سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 31 تیر 1395 / 12:14|کد خبر : 3590|گروه : اقتصادی

یارانه ها اگر قطع شود در جیب کدام مدیر و یا مسئول دولتی می رود؟

یارانه؛ واژه نام آشنا اما غریب و بیگانه، هرچند در طول چند دهه اخیر اقداماتی در خصوص ساماندهی یارانه در کشور انجام شده است، اما به طور عمده در دهه 90 بخش عظیمی از کارهای مربوط به پرداخت یارانه نقدی انجام شد.

یارانه؛ واژه نام آشنا اما غریب و بیگانه، هرچند در طول چند دهه اخیر اقداماتی در خصوص ساماندهی یارانه در کشور انجام شده است، اما به طور عمده در دهه 90 بخش عظیمی از کارهای مربوط به پرداخت یارانه نقدی انجام شد.

به گزارش زریوار خبر، در سال 90 یارانه بخشی از نیرو که توسط دولت به همان وزارت خانه پرداخت می شد، از وزارت خانه مربوطه حذف و در نهایت مستقیما و به صورت نقدی به خود مردم بازگردانده شد.


 در روزهای اول تمام مردم ایران، فقیر و غنی همه و همه از دریافت یارانه نقدی برخوردار بودند، اما با هدفمندی که در چند مرحله و در طول چند سال انجام شد در نهایت بخشی از مردم از دریافت یارانه از سوی دولت حذف شدند.

 
اما در مراحل بعدی دولت پرداخت یارانه نقدی نیرو به مردم را مصیبت عظمای خود دانسته و با همین تفسیر هر چند وقت یکبار بخشی از مردم از دریافت یارانه محروم می شوند هرچند بیکار و بدون درآمد ثابت باشند.
 
در روزهای اخیر دولت اعلام کرده است 65 میلیون نفر دیگر باید از دریافت یارانه نقدی حذف شده و تنها بخش کوچکی از مردم یعنی کمتر از 5 میلیون نفر مستحق دریافت یارانه هستند.
 

یعنی با سرشماری که دولت انجام داده است تنها بخش کوچکی از مردم فقیر و کم درآمد هستند و مابقی همه در گروه پردرآمدها و دارای حقوق های بالا قرار دارند!
 

در حالی که اگر 65 میلیون نفر دیگر از دریافت یارانه نقدی حذف شوند، باید از دفترچه راهنمایی اسامی نزد دولت استفاده کرد و نیز باید پرسید پول واریزی به حساب یارانه این تعداد از مردم دقیقا کجا می رود؟
 

معمای چند وجهی یارانه در سال های اخیر ذهن هر کسی را به خود درگیر کرده است و تا حدودی همه مردم و یا حداقل بخش عمده جمعیت کشور به واسطه دربرگیرندگی همواره پیگیر اخبار و رویدادهای حذف و واریزی یارانه در کشور هستند.
 

طبق آخرین اعلام دولت، تمام افرادی که بالای 35 میلیون ریال درآمد دارند باید از دریافت یارانه حذف شده و پول یارانه آنها به دولت بازگردد، همچنین دولت می افزاید، کسانی که جزء اقشار کم بضاعت ثبت شده در کمیته امداد و یا بهزیستی و دیگر نهادهای خدماتی هستند تنها افراد باقی مانده در لیست یارانه بگیران خواهند بود!
 

در حالی که باید به دولت محترم و هیئت دولت وی یادآور شد که تعداد زیادی از مردم نه در نهادهای خدماتی و نه در بهزیستی و کمیته امداد هیچ گونه عضویت و دریافتی ندارند و حقوق ماهانه آنها کمتر از 900 هزار بوده و یا روزمزد در کف کوچه و خیابان ها دنبال نان و رزق خود هستند که این افراد تنها حقوق دریافتی ثابتشان همین یارانه است، پس یعنی آنها هم حذف می شوند؟
 

هستند افرادی که بازهم کمتر از 35 میلیون ریال دریافت می کنند و تمام خرج و مخارج سالانه خود را با احتساب یارانه نقدی به زور به سقف 100 میلیون ریال معادل میلیون تومان می رسند، پس این افراد را چه می کنید؟ حذف یارانه آنها هم واجب است؟
 

باید به دولت یادآور شد که بهتر است این مقدار ناچیز پول به حساب مردم فقیر و مستحق واریز شود تا در حساب دولت جمع و در نهایت به جیب بزرگ و گشاد مسئولین و مدیران آن هم از نوع حقوق بگیران نجومی واریز شود.
 

یکی از نمایندگان دولت در یکی از سخنان خود، بازگشت پول یارانه ها به جیب دولت در نهایت به منظور کمک به تسهیلات بانکی و هزینه های عمرانی صرف شده و کسری بودجه و متوقف شدن پروژه های عمرانی از جمله مشکلات ناشی از پیاده سازی غلط هدفمندی یارانه ها دانسته بود!
 

در حالی که کم و کسری دولت از جای دیگری آب می خورد و حقوق های نجومی کارگزاران دولت مانع به ثمر رسیدن پروژه ها می شود.
 

باید یادآور شد که تمام تحت پوششی های تامین اجتماعی با 27 روز تاخیر مستمری خود را دریافت می کنند و سقف دریافتی آنها در طول سال کمتر از 120 میلیون ریال معادل 12 میلیون تومان است که حذف دریافتی یارانه نقدی بخش نیروی آنها ظلم به انسانیت و پایمال کردن حق و حقوق واقعی آنها است.
 

باید یادآور شد که با این اوضاع تورم و گرانی و رکود بازار لازم است که نه تنها یارانه ها حذف نشود بلکه افزایش هم داشته باشد و در ضمن لازم است که دولت در خصوص نقدینگی خود و تمام درآمدهای که به آسانی تبدیل به صفر شده و در فیش حقوقی مدیران جا خوش می کند، قبل از حذف یارانه شفافسازی کند.


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

یارانه حذف یارانه

بازدید ها : 1470

نظرات بینندگان :

کاوه امینیپنجشنبه 31 تیر 1395 | 12:49

3
1

ازدولت تدبیر وامید .نه تدبیر دیدیم نه امید

پاسـخ

سعیدشنبه 2 مرداد 1395 | 12:10

0
0

سلام ببخشید دوستان سوالم ب یارانه مربوط نمیشه ولی خیلی ذهنم درگیر کرده . میگم من سواد ندارم اینهمه ریس جمهوری میگه برجام برجام بالاخره برجام چیه ؟! چ تاثیری تو سفره خونه هاتون داشته . ؟! ب منم بگین . خیلی وقته منتظرم برجام بیاد ی نگاهی ب ته جام سفره ما هم بندازه .

0
0
Roza دوشنبه 4 مرداد 1395 | 11:48

ببخشید منم یه سوال داشتم (ته جام سفره ) که نوشتین منظورتون چیه؟؟

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی