سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چند راه حل دموکراتیک برای برون رفت از بحران !!
جمعه 26 آذر 1395 / 13:58|کد خبر : 4263|گروه : سیاسی

پدر خوانده های قدرت کردستان در شورای هماهنگی اصلاح طلبان استعفا دهند/ نظرسنجی سراسری در کردستان برای عملکرد مدیران ارشد برگزار کنید

بخشی از نیروهای حاضر در قدرت استان مدعی اند که انتقادات بر عملکردشان سیاه نمایی بوده و نوعی ضدیت با دولت است. گرچه به این ادعا بارها پاسخ داده شد اما اصرار این آقایان تمامی ندارد و هر گونه نقد عملکردشان را به دولت مرتبط می کنند و خود را از پاسخ گویی تبرئه می کنند.

بخشی از نیروهای حاضر در قدرت استان مدعی اند که انتقادات بر عملکردشان سیاه نمایی بوده و نوعی ضدیت با دولت است. گرچه به این ادعا بارها پاسخ داده شد اما اصرار این آقایان تمامی ندارد و هر گونه نقد عملکردشان را به دولت مرتبط می کنند و خود را از پاسخ گویی تبرئه می کنند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، تنش سیاسی در استان بین بازیگران حاضر در صحنه سیاست اوج گرفته است. این تنش ها اخیرا و در جلسه "بهزیستی*"  وارد فاز تازه ای شد. البته تنش ها در گذشته بوده است و با پیروزی روحانی تشدید شده و در شرایط فعلی بحرانی است.
 

دو طرف این تنش ها مدعی اصلاحات هستند اما طرفی پر قدرت، سازمان یافته و مورد حمایت پدرخوانده ها و دیگری پراکنده و غیر سازمان یافته که معمولا صدایی ندارند و  اعتراضات  گاه و بی گاه شان خلائ در یکتازی طرف صاحب قدرت ایجاد نمی کند.

به عنوان یک ناظر که با بازیگران اصلی  دوطرف این تنش آشنایی دارم، معتقدم که بخش زیادی از جریان صاحب قدرت به شکلی ناجوانمردانه و غیر دموکراتیک قدرت را تصاحب کرده و آرای روحانی در استان را مصادره کرده است، لذا صاحبان قدرت باید به ناظران و منتقدانشان پاسخ دهند. البته این به معنای تبرئه ی طرف خارج از قدرت نیست و این امکان وجود دارد که اگر شرایطی فراهم شود این گروه نیز یکتاز قدرت باشد و پاسخ گوی عملکردشان نیز نباشند. 

به نظر می رسد امروز این تنش وارد مرحله ی بحرانی شده است. این بحران به شکلی جدی است که بدنه اجتماعی رفرم خواه را گیج و مبهوت ساخته است.

 امروزه چهره های فرسوده و پدرخوانده های همیشه در صحنه که نگاهی قیم مآبانه به قدرت دارند، اصلاحات را میراث خود می دانند و خود برای دیگران شناسنامه صادر می کنند (اشاره به سخنرانی یکی از مدعیان در انتخابات مجلس دهم) در حالی که خود بین نیرو های اجتماعی هیچ جایگاهی ندارند و اساسا نه بازیگر اصلی سیاست استان بلکه لابیست تقسیم قدرت اند. 
 

این بحران سیاسی در استان اگر بازسازی نشود بی تردید در سالهای آتی زیان های  جبران ناپذیری را بر جریان اصلاحات در استان تحمیل خواهد کرد. چند راه حل کوتاه مدت برای بازسازی این بحران مطرح می شود به این امید که کنشگران و منتقدان نیز با ارائه راه حل های جامع تر، مدعیان اصلاح طلبی را متوجه بحران کرده تا چاره ای بیندیشند:

1. عده ای از مدیران استان در پست های غیر تخصصی مشغول شده اند. این نیروهای غیر متخصص همراه با تعدادی تمامیت خواه همیشه در صحنه، بروکراسی استان را فلج کرده اند. راه ورود این افراد بر سریر قدرت نه سازکاری مدرن و دموکراتیک بلکه باند بازی بوده است. این نیروها ضمن عذرخواهی از مردم استان سریعا استعفا داده و شرایط را برای جایگزینی از طریق شیوه های دموکراتیک فراهم آورند. البته فراموش نشود که خسارات وارده از جانب این کوتوله های سیاسی جبران ناپذیر است و اقداماتشان به مردم استان شایسته ثبت در تاریخ می باشد.


2. احزاب سیاسی واقعی در ایران شکل نگرفته اند، لذا اصل احزاب در ایران با نقدهای جدی روبه رو است. اما احزاب در دنیای مدرن تنها راه مطمئن برای چرخش قدرتند، پس بازی سیاست در چارچوب  همین احزاب ضعیف  نیز بهتر از میدان داری پدرخوانده های فربه شده ی قدرت است. احزاب نیاز مند بازسازی هستند لذا نیروهای دگم و فرصت طلبانی که اعتقادی به کار حزبی و سازوکار حزبی ندارند سریعا از احزاب کناره گیری کنند و مطامع خود را از کانال های دیگری پی گیری کنند. نیروهای انتصابی در احزاب و دبیرانی که رفتار سیاسی شان هیچ گاه حزبی نیست و پس از گرفتن پست، حزب را رها می کنند و بله قربان گوی اربابان قدرت می شوند شامل این بند خواهند بود. البته دبیران احزابی که مفاهیم پایه ای سیاست را نمی فهمند و حزب را ملک خود میدانند و جرات می کنند در احزاب  اخراج و انتصاب می کنند نیز باید استعفا دهند.

 3. اعضای شورای ناهماهنگی  اصلاحات که مسبب  بخش زیادی از این تنش ها در استان هستند، به صورت دست جمعی استعفا دهند تا این شورا از اول و با بازیگری  احزاب شکل بگیرد. پدرخواندها  باید بدانند که دورانشان به سر آمده است و نمی توانند از طریق این شوراها خود را تطهیر کنند. ماندگاری تمامیت خواهان پدرخوانده در قدرت استان فقط و فقط ماهیت واقعی شان را برای مردم و نخبگان روشن تر خواهد کرد. 

احزاب نیز نباید در قبال این حرکت های محفلی و  قیم مآبانه  مدعیان در شورای به اصطلاح اصلاحات سکوت کنند و باید برای مردم و ناظران سیاسی شفاف سازی کنند تا از میزان قصورشان کاسته شود.

4. بخشی از نیروهای حاضر در قدرت استان مدعی اند که انتقادات بر عملکردشان سیاه نمایی بوده و نوعی ضدیت با دولت است. گرچه به این ادعا بارها پاسخ داده شد اما اصرار این آقایان تمامی ندارد و هر گونه نقد عملکردشان را به دولت مرتبط می کنند و خود را از پاسخ گویی تبرئه می کنند. برای روشنگری بیشتر در این زمینه رجوع به آرای مردم  فصل الخطاب است. یک نظر سنجی سراسری در استان و یا با جامعه آماری محدود و مشخص در باب عملکرد دولت در استان می تواند به این مناقشه پایان دهد. 

این نظرسنجی چند فایده دارد: اول اینکه منتقدان قانع خواهند شد و مدیران مشروعیت می یابند. چرا که بعضی از این مدیران چنانچه  اشاره شد راه ورودشان به قدرت نامشروع بوده است.  دوما این نظرسنجی جایگاه  و پایگاه مردمی مدیران را برای دولت مردان و کل حاکمیت روشن خواهد ساخت. چرا که مرکز نشينان احساس می کنند استان کردستان توسط نیروهای مردمی اداره می شود و منتقدان معتقدند محفلی بسته قدرت را تصاحب کرده است. روشن شدن این تناقض برای استان کردستان می تواند مفید واقع شود.
 

* درگیری بین یکی  از اعضای شورای هماهنگی مدعی اصلاح طلبی با قائم مقام حزب کارگزاران در جلسه کواکبیان با فعالین سیاسی استان کردستان

امید عزیزیان 
دانش آموخته علوم سیاسی


مطلب فوق بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها رابه کاربران خود در شهرستان مریوان و استان کردستان ارائه دهد.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

فتاحیجمعه 26 آذر 1395 | 18:47

5
0

ب نظر بنده:
سرمنشائ تمامی این ناملایمات و جاه طلبی و ...تنها ریشه در شخصیت روانی و افکارشان دارد.ساده ترین موئلفه های شخصیتی و اجتماعی رو در خودشون ندیدن یا کسب نکردن.اعتماد کاذب و پایبند نبودن به اصول انسانیت و قوانین اجتماعی .دنیا دوست به معنای واقعی ،جبران شخصیت نداشته و جایگاه اجتماعی پایینشان ب وسیله لابی های سیاسی.واقعا وضعیت اسف باری رو شاهد هستیم.دلسوزان واقعی مردم با این اوضاع حاضر ب وارد شدن ب صحنه سیاسی نیستن.

پاسـخ

احمدیجمعه 26 آذر 1395 | 23:10

6
1

این باصطلاح اصلاح طلبان در ظاهر صاحب پست ومقام هیچ اختیار واجازه ای برای انجام هیچ کاری بدون کسب نظر صاحب اختیار اصلی استانداری ندارند برای مثال همان معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری قادر به انتصاب یا جابجایی یک نفر بدون اجازه مدیر کل دفتر استاندار نمی باشد وجای بسی تاسف است که این بی اختیاران خود را اصلاح طلبان مورد وثوق مردم نجیب ومحروم کردستان معرفی می کنند این هم مقطعی از تاریخ پر فراز ونشیب است باید تحملش کرد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی