم که قرار بر تغییر سال پایه آماری مرکز آمار ایران از 76 به 90 درسال جاری بوده است. اما ایکاش جناب آقای وزیر علت این اختلاف درصد را قشنگ تشریح می نمودند.
 

● نکته جالب توجه سخنان ایشان پاسخشان به این سوال است که درصورت صحت ادعای شما، چرا با وجود این افزایش رشد اقتصادی، نرخ بیکاری افزایش یافته است؟ که درجوابی خیره کننده ضمن اشاره به همسویی بین تولیدو اشتغال، اعلام می کنند که از سال 84 تا 92 (مقارن با دولت قبل) هرسال فقط 14 هزار شغل درکشور ایجاد می شده است اما در طول یک سال گذشته، ازبهار تابهار، 745 هزار شغل جدید محض ایجاد گردیده است.

واین درحالیست که بتاریخ 27 مهرماه سالجاری درجمع خبرنگاران در اصفهان وبه نقل موجود از اقتصاد آنلاین اذعان داشتند که سال 94، 670 هزار شغل ایجاد گردیده وآنرا بی نظیر در تاریخ 30 ساله ایران قلمداد نمودند.(خبرگزاری آریا،)
 

بسیار متحییر کننده است اگر مطابق با این بیانات فقط امسال در دولت تدبیرو امید 53/2 برابر هرسال دولت قبل اشتغال زایی شده باشد وشاهد اینهمه پیشرفت اقتصادی که میبایست منجر به کاهش نرخ بیکاری میشد باشیم. اما سوال اینجاست که در چه جاهایی ودر کدام بخشها ومطابق با کدام معیار حقیقی ونه اسمی این مهم حاصل گشته است !

جالبتر اینکه درفراری به جلو وپاسخی به این سوال احتمالی، ایشان باقبول افزایش نرخ بیکاری دلیل اصلی را در ضریب مشارکت افراد جویای کار می بینند... و از پرت ترین مفاهیم بین المللی دربه حساب آمدن بیکار، به عنوان کسی که بیکار است و درجستجوی کار باشد، استفاده میکنند.

و جالبترتر اینکه اعلام می دارند که چون امید به یافتن کار در کشور وجود دارد، لذا جستجوی برای کار افزایش یافته است و این امید را به روند روبه رشد تولید نسبت دادند .
 

• انگار سطوح کلان و خرد نمی شناسد وهرکجا نیازبه تشریح است، مبهم گویی چاره کار است وشفاف سازی را به پایان دوره ها قبل از آغاز دوره پسین توام با توجیهات و وعیدها موکول می کنند(پایان دوره های دولت،نمایندگی،شوراها) که وزیر محترم نیز زمان حاضر را برای بیان آنها مناسب ندیده و آشکار سازی ارزش کارهای انجام شده را به مجالی دیگر گفتن سپردند که امید است مقصود ایام انتخابات نباشد.

• به زبان وگفتمانی ساده و عامیانه از جنس مردم مستلزم گفتن است که من فارغ التحصیل بیکار، همواره جویای کار بوده وهستم چه در دولت قبل وچه در دولت حاضر و با چنین روندی شاید در دولت بعد نیز. وسبد نیازهایم درطی این چند دوره، مجموعه ای نیست که دامنه تغییرات آن به گستردگی عدم نیاز به شغل باشد.

اگر علائمی شفاف دال بر افزایش اینقدر چشمگیر تقاضا برای کار در بازار وجود دارد، می طلبد که نمایان گردد .

این توجیه می توانست مواردی غیر، همچون افزایش میزان فارغ التحصیل از دانشگاهها وکالجها ویا افزایش سرانه آموزش با بالا رفتن سرانه فضای آموزشی که قاعدتا منجر به فزونی متقاضیان کار خواهد بود را دربر داشته باشد که آن نیز مقبول قطع واقع نمیشد. نه اینکه با وجود اینهمه مولفه ملموس واقعی، سخن از شاخصی همچون ضریب مشارکت افراد جویای کار به میان بیاید.

- مگر نه اینکه تورم موجود و واقعیتهای حاضر در وضع کسب وکارها حاکی وبیانگر از دست رفتن بسیاری از شغلها وتعطیلی کارخانجات و کارگاهها بوده است؟

مطابق با اخبارو وقایع عینی موجود، فشارهای مالیاتی اخیر باعث خروج خیلی از فعالان اقتصادی از این چرخه، ورکود کارها و کارخانه ها گشته اند.
 

● با اتکا به فرموده های رهبر فرزانه، مردم کشور جهت برون رفت از وضعیت اقتصادی-معیشتی فعلی حاکم بر کشور شکی بر بهترین راه حل موجود بودن اقتصاد مقاومتی ندارند و مستلزم دانستن است که مطابق و پیرو با فرموده مقام معظم رهبری منباب مردم بنیاد بودن این نوع اقتصاد است که تاکنون مردم یارای تداوم درچنین سازوکارهای اتخاذی-اجرایی اقتصادی را داشته اند.

جدای از هر بزرگنمایی تهدیدی وفرصتی وقائل شدن جانبداری به طیفی خاص، میطلبد که با سعه صدر واقعیات را دید وبیان کرد. حال انتظار صدق وصحت گویی از وزیر بزرگواری که دوره کارشناسی تا دکتری ومابعد نیز در دانشگاه تهران به کسب و اشاعه علم اقتصاد، با تخصص علوم اقتصادی پرداخته ، وبا کسب 274 رای از مجموع 284 رای ماخوذه در جلسه رای اعتماد، ورکورد دار بودن درتاریخ جمهوری اسلامی ایران ، چندان بعید وغیر منطقی نیست .

قصد بر گشودن دریچه ها و ورود به این هزارتوی پیچیده انگار نیست اما واقع بینی به منظر بیکاری به سمت حصول فرج کمترین درخواست مردم از مسئولین مربوطه است که نمونه ای از این واقعیات رایج؛ استخدام شدن اخیر سرباز مریوانی به قیمت ازدست دادن پای راست است... هرچند این اقدام سرکار خانم ابتکار شایسته ستایش است .
 

می طلبد تشریح گردد که افزایش تولید درکشور درسالی خاص به نسبت ودر قیاس با آن مقدار در سال پایه را رشد اقتصادی می گویند که در واقع در سطوحی فراتر، اضافه تولید ناخالص ملی و داخلی(GNPوGDP) در آن سال خاص به نسبت مقدار درسال پایه است.
 

حتی در دیدگاهی منطقی و بدور از جانبداری وجناحگرایی باقبول ضعف اقتصاد و استارت پروسه ای نزولی در دولت قبلی نیز، نمیتوان به توجیه کاستی ها ونقاط ضعف با پاس به عقبها بسنده کرد و ملت را به اقناع رسانید.

مقبول تر است که بزرگان کارکشته اقتصاد کشور به جای عدم مسئولیت پذیری ، به منابع ملزوم رشد اقتصادی همچون درصد افزودن نهاده های تولیدی شامل سرمایه ونیروی کار و افزودن بهره وری عاملهای تولیدی و به کار گرفتن ظرفیتهای خالی در اقتصاد بپردازند. بلکه اوهامات و شبهاتی در این میان همچون اعلام اخیر جناب آقای ولی الله سیف ریاست محترم بانک مرکزی درخصوص قیمت واقعی دلار 3600 تومانی طبق اظهارات ایشان ، و قریب به 4150 تومانی مطابق با دادو ستد در بازار، پیش نیاید .

از این رو که بنا به دلایلی متعدد همواره نوسانات نرخ ارز وطبعات آن بر متغیرهای اقتصادی همچون تولید وتورم مورد توجه سیاست گذاران امر اقتصاد است، نمیتوان آن را نادیده گرفت . واز آنجایی که اکثر نهاده های تولیدی کشور وحتی کالاهای نهایی وارداتی هستند، در تغییر این قیمتها نوسانات وتغییرات نرخ ارز تاثیر گذار بوده وطبعات مابعد خواهند داشت.

این افزایش هزینه نهاده های وارداتی که زایده افزایش نرخ ارز است، موجبات تورم از سمت فشار هزینه ها را فراهم خواهد کرد که موجب کاهش توان واحدهای تولید در نگاهداشت ارزش واقعی منابع شده و نهایتا افت و کاهش  رشد اقتصادی را درپی خواهد داشت.

نکته حائز اهمیت اینکه؛ قطعا مطابق با واقعیات اقتصادی ارتباطی مستقیم بین افزایش نرخ رشد و کاهش نرخ بیکاری، موجود است(ارتباط معکوس بین نرخ رشد ونرخ بیکاری) که طبیعتا میبایست با بالا رفتن GDP تولید ناخالص داخلی ورشد اقتصادی، شغل ایجاد شده و بیکاری کاهش یابد .

* قابل توجه است که در تشریح این رابطه، جز انجام سرمایه گذاری جدید برای شکل گرفتن فعالیتی اقتصادی ، هیچ راه دیگری برای ایجاد شغل وکاهش بیکاری وجود ندارد. وبدین شکل است که درصورت شکل گیری و گسترش فعالیت اقتصادی، نیروی کار که نهاده مهم در کنار سرمایه است به اشتغال میرسد که تواما موجب افزایش اشتغال و کاهش بیکاری شده و از جهتی این فرایند موجب رشد تولید ناخالص داخلی می شود که نهایتا نشان از شاخص رشد اقتصادیست.

میشه گفت تشریح موارد فوق صحیح ترین راه برون رفت از معضل بیکاری کشور است .
 

انتظار میرود که دولت وقت و وزیر محترم امور اقتصادی ودارائی با درنظر گرفتن تمامی مسائل و مولفه های تاثیرگذار بر رشد اقتصادی بویژه در کوتاه مدت، برون رفت از وضعیت میشتی سنگین فعلی و کاهش نرخ بیکاری را به منصه ظهور رسانیده و تمهیدات مربوطه لازم را برای بهبود اشتغال در شهرستانها مطابق با پتانسیلهای موجود فراهم نمایند.
 

سالار محمدی
کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

کورش . ایکشنبه 12 دی 1395 | 19:10

4
5

خیلی زیبا و درست درد دل و مشکل اصلی مردم را شرح دادی واقعیت جامعه را همه داریم می بینیم دیگر نیازی به ارائه آمار و ارقام از طرف مسولان نیست . برقرار باشی سالار محمدی که همیشه مطالب قشنگی را می نویسی و تحلیل میکنی هرچند همه میدانیم که قراره کاندیدای شهر بشوی امیدواریم موفق باشی و برات آرزوی سربلندی دارم

پاسـخ

صدیقیکشنبه 12 دی 1395 | 19:36

0
3

چی شد کجا رفت وعده حجت الاسلام روحانی قبل از انتخابات که 100 روزه اول ریاست جمهوری چه کارها که نمکند حالا نزدیک 4 سال گذشته و اوضاع تغییری پیدا نکرده و در بسیاری حوزه ها بدتر هم شده ، نکنه ایشان هم مانند خانمی بعد از پایان 2 دوره ریاست جمهوری بگه عده ای نگذاشتند وعده هام عملی شه و با این حرف از زیر بار تمام وعده ها و مسولیتها در برابر مردم خودش را تبری کند، آقای روحانی اگر نمی گذارند دوباره خودشان را کاندید نکنند تا به مردم ظلم نشه و کسی رییس جمهوری شه که بتونه به درد مردم برسه و دنبال کسب رضایت فقط اطرابیا و همفکرانش نباشه ، وزیرانش هم حرف رییسشان را تکرار و وعده الکی میدن

پاسـخ

میکشنبه 12 دی 1395 | 19:38

4
0

فید بک
نە فیت بک

پاسـخ

دكتر امينىیکشنبه 12 دی 1395 | 19:54

3
6

تحليل كارشناسى شده و زيبايى بود،آفرين

پاسـخ

فریدون ساعدییکشنبه 12 دی 1395 | 20:31

2
5

ده س خوش کاک سالار گیان واقعا سالاری که به جراتو له مورد مشکلات مردمو شت انوسیت به راسی بیکاری زوری هاوردوه بو ته واو جوانه کان به خسوس له م سه چوار ساله آخرو

پاسـخ

شهروندیکشنبه 12 دی 1395 | 20:47

1
1

به عنوان یک شهروند به هیچ وجه از وضعیت اشتغال راضی نیستم و وزیر هم بداند که حناشون برای مردم رنگی نداره و در موردی که سالار محمدی هم بهش اشاره کرد من و خیلی ها هیچ امیدی به اشتغال نداریم . هرچند موارد زیادی از قلم افتاد ولی یادداشت قوی و خوبی بود کاش مسئولین هم همینقدر به فکر باشند

پاسـخ

somaیکشنبه 12 دی 1395 | 20:52

1
1

این را خیلی خوب اومدی: برای استخدام شدن باید پاتو از دست بدی
ایول
امیدوارم تو انتخابات رییس جمهور قوی و کابینه توانایی پیروز بشن

پاسـخ

قادرییکشنبه 12 دی 1395 | 21:49

2
7

درود جناب محمدی

پاسـخ

A.aدوشنبه 13 دی 1395 | 02:20

2
6

بژیت کاک سالار

پاسـخ

معلمدوشنبه 13 دی 1395 | 09:04

6
3

خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ . ای کلک ........................خخخخخخخخخخخخخخ

پاسـخ

تارادوشنبه 13 دی 1395 | 09:06

5
7

آقای !!!!!!!!! مردم دیگه گول این تبلیغاتهای زود هنگام شورا رو نمی خورند !!!!!!!!!!!!!!

پاسـخ

هیراددوشنبه 13 دی 1395 | 21:41

3
4

ازهردری سخنی... مصداق سالار محمدی

پاسـخ

علیسه شنبه 14 دی 1395 | 10:27

7
0

خخخخخ

پاسـخ

امیدسه شنبه 14 دی 1395 | 11:05

1
0

گشتیم نخوندو بلام سرمایه دار همت نکا و طرح دارن نینهبرو وزیر هیچی بوناکری .....ایوه وابیر ناکنو

پاسـخ

پیره هه لوسه شنبه 14 دی 1395 | 14:29

5
8

الحق این سالار محمدی استعدادی خاص، قلم توانا و بینش وسیعی دارند

پاسـخ

دیپلمچهارشنبه 15 دی 1395 | 08:07

8
4

باسلام اولندش شما دانشجوی ارشد دانشگاه آزاد می باشی و فارغ تحصیل کارشناسی پیام نور شمادنبال عوام فریبی **********میباشی هنوز هیچی نشده شهردار عوض میکنی نصف کارمندای شهرداری اخراج وتبعید به کارخانه آسفالت میکنی ولی مردم خیلی آگاه وبا شعورتر ازآنچه شما فکرشو میکنی هستند بیشترازاین خودتو سبک نکن دروغهای الکی به جوانان بیکار مبنی بر استخدام 25نفر درشهرداری خداوند آگاه وبینا ودانا هستش

پاسـخ

حاجیپنجشنبه 16 دی 1395 | 02:06

5
0

جناب محمدی اول راە هنوز هیچی نشدە دروغ چرا
اولا شورا از اسمش پیداس تصمیمگیری جمعی است نه فردی و شما به تنهایی نمتونید شهردار تعین کنید و وعده استخدام بدید
ثانیا شما ارشد مدیریت بازاریابی هستید نه بازرگانی این دو تا گرایش آسمان تا زمین فرق میکنە
ثالثا پیشنهاد میکنم برای سروآباد کاندیدا بشی چند درصدی احتمال برد داری تا کاندیدا شدن مریوان
و نهایتا شما هیچ سابقه کاری ندارید و با ادبیات محاوره ای نمیشه مردم را فریب داد چون مردم مغزشان ازین حرفا پرە . نمونەش جناب محمد بهرامی و دکتر باخیشی....

پاسـخ

عندلیبپنجشنبه 16 دی 1395 | 02:09

4
0

دوستان همە این کامنت های تعریف و تمجید از جناب سالار خان از یک شخص می باشد.اگر دقت کرده باشید در یک سبک نگارش شده است.
آنچکه عیان است چه حاجت به بیان است

پاسـخ

ادریس مرادی دارسیرانپنجشنبه 16 دی 1395 | 03:57

0
3

در جواب این فرد که اسمش را دیپلم گفته: اولندش با فکرو درایتی که سالار محمدی داره حقیقتا آفرین به دانشگاه پیام نور وآزاد واسه فارغ تحصیلانش که اینطوری دانش آموخته هستن وتوانایی دارن و دومندش قسم میخورم توخودت کاندیدای ضعیف ونا آشنا شورای شهر هستی که دلت را به این خوش کردی با تخریب دیگران خودت بالا بری ولی برای خودت متاسف باش
باید درک کنی که اجتماع برای پیشرفت تو هم جاداره توهم بسم الله ولی خوب بدون با تخریب داری این آدم را بزرگترش میکنی

پاسـخ

کاندیدای شورای شهرپنجشنبه 16 دی 1395 | 13:52

5
0

اتفاقا بحث طلاق ، برجام پیمان با پیمان سالت او۲ ، نقد تکنیک بروسلی وجتلی ، ارتباط قلیان باغلیان، شهرسازی و تاریخ ویل دورانت، ریکاردو ومارکسیزم ، تغییر صفر پول ملی با معامله پایا پای ، ازدواج ومشکلات اسفالت ، ترمیم کابینه باهمکاری شهرداری شورای شهر همه از اختیارات شوراست!؟

3
0
کانی شنبه 18 دی 1395 | 13:04

سلام له او خواته بو قسه ت . اوه قسه س...
تلنگر بە این میگن.

پاسـخ

حسیندوشنبه 27 دی 1395 | 11:10

0
0

کلاً در مورد مسائل اقتصادی و مالی دولت دارای مسئولین نابغه و دانشمند است و هنوز دارند مطالعه میکنند چکاربکنند و انشاالله بعد از صد سال خروجی از مطالعات بیرون میاید. خدا پدر دولت قبل را بیامرزد که اقلا هست و هر چی کوتاهی و کمبود بدون پیدا کردن راه حل توسط این نوابغ، به گردن آن دولت انداخته می شود.

پاسـخ

..........جمعه 11 فروردین 1396 | 09:03

0
0

نمیدونم این مردم چرا اینقد حسودن،خوب شماهم اگه میتونید یه مقاله بنویسید ،اینکه اقای محمدی قلم رسا و شیوای دارن ومیتونن مشکلات رو به جرات بیان کنن خودش یه نقطه ی قوته،ممنون از اقای محمدی عزیز

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی