سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 29 آبان 1398 / 08:01|کد خبر : 4258|گروه : فرهنگی

طنین نوای مولودی خوانی در مساجد مریوان

یکی‌ از جلوه‌های‌ جالب‌ و زیبای‌ موسیقی‌ مذهبی‌ را در کردستان‌ می‌توان‌ در ماه‌ ربیع‌الاول‌ که‌ در میان‌ عامه‌ مردم‌ به‌ ماه‌ مولود میلاد حضرت‌ محمد (ص‌) مشهور است‌ مشاهده‌ کرد.

یکی‌ از جلوه‌های‌ جالب‌ و زیبای‌ موسیقی‌ مذهبی‌ را در کردستان‌ می‌توان‌ در ماه‌ ربیع‌الاول‌ که‌ در میان‌ عامه‌ مردم‌ به‌ ماه‌ مولود میلاد حضرت‌ محمد (ص‌) مشهور است‌ مشاهده‌ کرد.

به گزارش زریوار خبر، مردم متدین استان کردستان اعم از مسلمانان اهل سنت و تشیع در کنار یکدیگر و در فضایی وحدت بخش در طول تاریخ پرافتخار اسلامی آداب، رسوم ،سنن وآیین های دیرینه ی خویش را حفظ و ارتقا بخشیده اند .آداب ،رسوم ،سنن وآیین هایی که ریشه در باورهای اعتقادی آنان دارند و در این میان ماه مبارک ربیع الاول و مولود رسول الله(ص) نمونه ی بارز وعینی از انسجام و مشارکت است.
 

مساجد کردستان از نخستین روز ماه مولود پیامبر رحمت(ص) برای ابراز عشق و ارادت مردم مسلمان این دیار آذین بندی می شوند و هر روز پس از نماز عصر و هر شب پس از نماز عشا شاهد برپایی جشن ها و مراسم های مولودی خوانی در مساجد هستیم.

استان کردستان جزو معدود مناطق جهان اسلام است که مردمان متدین و مخلص آن موسیقی مذهبی را برای ابراز ارادت به پیامبر خاتم(ص) و خاندان ایشان پایه گذاری کرده اند . ترنم ،آوازونوای ساز عرفانی دف استان کردستان تمام نقاط جهان را درنوردیده است.

مردم کردستان در ماه ربیع الاول(ماه مولود پیامبر) آداب و رسوم ویژه ای دارند که در طول قرن ها این آداب و رسوم مورد توجه همه ی مسلمانان جهان قرار گرفته و به عنوان نماد بزرگی از ارادت و ایمان راسخ دینی مسلمانان این خطه از میهن اسلامی به پیامبر(ص) و اهل بیت گرامی ایشان مطرح است.

بیشتر مردم استان کردستان اهل سنت و شافعی مذهب هستند و بر اساس آموزه های دین مبین اسلام همواره در طول قرون متمادی خدمات شایانی را به ارتقای علم، فرهنگ و ادب جهان اسلام ارائه کرده و علما و ادبای بسیاری را تقدیم اسلام نموده اند.
 

یکی‌ از جلوه‌های‌ جالب‌ و زیبای‌ موسیقی‌ مذهبی‌ را در کردستان‌ می‌توان‌ در ماه‌ ربیع‌الاول‌ که‌ در میان‌ عامه‌ مردم‌ به‌ ماه‌ مولود میلاد حضرت‌ محمد (ص‌) مشهور است‌ مشاهده‌ کرد. در استان‌ کردستان‌ بیش‌ از سه‌ هزار مسجد و تکیه‌ وجود دارد که‌ به‌ جز ماه‌ ربیع‌الاول‌ در یک‌ ماه‌ حداقل‌ یک‌ مولودی‌ در مساجد برای‌ تازه‌تر کردن‌ عهد و پیمانشان‌ با خداوند و حضرت‌ ختمی‌مرتبت‌ محمد مصطفی‌ (ص) برگزار می‌شود و در ماه‌ ربیع‌الاول‌ (ماه‌ مولود) نیز در تمامی‌ مساجد و اکثر منازل‌ مراسم‌ مولودی‌خوانی‌ برگزار خواهد شد.
 

در کتاب‌ مولود نامه‌ و معراج‌ نامه‌ اثر ملا عبدالکریم‌ مدرس‌ در مورد تاریخ‌ و سنت‌ حسنه‌ مولودی‌خوانی‌ نوشته‌ است‌: «عید مولود پیغمبرصلی‌الله‌ علیه‌ و سلم‌ از سه‌ قرن‌ بعد از هجرت‌ در بین‌ مسلمانان‌ پیدا شد و از آن‌ تاریخ‌ در بین‌ مسلمانان‌ در شهر و روستاها همه‌ ساله‌ روز دوازدهم‌ ماه‌ مولود جشن‌ گرفته‌ شد».

اولین‌ پادشاهی‌ که‌ جشن‌ مولود را برگزار کرده‌ است‌ مظفر ابوسعید پادشاه‌ اربیل‌ (هولیر) عراق‌ بوده‌ است‌. این‌ ذات‌ ارجمند احترام‌ زیادی‌ برای‌ جشن‌ مولود قایل‌ بوده‌ و در هر جشن‌ مولودی‌ مسلمانان‌ را دور هم‌ جمع‌ کرده‌ است‌.

 می‌توان‌ دریافت‌ که‌ به‌ جز از مدح‌ و ثنای‌ حضرت‌ محمد (ص)، در این‌ مراسم‌ و پذیرایی‌ از حاضران‌، مجلس‌ سماع‌ نیز فراهم‌ آمده‌ است‌. زندگینامه‌ مشایخ‌ نیشابور در سده‌ چهارم‌ هجری‌ نشان‌ می‌دهد که‌ در این‌ روزگار نیز چنین‌ مجالسی‌ مرسوم‌ بوده‌ و طبق‌ برنامه‌ در روزهایی‌ از هفته‌ و در زمان‌ و مکانی‌ معین‌ برپا می‌شده‌ است‌. درباره‌ مشایخ‌ نیز چنین‌ اطلاعاتی‌ در دست‌ است‌ و گمان‌ می‌رود که‌ این‌ ترتیب‌ در همه‌ جا برقرار بوده‌ و بیشتر کسانی‌ که‌ در این‌ مجالس‌ حضور می‌یافتند از اقشار کم‌درآمد و پیشه‌وران‌ شهرها بوده‌اند.
 

در این‌ مراسم‌ ابتدا چند آیه‌ از قرآن‌ مجید تلاوت‌ می‌شود، بعد از بیان‌ مقدمه‌یی‌، فصلی‌ از «قصیده‌ بردیه‌» خوانده‌ می‌شود، این‌ اولین‌ و معمولی‌ترین‌ آهنگ‌ مولودخوانی‌ است‌. همه‌ آن‌ را می‌دانند و همزبان‌ و همصدا در نوبت‌ خود، شعرهای‌ سربند را تکرار می‌ کنند. این‌ آهنگ‌ به‌ وسیله‌ دف‌، تاس‌، دوطبله‌ و گاهی‌ شمشال‌ همراهی‌ می‌شود. بعد از پایان‌ آهنگ‌، سخنران‌ بحثی‌ را آغاز می‌کند که‌ محتوای‌ آن‌ عظمت‌ قرآن‌ یا شخصیت‌ و رسالت‌ پیامبر (ص‌) یا هر مطلب‌ دینی‌ دیگر است‌ که‌ بیشتر جنبه‌ تشویق‌ مسلمانان‌ برای‌ تازه‌کردن‌ عهد و پیمانشان‌ با خدا را دارد و دادن‌ تعهد دوباره‌ به‌ حضرت‌ محمد (ص‌) که‌ اصل‌ و فلسفه‌ و حکومت‌ مولودی‌ است‌. اگر در اجرای‌ دستورات‌ الهی‌ سستی‌ و رکودی‌ روی‌ داده‌ است‌، تجدید میثاق‌ کرده‌ تا دلها از خواب‌ غفلت‌ بیدار شوند و اعمال‌ خود را با اوامر حضرت‌ محمد (ص‌)تطبیق‌ دهند و از گمراهی‌ و هر آنچه‌ مقام‌ انسان‌ را تنزل‌ می‌دهد نجات‌ یابند.

بعد از آن‌ موضوع‌ اصلی‌ مولود نامه‌ شروع‌ می‌شود و آن‌ تاریخچه‌یی‌ است‌ قبل‌ از تولد حضرت‌، یعنی‌ ازدواج‌ پدر و مادر ایشان‌ و بعد از تولد، دوران‌ کودکی‌ و نوجوانی‌ و جوانی‌ و شناخت‌ خدا و عبادات‌ و چگونگی‌ بعثت‌ و نیز یادآوری‌ اینکه‌ حضرت‌ مدت‌ 13 سال‌ در مکه‌ ایمان‌ و عقیده‌ و باور را در قلب‌ و روح‌ مردم‌ نهاد «دعوت‌ به‌ اسلام‌» و بیان‌ اذیت‌ و آزار مشرکین‌ و کفار که‌ حضرت‌ بسیاری‌ از یاران‌ را به‌ اطراف‌ می‌فرستد و بعد خود نیز هجرت‌ می‌فرمایند «اسلام‌ حکومت‌».
در پایان‌ با خواندن‌ خطبه‌ الوداع‌ که‌ آخرین‌ خطبه‌ پیامبر (ص) است‌، حاضران‌ به‌ احترام‌ حضرت‌ به‌ پا می‌خیزند و رو به‌ قبله‌ ایستاده‌ آهنگ‌ «یا محمد مصطفی‌» را می‌خوانند و نیز برای‌ حاضران‌، شفای‌ بیماران‌، ترقی‌ اسلام‌ و موارد دیگر بطور دسته‌جمعی‌ در فضایی‌ سرشار از سرور و قلبهایی‌ پر از محبت‌، ایمان‌ و معنویت‌ و اخلاص‌ به‌ پیغمبر (ص)، دسته‌جمعی‌ دعا خوانده‌ می‌شود.
 

منبع: روزنامه اعتماد و تبیان
 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ریباز 23سه شنبه 29 آبان 1397 | 11:08

4
0

اللهم صل علی محمد و آل محمد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی