سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گزارش اختصاصی زریوار خبر/
شنبه 16 مرداد 1395 / 11:05|کد خبر : 3668|گروه : اجتماعی

وقتی شور جوانی لابه لای دود قلیان رنگ می بازد/دود قلیان مجرای زندگی شهروندان را تنگ کرده است

نازنین، می خواهم ثابت کنم مرد و زن هیچ فرقی باهم ندارند و زن ها از مردها مردتر هستند به همین خاطر قلیان می کشم.

نازنین، می خواهم ثابت کنم مرد و زن هیچ فرقی باهم ندارند و زن ها از مردها مردتر هستند به همین خاطر قلیان می کشم.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، این روزها اغلب پارک ها وفضاهای سبز شهرمان پاتوق جوانان و خانواده هایی شده است که قلیان را بهانه ای جبران ناپذیر برای فرصت سوزی دورهمی ها و گپ و گفت های دوستانه شان کرده اند قلیانی که در گذشته فقط در قهوه خانه ها مصرف می شد هم اکنون در تفرجگاه ها دست به دست می چرخد و علاوه بر نابودی اکسیژن پارک فضای سبز محیط زیستی که متعلق به همه ی افراد جامعه است، فضای فرهنگی-تفریحی خانواده ها به ویژه کودکان را زشت و نازیبا می کند. امروزه تصورهای غلطی در مورد قلیان در بین خانواده ها وجود دارد که با یکی دوبار قلیان کشیدن فرد دچار اعتیاد نمی شود اما غافلند از اینکه پس از چندبار استفاده از قلیان معتاد به نیکوتین می شوند و برای تامین آن به سیگار کشیدن که در دسترس تر است روی می آورند. مواد دخانی قلیان از بی کیفیت ترین  و خطرناک ترین انواع توتون و تنباکو ها بوده ضمن اینکه اسانس مواد معطر استفاده شده در تنباکو های میوه ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است و آسیب های جیران ناپذیری به ریه و دستگاه  تنفس انسان وارد می کند. در این راستا که چگونه با وجود این خطرات ناشی از مصرف قلیان همچنان جوانان و خانواد ها به آن روی می آورند. گزارش از ابعاد مختلف قلیان کشیدن در مریوان تهیه کردیم.

 

فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم اصلی ترین عامل کاهش مصرف قلیان 

دکتر هوشیار سایه امیری مدیر شبکه بهداشت و درمان مریوان در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: همکاری بین بخشی  لازمه حل این معضل اجتماعی است. وی در ادامه افزود: سه موضوع قابل بحث است که در درجه اول و مهمترین آن بحث فرهنگی است و آموزش اصلی ترین قسمت آن است که متاسفانه حالت شعار به خود گرفته است.وی افزود: شبکه بهداشت و درمان قطعا متولی اصلی این بخش است اما در این راه نیاز به کمک داریم به طور مثال صداوسیما اگر یک صدم هزینه هایی که صرف تبلیغ شوینده و پفک می کند، اگر در این راه هزینه کند کمک شایانی به بهداشت و درمان خواهد کرد. موضوع بعدی جمع آوری در اماکن عمومی است ما مجبوریم قلیان را از اماکن عمومی، پارکها، تفرجگا ها و رستوران ها جمع آوری کنیم چرا که قانون صریح است که استعمال قلیان در مکان های عمومی جرم است مشکل ما در این سالها  اجرای قانون و نظارت است. محور سوم سامان دهی است و اختصاص اماکن مشخص برای عرضه قلیان با حداقل رعایت موارد بهداشتی است، به طور قطع اینکه بگوییم همه قلیان ها را جمع آوری کنند امکان ندارد. چون تعدادی افراد متقاضی استفاده از قلیان هستند. پس در فاز اول باید جایگاهی را مشخص کرد و استعمال در جایی غیر آن را قدغن کنیم. وی در پایان متولی بخش قلیان در سطح شهر را اداره اصناف  دانست و گفت: در مریوان 40 مرکز عرضه قلیان وجود دارد.

 

سید عبدالله مرادی رییس اداره اتاق اصناف مریوان در گفت و گو با خبرنگار زریوار خبر، اعلام کرد: به هیچ عنوان مجوزی تحت عنوان مراکز عرضه قلیان صادر نشده است بلکه درقهوه خانه ها و سفره خانه ها عرصه می شود.
 

گذر جوانی در میان دود قلیان/قلیان، تفریح سرطانزای جوانان و خانواده ها
 

مصرف قلیان به صورت یک کار تفریحی برای جوانان درآمده است که در ادامه در گفتگو با شهروندان بیشتر بررسی می کنیم. محمد 24 ساله یکی از شهروندان مریوانی، گفت: مشکل اصلی در درجه اول خانواده ها و عدم نظارت آنان بر جوانان است و اینکه دستگاه های اجرایی این معضل را آسیب شناسی نکرده اند و صرفا تهیه بروشور و بعضی کارهای روتین راه حل این معضل نیست.

 

وقتی شور جوانی لابه لای دود قلیان رنگ می بازد/دود قلیان مجرای زندگی شهروندان را تنگ کرده است

 

یکی دیگر از شهروندان مریوانی به اسم مراد به همراه دوستانش بزرگترین معضل را بیکاری برشمردند و اعلام کردند: قدیم که مرز باز بود مردم چنان به قلیان روی نیاورده بودند و الان بیکاری و نبود تفریح وکمبود فضاهای ورزشی سبب روی آوردن جوانان به سمت قلیان شده است وی در ادامه افزود: وقتی برای رزرو یک سالن ورزشی ساعت 2 تا4 شب به جوانان پیشنهاد می شود مطمنا او راه تفریحی ساده تر و در دسترس تر را انتخاب می کند. نکته جالب روی آوردن قشر تحصیل کرده و دانشگاهی به قلیان است در این رابطه معروفی 50 ساله تاکید داشت: زمانی که دانشجویی بداند بعد 15 یا 20 سال درس خواندن سرانجامش بیکاری است مسلما رو به استعمال دخانیات می آورد. دستگاه های اجرایی به صورت اصولی کار نکرده اند و برخورد ها مقطعی است و باید دولت زمینه های فرهنگ سازی و اشتغال را فراهم آورد. در خصوص اعتراض شهروندان بابت حضور قلیان فروشان در پارک ها و تفرج گاه های عمومی با قلیان فروشان پارک شانو و دریاچه زریوار هم کلام شدیم و پای حرف های آنان نشستیم.

 

پشتیوان 24 ساله یک از عرصه کنندگان قلیان در پارک های مریوان، اظهار کرد: به عنوان یک شهروند اصلا راضی به این شغل نیست و از سرناچاری مجبور شده است. وقتی در مورد شکایات شهروندان از قلیان کشیدن از وی سوال کردیم در کمال تعجب گفت: اتفاقا بیشتر مشتریانش خانواده ها هستند!!! وی در ادامه گفت: حتی خود ما حاضر نیستیم که خانواده هایمان از پیاده روی منتهی به زریوار عبور کنند و حتی حاضرند در صورت ایجاد مکانی سازماندهی شده به آن مکانها بروند و در انجا مشغول کسب و کار خود باشند وی در ادامه با انتقاد از وضع بیکاری گفت قبلا در مرز کار میکرده و با بسته شدن مرز  و محدود شدن فعالیت های مرز مجبور به انجام این کار شده است و در صورت جمع شدن کارشان برای سیر کردن شکم خانواده هایشان مجبورند رو به هر کاری بیاورند و حتی دزدی بکنند.

 

مهدی 22 ساله که در پیاده روی منتهی به زریوار قلیان می کشید در مورد دیدگاه مردم پرسیدیم. وی گفت: دیگر برایش عادی شده چرا که امروزه همه خانواده ها قلیان می کشند، واقعا از سر بیکاری اینکار را می کنم و علی رغم اینکه علاقمند به رشته بدنسازی هستم اما چون هزینه رفتن به باشگاه و تامین تغذیه مناسبش را ندارم مجبور هستم با دوستان این تفریح در دسترس را انتخاب کنیم.

خانواده ها دید بدی نسبت به قلیان ندارند و مصرف آنرا به عنوان رفتاری ناپسند نپذیرفته اند و لوله قلیان حتی به دست کودکانی می افتد که ریه هایشان هنوز برای ورود به هوای دنیای بزرگترها کامل نشده است.

 

وقتی شور جوانی لابه لای دود قلیان رنگ می بازد/دود قلیان مجرای زندگی شهروندان را تنگ کرده است


هشدار نسبت به افزایش مصرف قلیان در بین زنان جوان
 

طالب نحوی مقدم مسئول انجمن ژیانه وه در گفتگو با خبرنگار زریوار خبر، با انتقاد از شبکه بهداشت و همچنین شهرداری و آموزش و پرورش اظهار داشت: با توجه با بودجه هایی که این ارگان ها در زمینه های فرهنگی می توانند هزینه کنند کارهایشان در حد مورد انتظار نیست وی علت اشتیاق خانواده ها را چشم و هم چشمی دانست و اینکه این اعمال را به بهانه شهری بودن و اروپایی زندگی کردن خود انجام می دهند. وی بهترین راه حل را فرهنگ سازی دانست و اظهار داشت: که در این راه همه ما کم کاری کرده ایم. در ادامه در مورد برنامه های انجمن ژیانه وه افزود: فقط به آموزش بسنده نکرده ایم و علاوه بر پخش بروشور و آگاهی سازی اقدام به کارهای جایگزین همچون خرید وسایل ورزشی برای روستاها کرده ایم .

وی افزود: گاهی مشکلات روانی وشخصیتی واحساس ضعف عزت نفس وبی هویتی جوانان ما را به سوی مصرف قلیان و اعتیاد می کشاند.


یکی دیگر از نکاتی که در مریوان قبح آن شکسته شده است گرایش و تمایل روز افزون دختران جوان و زنان به مصرف قلیان است. یکی از مواردی که می توانم به آن اشاره کنیم تغییراتی است که در هویت جنسیتی در سال های اخیر رخ داده است که باعث شده  مرز بسیاری از رفتارهای مردانه و زنانه در مصرف،فراغت،سرگرمی و هیجانات مردانه و زنانه کمرنگ شود، روندی که سبب نزدیک شدن فضاهای مردان و زنان به یکدیگر شده است.در این باره با نازنین 28 ساله در دریاچه زریوار گفتگو کردیم وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما چرا قلیان می کشید،گفت: می خواهم ثابت کنم مرد و زن هیچ فرقی باهم ندارندو زن ها از مردها مردتر هستند وی در ادامه افزود: علیرغم اینکه ورزشکار است اما قلیان می کشد و از آن لذت می برد چرا که در جامعه فضای گفت و گو نمی بیند و دود قلیان در واقع دود درونش است.

 

وقتی شور جوانی لابه لای دود قلیان رنگ می بازد/دود قلیان مجرای زندگی شهروندان را تنگ کرده است

 

باتوجه به شرایط موجود به نظر می رسد قبل از اجرای هر قانونی مسئولان باید با متخصصان این امر مشورت کنند اینکه قلیان بدون مطالعه وکار کارشناسی به یک باره جمع شود چندان خوب نیست چرا که بعد از مدتی تبدیل به شیوه های زیرزمینی و خلاف های بیشتر می شود.مهمترین راهکار برای آگاه سازی جامعه تبلیغات مناسب فرهنگی و اطلاع رسانی عمومی است البته این نکته هم فراموش نشود که بخش بزرگی از بار تمایل روز افزون جوانان به مصرف قلیان ناشی از وجود خلا در سرگرمی ها ،عدم دسترسی به امکانات تفریحی یا هزینه های بالا برای استفاده از آنان بیان کرد.در خصوص سازماندهی کردن مکان های عرضه قلیان شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که باعث رسمی شدن آنها می شود اما از نگاهی دیگر سازماندهی شدن آنها سبب راحت تر شدن بحث فرهنگ سازی و ایجاد کارهای جایگزین برای این قشر خواهد شد.فرهنگ سازی امری بلند مدت است که نیازمند یک کار گروهی است امید است مسولان محترم جهت آگاه سازی خانواده ها در بحث امور فرهنگی بیشتر و بیشتر تلاش کنند.


در این گزارش مصاحبه شونده ها تمایلی برای نشان دادن تصویر خود نداشتند.

 

گزارش: امید محمدی 
عکس: مسعود آرین


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ریباز 23شنبه 16 مرداد 1395 | 11:33

14
2

هیچ توجیهی برای مصرف سیگار و قلیان قابل پذیرش نیست !! نباید فرافکنی کنیم . بیکاری و .... دلیل موجه و عقلانی برای مصرف دخانیات و قلیان و................نخواهد بود !!

پاسـخ

احمدشنبه 16 مرداد 1395 | 12:04

12
0

با تشکر از کاک مسعود و کاک امید
به راستی دود های قلیان آمان را از مردم گرفته! برای چند لحظه که وارد پارک یا دریاچه زریبار می شوی دهها نفر قلیان به دست نشسته و دود را نثار خانواده ها میکنن
تا کی این وضع میخاد ادامه یابد کسی نیست این شهر به اصطلاح فرهنگی رو دریابد
چرا ما منتظریم دیگران برامون تعیین تکلیف کنن! مگر این شهر متعلق به خود ما نیست چرا می گذاریم آلوده شود

پاسـخ

کویارشنبه 16 مرداد 1395 | 12:57

8
0

دستتون درد نکنه واسه تهیه ی این گزارش.
شخصا به نظر من اگه بخواهی تمام مراکز عرضه کننده قلیان و اماکن عمومی را از وجود قلیان پاک کنیم کار تقریبا نشدنی هستش( حداقل با این زیر ساختهای موجود). ولی میتونیم با آگاهی دادن به مردم و مطلع ساختن مردم از پیامدهای مخرب این ماده از طریق تشکیل دوره ها، اکیپ های مردمی و علی الخصوص رسانه( صدا و سیما) با پخش کردن کلیپ ها و گزارش های مستند و جالب. حداقل فضای شهر را از وجود این ماده نسبتا مخدر پاک نگه داریم . که در تحقق بخشیدن به این امر مهم کار خود مردم انکارناپذیر است و مردم باید با این گروه ها و اکیپ ها هماهنگ و هم صدا شوند.

پاسـخ

ناشناسشنبه 16 مرداد 1395 | 17:04

7
0

مهدی 22 ساله که در پیاده روی منتهی به زریوار قلیان می کشید در مورد دیدگاه مردم پرسیدیم. وی گفت: دیگر برایش عادی شده چرا که امروزه همه خانواده ها قلیان می کشند، واقعا از سر بیکاری اینکار را می کنم و علی رغم اینکه علاقمند به رشته بدنسازی هستم اما چون هزینه رفتن به باشگاه و تامین تغذیه مناسبش را ندارم مجبور هستم با دوستان این تفریح در دسترس را انتخاب کنیم.
آقای مهدی شما هر روز یک قلیان می کشید 2500 تومان که در ماه حداقل بالغ بر پنجاه هزار تومان خواهد شد در حالی که شهریه باشگاه بدنسازی 30000 هزار تومان است. در ضمن ورزش هایی مثل دو و پیاده روی و کوهنوردی ورزش هایی هستند که نیازی به پرداخت شهریه ندارند. پس خواهشمندم بهانه تراشی نکنید و همین امروز به ورزش رو بیارید.

1
0
پگاه پنجشنبه 21 مرداد 1395 | 18:45

تغذیه؟

پاسـخ

ناصریکشنبه 17 مرداد 1395 | 12:53

7
0

کاش قلیانی وجود نداشت

پاسـخ

ی دوستیکشنبه 17 مرداد 1395 | 15:24

5
0

از اینکه هم عرضه کننده و هم مصرف کننده های قلیان کار خود رو ناپسند میدونن جای امیدواری است، مصرف دخانیات بسیار مضر است و رسانه ها هم به طور جدی در این مورد اطلاع رسانی میکنند، در مرحله اول همه ما باید به فکر سلامت خود باشیم ولی اگر سیگار یا قلیان میکشیم جامعه رو هم در نظر بگیریم حداقل در مکانهای عمومی و فضای سبز شهری این حرکت ناپسند رو انجام ندیم بد آموزی دارد و هزینش رو خودمان باید بپردازیم آینده رو در نظر داشته باشیم صدمات اجتماعی اینکار بسیار بیشتر از صدمات جسمی آن است.

پاسـخ

طرفداریکشنبه 17 مرداد 1395 | 15:28

7
0

تشکر از آقای محمدی عزیز بابت گزارش های همیشه متفاوتشان.خیلی جالب بود مرسی

پاسـخ

بی نامیکشنبه 17 مرداد 1395 | 15:31

4
0

در تمام ایران این مسکل هست شاید در مریوان شدت بیشتری داشته باشه ولی وقتی با این جوانها حرف میزنی به حد از بیکاری نا امیدی از زندگی زجر میکشن که ناهنجاری براشون مهم نیست خیلیهاشون هم میگن به زندگی امیدی ندارن اگه از مضرات جسمی قلیان میگی میگن بهتر زود تر میمیریم راحت میشیم

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی