سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت/
شنبه 20 آذر 1395 / 14:33|کد خبر : 4230|گروه : اقتصادی

حذف یک صفر از پول ملی سیاست دولت در موفق جلوه دادن روند کاهش تورم و عدم اثر گذاری واقعی بر اقتصاد کشور

برای اولین بار حذف صفر از واحدهای پولی پس از جنگ دوم جهانی در آلمان رخ داد که به منظور رفع تورم شدید ناشی از فشارهای اقتصادی متحمل شده در جنگ، سیاستگذاران اقتصادی را مجبور به حذف صفر کرد.

برای اولین بار حذف صفر از واحدهای پولی پس از جنگ دوم جهانی در آلمان رخ داد که به منظور رفع تورم شدید ناشی از فشارهای اقتصادی متحمل شده در جنگ، سیاستگذاران اقتصادی را مجبور به حذف صفر کرد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، پیشتر از هر توضیح و تشریحی لازم است، نظام اقتصادی که از مهمترین رکن های اساس اقتصاد هر کشور بوده و دخیل در تعیین معیشت و فرهنگ و پیشرفت جوامع است روشن و تشریح گردد که در واقع پدیده هایی چون فقر و دارایی، عدالت و عدم آن و حتی ایجاد انگیزه های فردی و گروهی یا مغایر آن تماما تحت تاثیر نظام اقتصادی بوجود خواهند آمد.
 

* تورم 
در علم اقتصاد، از افزایش سطح عمومی قیمت ها در طول دوره زمانی مشخص به عنوان تورم یاد می کنند. که نرخ تورم برابر با تغییر در یک شاخص قیمت است(معمولا شاخص قیمت مصرف کننده است).

دلایل عمده دیدگاه کینزی برای تورم، کاهش عرضه کل و یا افزایش تقاضای کل است و از دیدگاه پول گرایان عمده دلیل تورم، رشد عرضه پول مازاد بر رشد اقتصادی است. در کل بنا بر اتفاق قول اکثر اقتصاد دانان در تورم درازمدت و پایدار راهی جز عرضه و تزریق پول و افزایش نقدینگی نیست که هرچه میزان تورم افزایش یابد، قدرت خرید یک واحد پول کمتر می گردد.

اهم عوامل بروز تورم در کشور ایران را می توان در چند مورد بیان کرد؛ 
با مواجه شدن با کسری بودجه دولت به ناچار کسری را با استقراض از بانک مرکزی و یا فروش درآمدهای ارزی حاصله از فروش نفت به بانک مرکزی تامین کرده که موجب بالارفتن نقدینگی و پایه پولی شده که افزایش نقدینگی در بالارفتن سطح عمومی قیمت ها(همان تورم) ظاهر می گردد- و عوامل کلی ساختاری که از ناهماهنگی های بخشی و تنگناهای زیرساختی و معضلات عرضه در بخشهای کلیدی صنعت بوجود می آید، موجب کشش ناپذیری عرضه در این بخشها شده است. به گونه ای که با رشد سریع تقاضا، امکان افزایش عرضه در تناسب با این تقاضا وجود ندارد و نهایتا به تورم می انجامد. که متداولترین راه مهار تورم بوجود آمده اتخاذ درست و معقول سیاستهای پولی کارآمد است. (رشد باثبات وپیش بینی شده حجم پول)

 

طبیعتا اقتصاد دانان و مردم عادی دیدگاهی کاملا متفاوت نسبت به تورم و هزینه های تورم دارند. به نظر اقتصاددانان وبا استدلال ایشان می توان درآمد اسمی را با درنظر گرفتن وتوجه به تورم پیش بینی شده، تنظیم و تعدیل کرد به گونه ای که وضعیت معیشتی رفاهی مردم به اندازه حالت بی تورمی برسد.(به استثنای هزینه فرصت نگهداشتن نقدینگی که به آن بهره تعلق نمی گیرد). که در کل با این معیار اگر هزینه تورم حساب گردد، رقم اندکی خواهد شد.

اما در حقیقت و بنابه تحقیقات انجام شده و نتایج حاصله، مردم جهان با هر حرفه و پیشه ای از تورم بیزارند و به اتفاق نظرها معتقدند که تورم سطح زندگی آنها را شدیدا تقلیل می دهد.
 

آیا صرفا حذف صفر از پول ملی به منظور مهار تورم و نهایتا منجر به اثربخشی خواهد بود؟

* پیشینه و تاریخچه حذف صفر از پول
 برای اولین بار حذف صفر از واحدهای پولی پس از جنگ دوم جهانی در آلمان رخ داد که به منظور رفع تورم شدید ناشی از فشارهای اقتصادی متحمل شده در جنگ، سیاستگذاران اقتصادی را مجبور به حذف صفر کرد. از آن زمان 1960 به بعد، تاکنون بیش از 70 مورد از دولتها وادار به حذف چندین صفر از پول ملی خود شده اند. در این میان می توان به آرژانتین 1983(حالتی شبیه به وضعیت کنونی ایران دربرابر دلار امریکا) باحذف 4 صفر و ترکیه 2005 باحذف 6 صفر و رومانی باحذف 4 صفر اشاره کرد که البته کشورها بارها صفرهای پول ملی خود را حذف کرده اند.
 

مبحث حذف صفر از پول ملی ایران نخستین بار در سال 1372 در دستور کار اداره بررسی اقتصادی بانک مرکزی قرار گرفت که با مخالفت برخی مسئولین ونهایتا متوقف شدن مواجه گردید. سال 90 در دولت محمود احمدی نژاد مجددا این طرح بابررسی حذف 4 صفر از پول ملی در بخشهای تخصصی بانک مرکزی از سر گرفته شد که این پیشنهاد در کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت به تصویب رسید اما نهایتا اجرایی نشد.

در دولت قبلی علت حذف صفرها از پول ملی را مواردی همچون حجم زیاد سرانه اسکناس در کشور معادل 114 برگ و جزو کشورهای رکورد دار این زمینه در برابر 12 تا 14 برگ سرانه جهان(اعلام توسط بانک مرکزی) و کاهش ارزش پولی در طی زمان و برابری با پول خورد سایر کشورها می دانستند. که حتی قرار بر تغییر نام واحد پول ملی و استفاده از واژه هایی ایرانی همچون در یک، پارسی و ایرانی بود .
 

* پیامدها 
اگر بسترسازی و اصلاحات مناسب اقتصادی پیش از اجرای این طرح صورت نپذیرد، شاید در کوتاه مدت بر کاهش سطح عمومی قیمت ها و نرخ تورم اثرگذار باشد اما به قطع در بلندمدت این حذف صفرها جز افزایش تورم نتیجه ای نخواهد داشت.

می توان از مزایای حذف صفر ازپول ملی به مواردی اشاره نمود. همچون؛

انتقال و حمل آسانتر وکاستن از مخاطرات در حجم زیاد ، صرفه جویی در هزینه چاپ اسکناس البته در مراحل ثانویه ، افزایش اعتماد مردم از لحاذ بعد روانی ، استفاده کمتر از ارزهای خارجی البته درصورت ثبات نرخ ، افزایش ارزش اسمی وتقویت نسبی آن ، امکان جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی البته درصورت مهار تورم ، مرقوم کردن ساده تر در حسابها وترازنامه ها وتسهیل درمبادلات وساده سازی محاسبات ، تقلیل نیاز و لزوم استفاده از چک پولها به شکل غیرمنطقی البته در بلند مدت و مشروط بر حذف صفر بیشتر و ... از معایب اصلی طرح حذف صفر از پول ملی میتوان مواردی را عنوان نمود. همچون؛هزینه بسیار سنگین چاپ و جایگزینی اسکناسهای جدید ، بیشتر شدن چشمگیر سطح عمومی قیمتها ، ایجاد بی نظمی شدید مقطعی یا بلندمدت در ناسازگاری صورتهای مالی و همین طور پایگاههای اطلاعاتی قدیم وجدید وتحمیل هزینه های زیاد ، پذیرفته نشدن مدت دار از جانب افراد مسن ، یحتمل بودن کاهش درآمد صادراتی ، بی تاثیر بودن اجرای این طرح در متغییرهای واقعی و مواردی از این دسته ... ضمن اینکه باید پذیرفت که پول صرفا ضریب مبدل کردن کالا یا خدمت به واحد پول است و هیچ اثری روی اشتغال، سرمایه گذاری و تورم ندارد... واین در حالیست که ظاهرا مهمترین مقصود از حذف صفرها و چنج واحد پولی، مهار کردن تورم است .

 

حذف یک صفر از پول ملی سیاست دولت در موفق جلوه دادن روند کاهش تورم و عدم اثر گذاری واقعی بر اقتصاد کشور

 

پیشتر و اکنون پیشنهاد شده است که پیش از اجرای سیاست صفر زدایی که امکان منجر شدن آن به نتایج مثبت و خوب وجود دارد، اقداماتی انجام گردد که اکثرا پیش شرط بسیاری از فعالیتهای اصلاحی هستند. همچون؛بوجود آوردن فضای رقابتی و عمیق کردن بازارها ، محدود نمودن قدرت قیمت گذاری عوامل اقتصادی ، شفافیت در بودجه و رفتار مالی دولت ، کاهش دادن وابستگی های اقتصاد کشور و بودجه دولت به درآمد نفتی، اصلاح نظام مالیاتی ، انضباط پولی و نظارت بر اعطای اعتبار و باز دریافت وامهای معوقه کلان ... تا اینجا همه واقفیم که تاثیر حذف صفر از پول ملی بر اقتصاد کشور حتمیست. هرچند نباید فراموش کرد که واحد پولی غیر رسمی اما متداول و رایج در ایران هم اکنون نیز تومان است.
 

این لایحه مطرح شده در مجلس امکان تغییر زیادی را متوجه خود خواهد ساخت چرا که ظاهرا برخی از نمایندگان پیگیر حذف یکباره سه یا چهار صفر از پول ملی هستند ومعتقدند که با حذف یکباره چند صفر، امکان بهره برداری از منافع بالاتر، و یکبار هزینه خواهد شد.

این روزها کشور درگیر توافق نفتی اوپک و نرخ دلار است که دولت تصمیم به حذف یک صفر از پول ملی را دارد که این امر برای اجرایی شدن نیازمند تایید مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان خواهد بود .
 

* اهداف دولت 
در نهایت اهداف دولت از اجرای این طرح را می توان در چند مورد دانست؛

- نقدینگی و حجم پول را در جامعه کم و کنترل کند که دستیابی به این توفیق مستلزم حدف صفرهای بیشتر است

- به ظاهر ارزان و ناچیز جلوه دادن قیمت اجناس، در پی اجرای ناقص هدفمندی یارانه ها که خود از عوامل مهم تورم کشور بود، به منظور تاثیر مثبت بر روحیه اکثر مردم

- مهمتر از همه ، کاهش دادن ارزش اسمی دلار امریکا و اثبات برخوردار شدن از ارزش بسیار بالای پول ایرانی در دولت تدبیر و امید .

* نکات استنباطی و پیشنهادات

▪️ کاهش تعداد صفرهای پول عملا تنها در ساده کردن ضرایب تبدیل کالا به واحد پول تاثیر دارد

▪️ قبل از حذف صفر از واحد پولی می بایست ثبات را در قیمتها ایجاد کرد

▪️ دولت نیاز دارد نرخ بهره بانکی را کاهش داده ونیز موانع تولید را از سر راه بردارد و بجای سرمایه گذاری دربانکها، بخش تولیدی فعال شود که مستلزم است تواما با تولید، به تجارت خارجی روی آورد که نهایتا منجر به تراز مثبت تجارت و نزول چشم گیر تورم میگردد.

▪️ در وضعیت کنونی(باتوجه به تورم چشمگیرو وضعیت اشتغال و معیشت نابسامان موجود) حذف صفر وآنهم یک صفر از پول ملی، در داخل چندان موفقیت آمیز و دارای نتیجه اقتصادی جالب توجه نخواهد بود. درحالیکه میتوان با انتشار چک پول درشت و کاربرد بیشترو بیشتر کارتهای الکترونیکی خرید و استفاده از دستگاه های ATM بار روانی و ملموس تورم را کاهش داد

▪️ تمام هزینه ها و درآمدهای بحث شده مربوط به زمانیست که حداقل سه صفر حذف گردد واین در صورتیست که در این لایحه دولت فقط یک صفر حذف خواهد شد، که این اتفاق بسیار کم اثر است. جدی ترین نفع ناشی از این عمل یکی کردن و تثبیت رسمی واحد پول غیر رسمی و پرکاربرد تومان است.
 

▪️▪️ در هرصورت این اقدام حتما رخ خواهد داد اما مطابق با بررسی های انجام شده زمانی باید صفر حذف گردد که نرخ تورم تک رقمی گشته واین امر باید در شرایط با ثبات و توام با یک افق بلند مدت به انجام برسد ..


* منابع ؛

[دنیای اقتصاد ، فرارو ، تسنیم ، مدیر مالی ، بازرگان ، تابناک ، بولتون خبر ، مشرق ، انتخاب ، بانکی]


سالار محمدی 
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

لقمانشنبه 20 آذر 1395 | 19:21

4
18

عالي بو
تشكر ل زحمات هميشگي تان مهندس؛جامعه نيازمند افراد برجسته و مسءوليت پذير امثال ايوه س مهندس بزرگور

18
3
س یکشنبه 21 آذر 1395 | 08:20

ئاخر کاتئ ناتوانی و نازانی به کوردی قسه بکه یت و بنوسی مه جبوری؟!! ویژدانه ن جارئ تر ئه و شته نووسیوته بیخوینه رو بزانه چ زوانیکه!!!

پاسـخ

امین محمدیشنبه 20 آذر 1395 | 20:43

5
17

ممنون جناب محمدی جمع بندی خوبی از تو سایت ها داشتید خودمون وقت نمیکریدم مع بندی کنیم

پاسـخ

دانشجوی اقتصاد سنندجشنبه 20 آذر 1395 | 21:13

5
12

با سلام خدمت مخاطبین و مسولین پایگاه خبری ارزشمند زریوار خبر
و تشکر از آقای سالار محمدی به خاطر مطلب جالب وزیبایشان که به روشنی شرح داده بود که جریان چیه ولی اگر قراره که حتما انجام بشه به نظر من زودتر باشه بهتره همانطور که در متن هم بود حذف چند صفر بهتر است

پاسـخ

قادریشنبه 20 آذر 1395 | 21:20

5
16

عالی بود جناب محمدی ،ﻭﻇﯿﻔﻪ ﺷﻨﺎﺳﯽ ﻭ ﺗﻼﺵ ﺻﺎﺩﻗﺎﻧﻪ ﺷﻤﺎ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺤﺴﯿﻦ ﻭ ﺗﻘﺪﯾﺮ است.

پاسـخ

شاهو کریمیانشنبه 20 آذر 1395 | 22:01

6
17

ده ستان خۆش بێت و ماندوو نه بن ...به ڕاستی ته حلیلێکی جوان بوو
از قدیم گفتن کار را به کاردان باید سپرد

2
14
bbbb شنبه 20 آذر 1395 | 22:49

ستاد اقای کریمیان خیز بر داشتید برای شورا خوب از همدیگه دفاع میکنید این اولا ثانیا اخلاق علمی حکم میکند منبع رو ذکر کنید با تشکر

15
4
خخخ یکشنبه 21 آذر 1395 | 08:22

ته حلیل چی باوان؟!!!گشتی کپی پیست له سایته کانه! تحلییییییل!!!!!

11
2
ربانی دوشنبه 22 آذر 1395 | 13:09

پ ن پ از دانش خود گرفتە این تحلیل را جناب سالار.
چرا اینقد خودتونو گول میزنید تحلیل کسر یک صفر یا به اصطلاح تبدیل ریال به تومان چند ساله کمیسیون تشکیل میشه و دکترین اقتصاد روش نظر میدن حالا این دوست ما یه روزه توماری نوشتن بدونه هیچ اطلاعاتی از اقتصاد.
مسلما کپی پیست است.

پاسـخ

اقتصاد پاک؟یکشنبه 21 آذر 1395 | 00:11

15
4

آقای محمدی عزیز از اینکه تا اینجا که شدی کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و مطالبی که خوندم مشخصه که فقط مشغول کپی کردن مطالبی.آفرین.اخه دوستان گرامی اینکه قرار بوده صفر از واحد پولی کم بشه از دولت قبل تصویب شد و قرار بود 4 صفر کم بشه.ولی خب هر چندتا صفر هم که کم بشه فقط تاثیر روانی بر ارزش پول داره و به اصطلاح ارزش اسمی پول بهبود پیدا میکنه.ولی متاسفانه چون مسائلی که تاثیر دارن بر بالا بردن پایه پولی هر کشوری مربوط میشه به تولید و صادرات اون کشور.و به زبان ساده عرضه و تقاضا برای پول اون کشور. هرچه تولید ناخالص کشوری زیادتر باشه موجب میشه پولش قویتر باشه.خب الان تو این وضعیت اقتصادی مسموم کدوم شرایط میتونه پولو قویتر کنه؟چشم انداز روشنی نیست.دوستان هم لطف کنن کم کارای دولتو تخریب کنن.....

پاسـخ

سبحان عبدییکشنبه 21 آذر 1395 | 03:13

6
13

با سلام ، اقای محمدی عرض ادب و احترام دارم ممنونم بابت شاهکاری که کردید ممنویم وسلام.

پاسـخ

سبحانیکشنبه 21 آذر 1395 | 04:34

1
8

با سلام ، به نظر میرسد که بنا به دلایلاتی باید دانست که پول ایران تومان باشه یا ریال از دیدگاه کلی که به این موضوع نگاه کنیم در میابیم که با این اقدام ارزش سرمایه(پول)پایین خواهد امد ولی از یک دیدگاه دیگه درمیابیم که باید پول یک چیز (ریال یا تومان)مشخصی باشه ولی در حال حاضر در بازار های ما پول به عنوان تومان سرمایه گذاری میشه (بین مردم)ولی در ارگانهایی دیگر (چه دولتی و چه غیر دولتی )به عنوان ریال مشخص شده باید ما همگی به یک نتیجه مشخصی برسیم ایا تومان باشه یا ریال؟؟؟؟؟؟؟

پاسـخ

محمدیدوشنبه 22 آذر 1395 | 07:34

3
13

من حتما به ایشون در انتخابات شورا رای میدم

پاسـخ

چارە نوسدوشنبه 22 آذر 1395 | 13:02

6
6

کی میگە سالار محمدی کارشناس ارشد "بازرگانی" هست؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
ایشون گرایششون "بازاریابی" هست نە بازرگانی

پاسـخ

یاسیندوشنبه 22 آذر 1395 | 13:41

11
3

توزیع ماسک تمام شد نوبت حذف صفره ........... بگو دارم از الان تبلیغ می کنم برای شورا . تمام

پاسـخ

امجدیدوشنبه 22 آذر 1395 | 13:54

8
4

حالا لازمه کپی پست رو بفرستیم و عکس خودمونم روش.خب مقاله کپس پستی میفرستین چرا عکس خودتون و میزارین روش.دوست عزیز بنده ارشد مدیریت دارم اما تاحالا کپی پست از وبسایت و نکردم مقاله.جناب محمدی چهره رسانه ای شدن اینگونه فقط برای مردم عوام و دوستان آفرین داره

پاسـخ

مهدیدوشنبه 22 آذر 1395 | 13:56

3
6

میخواهید انتخابات شرکت کنید کا سالار?
کانال تون یادمون هست .

پاسـخ

وزیر عثمانپوردوشنبه 22 آذر 1395 | 14:50

3
8

جوان بو جناب محمدی عزیز ده ست خوش

پاسـخ

وجدان محکمە ایست کە نیاز به قاضی ندارددوشنبه 22 آذر 1395 | 22:49

4
7

روزگار عجیبست ...

برای گناه خویش وکیل می شویم و برای گناه دیگران قاضی

نمی دانم چرا که با خواندن این کامنتها یاد خرسواری ملا نصرالدین و فرزندش افتادم که هرچه کردند و هرطور رفتند باز دهان مردم بسته نشد و خرده گرفتند !!!!

واقعا دلیل این تنگ نظریها و حسادتهای بچه گانه چیست مگر جسارت و توانمندی و مستعد بودن چنین افرادی چه زیانی به دنبال دارد که عده ای از آن هراس دارند ؟؟؟

امثال این اشخاص که مرتبط با حوزه ی تحصیل خود درج مطلب می کند اگر یارای چنین کاری را هم نداشته باشند آن زمان حرف حسابتان چه خواهد بود ؟؟؟

در پایان خطاب به دوستان گوگلی که فرموده اند کپی پست شده است باید گفت هرگاه یک جمله از این مطلب را در رفرنسی اینترنتی و مجازی یافتید آنوقت است که شرمسار راستین نمایانمی گردد چون به قول شاعر کافر همه را به خویش پندارد

پاسـخ

جواب وجدان قاضی،،،،،؛سه شنبه 23 آذر 1395 | 00:32

8
3

منابع کپی پیست۱_مقاله تحقیقی ۴۳ صفحه ای (حذف صفر از پول ملی ) که قابل دانلود می باشد که درهمان صفحه خلاصه آن کپی پست ان با تطبیق کامل وجود دارد .۲_مقاله دکتر مسعود زاهدی اول استاد دانشگاه درزمینه حذف صفر ازپول ملی از زریبار خبر بعنوان یک رسانه مستقل انتظار میرود این جوابیه رانیز چاپ کند ضمنا خود یکی پیدیاهم دراین باره مقاله ای دارد؟! بهرحال شفاف بودن به آسانی روشن می شود!

پاسـخ

وجدان بامحکمه!!!سه شنبه 23 آذر 1395 | 00:46

1
7

حذف صفر واحد پولی کشورها‌، نخستین بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم رخ داد. این کشور زیر فشارهای اقتصادی ناشی از جنگ جهانی دوم و خسارت‌های برجای مانده از آن تورمی شدید را تجربه می‌کرد که سیاستگذاران اقتصادی آلمان را وادار به حذف صفرها از مارک کرد. پس از آن در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی به این سو این عمل بارها و بارها در کشورهای جهان رخ داد تا مبادلات اقتصادی و بازرگانی سهولت یابد.
معمولا راهکار حذف صفر از پول ملی در کشورهایی استفاده می شود که تعداد صفر اسکناسشان زیاد است. از سال ۱۹۶۰ تاکنون در ۷۱ مورد، دولت‌های در حال توسعه مجبور شده‌اند چندین صفر از پول ملی خود را حذف کنند و آخرین نمونه در این زمینه به زیمباوه مربوط می‌شود که طی آن دولت این کشورها صفر از واحد پول ملی این کشور را حذف کرد.[۴] در ژانویه ۲۰۰۵ نیز، ترکیه لیره جدید را جایگزین لیره قدیم کرد. بر این اساس هر یک میلیون لیره قدیم ترکیه با حذف ۶ صفر به یک لیره جدید تبدیل شد. در ماه جولای همین سال نیز رومانی با حذف چهار صفر از پول ملی خود، پول جدید خود را موسوم به لیو معرفی کرد. در هر دو مورد، دولت‌های ترکیه و رومانی پیام آشکاری را برای مردم و جامعه بین الملل فرستادند و آن اینکه سیاست‌های اقتصادی دولت در گذشته اشتباه بوده است.
در سال ۱۹۹۲ میلادی بحران‌های اقتصادی در آرژانتین موجب کاهش چشمگیر ارزش پول‌ این کشور و وقوع بحران شد. آرژانتین نیز مجبور شد برای جلوگیری از افزایش تورم شدید، بسته اصلاحات اقتصادی را با اولویت حذف صفر از پول ملی به اجرا درآورد. در برخی از کشورها مانند شیلی و کرواسی سیاست حذف صفر پس از اجرای سیاستهای تثبیت اقتصادی انجام شده است.
در برخی از کشورها مثل آنگولا، جمهوری کنگو و نیکاراگوئه به رغم حذف صفر از پول ملی بحران‌های اقتصادی از جمله تورم.... حالا مرز کیش و کفر فکر کنم مات می باشد!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی