سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 25 آذر 1395 / 15:40|کد خبر : 4261|گروه : پزشکی

آزمایش ایدز توسط مسئولین بهداشت و درمان مریوان/ لزوم فرهنگ سازی برای مقابله با گسترش ایدز

مدیر شبکه بهداشت و درمان و رئیس شبکه بهداشت شهرستان مریوان برای اولین بار با هدف فرهنگ سازی و شکست تایوی آزمایش ایدز در مرکز آزمایش ایدز شبکه بهداشت حاضر و آزمایش دادند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان و رئیس شبکه بهداشت شهرستان مریوان برای اولین بار با هدف فرهنگ سازی و شکست تایوی آزمایش ایدز در مرکز آزمایش ایدز شبکه بهداشت حاضر و آزمایش دادند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، ایدز بسیار پیش از آنکه در قاره های آمریکا و اروپا مشاهده شود در افریقا وجود داشته است. محققان معتقدند که ساختار قبیله ای و شیوه زندگی ،همچنین عدم وسعت راههای ارتباطی ازدلایلی بوده اند که از انتشار این ویروس به دیگر نقاط جلوگیری میکرده است  و باعث میشده  تا بیماری  ایدز بصورت  یک  بیماری محلی ( آندمی )  باقی بماند. محققان انواعی  از شامپانزه های مختص قاره  افریقا را یافته اند که منبع  سرشاری از ویروس ایدز بشمار می روند.
 

در سالهای اخیر تغییر الگوی انتقال ایدز از طریق روابط جنسی به طور نگران‌کننده افزایش یافته است.
 

بیماری‌های جنسی در نظر اغلب مردم ترسناکند حتی اگر خودشان زندگی سالم و بدون خطری داشته باشند. ایدز یکی از همین بیماری‌هاست که توسط ویروسی به نام HIV منتقل می‌شود. این ویروس بتدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌کند به طوری که فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهایت می‌تواند منجر به مرگ می‌شود.
 

ایدز مسئله مهمی است که اکثر افراد مبتلا  از افشای آن خودداری می کنند؛ اما زمانی که به بحران می رسد تازه در صدد مهار آن برمی آیند که لازم است در این خصوص آموزش های لازم و فرهنگ سازی صورت گیرد.


آنچه که در این میان بیشتر مایه نگرانی است، افزایش آمار ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی است. این روابط جنسی تنها محدود به روابط جنسی نامشروع نیست و حتی ممکن است در یک رابطه مشروع نیز بدون رعایت معیارهای پیشگیرانه ابتلا به ایدز رخ دهد. از سوی دیگر البته کتمان حقیقت و پرده‌پوشی درباره ایدز باعث شد که گفت‌وگو در مورد ایدز در پنج سال گذشته به‌عنوان اشاعه فحشای رفتاری و گفتاری قلمداد شود، امروزه دیگر از مرحله گفت‌وگو و بیان حقایق جامعه در مورد این بیماری عبور کرده‌ایم و باید راهکار موثری اندیشید.


دکتر هوشیار سایه میری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مریوان به همراه علی کریمی رئیس شبکه بهداشت مریوان با هدف فرهنگ سازی و شکست تابوی آزمایش ایدز در مرکز آزمایش ایدز شبکه بهداشت حاضر و آزمایش دادند.
 

سایه میری با بیان اینکه رسانه‌ها با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، انگ بیماری ایدز را در جامعه کمرنگ می‌کنند، گفت: با ترویج این گونه اقدامات می توان افرادی که نیاز به خدمات درمانی و مشاوره در این زمینه دارند، به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.
 

علی کریمی رئیس شبکه بهداشت مریوان با بیان اینکه تمامی مراحل آزمایش ایدز در کشور محرمانه انجام می شود، گفت: اولین آزمایش از افراد جامعه برای آگاهی از بیماری ایدز، تست سریع است و بعد از آن نیاز به آزمایش های تکمیلی به وجود می آید و پس از آزمایش های تکمیلی به افراد اعلام می شود که به ایدز مبتلا هستند یا خیر.
 

درگذشته بیماری ایدز نوعی بیماری محلی یا  آندمی محسوب می شد، اما متاسفانه امروزه با انتشار وسیع آن به اقصی نقاط جهان " ایدز"  مبدل به یک اپیدمی ( بیماری همه گیر ) گشته است. گرچه این بیماری از دیر بازدر افریقا وجود داشته است و قدمت یکی ازویروسهای هم ریشه آن به سال 1931 میلادی ( 1310 هجری شمسی ) برمیگردد با اینحال نمیتوان تاریخ دقیقی برای آن قائل شد در نتیجه مبدا آنرا تاریخی بنا میگذاریم که اولین بیمار شناخته شده براثرآلودگی به HIV جان سپرد، اولین مبتلای شناخته شده در دنیای مدرن مردی امریکایی بود که در سال 1952 میلادی (1331 ه.ش ) درگذشت.
 

آزمایش ایدز توسط مسئولین بهداشت و درمان مریوان/ لزوم فرهنگ سازی برای مقابله با گسترش ایدز

 

آزمایش ایدز توسط مسئولین بهداشت و درمان مریوان/ لزوم فرهنگ سازی برای مقابله با گسترش ایدز

 

آزمایش ایدز توسط مسئولین بهداشت و درمان مریوان/ لزوم فرهنگ سازی برای مقابله با گسترش ایدز

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ی دوستپنجشنبه 25 آذر 1395 | 15:52

5
0

یا خوا آزمایش هر دو مسئول محترم شبکه بهداشت و مرکز بهداشت منفی بیت

3
0
کاردان پنجشنبه 25 آذر 1395 | 21:16

ان شا ءالله که آزمایش نمونه گیر هم منفی است!!!!!

3
3
فرهاد جمعه 26 آذر 1395 | 17:27

شما که اینقدر بلبل زبون هستید جرأت دارید آزمایش بدید. گل من

پاسـخ

emtپنجشنبه 25 آذر 1395 | 21:12

8
3

دکتر ما همیشه پر از انرژی مثبته.همیشه لبت خندون دکتر

پاسـخ

شهروند54پنجشنبه 25 آذر 1395 | 22:32

1
3

خدا رحم کند این را که داشتیم ولی چرا حالا، مسولان لایق و دلسوز علل و عوامل و نحوه پیشگیری شفاف سازی کنید تا به سرطانی ها دیگر فکر نکنیم................
آموزش و پرورش لااقل شهرمان ................

4
1
یه شهروند جمعه 26 آذر 1395 | 16:26

داداش والا من که هیچی نفهمیدم از حرفهات؟

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی