سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
جمعه 10 دی 1395 / 21:04|کد خبر : 4329|گروه : فرهنگی

مریوان، دبیرخانه دائمی بازی‌های بومی محلی کشور شد

رئیس فدراسیون ورزش روستایی، گفت: دبیرخانه دایمی و بازی های بومی محلی با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با هدف انجام فرایند‌های آموزشی، اجرایی و ترویج این فرهنگ غنی در مریوان برپا می شود.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی، گفت: دبیرخانه دایمی و بازی های بومی محلی با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با هدف انجام فرایند‌های آموزشی، اجرایی و ترویج این فرهنگ غنی در مریوان برپا می شود.

به گزارش زریوار خبر، جشنواره مفرح بازی‌های بومی-محلی سنندج شامگاه روز جمعه در سالن آزادی این شهر با استقبال خوب مردم و مسئولین برگزار شد.

"غلامرضا جعفری" رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی کشور در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگاران گفت: بالغ بر 500 نوع بازی بومی محلی در کشور وجود دارد که مورد استقبال خوب هموطنان قرار گرفته است.


وی اظهار کرد: یکی از اولویت‌های فدراسیون، تالیف و تدوین دایره المعارف بازی‌های بومی و محلی در کشور است که با همکاری و همفکری بزرگان و پیشکسوتان انجام می‌گیرد.

جعفری، گفت: این تعداد بازی در دوهزارو 400 شکل در نقاط مختلف کشور اجرا می شود. غلامرضا جعفری با بیان اینکه کردستان دارای غنای بازیهای بومی محلی در سطح کشور است گفت: قرار است که دبیرخانه بین المللی بازیهای بومی محلی کشور در استان کردستان و در شهرستان مریوان دائر شود.
 

وی گفت: تدوین دایرة المعارف ورزش های سنتی و بازی های بومی محلی در دست اقدام است.
 

در ادامه این مراسم هوشنگ امینی دبیر جشنواره بازیهای بومی محلی سنندج با بیان اینکه در این جشنواره 70نفر در قالب 10گروه شرکت کرده اند گفت: گورزان، هه لوکان، بوکه بارانی، که رخول ،خلورتانی، فه نه بی ده نگی،هه لپه رکی ازجمله بازیهای این جشنواره بود .

 
جعفری با اشاره به وجود بازی‌های بومی-محلی متعدد و مفرح در کُردستان، ادامه داد: توجه ویژه به این پتانسیل بالا و برگزاری‌های جشنواره‌های متعدد که در مریوان نیز برگزار شده، در دستور کار است.

 
وی تاکید کرد: این دبیرخانه پس از تصویب تفاهم‌نامه، برای اولین بار در کشور و در شهرستان مریوان برپا می‌شود. شهرستان مریوان تا کنون 5 دروه جشنواره بومی ومحلی را برگزار کرده است.

 
در ادامه این مراسم، هنرمندان، جوانان و پیشکسوتان سنندجی و کُردستانی به اجرایی چندین بازی بومی و اصیل روستاها و شهرهای کُردستان پرداختند.

 

دبیرخانه دایمی بازی‌های بومی محلی غرب کشور

 
انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

من هورامانمشنبه 11 دی 1395 | 07:38

3
0

سپاس و زریبار خبر جیگای شانازیه . هیوا دارم ئه م به رنامه فه رهه نگیانه ببیته هوی به رز بونه وه ی سه تحی فه رنگی جامیعه . مه ریوان هه میشه سه ربه رزه وسه به رز ئه بیت .

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی