سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
معاون وزیر جهاد کشاورزی :
دوشنبه 15 آذر 1395 / 17:17|کد خبر : 4213|گروه : اقتصادی

نامحدود بودن منابع مالی طرح های آبیاری تحت فشار کردستان/ رفع دغدغه تامین آب و توسعه کشاورزی با اختصاص آب سدهای کردستان

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در سفر چند ساعته به مریوان، گفت: منابع مالی طرح های آبیاری تحت فشار در استان کردستان از سوی وزارت جهاد کشاورزی به صورت نامحدود تأمین خواهد شد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در سفر چند ساعته به مریوان، گفت: منابع مالی طرح های آبیاری تحت فشار در استان کردستان از سوی وزارت جهاد کشاورزی به صورت نامحدود تأمین خواهد شد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در مراسم عملیات احداث فاز اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار سد گاران مریوان که با حضور منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی، امیر قادری معاون عمرانی استاندار کردستان، فرماندار و امام جمعه مریوان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار داشت: آب و محیط زیست خط قرمز دولت است در این مدت دولت تدبیر و امید با پیگیری های لازم با وجود تحریم های ظالمانه 500 میلیون دلار برای نوآوری آبیاری در سالجاری اختصاص داده است. 
 

وی افزود: به جرأت می توان گفت که هیچ دولتی قبل از انقلاب و بعد از انقلاب به اندازه دولت تدبیر و امید با وجود مشکلات موجود در بخش کشاورزی سرمایه گذاری نکرده است.
 

وی با بیان اینکه استان کردستان ظرفیت بالای در بخش کشاورزی دارد اما متاسفانه بدلیل خشکسالی نتوانستیم زمین های زیر کشت آب 49 هزار هکتار از زمین های این استان را محقق کنیم.
 

اکبری البته با اشاره به رویکرد جهاد کشاورزی جهت بهره وری در این بخش، گفت: هبچ محدودیتی در تأمین اعتبار آبیاری تحت فشار زمین های کشاورزی وجود ندارد و هر کسی که بخواهد زمین خود را تحت پوشش آبیاری تحت فشار ببرد جهاد کشاورزی منابع مالی آن را تأمین خواهد کرد.
 

وی همچنین از مدیر کل جهاد کشاورزی خواست برای پروژه های بخش کشاورزی از پیمانکاران مستعد بومی استفاده کنند.
 

نامحدود بودن منابع مالی طرح های آبیاری تحت فشار کردستان/ رفع دغدغه تامین آب زمین های کشاورزی از آب سدهای کردستان

 

منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اینکه امنیت در سایه توسعه و توسعه نیز در سایه امنیت محقق می شود، گفت: استان کردستان اگر چه در حوزه صنعت و تولید محروم است اما در بخش کشاورزی از پتانسیل بالای برخوردار است.


وی با بیان اینکه زمینه های توسعه استان کردستان با توجه به امکانات و پتانسل های موجود در آن جاده و آب است، افزود: برای رسیدن به توسعه نیاز است بودجه های جهشی به استان و بخش کشاورزی اختصاص یابد.
 

مرادی همچنین افزود: دغدغه مردم و نمایندگان مجلس استان کردستان تأمین آب زمین های قابل کشت از آب سدهای موجود در کردستان است و از دولت انتظار می رود در تحقق این امر تلاش کند.
 

وی تأکید کرد: مردم نباید برای تأمین آب زمین های کشاورزی دغدغه ای داشته باشند.
 

نامحدود بودن منابع مالی طرح های آبیاری تحت فشار کردستان/ رفع دغدغه تامین آب زمین های کشاورزی از آب سدهای کردستان

 

کريم ذالفقاري  مدیر کل جهاد کشارزی استان کردستان در این مراسم با اشاره به اینکه با وجود پتانسیل های کشاروزی کردستان تنها 10 درصد از زمین های کشاورزی این استان آبی هستند و میانگین اراضی آبی کشور 47 درصد است،گفت: مقدار زمین های آبی استان کردستان اصلا رضایت بخش نیست.


وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید بیش از این به بخش کشاورزی استان کردستان توجه داشته باشد، اظهارداشت: در استان کردستان درآمد سرانه مردم پایین است و معضل بیکاری در این استان در صورت توجه به بخش کشاورزی و تأمین اب زمین های کشاروزی آن متحول خواهد شد و بخش عظیمی از مردم در زمین های کشاورزی مشغول کار می شوند.


وی افزود: مریوان دارای 23 هزار هکتار زمین زراعی است که هشت هزار و 400 هکتار آن به صورت آبی کشت می شود که این معادل 37 درصد از کل زمین های کشاورز است که در صورت توجه بیشتر و افزایش یک هزار و 200 هکتار از زمین های تحت فشار به 4 هزار هکتار و تبدیل زمین های دیم به آبی می توان به 56 درصد از زمین های قابل کشت شهرستان مریوان بهره برداری کرد.
 

نامحدود بودن منابع مالی طرح های آبیاری تحت فشار کردستان/ رفع دغدغه تامین آب زمین های کشاورزی از آب سدهای کردستان

 

ماموستا مصطفی شیرزادی امام جمعه مریوان در این مراسم با اشاره به امنیت موجود در کشور، گفت: همه ما مردم و مسئولین باید از این امنیت استفاده کنند و برای تقدس از این نعمت نسبت به ابادانی و رفا جامعه کار و فعالیت کنند.
 

وی با تأکید بر امنیت و اسایش موجود در کشور خواستار تعامل و همکاری دستگاههای اجرای و نهادها با دیگر شد تا در سایه این امنیت جهت آبادانی بیشتر مملکت تلاش کنیم.


گفتنی است عملیات احداث فاز اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار سد گاران مریوان در قالب یک هزار و 640 هکتار از زمین های زراعی 8 روستای چاوک، ره شه ده، سلسی، پیله، عصرآباد، حسن آوله، کویزه کویره، کانی کوزله شهرستان مریون به سامانه آبیاری تحت فشار با اعتبار 28 میلیارد و 800 میلیون تومان تا پایان سال 96 مجهز می شوند.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی