سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
نگاهی به مفهوم تاب آوری شهر مریوان با تأکید بر شهرک نوبهار
سه شنبه 6 فروردین 1398 / 11:32|کد خبر : 3844|گروه : اجتماعی

نوبهار مریوان در مقابل سوانح تاب آور نیست

بر اساس تحلیل های صورت گرفته توسط موسسه ARUP بر روی شهرها ،شهرک نوبهار با وضعیت کنونی میزان تاب آوری آن در مواجهه با سوانح درمیزان دسترسی به انرژی، غذا، سر پناه ، مدیریت پسماند ومهارآتش سوزی مناسب نیست.

بر اساس تحلیل های صورت گرفته توسط موسسه ARUP بر روی شهرها ،شهرک نوبهار با وضعیت کنونی میزان تاب آوری آن در مواجهه با سوانح درمیزان دسترسی به انرژی، غذا، سر پناه ، مدیریت پسماند ومهارآتش سوزی مناسب نیست.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، شهر سیستمی اجتماعی بوده  و افراد واحد های تشکیل دهنده آن هستند به همین دلیل در شریانهای شهر زندگی جریان دارد. تا پایان قرن 21 اکثریت جمعیت رو به شد جهان درشهر ها ساکن خواهند شد. امروزه بیش از 95/0 جمعیت جهان در کمتر از 10/0 زمین زندگی می کنند.چرا که شهر ها مراکزفعالیت اقتصادی، شانس و نوآوری هستند. در شهر استرس انباشته شده و یا شوک های ناگهانی رخ می دهند و این امر می تواند منجر به تخریب کالبدی و یا بحران گردد. این واقعیت وجود دارد مگر این که این شهر تاب آور گردد.


مفهوم تاب آوری در دهه 1970 در حوزه اکولوژی (بوم شناسی) ظهور کرد.تا ظرفیت یک سیستم را درحفظ ویا احیای فعالیت خویش به هنگام رو به شدن با اختلالاتی ناشی از عوامل بیرونی و درونی توضیح دهد. واژه بحران از منظر لغوی به معنی آشفتگی و تغییر حالت ناگهانی،و یا به وضعیتی اطلاق می گردد که ارگانیسم حیاتی دچار بی نظمی شده و به خطر افتاده باشد.


مریوان از شهر های است که بر اساس موقعیت جغرافیای آن عامل توپوگرافی (ناهمواری ) بر تقسیمات کالبدی و ساختار و بافت آن تأثیر گذاشته است. نقش عوامل و شرایط محیطی و مورفولوژیکی در احداث شبکه های شهری ،شبکه آب و فاضلاب ،راههای ارتباطی و جمع آواری زباله های شهری، امداد رسانی در هنگام وقوع مخاطرات طبیعی در این شهرچشم گیر است. از آنجا که انسان از آغاز آفرینش تا اکنون همواره با آسیب ها و بلایا دست به گریبان بوده و آسیب های جانی و مالی فراوانی را متحمل شده است. هیچ جای این کره خاکی را نمی توان یافت که از دستبرد حوادث ایمن باشد. از بارش بارانهای فصلی گرفته  تا وقوع زلزله و یا بحرانهای ساخته دست بشر، پتانسیل آن وجود دارد که زندگی همه ما را با بحران مواجه سازد .


 شهرک نوبهار مریوان با وجود شرایط مناسب و شیب و توپوگرافی هموار متأسفانه به دلیل رشد پر شتاب شهر نشینی، مهاجرت های بی رویه و همچنین زمین خواری و ساخت و ساز های غیر مجاز نه تنها سبب ایجاد لطمات جبران ناپذیر بر بافت و زیبای بصری شهر گردیده بلکه ساخت و ساز های نامناسب و رشد قارچ گونه در این زاویه از شهر تاب آوری شهر را به حداقل رسانده است. بروز بحران بر کسی پوشیده نیست و اجتناب ناپذیر است. پس آنچه مدیران شهری در ایجاد مکانی بهتر و ایمن تر و پایدار تر تأکید می کنند به نحوی مدیریت این بحرانهاست که شامل 5 رکن اساسی آمادگی،کاهش خسارت ،پیشگیری،مقابله وباز توانی و باز سازی است. حال این سوال پیش می آید با این اوضاع ما در کجای این بحران قرار داریم ؟ تاب آوری شهر محل سکونت ما چه ویژگی و الزاماتی دارد؟ قوانین شهری تا چه اندازه شرایط مطلوب تاب آوری را محقق می کند ؟


ساختن بناهای شهرتنها عمل تکنیکی ساده نیست و هرگز تنها یک سر پناه نبوده ،بلکه جای برای زندگی است. معماری شعری است که به جای کلمات از مصالح ساختمانی برای بیان احساسات استفاده می کنند ساختن بنا به معنای تحریر داستان در مورد فرهنگ یک منطقه وبه نوعی تندیسی از چشم اندازهای فرهنگی تراشیده می شود. هر چند که در این شهر با میراث معماری خاص مناطق کوهستانی که در اختیار داریم نتوانستیم با ساختن بناها شعر بسرایم ! از لحاظ مسأله مربوط به تاب آوری و بحران نیز کاری پیش نبردیم. درموقع وقوع بحران زمانی که بناها به یکباره و به صورت غیر منتظره آوار می گردند تنها کالبد ساختمان نیست که فرو می ریزد بلکه بر پیکره و روح زندگی خدشه وارد می گردد.


شهر به مثابه یک موجود زنده یک سیستم پیچیده است. که دائماً در حال انطباق یافتن با شرایط متغیر است. اندیشه شهر تاب آور به لحاظ مفهومی زمانی که استرس های شدید یا شوک های ناگهانی (وقوع زلزله )تهدید به اختلال یا تخریب گسترده در سیستم های کالبدی و اجتماعی شهر می کنند،کاملاً به جاست.


بر اساس تحلیل های صورت گرفته توسط موسسه ARUP بر روی شهرها ،شهرک نوبهار با وضعیت کنونی میزان تاب آوری آن در مواجهه با سوانح درمیزان دسترسی به انرژی، غذا، سر پناه ، مدیریت پسماند ومهارآتش سوزی ها و …آیا می تواند نیاز اولیه ساکنان را مرتفع می سازد. برای کاستن احتمال بروز سوانح و اثرات ناشی از آن و یا در زمان بروز سانحه ارائه خدمات حیاتی امکان پذیر است ؟ با افزایش سطح دانش و آموزش و نوآوری در ساخت و سازها و مدیریت شهری و همچنین درس گرفتن از تجربیات گذشته در وقایع رخ داده در شهرهای  دیگر آیا جای سوالی باقی خواهد ماند.  


تاب آوری و برنامه ریزی شهری رابطه دو سویه دارند تاب آوری شهری و ایجاد ظرفیت انطباق با تغییرات فرصت های برای رشد و توسعه فراهم می آوردکه در برنامه ریزی هر چه کاراتر و و اثربخش تر شهری نمود می یابد.در مقابل نیز برنامه ریزی شهری مناسب و کارا نیز می تواند شهر را در جهت هر چه تاب آور تر شدن یاری نماید که متأسفانه عدم برنامه ریزی اصولی در دهه های قبل و از کنترل خارج شدن توسعه شهری از روی برنامه، باعث به هم خوردن بعد کالبدی و زیر ساختی این بخش از شهر مریوان(شهرک نوبهار) شده است.


تاب آوری

یاداشت:دکتر حسام ملکی ، دکتری ژئومورفولوژی، شغل دبیر

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

هیواچهارشنبه 17 شهریور 1395 | 23:07

8
7

به وجودت افتخار میکنیم دکتر ملکی عزیز.پاینده و باعزت باشید

پاسـخ

shahrvandپنجشنبه 18 شهریور 1395 | 11:22

3
4

عکس متعلق به دارسیران 2 و چاراه بوعلیست!
اگ عکس نوبهار بود، خواننده عمق فاجعه رو بیشتر لمس می کرد

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی