سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
فعال سیاسی:
جمعه 7 دی 1397 / 19:36|کد خبر : 4317|گروه : سیاسی

9 دی پاسخی قاطع بر دروغی مدرن بود

انتخابات 22 خرداد 88 ریاست جمهوری، انتخاباتی با اهمیت، کم سابقه و شگفتی ساز بود و حضور چهل میلیونی در این انتخابات تجلی یک معجزه تمام عیار بود که حوادث ناخوشایند بعد آن، شیرینی این رویداد تاریخی را به کام همگان تلخ نمود.

انتخابات 22 خرداد 88 ریاست جمهوری، انتخاباتی با اهمیت، کم سابقه و شگفتی ساز بود و حضور چهل میلیونی در این انتخابات تجلی یک معجزه تمام عیار بود که حوادث ناخوشایند بعد آن، شیرینی این رویداد تاریخی را به کام همگان تلخ نمود.

فاروق کریمی مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی در گفتگو با سایت خبری تحلیلی زریوار خبر به اتفاقات بعد از انتخابات سال 88 و حماسه 9 دی پرداخت.
 

نقش مشارکت سیاسی را به عنوان مشخصه اصلی نظام های سیاسی مردم سالار چگونه تحلیل و تبیین می کنید؟


شاکله اصلی نظام های مردم سالار و فاکتور تشخیص دموکراسی، مشارکت سیاسی و انتخابات آزاد و عادلانه است. در چنین نظام سیاسی شهروند سیاسی ( به مفهوم حق انتخاب و فرصت های مشارکت در تصمیم گیری های سیاسی ) تولید می شود؛ به قول مارشال جامعه شناس انگلیسی با ابداع مفهومی جدید از شهروندی علاوه بر اینکه شهروند سیاسی باشد از مصادیق حقوقی شهروند مدنی( به آزادی های فردی و عدالت مرتبط است) و شهروند اجتماعی( بر سطح مناسب از زندگی، خدمات رفاهی اجتماعی دلالت دارد)برخوردار باشد. مشارکت سیاسی مردم به تعبیر دمیتروفیکا مولفه ای جهت کسب اطمینان از صلاحیت حکومت است و می تواند اثراتی عمیق و ژرف بر ساختار سیاسی جامه و افراد آن داشته باشد: انتخاب سیاست گذاران و متولیان امور جامعه، انتخاب سیاست ها، برنامه ها و چگونگی اداره امور جامعه، گردش قدرت و چرخش نخبگان، اعمال فشار روی دولتمردان، تولید رضایت و مشروعیت بخشیدن به نظام سیاسی، قدرت نمایی به خارج، ایجاد پیوند عاطفی و همبستگی و انسجام داخلی، پاسخگوتر شدن حکومت و نهادهای انتخاباتی آن، احساس مسئولیت بیشتر شهروندان جهت حل مسایل جامعه. در نقطه مقابل بر اساس نظر برادول، محدودیت های قانونی، تضاد و تعارض، تهدیدهای روان شناختانه، فقدان آموزش و مهارت در انجام فعالیت های سیاسی، نا امیدی و دلسردی از نتایج انتخابات و تردید در موثر بودن آن، وجود نظام تک حزبی و ... می تواند موجب کاهش مشارکت مردم شود. اندروس معتقد است هر چه اعضای جامعه مشارکت بیشتری داشته باشند نشان دهنده پتانسیل بالقوه دموکراسی و بازتاب ثبات نظام سیاسی است و گاها" افزایش مشارکت هم می تواند بیانگر ازدیاد فشار اجتماعی و اقتصادی (تورم، رکود و بهره کشی انحصارات) باشد. ونگروف هم روی روی دو نوع مشارکت سنتی یا متعارف( شامل رای دادن، همکاری در فعالیت های انتخاباتی، دنبال کردن موضوعات اجتماعی و سیاسی، ارتباط برای خدمات متقابل و مطالبات رسمی) و مشارکت غیر سنتی یا نامتعارف( ضربه زدن، اعتراض، آشوب، شورش، حملات مسلحانه، جنگ داخلی و انقلاب) تاکید دارد. مک کلرکینگ و مک دانیل بر این باورند که اگر اعتقادات مذهبی و سازمان  های مذهبی منتسب به آن مشارکت سیاسی را بخشی از قواعد و دستورهای مذهبی دانسته و بر آن تاکید نمایند؛ بالطبع مشارکت پیروان آنها در امور سیاسی بیشتر خواهد شد؛ مثلا" در شرایط اجتماعی ما با تقاوتی که با غرب دارد عضویت در سازمان های مذهبی عمدتا" در درون مساجد و هیات های مذهبی صورت می گیرد؛ افرادی که فعالیت مذهبی بیشتری دارند و از پای بندی دینی قوی تری برخوردارند احتمال مشارکت شان در امور سیاسی از جمله انتخابات بیشتر است و موجانی هم معتقد است که تمام اجزای اسلام با ایفای نقش های شهروندی و پرداختن به امور سیاسی و مشارکت سیاسی همبستگی مثبت دارد.
 

تحلیل و ارزیابی شما از حوادث بعد از انتخابات 88 و حماسه 9 دی چیست؟

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دشمن با اقدامات براندازانه نظامی از طریق  جنگ تحمیلی، جنگ داخلی، شورش های داخلی و ... تمام سعی خود را در براندازی و سقوط انقلاب بکار بستند و پس از ناکامی با تحریم های ظالملنه سعی در به زانو در آوردن نظام داشتند و بعدها هم با الگوبرداری از انقلاب های مخملی، با تهییج، ترغیب و تحریک افراد معترض داخلی علیه حاکمیت در جهت براندازی نرم و انقلابی رسانه ای از هیچ کوششی دریغ نورزیدند. انتخابات 22 خرداد 88 ریاست جمهوری، انتخاباتی با اهمیت، کم سابقه و شگفتی ساز بود و حضور چهل میلیونی در این انتخابات تجلی یک معجزه تمام عیار بود که حوادث ناخوشایند بعد آن، شیرینی این رویداد تاریخی را به کام همگان تلخ نمود. این اتفاقات تا حدی پیش رفت که می توانست هر نظام سیاسی را با چالش جدی براندازی مواجه نماید؛ اما نظام توانست با  بهره گیری از قدرت نرم، مشارکت گسترده و همه جانبه مردم در واپایش ناآرامی های بعد انتخابات نقش موثری را ایفا کند. به تعبیر " جوزف نای" قدرت نرم محصول و نتیجه تصویر سازی مثبت و ارائه چهره موجه از خود، تاکید بر همکاری و همسازی بجای تعارض و منازعه چه در عرصه نظر و چه در عرصه عمل و استفاده بیشتر از روش اقناع بجای اعمال زور در نقطه مقابل قدرت سخت و خشن نظامی و تسلیحاتی است و شاکله آن بر اساس باورها، اعتقادات، ارزش ها و هنجارها، اعتماد و اعتبار استوار است و قدرت نرم ماهیتی پویا و تحول پذیر و برخاسته از اعتبار و مشروعیت است. دولتهای استعمارگر و شبکه های ماهواره ای مختلف در فرایند قبل و بعد 88 با سیاه نمایی از اوضاع داخلی، بزرگنمایی مشکلات کشور، مطرح نمودن شبهات، نشر اکاذیب و اخبار غیر واقعی، القای تردید و تشکیک در سلامت انتخابات و القای تقلب درصدد نوعی براندازی نرم بودند. آنچه که در ذهن تصورش محال بود ژست اپوزیسیون گرفتن و هیزم را به آتش دشمن فزودن توسط خواصی بود که روزی جزء رجال متنفذ این مملکت بودند و انتظار می رفت از طریق مبادی، مجاری مکانیزم قانون موضوع پیگیری شود. مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 88 صریحا" تاکید فرمودند که قانون فصل الخطاب است، صندوق های رای معلوم می کند که مردم چه می خواهند، چه نمی خواهند نه کف خیابان ها.( مضمون ار فرمایشات معظم له)

 

رهبری با هوشمندی، فرزانگی و فرهمندی خاص و وجه کاریزمایی خود با راهبردهای عالمانه و قدرت نرم توانست ناآگاهانی را که به واسطه کید و نیرنگ کاسبان قدرت، فریب خورده بودند آگاهی داده و به بطن و آغوش اقیانوس مردم متصل و بازگرداند. مردم جسارت به ساحت مقدس امام حسین(ع) و مریدان ایشان و توهین به تصویر و تمثال مبارک حضرت امام(ره) را بر نتابیدند و در حرکتی خودجوش در 9 دی به خیابان ها آمدند و اعتراض خود را به هتاکان و حریم شکنان نشان دادند. 9 دی پاسخی قاطع بر دروغی مدرن بود؛ 9 دی نمودی از بصیرت و ژرف اندیشی مردم و لبیک به استراتزی جذب حداکثری و دفع حداقلی بود؛ 9 دی خیزش و ندایی همگانی بر محور دین و انقلاب بود و متعلق به جریان یا جناح خاصی نیست بلکه متعلق به همه مردم و محبان اسلام و انقلاب است.

 

انتهای پیام/آرشیو

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

چند؟؟سه شنبه 7 دی 1395 | 15:52

33
159

واکنش مردم در۹دی یک مساله استراتژیک در قطع مسیر جریان فتنه بود . اما نکته ظریف ان است که با تیتر کردن یک مساله سیاسی منافع فردیمان رامی خواهیم بپوشانیم! عوامفریبانه میخواهیم خاص باشیم!

پاسـخ

کوردی1سه شنبه 7 دی 1395 | 16:04

22
133

... ، ... ، ... !؟

پاسـخ

جمالیسه شنبه 7 دی 1395 | 19:08

39
167

تادیروز از حامیان فرهنگ غربی و ****** بودید. جلل خالق

166
20
جواب به جمالی چهارشنبه 8 دی 1395 | 20:29

اقا جمالی از شما که بهترند هر روز در کانال شخصی خود به مردم توهین کرده و سپس به کانال عمومی ***** فروارد می کنید، واقعا من متاسفم براتون که هر روز به افرادی در جامعه توهین می کنید خود را بهتر از افراد تحصیل کرده دیگذ می بیند، احساس می کنید که مردم مریوان بی سواد هستند و هر روزه به عده ای از نویسندگان حمله وه ر می شوید

پاسـخ

محمدسه شنبه 7 دی 1395 | 21:32

113
10

9 دی پاسخی کوبنده به یاوه گویان نادان هرج ومرج طلب و اوباش خیابانی بیسواد بی منطق افسار بریده بود . لبیک یا خامنه ای .

1
1
بهزاد یکشنبه 9 دی 1397 | 01:10

تودانایی.‌.هنوزفرق باسواد وبیسوادرونمیدونی وباچرب زبونی شکمتوسیرمیکنی

پاسـخ

شایان*چهارشنبه 8 دی 1395 | 00:49

28
139

باز هم متأسفم!

پاسـخ

دانشجوچهارشنبه 8 دی 1395 | 01:56

161
33

دستان خوش دکتر کریمی
هیوای سلامتی تان
همیشه موفق بن

31
157
دا چهارشنبه 8 دی 1395 | 20:57

متاسفم برای شما که دانشجوشی

پاسـخ

ابراهیمی. آ.چهارشنبه 8 دی 1395 | 03:46

24
6

در خصوص فتنه 88 وحماسه 9 دی توجه مردم عزیز را به این جلب میکنم که سران فتنه 88 کسانی نبودند که با منافع ملت و کشور و شخصیت والا و بی همتای رهبر معظم انقلاب نا آشنا باشند و بخاطر منافع شخصی وگروهی خود به قانون و ملت وکشور و مقام خیانت نکنند ؛ موسوی و کروبی و دیگر هم گروهی هایشان کاملا می دانستند چه خیانت وخباثتی را علیه مملکت انجام دهند و با بر نامه ریزی قبلی و دسیسه و طراحی از پیش تعیین شده این فتنه را انجام دادند ؛ آنان به خوبی می دانستند چون مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) یک موهبت الهی برای جهانیان است و بخاطر آزاد مردی -شجاعت-تقوی-کمال معلومات دینی و انسانی-دلسوزی برای جامعه بشری-و فرزانگی در قلب تمام آزادگان جهان جا دارند و از سویی بخاطر داشتن همین صفات و صدها صفات حسنه دیگر و تسلیم نشدن در برابر ظلم و نفوذ کفار زورگو وظالم در ایران و دفاع از مسلمانان جهان در برابر ظلم استکبار جهانی مورد هجمه و تبلیغات بی اساس آنان است و از طرف سران و شاهان فاسد دنیا پرست و مزدور بعضی کشورهای عرب مورد حسادت ودشمنی بودن و در عین حال مورد ظلم قرار گرفتن از سوی مغرضان معلوم الحال داخلی قرار داشتن و اینکه اطلاع از اینکه رهبر معظم انقلاب تا چه حدی نسبت تک تک ایرانیان احساس مسولیت میکنند و شبی نیست بالش آن حضرت از اشک مبارکشان بخاطر عملکردهای ناصواب دولتمردان و مسولانی که باعث نا رضایتی و ایجاد مشکلات برای ملت شریف ایران و عدم انجام وظایف قانونی و اسلامی خود در برابر ملت می شوند و تحت تاثیر هجمه های بی پایان دشمنان ملت و اسلام دچار دنیا دوستی وحب مقام شده اند و خدمت صادقانه و حل مشکلات مردم را در درجه های دیگر قرار داده اند و همچینین بخاطر وجود هر فقر و ناراحتی هرکدام از ایرانیان خیس نشود ؛ خیلی کوتاه در این باره عرض کردم و ختم عرضم اینکه سران فتنه با شناخت کامل از شخصیت رهبری عزیزتر از جانمان واقعا ظلم وستم وخیانتی غیر قابل توصیف و غیرقابل بخشش را در حق کشور و این رهبری مظلوم و ملت انجام دادند و بی نهایت لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی شامل حالشان شده تا کنون ؛ سید علی خامنه ای جانم فدایت یا ولی.)

19
9
ابرا هیمی. آ. چهارشنبه 8 دی 1395 | 19:01

(سید علی خامنه ای - جانم فدایت یا ولی) ، این کمترین ابراز احساس یک شهروند مریوانی نسبت به محضر مبارک رهبر فرزانه و آزاد مرد تاریخ معاصر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ( مد ظله العالی علینا) است . مریوان بحمدالله پر است از فداییان رهبر و این افتخاری بزرگ است. 548

2
0
مریوان سه شنبه 11 دی 1397 | 01:35

10000000000%

پاسـخ

شهروندچهارشنبه 8 دی 1395 | 08:00

150
33

درود بر جناب کریمی عزیز شجاعت جنابعالی در بیان حقایق قابل تقدیر است درمیان هیاهوی افراد پرمدعا وکم محتوی....

پاسـخ

ریباز 23چهارشنبه 8 دی 1395 | 14:20

167
41

درود بر دکتر فاروق کریمی

39
167
علی چهارشنبه 8 دی 1395 | 16:41

جه درودی تشنه قدرته داره برای تایید صلاحیت هر حرفی می زنه، دیگه نمی دونه که مردمن باید انتخابش کنن، خدا بهش رحم کند

148
30
حقیقت پنجشنبه 9 دی 1395 | 08:39

اتفاقا" دکتر کریمی تشنه خدمت است نه شیفته قدرت؛ همیشه و علی الدوام نگاه و تحلیل خود را داشته و نقادانه موضوعات را واکاوی نموده و دیدگاههای متعارضانه و رادیکالانه نداشته و بدون قضاوت ارزشی صریح و شفاف اظهار نظر می نماید.ریباز خان مردم تنها شما نیستید بینش، قلم و نطق شان ستودنی است. کافر همه را به کیش خویش پندارد اتفاقا" ایشان هیچ وقت دنبال پست و مقام و ... چون جماعت ... باصطلاح منفعت طلب نبوده است.

9
53
دانشجو پنجشنبه 9 دی 1395 | 13:25

خوب جواب میدی خودت اقای دکتر ولی ما بالاخره نفهمیدیم هستی یا نه

10
114
دانشجو پنجشنبه 9 دی 1395 | 13:25

خوب جواب میدی خودت اقای دکتر ولی ما بالاخره نفهمیدیم هستی یا نه

پاسـخ

هه لمه تچهارشنبه 8 دی 1395 | 14:57

34
153

مرد تا سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد.

پاسـخ

زانکوچهارشنبه 8 دی 1395 | 15:00

34
156

قدرت و طلب آن آدم را دیوانه می کند.

پاسـخ

سید محمدچهارشنبه 8 دی 1395 | 19:31

35
3

حضرت علی علیه السلام می فرماید: سبب الفتن الحقد، یعنی : علت فتنه ها کینه توزی است. در فتنه88 هم یکی از کینه توزی دشمنان ملت و اسلام و انقلاب آشکار شد که به یاری پروردگار و تدبیر همیشه صحیح رهبر معظم انقلاب و حضور اقشار مختلف مردم آگاه و کشور دوست انقلابی آن فتنه که از طرف دشمنان خارجی و داخلی هدایت شده بود شکست و رسوایی فتنه جویان و دشمنان ملت ایران را در پی داشت، گرچه به سبب آن نظام مقدس جمهوری متحمل ظلم و هزینه هایی شد اما باز هم رافت اسلامی زیادی در حق سران فتنه داخلی که از فتنه جویان اصلی خارجی خط و دستور میگرفتند صورت گرفته

پاسـخ

شاگرد دانشگاه شماچهارشنبه 8 دی 1395 | 20:00

166
33

جناب استاد فاروق کریمی توفیق بیش از آن جناب را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم مریوان را از. خدا برایتان خواستاریم بیاناتتان خیلی تاثیر گذار و واقعیت بود ' به آنان که حسودی میکنند به دانش و جایگاه شما توجهی نکنید

19
131
دانشجوی آزاد پنجشنبه 9 دی 1395 | 08:57

بخ شاگرد.....

پاسـخ

هورامپنجشنبه 9 دی 1395 | 01:41

37
123

از کوزه همان برون تراود که در اوست.

پاسـخ

مهدیپنجشنبه 9 دی 1395 | 08:56

13
16

درود بر رزمندگان اسلام و نیروهای امنیتی برای حماسه 9دی.
ولی کا فاروق تو دیگه چرا اون عکسی ک برا انتخابات گذاشته بودی رو بازم اینجا استفاده کردی *****

پاسـخ

کاروپنجشنبه 9 دی 1395 | 12:41

18
92

چرا اگر در این صفحه موافق بزنیم به طور اتوماتیک مخالف دو سه تا اضافه می شود و بر عکس!!!؟

33
9
کاردان پنجشنبه 9 دی 1395 | 15:33

چون اظهار نظرات هر شخص متفاوته و در این صفحه هر نوع اظهار نظری نمایش داده میشود

پاسـخ

علیپنجشنبه 9 دی 1395 | 12:42

9
105

اظهار نظر و جبهه گیری ربطی به سطح سواد و سخنوری ندارد، اگر فردی سخنور است و باسواد، جبهه گیری غیر منطقی داشته و کاملا واضح است در راستای منافع شخصی خود این متن را نوشته است، چرا ادم اکادمیک و باسواد خود را نباید درگیر مسایل حاشیه نماید، لذا جبهه گیری غیر منطقی داشته و در راستای منافع شخصی گام برداشته است

پاسـخ

علیجمعه 10 دی 1395 | 23:30

12
40

از اظهار نظر فرصت طلبان و قدرت طلبان متاسفم.

پاسـخ

خالدیجمعه 7 دی 1397 | 22:22

6
1

حماسه ۹دی نشانه بصیرت ملت در برابر فتنه خواص بی بصیرت که در آسیاب دشمن آب می ریختند و برای منافعی اندک برای دشمن خوش رقصی می کردند دنیا بداند اینجا گرجستان نیست اینجا ایران است با ملتی بیدار و رهبری بصیر وخدای که در این نزدیکی و با ماست

پاسـخ

عليشنبه 8 دی 1397 | 15:04

0
3

درود بر راستگويي
خوشحالم كه جناب كريمي حرف رو از جانب حق مي فرمايند ولي در تعجبم كه با وجود اين حرف ها ايشان چرا در مراسمات بزرگ ملي از قبيل روز ٢٢بهمن كه لبيك به رهبر فرزانه انقلاب است حضور پررنگ نمي يابند ؟؟؟چرا در مراسمات بزرگداشت شهيدان عزيزمان حضور ندارند؟؟
اميدوارم كه ايشان موفق باشند

5
0
كاك علي دوشنبه 10 دی 1397 | 16:50

چشم بصيرت داشته باشي حضور ايشان را در مراسمات خواهي ديد ايشان اهل تزوير و ريا نيستند و مريوان شهر كوچكييه همه همديگر رو ميشناسن

پاسـخ

Saivanشنبه 8 دی 1397 | 15:47

7
0

درود بر دکتور فاروق کریمی

پاسـخ

بهرامشنبه 8 دی 1397 | 17:01

0
5

بەنظرمن دکتر کریمی فقط نظریات فیلسوفان سیاسی *****کرده بود ودر اخر کلام گریزی رندانه زده و نتیجه گیری انقلابی کرده بود خودت چی تو چنته داری جناب دکتر ؟!

پاسـخ

هاوارشنبه 8 دی 1397 | 19:02

0
7

کاک فاروق اولین بارش نیست بدنبال حواشی باشد در اصل کارش که همان مدیریت زمان ، تدریس و ارزشیابی در حرفه معلمی است مانده و همیشه بدنبال سرگرم کردن دانش آموزان و مشغول نمودن به حواشی بود و از کلمات واصطلاحات وزبن و سنگین استفاده می کردند و با شعار دادن دنبال تحریکات احساسات جوانان بودند عملگرا نبودند و در حرفه معلمی موفق عمل نکردند با نمره مفت دادن همیشه دانش آموزان را دل خوش می کرد و حال با شعار و دروغ دادن و رنگ عوض کردن احساسات لطیف جامعه را برانگیخته و در راستای مطرح کردن خود در صحنه سیاسی و انتخاباتی گام برمی دارد. خلاصه آموزش و پرورش را ساخته و حالا دنبال مجلس و قانون گذاری است.

پاسـخ

کوردوشنبه 8 دی 1397 | 20:09

0
7

خوداقای کریمی این صحبتها را قبول نداره .از سر ناچاری این حرفها را زده .به خاطر تایید صلاحیته.

پاسـخ

واقعیتشنبه 8 دی 1397 | 20:21

1
0

این حناها دیگه رنگی ندارن .با فتنه فتنه کردن کمتر سر مردم کلاه بزارین .۸۸ تمام الان ۹۷ ه.فکری به حال اقتصادکشوردر سطح کلان. در فکر بی کاری و مشکلات مردم مریوان باشین.فتنه فتنه فتنه

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی