سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
ورود با شلوار کردی، ممنوع؟
یکشنبه 11 مهر 1395 / 16:12|کد خبر : 3961|گروه : اجتماعی

بی تدبیری در نصب بنری که دل میلیونها کُرد ایرانی را شکست

طی چند روز اخیر انتشار عکس بنری که نوشته شده «ورود با شلوار کردی ممنوع» در فضای مجازی و گروه‌های تلگرامی انزجار و نگرانی همه کرد زبانان ایران اسلامی را بر افروخت.

طی چند روز اخیر انتشار عکس بنری که نوشته شده «ورود با شلوار کردی ممنوع» در فضای مجازی و گروه‌های تلگرامی انزجار و نگرانی همه کرد زبانان ایران اسلامی را بر افروخت.

به گزارش زریوار خبر به نقل از بولتن نیوز، جدایی از هدف نصب این بنر که شاید منظورشان اعمال ممنوعیت تردد با لباس های راحتی و زیرشلواری از سوی رانندگان و شاگردان زحکمتکش سیستم حمل و نقل کشور باشد و به نوعی رسمیت بخشیدن به محیط ترمینال باشد، اما آوردن عنوان شلوار کردی بسیار زشت و خارج از عرف بوده و هست که امروزه در فضای مجازی بازتاب خوبی نداشته و به نوعی تهمت به اصیل ترین قوم ایرانی بوده است.

 

از آنجایی که میلیون ها هموطن ایرانی تحت عنوان قوم کرد به عنوان اصیل ترین قوم ایرانی در این سرزمین بویژه مناطق زاگرس نشین، شمال خراسان و شمال کشور ساکن هستند، متولیان این امر می بایست از آوردن عنوان شلوار کردی خودداری می کردند.

 

بی تدبیری در نصب بنری که  دل میلیونها کرد ایرانی را شکستایران اسلامی رنگین کمانی از اقوام و فرهنگ های مختلف بوده و هر گوشه از این پهنه بزرگ دارای فرهنگ و اصالتی خاص بوده و در طول تاریخ از گزند آسیب ها و حوادث مختلف تاریخی و سیاسی در امان نبوده است،در این میان در غرب کشور کُردها به عنوانی یکی از اقوام قدیمی و تاریخی ایران اسلامی با توجه اقلیم جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه، بیشتر از سایر اقوام کشور از دخل و تصرف مهاجمان یکی پس از دیگری تاریخ در امان بودند و تاکنون توانستند این هویت و اصالت فرهنگی خود را حفظ کنند. 

 

در کردستان تاکنون هم زنان و مردان این دیار با پوشیدن لباس های محلی کردی و تکلم به زبان مادری توانسته اند بخش هایی از فرهنگ و آداب و سنن خود را حفظ کنند و با افتخار و با احترام بر حفظ این هویت و اصالت خود تاکید کنند. 

 

بدون شک در دنیای امروز که جهان به دهکده ای کوچک تبدیل شده و فرهنگ و تمدن های مختلف جهان متاثر از فرهنگ غربی هستند حفظ اصالت و هویت قوم ها در کشورهای مختلف جهان آسان نبوده و حفاظت از این گنجینه تاریخی نیازمند عزم و اراده اقشار مختلف مردم است. 

 

 

لباس کردی به عنوان یکی نمادهای هویتی مردم مناطق مختلف کردنشین از زیباترین نوع پوشاک ایرانی به شمار می آید.

 

بی تدبیری در نصب بنری که  دل میلیونها کرد ایرانی را شکست به گفته  صاحبنظران، لباس یکی از بارزترین عامل فرهنگی بصری در هر جامعه ای به شمار می رود و از روی پوشش افراد می توان فرهنگ و خواستگاه آنها را مشخص کرد. 

 

با توجه تهاجم فرهنگ غرب لازم است فرهنگ حفاظت از فرهنگ و آداب و سنن در بین اقوام مختلف جامعه نهادینه شود تا این آیین ها به مرور زمان به فراموشی سپرده نشود.

 

جامعه کردی ایران اسلامی امروزه  در مقابل همه هجمه های فرهنگی  و دسیسه های دشمنان ،توانسته اند این گنجینه ی گران بها ء را حفظ کنند ،پس برای ارتقای جایگاه ایرانیان ،نباید هیچگاه بدون تدبیر و آینده نگری در دنیای ارتباطات امروز  جمله ی ناپخته گفته شود و یا عکسی از پوشش های اقوام ایرانیان که شبهه برانگیز است درج شود.

 

در قانون اساسی  و سیاست های کلان ایران اسلامی بسیار به  حفظ حرمت هویت و جایگاه اقوام اشاره شده ورهبر معظم انقلاب نیز بارها بر این امر تاکید داشته  که در صفر تاریخی خود در سال 88 به کردستان ،زبان کردی را یک سرمایه ملی معرفی کرد،بنا بر این جای همچنین خطا هایی هر چند غیر عمد نبوده و نیست.

 

با این اوصاف مردم کرد زبان ایران اسلامی در فضای مجازی همچنان چشم انتظار معذرت خواهی بانی این بی خردی هستند.

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

شلوار کردی بی تدبیری کرد کورد

بازدید ها : 9457

نظرات بینندگان :

سامانیکشنبه 11 مهر 1395 | 19:38

18
5

فقط میتو نیم بگیم متاسفیم

9
7
همشري متعصب دوشنبه 12 مهر 1395 | 12:14

ما كه در شهر خودمان شلوار كردي نمي پوشيم چه برسه به شهرهاي بزرگ اين لباس كردي كه در شهر هاي كردستان بخصوص مركز استان غريب شده

7
5
در جواب به همشری متعصب جمعه 16 مهر 1395 | 16:11

چه ربطی داره حرفت . توهین کردن نه چیز دیگه ای مهنتس

پاسـخ

سیوانیکشنبه 11 مهر 1395 | 20:00

25
9

همه با هم یک روز با لباس کردی

14
5
هاوار سه شنبه 13 مهر 1395 | 07:12

چرا یک روز ؟ همیشه این شعارهای مسخره بود لباس کردی را به باد فنا داد .
ملت کرد = لباس کردی

پاسـخ

سجادییکشنبه 11 مهر 1395 | 20:13

16
4

باعرض سلام
متاسفانه درسالهای اخیر شاهد بی توجهی نسبت به حفظ ارزش لباس کردی به عنوان یک نماد هویتی وفرهنگی بوده ایم وحتی بسیاری ازجوانان مریوانی اخیرا دیگر فقط لباس کردی را درعروسی و مراسم های سنتی می پوشند وپوشیدن لباس غربی را نشانه باکلاس بودن خود می دانند واکثرکارمندان ادارات نیزدبگر دراداره خود لباس کردی نمی پوشند که جادارد جوانان این شهر اهمیت بیشتری برای لباس ملی خودقایل شده وبا پوشیدن لباس کردی کمک به حفظ یکی از نمادهای فرهنگی خود نمایند

پاسـخ

فواد محمديیکشنبه 11 مهر 1395 | 20:39

12
3

صرفنظر از نيت نصاب بنر و تصوير پشت بنر و نوع دوخت شلوار كه نشان از قوميت ديگر ميباشد!!؟با نگاهي به البسه مردان قوميتهاي مختلف ايران كه برگرفته از جغرافياي نواحي ان قوميتها و نشانه غنا وتكثر فرهنگي ميباشدتاسف بار است كه در عصر پست مدرن كه بايد جهاني انديشيد و محلي زندگي كرد تاسف بار است كه نصاب بنر حتي در شناخت قوميتها و انديشه محلي و ملي عاجز بوده چه برسد به انديشه جهاني.

پاسـخ

ایوب مریوانیکشنبه 11 مهر 1395 | 20:40

19
2

ایمه ابیت خومان احترامی حفظ کین دنیا اوکسانه که ناحه زن پیمان با هر واق واق بکه ن

پاسـخ

ناشناسیکشنبه 11 مهر 1395 | 21:53

11
7

این تصویر ماله پایانه خرم آباده شلوار کوردی افتخار میخواد پاکنی این منظورش شلوار لری بوده توجه کنید کمرشم کشیه

7
6
احمد سه شنبه 13 مهر 1395 | 00:00

آخه عزیزم لری هم جزء زبان ها و لهجه های کردی هست می تونی یک کم تاریخ بخونی بد نیست من فکر می کنم این توهین به کل کرد زبان هاست از هر نوعی که باشیم و باید به شدت اون رو محکوم کنیم.

4
7
شهروند سه شنبه 13 مهر 1395 | 09:27

آفرین درست گفتی اون زیر شلواریه شلوار کردی مرد خودشو میخواد بپوشه هر کسی نمی تونه پاش کنه

7
4
لک ئاگرین از خرم آباد جمعه 16 مهر 1395 | 05:33

دوست گرامی لری با کردی اشتراکاتی داره ولی گویش یا لهجه ای از کردی نیست
البته در استان لرستان به غیر از لرها قوم لک هم زندگی میکنه
زبان لکی رو میشه زبانی از خانواده کردی به حساب آورد ولی زبان لری قضیش فرق میکنه و ربط چندانی به زبان کردی نداره

پاسـخ

کۆردیکشنبه 11 مهر 1395 | 23:24

3
1

نابێ قەت ناڵەی
جودایی بێئەسەر
جا چ نەی بیکا
چ پیاوی دەربەدەر!

بۆیە ناڵەم تێکەڵی
نەی کردووە
شیوەنێکم پێیە
نەی نەیکردووە!

شیوەنی من
شیوەنی ئینسانییە
بانگی ئازادی و
گڕۆی یەکسانییە!

پاسـخ

مژگان میرزاییدوشنبه 12 مهر 1395 | 09:19

6
4

من تا حالا شلوار لری نشنیده بودم فقط کردای باغیرتن که لباس محلی دارن و تمام ایران اونارو میشناسن ...اما بهر حال اینکه فرق این شلوار با کششه بگیم مال کدوم استانه صحیح نیست ..اون کسی که داده این بنر را درست کنن احتمال زیاد منظورش شلوار راحتی بوده که در کل ایران به جز شلوار کردی متاسفانه ایران نتونسته شلواری ابداع کنه ..و همه شلوار راحتی ها با همه مدلهای مختلف اسمشون کردیه

پاسـخ

سیوان مریوانیدوشنبه 12 مهر 1395 | 10:55

4
8

شما هم با این کرد بودنتون خودتونو متفکر و روشنفکر می دانید.. بدانید منظورشون شلوار های لری است . در ادارات شهر لرستان به شلوار لری میگن شلوار کردی چون فرق شلوار لری و کردی رو نمیدونن(شلوار لری مثل شلوار راحتیه) و رایج سر زبانهاشون شلوار کردی گفتنه. بعدش وقتی میدونیم این بحث در لرستانه نه کردستان خوب حق دارن استانه خودشونه به منو تو هم ربطی نداره پس الکی بحثو دامن ندین. من متاسفام برای زریوار خبر که اینقدر به این بحث های پیش پا افتاده دامن میزنه بجای صرف انرژی در این راستا به فکر یک منو در سایتت باش که تکنولوژی های جدید دنیا و گوشه ای از فرهنگهای دیگر کشورها رو به مردم اطلاع بده... مردم کرد شما اگر کردی باعلم با تخصص کرد بودن خودتو ثابت کن نه با شلوار راحتی..یا شلوار کردی...(زریوار خبر اگر انتقادی میشه برای بهتر شدنه پس جرات داشته باش و نظرات انتقادی رو هم بزارید. ممنون)

2
2
ریباز 23 چهارشنبه 14 مهر 1395 | 08:23

درود بر آدم چیز فهم. دیگر هم استانیها کلا به شلوار راحتی ، شلوار کردی میگن و منظوری ندارن بجز اینکه همون راحت بودن رو میرسونه !! در ثانی برای اینکه حرف و حدیثی پبش نیاد باید در این جور موارد با احتیاط وارد شد و قدم برداشت !! در ضمن توهین ه هیچ قوم و نژاد و گروهی جایز نیست ! در قرآن کریم هم سفارش شده !! قربان کورد و ترک و لر و فارس و بلوچ و عرب ( الیته اعراب با شرف ایرانی )

پاسـخ

كوسار محمديدوشنبه 12 مهر 1395 | 11:58

6
1

با سلام
كردي يا لري فرقي نداره منظور توهينيه كه كرده آب ريخته كه جم نميشه راننده هاي زحمت كشي كه شب و روز رو تو جاده ها دور از خانواده هايشان كار ميكنند تا تمامي احتياجات مردم را جابجا كنند از اين به بعد بايد با كتو شلوار به ترمينالهاي حمل و نقل برن خواسته گاري كه نميرن

پاسـخ

دیاکو جام پرسنگدوشنبه 12 مهر 1395 | 13:56

8
4

شلوار کردی نشانه ی غیرت و مردانگی است هرکسی نمی تونه این لباس مقدسو بپوشه کوردستان از اولین سکونتگاه های انسان با تمدنه اونایی که تو هین میکنن حتی لیاقت به زبان آوردن اسم کوردو ندارن اگه جرأت دارن بیان روبه رو توهین کنن تا ببینند چی به سرشون میاد کوردستان سرزمین عشق غیرت و جوانمردی است

2
0
شیرکو یکشنبه 2 تیر 1398 | 01:04

ده س خوش کاکه پیاون بین له کرماشان و سقز وا بیژن

پاسـخ

مسعودسه شنبه 13 مهر 1395 | 10:18

3
2

سلام دوستان
متاسفانه دربرخی شهرستانها به زیرشلواری وشلوارراحتی، به اشتباه شلوار کردی می گویند.خیلی ازرانندگان درترمینالها باهمین شلوارراحتی تردد می کنندکه بسیار نامناسب است.شاید منظور نصاب بنر ممنوعیت استفاده از چنین شلوارهایی بوده است.هرچندکه می بایست قبل از نصب بنر حساسیتهای احتمالی وعواقب نشر آن در نظرگرفته می شد.این موارد زیاد جای نگرانی نیست چراکه لباس کردی جایگاه جهانی دارد.وبیدی نیست که با این بادها بلرزد.

پاسـخ

بهزادسه شنبه 13 مهر 1395 | 19:00

4
1

واقعا برای خود مردم هم متآسفم که در سال های اخیر برای لباس کردی خویش ارزش چندانی قائل نیستند

پاسـخ

آرام از مریوانچهارشنبه 14 مهر 1395 | 11:41

3
1

اگر کردی لباس کردی تمام عزیز

پاسـخ

لک ئاگرین از خرم آبادجمعه 16 مهر 1395 | 05:50

9
2

بنده به عنوان یک لک که در شهر خرم آباد ساکن هستم بابت این قضیه از برادران کرد عذرخواهی میکنم
متاسفانه اون کسی که در این تصویر به لباس کردی اهانت کرده تفاوت شلوار راحتی که راننده های بین جاده ای میپوشن رو با شلوار کردی نمیدونه وگرنه همچین اهانتی رو انجام نمیداد
ضمنا این رو هم بگم که لباس سنتی ما لکها هم تفاوتی با لباس کردی نداره و حتی کلاش و شلوار کردی هم در لباس سنتیمون استفاده میکنیم و به این لباس افتخار میکنیم
بین لرها هم تا حالا ندیدم کسی با فرهنگ کردی مشکلی داشته باشه و حتی در عروسیهاشون از موسیقی کردی استفاده میکنن
خوب نیست نادانی یک عده ای رو به پای برادران لر بنویسیم
باز هم بابت موضوع پیش آمده که باعث رنجش برادران کرد شد از طرف مردم خرم آباد (چه لر و چه لک) عذرخواهی میکنم
امیدوارم که در آینده شاهد همچین حرکات زشت و زننده ای نباشیم و بر پایه برادری و برابری تمام تلاشمون رو در جهت پربارتر کردن فرهنگ مردم زاگرس نشین (کرد،لک،لر) بکار ببریم
با تشکر

1
1
کورد یکشنبه 14 مرداد 1397 | 16:48

متشکرم

پاسـخ

هه ر بژی کوردستانپنجشنبه 6 مهر 1396 | 14:21

4
3

اگر ورود بدون شلوار کوردی ممنوع ماهم میتونیم بگیم ورود بدون دشتاشه ووووو خیلی چیز های دیگه ممنوع.
متاسفم برا کسی که این رو نوشته.خیلی ناراحتم کرد خیلی.
لباس کوردی حرمت داره نه اینکه مطالب هایی که بدرد نخور باشه درموردش بزنی.
هر چی باشه به نظر من درکل لباس کوردی از خیلی لباس های دیگه که تنگ و چسبناک و بدن نما و به قول امروزی ها زخمی خیلی خیلی بهتره.

با این که دخترم اما شلوار کوردی و لباس های کوردی رو با هیچ لباس دیگه ای عوض نمیکنم

پاسـخ

کُرد بختیاریچهارشنبه 15 آذر 1396 | 22:10

7
3

عزیزان من از طرف پدر کرد و از طرف مادر لُر بختیاری هستم و به هردوزبان شیرین کردی و لری حرف میزنم,ازتون خواهش میکنم به کسانی که درصدد هستن بین دو قوم اصیل کرد و لر که از نظر من هم از نظر نژادی هم از نظر زبانی,یکی هستند,در راستای رسیدن به هدفشون کمک نکنید,اینها توطیه هست واسه بر هم زدن اشتراکات این دو قوم.
بنظر من هم نصب کننده بنر هم قصد توهین به کردهای عزیز رو نداشته و فقط منظورش شلوار راحتی بوده اما به دلیل پایین بودن سطح و آگاهی از این کلمه استفاده کرده.
پاینده باشید

پاسـخ

امید هرسینشنبه 16 تیر 1397 | 13:14

7
2

اینجا پایانه خرم آباد هستش، و لک های لرستان هم شلوار کردی میپوشن و یه سری لر نمی‌خوان قبول کنن بیشتر لرستان و خرم آباد لک هستن، لک و کرد و لر یک ریشه هستن، پس الکی به خودمون بدی نکنیم بهتره

پاسـخ

علی واحدی مهابادپنجشنبه 11 مرداد 1397 | 03:12

2
0

تو این روزگار مگه استغفرالله به خداوند هم توهین نمیکنند حتی در ایران ......
ولی اونایی که به قوم و مذهب و آئین دیگران بی احترامی میکنن بی عرضگی و عقده ای بودن خودشون رو نشون میدن حالا کاری ندارم به این شلوار که کرمانشاهیه یا لباس کردی یا شلوار راحتی

پاسـخ

منیبدوشنبه 3 تیر 1398 | 06:50

0
0

بره وسنوره کانی کردبون خوت بیانپاریزه .نشینگه(مکان).چل وبه رگ(لباس).خوو وه خه ده(آداب ورسوم) وه زمان ئاخاوتن (لغت وزبان)

پاسـخ

امینیکشنبه 23 تیر 1398 | 13:22

0
1

اصیل ترین واقعا خنده داره که بگی کرداصیل ترین قوم ایرانا یه توهین به قومهای اصیل ایرانه

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی