سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
مقارن با سوم دی ماه روز ثبت احوال
جمعه 3 دی 1395 / 10:59|کد خبر : 4299|گروه : فرهنگی

گذری بر روند ثبت احوال در مریوان و سروآباد/اسم‌های عجيب و باور نكردنی

آغاز کار ثبت احوال در بخش های مختلف دو شهرستان مریوان و سروآباد مقارن بود با روا داشتن ظلمی عظیم بر مردم این دو شهرستان و بسیاری از شهرهای کشور در زمان حکومت پهلوی شد.

آغاز کار ثبت احوال در بخش های مختلف دو شهرستان مریوان و سروآباد مقارن بود با روا داشتن ظلمی عظیم بر مردم این دو شهرستان و بسیاری از شهرهای کشور در زمان حکومت پهلوی شد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر ، در اواخر قرن نوزدهم و هنگامی که در سطح جهان، در کشورهای مختلف به صورت تقریبا هماهنگ اقدام به ثبت احوال ملت ها نمودند به تبع در ایران نیز با اهدافی فراتر همچون تاسیس ارتشی منظم، کنترل و مدیریت اخذ مالیات و همچنین سهولت در شناسایی و تمییز اتباع داخلی از خارجی  تاسیس سجل احوال در دستور کار قرارگرفت و به صورت رسمی طی جلسه ای در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۲۹۷ هجری شمسی اداره ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله وقت (وزارت کشور) توسط هیات وزیران تصویب شد و این اداره رسما فعالیت خود را در تاریخ ۳ دی ماه همان سال آغاز نمود و در نخستین روزهای کاری خود، اولین سجل یا همان شناسنامه در ایران برای بانویی به نام خانم فاطمه ایرانی صادر شد .
 

پس از آنکه روند ثبت مشخصات مردم تهران بعد از چند سال به اتمام رسید و روال کار اداری سجل احوال برای کارکنان آن آسان و رسالت آن در میان مردم جاخوش نمود این بار و در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۰۴  مجلس شورای  ملی طرح تاسیس ادارات سجل احوال در دیگر شهرها و بخشها را به وزارت كشور ابلاغ و تفهیم نمود و به تدريج ادارات سجل احوال در سایر نقاط کشور رسما شروع به فعالیت، شامل صدور سجل و مکتوب نمودن چهار اتفاق مهم با عنوان ولادت - وفات - ازدواج و طلاق در دفترچه ای بنام سجل یا شناسنامه نمودند.
 

استان کردستان نیز از این قاعده مستثنی نبود و سنندج، بيجار و سقز نخستین شهرهای استان کردستان بودند که این روند را در سال ۱۳۰۵ اجرا نمودند. 

اولين شناسنامه درکردستان بنام شيخ احمد‌ غياثی فرزند حاج شيخ محمد باقر غياثی با  تاريخ تولد ۱۲۶۹ در تاريخ ۱۳۰۵/۱۰/۲۰ در شهر سنندج تنظیم و صادر گشت پس از این سه شهر نوبت به سایر شهرها و بخش ها رسید و ادارات ثبت احوال در شهرهای قروه، بانه، مريوان، سرو آباد، كامياران، ديواندره و دهگلان تاسيس شد. 

* اما آغاز کار ثبت احوال در بخش های مختلف دو شهرستان مریوان و سروآباد مقارن بود با روا داشتن ظلمی عظیم بر مردم این دو شهرستان و بسیاری از شهرهای کشور در زمان حکومت پهلوی شد.

نمونه از نام های سراسر کشور 
پشه، مرد، سركان
تيله گرگ، مرد، ياسوج
سيدگرگ الله، مرد، ممسني
ساس، مرد، شيراز
كلاغ، مرد، كهنوج
روسپي، زن، مرودشت
قيمتي، زن، سنقر
سوخته، مرد، فارسان
فقير، مرد، لنجان
فتنه، زن، سيرجان
قاچاق، مرد، الشتر
خون کبوتر، مرد ، کردستان
و....


در آن روزها ماموران ثبت احوال در اقدامی عمدی و ملعبانه؛ در ثبت شهرت و یا اسم فامیلی برای این مردم از اسم فامیل های دو حرفی و سه حرفی گرفته تا کلمات نامفهوم و بد مفهوم تا توانستند استفاده نمودند که وفور نمود این اقدام در روستاهای دوردست به روشنی ملموس و مشهود است تا جایی که بسیاری از این مردم از ادا و تلفظ اسم فامیلی خود در انظار و مجامع شرمگین بودند . مگر این روستاییان رنجدیده و چین بر جبین نقش بسته چه تاوانی در رزومه داشتند که گستره ی یک خدمت جهانی، نه تنها خدمتی برایشان محسوب نگردید بلکه به قیمت تحقیر آنها  نیز تمام شد!

براستی چه انگیزه ای عاملان فقید این عمل پر نکوهش را بدین کار واداشت ؟؟

موزه ها و کتابخانه های ایران و جهان و آثار موجود و به جامانده از تمدن های اولیه ی بشری در کردستان خود گویا و گواه قدمتی بی نظیر است و تاریخ، همیشه معترف به قدمت نژادی و غنای فرهنگی و زبانی کردستان و ایران زمین و تمدن کهن آن است .
 

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و در ادامه ی کار با پیگیری و دلسوزی بیشتر مسئولین و نیز با روی کار آمدن افرادی بومی و دلسوز خدمات شایانی ارائه گردید اما وجود این مشکل همچنان در بسیاری از شناسنامه های مردم شهر و روستا چشمگیر بوده و غیر قابل انکار است که میطلبد اداره ی ثبت احوال با همکاری ارگان و نهادهای های مرتبط در اقدامی هماهنگ، شرایطی مطلوب و روند آسانی را پیش روی مردم شریف این دو شهرستان قرار دهند تا تمامی افراد و خانواده هایی که با این مشکل مواجه اند بتوانند اسم فامیلی خود را در صورت امکان بدون هزینه و حذف پروسه های پیچیده و بروکراسی اداری، تعویض نمایند تا در هزار خم عصر ارتباطات امروزی شاهد سرخوردگی احتمالی شهروندان شهری و روستایی مریوان و سروآباد از بیان اسم فامیلی خود نباشیم .


یادداشت: سالار محمدی

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

یک شهروندجمعه 3 دی 1395 | 17:16

6
0

واقعا به موضوع بسیار مهمی اشاره شده خیلی ها این مشکل رو دارن و ازش رنج میبرن شخصا با خیلی از اشخاص برخورد داشتم و خیلی ها را میشناسم فامیلهایی چون پا .تاژ.پاآهو.تپانچه.تبیره.تباک .تپاک تباشیر . تاند . تانگو . داسه . تاسه . تاور . تازیک . اژند . خون خام . خرشته . خون کبوتر . خرده گیر . خون سیاوشان .خوند . اداک . خورا . خوزم . خز . خویوز . خیازنه . و ....وجود دارند که در جای جای این دو شهرستان به چشم می خورند واقعا باید دست این نویسنده را بوسید چنین متن هایی حاوی پیامی بزرگ برای مسئولان است اگر مسئولی یا نماینده ی مجلس بتواند این کا را به انجام برساند سنگ تمام گذاشته و واقعا نام نیکی از خود به جا خواهد گذاشت و جالب هستش که چنین موضوعی رو تا حالا هیچ مسئول و ارگانی مطرح و پیگیری نکرده و خوشحالم که جامعه ما دچار نوعی شکوفایی تفکر و اندیشه در میان چنین عزیزانی شده و دغدغه های جامعه را اینچنین شیوا و رسا به گوش همگان می رسانند سپاسگذارهم خواهم بود از جناب جوانمردی عزیز که موضوعات جالب و مهم رو انعکاس میدن

4
0
ریباز 23 شنبه 4 دی 1395 | 12:42

بادزهره . بازار خاک . تپ . تافته . خون پنجه . خون دل . عیوضی . خوراهله . قاسمه . جام پرسنگ باربد و......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پاسـخ

رضاییجمعه 3 دی 1395 | 22:10

1
0

ثبت احوال بعنوان یک دستگاه حاکمیتی و خدماتی بطور مستقیم باشهروندان ارتباط مستقیم داشته وبا صدور اولین مدرک هویتی \"شناسنامه \"به حقوق شهروندان رسمیت بخشیده است. ثبت احوال با ثبت وقایع حیاتی نظیر ولادت، وفات، ازدواج و طلاق، همچنین اختصاص شماره ملی به کلیه ایرانیان بعنوان یک مرزبان واقعی تابعیتی و هویتی رسالت خطیر خودرا در دوران انقلاب اسلامی نشان داده است. در خصوص نام و خانوادگی نامناسب مربوط به دوران گذشته مختص استان کردستان نبوده بلکه درسا یر نقاط کشورمان نیز شاهد این قضیه بوده ایم که خود تحلیل جامعه شناختی را می‌طلبد. البته بنا به قانون ثبت احوال شهروندان میتوانند یکبار درخواست تغییرنام و نام خانوادگی را از طریق ثبت احوال پیگیری و مطالبه نمایند که این مهم در ادارات مریوان و سروآباد بصورت روتین و با حداقل زمان رسیدگی و مجوزلازم از استان اخذ خواهد شد. قابل ذکراست که بیش از 70درصدهمشهریان ما فامیل های نامناسب خودرا تغییر داده اند.

پاسـخ

لاسار !!! نه سالارشنبه 4 دی 1395 | 12:45

3
2

موضوع ماسک و حذف صفر !!! حالا اسم و فامیل . ار همین حالا برای شورا .................... . ئه ری ده ییییییییییییییییییییییییی کا لاسار نه نه !! کاسالار !!!!!!

پاسـخ

ثبت اخلاقشنبه 4 دی 1395 | 17:38

1
2

بیکاری به حدی افزایش یافته که شورای شهر شدن مانند یافتن یک گنج شده، امامتاسفانه برای پیداکردن این گنج باید از گنجینه اخلاق ، شعور و ارزشهای اجتماعی مان بگذریم‌.ایاواقعا سقوط ارزشهای اخلاقی با این سرعت که به هرنقابی جنگ بزنیم چهپیامدی برای شخص دارد!

پاسـخ

شهروند2شنبه 4 دی 1395 | 18:55

1
0

ثبت احوال با صدور اسنادسجلی تاریخ یک ملت را نگاریده و هفته ثبت احوال به کارکنان خدوم این نهاد مردمی مبارک

پاسـخ

شاهو احمدیانیکشنبه 5 دی 1395 | 00:23

3
1

چند تا از کامنتها برام خیلی جالب بودن که کاملا مشخصه که از طرف یک قماش نوشته شده که مطمئنم یا کاندیدا شورا هستن و خیلی ضعیف و خوار هستن و مسلمه که هیچی نیستن و دارن مثلا ******** ولی کاملا نتیجه معکوس وبه نفع رقیبه . من این آقا سالار یا به قول این دوستمان لامستقیمش را نداشت و فکرو قلمش را قبول دارم و چیزی هم از شخصیتش ونیتش نمیدونم و خوب یابد هم برام یه ریال مهم نیست ولی همین که بعضی ها پشت نقاب ترس اینقدر در برابرش حقیر هستند که *****میکنند نشان از بزرگی اونه و حتما کارش درسته که ازش ترس و نفرت دارن . خلاصه من که حتما بهش رای میدم

پاسـخ

Şaxewanیکشنبه 5 دی 1395 | 00:46

2
3

سپاس از تحلیل زیباتون جناب سالار محمدی،مخربان گرامی حال که همه تون از اقتدار ودرایت کاک سالار و ترس شورا شدنشون، هول برتون داشته چرا جرئت نمیکنید رو در رو حرفاتونو بزنید یا منبع داده هاتون و مخربگاهتون همچین احازه ای بهتون نمیده،غافل از اینکه سالار و هم فکراش بیدی نیستند با این بادها به لرزه در بیاند ضمنا این تخریباتون نشانی واضح از ضعف شما و فوی بودن کاک سالار هست و همه با هم در جهت پیشرفت برنامه های زیباسازی شهری،عمرانی،ساماندهی وضعیت شهری افرادی توانمند و دلسوز همچون سالارها رو برگزینیم

1
0
تارا یکشنبه 5 دی 1395 | 17:33

نمیدانی بدان : این نام و فامیل نیست که از انسان یک فرد لایق می سازد ، بلکه فکر و اندیشه و عمل است که سازنده است . ایشان فقط بلدن حرکت پپولیستی انجام دهند و بس . همه بیدارند !!!!!!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی