سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 9 دی 1395 / 14:33|کد خبر : 4326|گروه : فرهنگی

مریوان، یک شهر یا یک فرهنگ

نجات جان یک حیوان توسط سرباز مریوانی در گوشه پادگان شده که در سیم‌های خاردار گرفتار شده بود و به قیمت از دست دادن یک پایش می شود نشان از آن است که مریوان یک مکتب مشخص است.

نجات جان یک حیوان توسط سرباز مریوانی در گوشه پادگان شده که در سیم‌های خاردار گرفتار شده بود و به قیمت از دست دادن یک پایش می شود نشان از آن است که مریوان یک مکتب مشخص است.

به گزارش زریوار خبر، یادداشت یک کورد کرمانشاهی از فرهنگ مریوان- بارها بە مریوان سفر کردەام و از نزدیک طبیعت زیبا و خُلق و خوی مردم آنجا را لمس کردەام، این بە تنهایی برای شناخت مردمانی دارای فرهنگ و ارادەی انسانی همچون مریوان کافی است و نیازی نیست که با آنها باشی و با آنها زندگی کنی تا به میزان شعور اجتماعی آنان پی ببری.

آنچه در چند سال اخیر و به لطف رسانه های جمعی و فضای مجازی بر ما آشکارتر شد اینکه مریوان خود به تنهایی یک فرهنگ است، یک فرهنگ منحصر به فرد و دارای فاکتورهای هنرکردن، خلق کردن، فداشدن و انسان بودن.

حرکت فداکارانه معلم مریوانی برای حمایت و اعلام همدردی با دانش آموز بیمار، شکستن تفنگ های شکارچی و خودداری از شکار حیوانات، اقدام جمعیِ تعمیرکاران مریوانی برای یاری رسانی و ارائه سرویس رایگان به مسافران نوروزی،  نجات جان یک حیوان توسط سید محمد باختر سرباز مریوانی در پادگان عجب شیر که متوجه گرفتار شدن یک سگ در گوشه پادگان شده و برای نجات جان سگ وارد عمل می شود اما در هنگام خارج کردن سگ که در سیم‌های خاردار گرفتار شده بود، یک مین منفجر شده و به قیمت از دست دادن یک پایش می شود و دەها اتفاق انسانی مثبت دیگر نشان از آن است که مریوان یک مکتب مشخص است، یک جریان است، یک جریان اجتماعی برخواسته از فرهنگ اهالی آن که کمتر در شهرها و مناطق دیگر با این تعدد و کثرت روی میدهد و میتوان بزرگترین پروژەهای تحقیقاتی و پژوهشی حوزە جامعە شناسی را از دل آن بیرون آورد و حتی آن را وارد واحدهای درسی مدارس کرد.

مریوان در طی این سالها تبدیل به کانون و تالاری پرشکوه برای اجرای دل انگیزترین سمفونی های انسانی شده و فارغ از هرگونه هیاهو و جنجال تبلیغاتی فقط عشق و انسانیت را می نوازد، همین مسئله باعث جلب توجه افکار عمومی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان شده و این میتواند بیشتر از پیش ذهن ما را معطوف به این مسئله کند که در مریوان چه خبر است؟

چه چیزی باعث شده که در کوران قهرمان سازیهای رسانەای و صرف هزینه هنگفت برای القا و تعمیم فرهنگهای غالب، مریوانیها اینگونه انسانیت را آبروداری میکنند؟

خوب است که به خودمان و کودکانمان دوباره یادآوری کنیم که ما نیز میتوانیم فارغ از هرگونه داعیەای و بدون آنکه زمین و زمان را به هم بدوزیم، صرفا با در نظر گرفتن صفات والای انسانی انسان و خادم باشیم و برای جامعه مفید باشیم، همانگونه که مردم مریوان ثابت کردەاند انسانیت بە عمل است نە بە شعار.

مریوان، یک شهر یا یک فرهنگ


 کردپرس- کاوه منتظری-کرمانشاه

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

سرباز وطنپنجشنبه 9 دی 1395 | 22:31

3
1

مریوان شهری با فرهنگ است - امیدوارم چیزهایی که بیان میکنم خاطر کسی را مکدر نکند - در چند سال اخیر مریوان یک معلم با درک و نمونه انسانیت برای ابراز. همدردی با شاگرد خود که بر اثر شیمی درمانی موهایش ریخته بود موهای سرش را تراشید -بعضی شکارچیان در عمل‌های انسانی تفنگ های شکاری را شکستند و آتش زدند- یک سرباز مریوانی برای نجات جان یک سگ داخل میدان مین رفت و پایش را از دست داد - اینها نشان از وجود انسانهای پر افتخار در مریوان و باعث سربلندی مردمان این شهرستان است -بطور طبیعی در این افتخارات عدهای هم دنبال منافع گروهی وشخصی وکسب شهرت بودند -در مورد سرباز محمد باختری که جای خود داشت هر تشویق و استقبال بهتری هم از این سرباز نمونه اما ظلم و ستم بسیاری به مقام و جایگاه سرباز شد از طرف هر گروهی و در سایت ها و فضای مجازی و روزنامه ها - در 8 سال دفاع مقدس و سالهای بعد از آن سربازان توسط رژیم وحشی بعث و مزدوران بی دین و وحشی آنها به نام کرد و کردستان با قساوت در پایگاهها و یگانها سلاخی شدند و اجساد پاکشان رانیز سوزاندند وسربازان ارتش و ژاندارمری و سپاه تفاوتی برایشان نداشت و بسیار جنایتهاه انجام دادند اما در این سالها می بینیم افراد درجه یک و درجه دو خانواده آن جانیان که وحشیانه ترین اعمال ضد بشری را به نام کرد ضد سربازان و مردم بیگناه انجام دادند هم با حضور در مراسمات انسانی مریوان از اینکه زمانی هوا خواه جانیان سرباز کش بودند پشیمان و با فرهنگ شده و امروز مریوانی با تمدن و عقلانیت بیشتری هر بار شاهد افتخارآفرینی جدیدی و باعث افتخار تمام شهروندانش می باشد - درود بر شرف و انسانیت مردمان متمدن و انسان و حیوان دوست مریوان\' خواهش میکنم منتشر فر مایید سایت مردمی زریوار خبر

پاسـخ

موافقجمعه 10 دی 1395 | 00:55

1
1

با نظرتان موافقم سرباز وطنم. در طی 8 سال جنگ و در 25 سال حضور چته ای آدمکشان مزدور بیگانه که علنا اول از طرف صدام جانی وبعد از طرف کشورهای استکباری ضد بشری این جانیان به نام کردستان در منطقه مریوان و کردستان هزاران سرباز جوان را به فجیع ترین شکل شهید کردند. مهر پایانی بر آرزوهای آنان زده و تا ابد هزاران خانواده بومی و غیر بومی هموطن را داغدار کردند و این از خدا و انسانیت بی خبران لطمه های بزرگی به تاریخ و فرهنگ کرد زدند و ذهنیت هر هموطنی را نسبت به کرد و کردستان را عوض کردند حال که خانواده ها و نزدیکان آن گروهکهای جانی با مردم از انسانیت و فداکاری هم صدا شده اند این اوج شعور و تغییر همه مردم مریوان و همسو شدن با دفاع از حقیقیت را می رساند و باید آن را به فال نیک گرفت ؛ آنها تعداد خیلی اندک و نا آگاهی. و از مردم نبودند، البته آن جانیان دیگر در زباله دان تاریخ رفته اند و نباید اسمی از آنان آورد هرچه بود مربوط به گذشته بود و تمام شد و الان مریوان در فداکاری و انسانیت در ایران مطرح است به لطف و یاری پروردگار متعال.

0
0
کارو جمعه 10 دی 1395 | 13:46

در این شرایط که شاهد افتخارآفرینی هستیم نق به گذشته زدن درست نیست همان طور که گفتید هر چه بود گذشت

پاسـخ

جوتیارشنبه 11 دی 1395 | 02:39

0
1

راستی چرا کسانی که با سرباز و سربازی برای وطن مخالف هستند در جمع استقبال از سرباز محمد باختری حاضر بودند و هیاهو راه انداخته بودند چه چیز را می خواستند نشان دهند آیا از کمبود توجه رنج می بردند و می خواستند کسب شهرت کنند یا دنبال سو استفاده از سرباز باختری برای منافع شخصی گروهی یا آنها هم به انسانیت به معنی واقعی معتقد شده اند اگر اینطور باشد مرحبا بهشان و اگر اینطور نباشد کجایی انسانیت که ببینی چه کسانی داعیه تو را بر سینه می زنند چه مظلوم بوده انسانیت

پاسـخ

سروآبادیشنبه 11 دی 1395 | 09:52

2
1

******
*******
*********
**********
***********
باید آفرین گفت به مریوانی ها که هرچی افتخار و فرهنگ بود به اسم خودشون زدند .
اون شکارچی که تفنگش رو شکست از روستای درکی و شهرستان سرواباد بود ، نه شهرستان مریوان .
اون معلم دلسوز و فداکار اهل روستای درکی از شهرستان سروآباد بود ، نه شهرستان مریوان .
نمونه دیگه ای که مریوان به اسم خودش زد صنایع دستی کفش محلی به اسم (کلاش) بود که به اسم مریوان زدند که در واقع از فرهنگهای ناب و بسیار که منطقه اورامان ، شهر اورامان و روستای دل و دلمرز بود .
مریوانی.قزاتان.که فئ.له.مسئوله کان.سه ولاوا(سروآباد)

********
*********
**********
***********
************
*************
**************
***************

1
0
سنور یکشنبه 12 دی 1395 | 08:50

عجب !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! حالا این یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

پاسـخ

طاهر بارخدادوشنبه 13 دی 1395 | 09:39

0
0

آفرین بر معلم و سرباز فداکار که نام مریوان را بر قله های افتخار و مهربانی حک نمودند قبلا ما وقتی وازه ی فداکاری را می شنیدیم فقط به یاد دهقان فداکار می افتادیم اما حالا مریوان به شهر مهربانی و فداکاری تبدیل شده است این افراد مایه ی افتخار یک قوم و فرهنگ هستند .

پاسـخ

شاهد.مریواندوشنبه 20 دی 1395 | 22:11

0
0

اقای سروابادی بنظرخودت سرواباد۲۰۰سال دیگه شهرمیشه؟الانم که ادعامیکنیدسروابادشهره بایدبرای خریدمایحتاج زندگیتون وکارهای اداریتون صبح بیاییدمریوان وغروب برگردید....بااحترام

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی