سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گفتگو با همسر شهید ماموستا برجسته اهل سنت سنندج:
یکشنبه 28 آذر 1395 / 13:19|کد خبر : 4272|گروه : فرهنگی

تنهایی و تب وتاب دلتنگی همسرم برایم دردناک است/سزای عاملین را به قیامت می سپارم

همسر شهید ماموستا عالی می گوید: تنهایی و تب وتاب دلتنگی و بیقراری برای عالی برایم دردناک است اما افتخار می کنم که همسر شهیدی هستم که یک ملت به وجودش افتخار می کنند.

همسر شهید ماموستا عالی می گوید: تنهایی و تب وتاب دلتنگی و بیقراری برای عالی برایم دردناک است اما افتخار می کنم که همسر شهیدی هستم که یک ملت به وجودش افتخار می کنند.

به گزارش زريوار خبر به نقل از آفتاب دل، مرور زندگی برخی آدم‌ها، با تفکر همراه است، برخی با تاسف و سرزنش، برخی با تنفر، برخی با حسرت، برخی با غبطه، برخی با عبرت، برخی با تحسین و لبخند، برخی با اشک، اشکی از سر شوق و شاید آغشته به دلتنگی و برخی با...


ماموستایی از دیار کردستان، انسانی وارسته که وحدت میام شیعه و سنی از اهداف مهم در زندگیش بود، هنوز دهه پنجم زندگی‌اش تمام نشده، شهید شد! اما نه در سال‌های انقلاب و نه در دفاع مقدس بلکه در سال 1388 شمسی، آن‌هم در لیالی قدر جلوی منزل خودشان توسط گروه های تکفیری سلفی... !


این گزارش حکایت عشق و دلدادگی است، عشقی زمینی که بوی خدایی می دهد و داستانی متفاوت با تمام آنچه تاکنون شنیده اید، داستانی که عشاقش برای رسیدن به هدفی مشترک، علیرغم تمام علاقه  و وابستگی از هم می گذرند تا وصل و لقای پروردگارشان را قسمت خویش کنند.


ماموستا عالی و بانو هما، با نام خدا و صفای دل همراه و هم سفر هم در مسیر زندگی شدند، ماموستا عالی مشتاق دین و شهادت و هما هم مشوقش در این مسیر بود.


 آرزویش دفاع از حق و وطن و هما صبورانه همراهش بود و از خدا می خواست هرچه قسمت و صلاح معشوقش است نصیبش شودو چه قلب های این دو عاشق به هم نزدیک بود و هردو محبوب و مقرب در راه خدا شدند.


ماموستا عالی خونش را در راه معبودش نثار کرد و هما با اشک هایش در دل شب تاریک از پروردگارش خواست تا فراغ یار را در این مسیر دشوار ، سهل و آسان کند.


 رنج تمام سختی ها را با دوستت دارم ماموستا عالی پذیرفت و برای همیشه او را در قلبش زنده و جاودان نگاه داشت.


هما حالا تنهاست هرچند حضور همسرش را در کنارش حس می کند. او از خدایش سپاسگزار است تا شرافتمندانه ترین مرگ یعنی شهادت را نصیب همسرش کرده است.


در مصاحبه‌ای تفصیلی پای صحبت‌های هما باتوبه همسر شهید ماموستا برهان عالی نشستیم که در ذیل توجه شما را به این مصاحبه جلب می‌کنیم.


    خانم باتوبه چند سال دارید؟ از خودتان و همسرتان برایمان بگویید؟

من هما باتوبه متولد سال 1338 از شهرستان مریوان هستم و در سال 1354  با شهید عالی ازدواج کردم که این مراسم بسیار ساده بود که حاصل این ازدواج نیز دو دختر و دو پسر هستند .

تنهایی و تب وتاب دلتنگی همسرم برایم دردناک است/سزای عاملین را به قیامت می سپارم


    از خاطرات آن دوران برایمان بگویید که چطور شد که همسرتان به شهادت رسیدند ؟

شش بار روحانی کاروان شیفتگان کعبه بود و یک ماه قبل از شهادتش هر دو با هم به سفر حج عمره رفته بودیم و این خاطره هیچگاه از اذهانم پاک نمی شود، شب 22 ماه رمضان بود و همانند شبهای دیگر تازه از نماز تراویح بر می گشتیم به منزل که رسیدیم خانواده دخترم همراه با دو فرزندش در منزل ما بودند و مثل همیشه با عالی بازی می کردند که ناگهان زنگ منزلمان زده شد و وقتی که آیفون را بلند کردم جوانی تقریبا 25 ساله بود که گفت می خواهم یک سوال شرعی مهم از ماموستا بپرسم و من به عالی گفتم که دیر وقت است بهتر است بگویی که فردا صبح بیاید اما با کمال متانت  و مهربانی همیشگیش گفت جواب دینی مردم را نباید در ذهن باقی گذاشت و همراه دو نوه ام به جلوی در رفت و من در آشپزخانه مشغول دم کردن چای بودم که ناگهان صدای شلیک گلوله آمد و قوری از دستم افتاد و به جلوی در رفتم که  جنازه ی ماموستا روی نوه ام افتاده بود و به شهادت رسید.

 

آیا همان فردی که می خواست سوال شرعی را از ماموستا بپرسد او را به شهادت رسانده بود ؟

نوه 7 ساله ام برایمان تعریف می کرد که در همان لحظه که این جوان سوالش را می پرسید جوانی دیگر از کنار دیوار به ماموستا شلیک کرد و هر دو نفر با هم فرار کردند و از وقتی که وی را به بیمارستان بردیم تا به امروز آن صحنه از یادم نمی رود .


    آیا قاتلین ماموستا عالی را بخشیده اید ؟

هیچگاه عاملین ماموستا را نمی بخشم چون وی با هیچکس دشمنی نداشت و به ناحق کشته شد و واگذارش می کنم به روز قیامت و شهادتش را فراموش نمی کنم مگر با فرارسیدن مرگم چون تمام وقت و روزگارم را با عکس ها و فیلم هایش می گذرانم.

 

تنهایی و تب وتاب دلتنگی همسرم برایم دردناک است/سزای عاملین را به قیامت می سپارم


    به نظر شما هدف این افراد از ترور ماموستا عالی چه بود ؟

شهید عالی به حقیقت یکی از ارکان و منادیان وحدت اسلامی در منطقه بوده و همواره در مسیر اسلام ناب محمدی(ص) و دفاع از آرمان‌های نظام اسلامی و انقلاب پیشتاز بود، زیرا وی به رونق و شکوه نمازهای تراویح و دعای شب‌های قدر کمال بخشید تا جایی که عوامل استکبار این رونق را بر نتافتند و به امید آنکه در وحدت اسلامی و دستاوردهای با شکوه نظام اسلامی خدشه وارد کنند وی را  ترور و به شهادت رساندند.


به نظرم آنها چون نادان بودند هیچ هدفی نداشتند و دست نشانده عوامل استکباری بودند که هدفشان این است که نگذارندد جوانان ما به سمت و سوی دین بروند لذا چون شهید برهان عالی یک جهان شور و سرزندگی بود همان موقع که به ذهن جستجوگر جوانان پاسخ می‌داد، آنان را از خزائن دانش خود بهره‌مند می‌ساخت. به سوال‌های گاه تکراری مردم عادی با صبر و متانت گوش می‌داد و پاسخ‌های دلنشین می‌گفت. استدلال‌های خود را با کلام بزرگان ادب نظیر حافظ و سعدی محوی و نالی همراه می‌کرد تا مخاطب را روشنی بخشد و حلاوت بیفزاید لذا احساس خطر کرده و او را مظلومانه به شهادت رساندند.


گفتنی است؛ این عالم وارسته ومجاهد نستوه ازمبرزترین علمای شافعی مذهب منطقه کردستان بود که در سنگر تدریس در مدارس علوم دینی و آموزش و پرورش از اساتید خبره و سر شناس بود و شاگردان بسیاری را تعلیم و تربیت و به جامعه روحانیت و فرهیختگان علمی کردستان تحویل دادند.

 

انتهاي پيام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

بوهان عالي همسر عشق اهل سنت

بازدید ها : 1469

نظرات بینندگان :

مریوانیکشنبه 28 آذر 1395 | 17:57

5
1

درجاتشون عالی باشه، انشاله به اذن حق تعالی اخر این فراق وصال ابدی باشه

پاسـخ

حمیدیکشنبه 28 آذر 1395 | 18:12

6
1

خداوند مهربان به جنتش شاد کند و به بازماندگان دل سوخته اش، صبر وافر. بی شک منحرف خسر الدنیا و الاخره هستند. آنان از نسل منافقان خوارج هستند. آنان دشمن خدا و پیغمبر(ص) هستند.

پاسـخ

کوردستانیکشنبه 28 آذر 1395 | 18:14

5
1

لعنت بر کسانی که ماموستا برهان عالی را شهید کردند

لعنت بر کسانی که عالمان اهل سنت را شهید کردند که به خیال خود اسلام را نابود کنند اما خیال باطل که خودشان سرنگون شدند و میشوند

پاسـخ

ابراهیمی. آ.دوشنبه 29 آذر 1395 | 01:54

3
0

روح شهید ماموستا عالی ش قرین رحمت الهی ، در دین مبین اسلام کشتن یک انسان بیگناه همانند کشتار تمام مردم است، خشونت و افراط و تکفیر دیگر مسماانان براستی دور از آموزه های اسلام است، همیشه میخواستم از تر یبونی چند سئوال مهم را از افراد با تفکر افراطی بپرسم ت که ای که خود را مسلمان میدانی و در پی رفتن به بهشتی چرا برای رفتن خودت به بهشت یک. یا چند انسان دیگر را با خودت منفجر میکنی تا تو به هدفت برسی و به لذات بهشت؟؟؟ چقدر خود خواهی؟؟؟ تازه مگر نمیدانی بالفرض آن اشخاص هم بسیار گناهکار باشند هر لحضه ممکن است استغفارکنند******* یا مگر نمیدانی در اسلام صرف آوردن شهادتین شخص مسلمان است و ریختن خونش حرام مستوجب مجازات قصاق؟؟؟مگر خدا خداوند مهربان خطاب به پیامبر اکرم(ص) نفرموده که وماارسلناک الا رحمت للعالمین ؟؟؟مگر نمیدانید با این اعمال خشونت بار به نام دین چه ضربه ی بزرگی به اسلام در سرتاسر جهان وارد میکنید و چه بهانه های بزرگی به دست دشمنان اسلام برای حمله به دین میدهید؟؟؟چرا از تفکر و تعقل گریزانید مگر خداوند به شما تفکر و تعقل را هدیه نداده است؟؟؟ دشمنان اسلام مگر علنا علیه اسلام اعلام دشمنی و انزجار نمیکنند و بدنبال نابودی اسلام نیستند مانند اسراییل و حامیانش پس چرا لوله تفنگتان را تا امروز بسوی آنها نشانه نرفته اید و در عوض مسلمان را شهید میکنید؟؟؟ 38 _ 8

پاسـخ

آرام ( تنها )دوشنبه 29 آذر 1395 | 07:49

3
1

لعنت بر این کسانی که در این ماجرا دست داشتند روحت شاد ماموستا گیان تمنایی دعای خیر داریم ماموستا گیان

پاسـخ

یاسدوشنبه 29 آذر 1395 | 08:20

3
1

روحش شاد ویادش گرامی به راستی که شهدا وخانوادهای عزیزشان چشم وچراغ این مملکت هستند وشهید عالی به راستی از شهدای شاخص هستند که بارها مقام معظم رهبری از ایشان یاد کردند

2
0
هه لمه ت 58 دوشنبه 29 آذر 1395 | 14:07

عطر وجود پیامتان روح بخش و دلنواز بود . سلام خدا هم بر شما یاس گرامی . درود و هزاران درود

پاسـخ

ناصح مریواندوشنبه 29 آذر 1395 | 12:55

2
0

خدا لعنت کند مسببین این شهادت این عالم فرزانه را ، انشالله که خداوند به خانواده محترم و همسر و فرزندان و نوه های عزیزش صبر عطا فرماید.

پاسـخ

23 پوشپه ری 58دوشنبه 29 آذر 1395 | 14:12

2
0

سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۶۹
وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ﴿۱۶۹﴾
(ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند. ( راه شهدا تا همیشه ی تاریخ ادامه دارد ........)

پاسـخ

حسندوشنبه 29 آذر 1395 | 14:24

3
0

شهادت ماموستا عالی از روحانیون برجسته مریوان و امام جمعه شهرک قبای سنندج که عمر خود را صرف وحدت خدمت به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمانهای انقلاب اسلامی نمود برای مردم کردستان هرگز فراموش نخواهدشد و خانواده آن شهید و مسلمانان راه پر افتخار ایشان را ادامه میدهند. جای ایشان پیش خدا و در قلب مسلمانان است.

پاسـخ

صلاحدوشنبه 29 آذر 1395 | 14:34

0
1

اول از همه لعنت بر کسانی که این شرایط را فراهم کردند که این اتفاق بیافتد دوم لعنت بر قاتلان نفهم و حیوان صفتی که این کار را انجام دادند.

1
0
ریباز 23 دوشنبه 29 آذر 1395 | 18:00

سوم لعنت بر آدم مغرض و ................

پاسـخ

کوردی1سه شنبه 30 آذر 1395 | 21:09

1
0

سلام بر روح بزرگ شهید ماموستا برهان عالی و سلام بر همسر صبور و بزرگوارشان...

یاد ماموستا عالی برای همیشه در اذهان آزاداندیشان و جوانمردان باقی میماند...

امیدوارم و آرزو دارم که مسببین ناامنی کوردستان و ایجاد کنندگان تفرقه به بدترین شیوه ممکن به هلاک شخصیتی و جسمی برسند...

کردستان و کردستانی ها و مردم کرد مروج صلح و صفا و نوعدوست بوده و هست که یکی از نمونه های بارز آن جناب ماموستا بودند...

نفرین و لعنت بر قاتلان تفرقه انداز

پاسـخ

کوردی1سه شنبه 30 آذر 1395 | 21:10

1
0

سلام بر روح بزرگ شهید ماموستا برهان عالی و سلام بر همسر صبور و بزرگوارشان...

یاد ماموستا عالی برای همیشه در اذهان آزاداندیشان و جوانمردان باقی میماند...

امیدوارم و آرزو دارم که مسببین ناامنی کوردستان و ایجاد کنندگان تفرقه به بدترین شیوه ممکن به هلاکت شخصیتی و جسمی برسند...

کردستان و کردستانی ها و مردم کورد مروج صلح و صفا و نوعدوست بوده و هستند که یکی از نمونه های بارز آن جناب ماموستا بودند...

نفرین و لعنت بر قاتلان تفرقه انداز

پاسـخ

کردستانیکشنبه 26 دی 1395 | 07:46

1
0

لعنت خدا بر کسانی که چشم دیدن اتحاد کردستان را ندارند و با این ترورهای کور قصد برهم زدنی جامعه روحانیت کوردستان را دارند

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی