سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 4 دی 1395 / 10:38|کد خبر : 4302|گروه : اجتماعی

واکنش امام جمعه شهرک هجرت مریوان به حیوان آزاری در روستای شختان پیرانشهر

امام جمعه مسجد شهرک هجرت در خطبه نماز جمعه به موضوع"رفتار با حیوانات و جدیت در رعایت حقوق حیوانات پرداختند.

امام جمعه مسجد شهرک هجرت در خطبه نماز جمعه به موضوع"رفتار با حیوانات و جدیت در رعایت حقوق حیوانات پرداختند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، صلاح قادری امام جمعه شهرک هجرت در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد همان طور که در ماه پر برکت ربیع الاول، مصادف با میلاد منجی عالم بشریت(ص) می باشیم، به بزرگی و همچنین سیرت ایشان می پردازیم، و باید بدانیم که پیامبر اکرم(ص) رحمت جهانیان بوده و رحمت ایشان نه تنها شامل ما انسانها، بلکه به جانداران دیگر نیز منتهی می شود.

وی ادامه داد: انسانها هرکدام می توانند بنا به اختیاری که خداوند بخشیده است درخوب و بد بودنشان مختار باشند ولی باید دانست که بزرگترین پیام حضرت محمد(ص) مهربانی، نرم خویی و میانه روی است، و ماهم باد به این اصل پایبند باشیم.

مسلمان یعنی تسلیم شده و ما نیز باید تسلیم دستورات الهی و فرستاده اش باشیم. کسانی که آسایش را ازجامعه سلب می کنند، خداوند نیز آسایش را از آنها گرفته و و زندگیشان را تباه می سازد و آنان از رحمت الهی و رسولش بدور می باشند.و باید دانست که پیامبر(ص) جدا از انسانها در مورد رفتار و برخورد باحیوانات و پرندگان و حتی جنگل نیز پرداخته است.

ماموستا با اشاره به موضوع غیر انسانی اخیر در مورد حیوان آزاری(یک روباه) خاطرنشان کردند: ما این حرکت ناجوانمردانه را محکوم و اعلام می داریم این دور از انسانیت و متناقض با رفتار و شیوه پیامبر عطوفت و مهربانی(ص) است.

پیامبر عظیم الشان(ص) همواره خود به نرم خویی  عادت داشته و به دیگران نیز سفارش می نمود. ایشان می فرماید: نرم خویی و میانه روی هرکاری را زیبا و تند خویی و سخت گیری هرکاری را زشت و مشکل می کند.

ماموستا در ادامه بیان کرد: متاسفانه شاید افرادی هموطن با چنین تفکرات و اخلاق درمورد "حیوان آزاری" وجود داشته باشند، ولی خوشبختانه در کنار آن نیز افرادی همچون فردی که بخاطر یک لک لک و سرباز، مریوانی بخاطر یک توله سگ جانشان را به خطر می آفرینند و هچنین زوج جوان مریوانی که سالهاست از حیوانات و پرندگان زخمی نگهداری و آنهارا مداوا می کنند، که این نشان افتخار ملت کورد است، که براستی آنان سیرت پیامبر(ص)درمورد حقوق حیواناتعملی می سازند.

موضوع حقوق حیوانات واهمیت به آنها در دین مبین اسلام به قدری مطرح است که خداوند چندین سوره را به اسم حیوانات نامگذاری نموده و به کرات به حقوق و جایگاه آنها اشاره نموده است.

ماموستا قادری افزود: باید بدانیم که نه تنها حیوانات بلکه درختان و جنگل نیز شامل این حقوق الهی می شوند و باید بدانیم که خدمت کردن به جنگل در نوع خود یک عبادت بزرگ می باشد چون فواید جنگل به قدری زیاد است که نبود آن مشکلات زیادی در زندگی ما انسانها بوجود می آورد.

اسلام در مورد شکار نیز بشدت آن را (مگردرشرایط ونوع استاندارد وخاصی) نهی نموده و ممنوع ساخته است.

پیامبر اکرم(ص) بسیار به ندرت  لعنت فرستاده است اما در موارد خاصی همچون کسی که حیوان آزاری انجام دهد آن فرد را مورد لعنت قرارداده و بشدت نفی کردە است و حتی کسانی که به جهت ذبح (بخصوص درقصابی ها)، حیوانی  را به زمین می زنند باید به روش درست و از روی قواعدی سالم انجام داده و نباید حتی آن موقع هم به حیوان بی احترامی گردد.

ماموستا در پایان خطبه خود گفت: وقتی پیامبر(ص) در مورد حقوق حیوانات و تکریم آنها با این حساسیت رفتار و توجه داشته است در مورد ما انسانها باید چگونه بوده باشد لذا باید فهمید که عظمت انسانها بسیار بزرگتر بوده و ما نیز باید به کرامت و بزرگی همدیگر ارزش قرارداده و شخصیت همدیگر را حفظ نماییم.

گفتنی است مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست آذربایجان‌غربی از شناسایی و دستگیری عاملان آزار و اذیت روباه زنده در روستای شختان پیراشهر خبر داد.

خبر؛ مسلم کیائیان
انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندشنبه 4 دی 1395 | 13:00

5
0

افرین بو یه م ماموستای روشن بیره نمونه ی زیاد بیت

پاسـخ

ژيارشنبه 4 دی 1395 | 18:18

1
0

سلاو زریبار خبر
ماموستا گیان له خوای گه وره داوای سه ر که وتنت بو ده خوازم ته مه ن دریژ بیت

پاسـخ

کوردی1شنبه 4 دی 1395 | 18:36

0
0

این انسان نماها از جنس چی ین! ؟

نه نه نمیشه اسم انسان رو این جانیان گذاشت،

این بیشرفان با لباس و زبان کوردی این جنایت رو انجام دادند ، حال سوال اینه که آیا باید این نامردان را کورد دانست!؟ نه نمیشه کورد دانستنشان! زیرا کورد مظهر مردانگی و جوانمردی و مخلوق دوست است... پس همگی با هم تف و لعنت رو نثار این جانیان کنیم...

وقتی بیغیرتی و**** و ناجوانمردی و ** صفتی این چند نفر انسان نمای غیرکورد رو دیدم داعش رو دیدم...
اگر دادگاهی عادل موجود باشد باید این غیر انسانها رو قصاص کند!

پاسـخ

پیمان بهاریشنبه 4 دی 1395 | 18:40

4
0

ماموستاقادری نمونه ای ازیک انسان بزرگ وعالمی اگاه است

1
0
ریباز یکشنبه 5 دی 1395 | 01:32

تمام ماموستایان ما نمونه. و نمونه های انسانهای بزرگ و آگاه هستند

پاسـخ

ریبوارشنبه 4 دی 1395 | 20:48

1
0

ماموستایان آیینی ما عمرشان را در خدمت به مردم در تمام مسائل دینی و اجتماعی و فرهنگی صرف کرده اند هر چه که از دین و درسهای دینی و اجتماعی داریم از وجود پر برکت آنان است ومریوان مهد وجود ماموستایان در کردستان بوده و هست به وجود این عزیزان بی ادعا به خود می بالیم \"انشا الله سایه شان همیشه بر سرمان باشد

پاسـخ

کاکمشنبه 4 دی 1395 | 22:44

2
0

تشکر از ماموستی بزرگ ولی باید عاملین این کار زشت اشد مجازاد شوند خوب نماینده حقوق حیوانات کجابوده است

پاسـخ

من هورامانمیکشنبه 5 دی 1395 | 08:44

2
0

با تشکر از زریبار خبر و جناب ماموستا قادری وتمامی دوستداران محیط زیست ، اکوسیستم وسایر جانداران .
به اساتحضار می رساند متاسفانه تعداد کشاورز درسطح روستاها هستند که حویانات اهلی ( چارپایان ) بی زبان را جهت انجام امورات کشاورزی بکارگیری نموده ودرپایان کارکشاورزی آنها را رها نموده که طعمه حیوانات درنده شده ویا اینکه براثر سرما تلف خواهند شد و گاهاض نیز مشاهده می شود حیوانات مذکور درلب جاده ها براثر برخورد وسیله نقلیه جان خود را از دست داده ویا فلج خواهند شد که بدور از وجدان بشری می باشد ؛ لذا خواهشمنداست تمامی مردم مسلمان این مهم را مدنظ قراردهند.

1
0
ابراهیم. ی یکشنبه 5 دی 1395 | 14:59

آفرین به من هورامانم حرفتان کاملا منطقی و منصفانه است بیایید اینها را به همه یاد آوری کنیم

پاسـخ

کاوانیکشنبه 5 دی 1395 | 20:27

1
0

قطعا اگر همین روباه را هم شلاق می زدند محکوم می کردید اما شلاق زدن انسان ها را هیچوقت محکوم نکردید . چرا ؟

پاسـخ

من برای هورانمدوشنبه 6 دی 1395 | 16:40

3
0

سلام به همه ی دوستان و یاران زریبار خبر همه ما بخاطر یک حیوان روحمان و کار ناشایست درد گرفت . همه جواب دادیم . آقای امام جمعه ی گرامی و مخاطبان زریبار خبر چرا در برابر انسانها بی مسئولیت هستید . ********** ****** زمینهای کشاورزی روستاییان به اسم مرتع **** می کند . و مجبور می شوند در حاشیه شهرها آواره و دربدر باشند . تا دیروز تولیدکننده بوده امروز مصرف کننده و سربار اجتماع . چرا ؟ کسی نیست . به اندازه ی یک روباه از ما دفاع کند . نوشته های شما قابل تحسین است . ولی چرا در جامعه اسلامی من و فرزندانم به اندازه ی یک روباه ارزش نداشته باشیم. وللهی از خودم بدم می آیید . ززررییببارر خبر

پاسـخ

ارششنبه 11 دی 1395 | 16:59

0
0

بیاد بیرمرد مغازه داری که نان صبحانه خودشو با برندگان نصف میکرد و با تکه تکه کردن نان و ریختن اون به جلوی مغازه در زمستان انها رو مورد تیمار قرار میداد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی