سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت
سه شنبه 18 دی 1397 / 09:30|کد خبر : 3581|گروه : اقتصادی

منطقه آزاد بانه و مریوان؛ فرصت یا چالش؟

یکی از معضلات مناطق آزاد ورود کالاهای لوکس و قاچاق و کالاهای نسبتا ارزان قیمت سبب محروم بودن از نیاز های ضروری و کشیده شدن به سمت نیاز های کاذب می شود. لذا شهر شکلی به خود خواهد گرفت که مردم  در جنبه های فرهنگی، آموزشی، جاده ای مشکل دارند اما خودرو های لوکس سوار می شوند که این رفاه جز رفاهی کاریکاتور گونه نیست.

یکی از معضلات مناطق آزاد ورود کالاهای لوکس و قاچاق و کالاهای نسبتا ارزان قیمت سبب محروم بودن از نیاز های ضروری و کشیده شدن به سمت نیاز های کاذب می شود. لذا شهر شکلی به خود خواهد گرفت که مردم در جنبه های فرهنگی، آموزشی، جاده ای مشکل دارند اما خودرو های لوکس سوار می شوند که این رفاه جز رفاهی کاریکاتور گونه نیست.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، منطقه آزاد حرفی است که امروزه بیش از پیش در گفت و گو های عامه مردم رد وبدل می شود و در طی سالیان اخیر به مطالبه عمومی مردم کردستان بخصوص شهرستان های مریوان و بانه تبدیل گشته است. امروزه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با توجه به ویژگی های مناطق آزاد تجاری صنعتی نظیر جذب سرمایه های خارجی، ایجاد فرصت های شغلی جدید، افزایش صادرات، دستیابی به فناوری پیشرفته، محرومیت زدایی از مناطقی که امکان رشد و توسعه بالقوه دارند؛ اقدام به ایجاد و گسترش مناطق آزاد تجاری صنعتی نموده اند.

 

در تعریفی ساده منطقه آزاد قلمرو معینی از سرزمین اصلی است که در آن تجارت با سایر نقاط جهان با قوانین خاص و متفاوت از سرزمین اصلی مجاز شناخته شده و کالاها را می توان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی از این مناطق خارج یا وارد کرد. این مناطق سعی دارند با ایجاد شوق و معافیت های متنوع سرمایه خارجی را جذب کرده و کشور را از مزایای مثبت صادرات و تجارت نظیر ایجاد شغل، رشد اقتصادی و... برخوردار نمایند. سوالی که مطرح می شود این است که آیا  با توجه به ایجاد چندین منطقه آزاد تجاری صنعتی در کشور آیا واقعا توانسته اند آثار مثبت توسعه داشته باشند و عملکردشان چگونه بوده است؟

 

در سالهای اخیر این گونه القا شده است  که با ایجاد منطقه آزاد اوضاع اقتصادی و معیشتی متحول خواهد شد در صورتی که با گذشت 20 سال از ایجاد نخستین منطقه آزاد در حال حاضر هفت منطقه آزاد  در کشور فعال هستند که متاسفانه هیچ یک به اهداف خود به صورت کامل دست نیافته اند و با این روند به نظر می رسد افزایش این مناطق آزاد توجیه عقلانی ندارد.

 

یکی از اساسی ترین و مهمترین زیر ساخت های لازم برای یک منطقه آزاد تجاری وجود شبکه های حمل و نقل است که  راه ارتباطی شهرستان مریوان با مرکز استان و همچنین با شهرستان های بانه و سقز چیز قابل تعریفی نیست! حال این پرسش مطرح است که وقتی ما زیر ساخت های ابتدایی و لازم همچون  نیروی انسانی کافی و تخصصی، آموزش، بهداشت، راه، راه آهن، فرودگاه را نداریم چگونه انتظار جذب سرمایه گذار را می توانیم داشته باشیم؟

 

 سعید لیلاز  کارشناس اقتصادی بر این باور است که در طول سالیانی که از ایده مناطق آزاد گذشته هیچ سرمایه خارجی سبب ارزش افزوده با حجم بالا در مناطق آزاد ایران نشده است. در این راستا غلامرضا شرفی نماینده مردم آبادان در مجلس دهم اظهار داشت: به دلیل نداشتن نیروی انسانی در استان و جذب نیروهای غیر بومی و پروازی، منطقه آزاد اروند عملا در زمینه اشتغال در آبادان و خرمشهر تاثیر گذار نبوده و سرعت منطقه آزاد اروند در تولید اشتغال برای جوانان لاک پشتی است.

 

در مقایسه ای که در سالهای 80 تا92 در استان هرمزگان کارگاه های تولیدی آن بیش از 6 برابر منطقه آزاد قشم است و در طی 20 سال این منطقه آزاد فقط توانسته 2,. درصد در کارگاه های تولیدی رشد داشته باشد. چرا که عملا تولید و صادرات در این مناطق جای خود را به واردات و قاچاق بی رویه کالای لوکس داده است و این امر سبب شده تولید داخلی رشد نکرده و مناطق آزاد عملکرد بسیار ضعیفی را به جای بگذارند. یکی از معضلا ت مناطق آزاد ورود کالاهای لوکس و قاچاق است ورود یکباره این کالاهای نسبتا ارزان قیمت سبب محروم بودن از نیاز های ضروری و کشیده شدن به سمت نیاز های کاذب می شود. لذا شهر شکلی به خود خواهد گرفت که مردم  در جنبه های فرهنگی، آموزشی، جاده ای مشکل دارند اما خودرو های لوکس سوار می شوند که این رفاه جز رفاهی کاریکاتور گونه نیست. عدم تولید ثروت و اشتغال برای بومیان منطقه و افزایش سرسام آور زمین در مناطق آزاد معضل دیگری است که عملا تهیه مسکن برای جوانان را به یک آرزو مبدل کرده است.


راهکارها برای برون رفت از این مشکلات  : 

هر چند شهرستان مریوان استعداد لازم جهت تبدیل شدن به منطقه آزاد را دارد اما هنوز مجموعه فضای مناسبی جهت اجرای این امر مهم حاصل نشده است به جای عملکرد شتاب زده با درس گرفتن از سایر مناطق آزاد موجود در کشور بنظر لازم می رسد ابتدا از مجلس امتیازات لازم جهت برون رفت از عقب ماندگی استان بخصوص شهرستان مریوان از ریل توسعه را گرفت و سپس اقدام به جذب سرمایه گذار و اقدامات لازم برای منطقه آزاد شد چرا اجرای معکوس این فرایند که ابتدا مریوان را منطقه آزاد اعلام کرده و سپس از محل عوارض و حقوق گمرگی دریافتی از سرمایه گذاران اقدام به ایجاد زیر ساخت ها کرد روندی بسیار کند و اغلب فساد آور است. از سویی دیگر باید در قوانین و مقررات مربوط به این مناطق یک بازنگری دقیق و کلی صورت گیرد و سیستم های نظارتی دقیقی برای رصد فعالیت های تجاری در این مناطق ایجاد کرد تا زمینه ورود کالای لوکس و قاچاق متوقف و زمینه اشتغال و تولید فراهم گردد. امید است با تلاش های مجدانه منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس دهم و فراهم گشتن فضای مناسب فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و هماهنگی مجموعه ابزارهای لازم همچون قوانین و مقررات و امتیازها و زیر بناهای توسعه همچون جاده، آموزش، رفاه، بهداشت بهره برداری صحیح و موفق به اجرای اهداف مناطق آزاد در شهرستان مریوان گردیم.

 

امید محمدی خبرنگار افتخاری زریوار خبر

 


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اشکانسه شنبه 29 تیر 1395 | 17:11

15
13

سلام و درود فراوان .... ممنون ازتون ، عالی بود

پاسـخ

sananسه شنبه 29 تیر 1395 | 17:23

11
17

در مورد منطقه ازاد مربوان باید گفت ..... خانه از پایه ویران است
خواجه بفکر ایوان است...... ....ودیگرهیچ

پاسـخ

مریوانسه شنبه 29 تیر 1395 | 17:35

8
26

پس باید الان کمپینی تشکیل بدیم برای این که منطقه آزاد تصویب نشه

پاسـخ

مه ريوانسه شنبه 29 تیر 1395 | 20:19

33
4

آقاي محمدي عزيز از اينكه ديگر مناطق آزاد كشور ١٠٠٪‏با شكست روبرو شدن خير اينطور نيست كيش يكي از موفق ترين مناطق آزاد هستش كه اصلا بومي بيكار هيچ نداره از سرتاسر كشور هم براي كار راهي كيش ميشوند،از نظر من منطقه آزاد تجاري صنعتي مريوان شرايطش با همه مناطق كشور فرق دارد چون مريوان با اقليم كردستان و عراق هم مرز هستش كه داراي بازاري خام و بدونه توليد و كارخانه هستش دليلش هم نبودن ثروت نيست نداشتن نيروي كار فني و صنعقي هست،اگر منطقه آزاد اجاري شود زمينه بسيار مناسبي براي سرمايه گذاري سرمايه داران اقليم كردستان و ديگر سرمايه داران مريوان و كشور ايجاد مشيود،اين سرمايه گذاري ها هم نياز به نيروي كار دارد و اشتغال ايجاد ميشود كه اميدوارم استان از اين وضعيت بيكاري و بازار راكد نجات پيدا كند.

پاسـخ

حيدرسه شنبه 29 تیر 1395 | 22:21

16
1

سلام لطفا براى تصويب منطقه ازاد مريوان اقدام فرمائد تنها راهى كه اينده بچه هامانو بسوى فرهنگ كامل تجربه وماديات وروشنايى وصلح وسواد ميبرد

پاسـخ

سجادیسه شنبه 29 تیر 1395 | 23:16

20
0

باعرض سلام نظریات شماآقای محمدی بسیار ایده الستیست در حالیکه بنده اکنون سی و شش سال سن دارم ومتولد همین شهر هستم ودراین سی سال اخیر هیچ تغییر واقدام مثبت و محسوسی دربهبود وضعیت اقتصادی مردم ازسوی مسولین مشاهده ننموده ام بیشتر جوانان این شهر بیکارهستند حتی متاسفانه به دلیل وضعیت راههای جاده ای نا مناسب مریوان بسیاری از هموطنان تمایلی برای سفر به مریوان ندارند و این شهر رونق اقتصادی چند سال پیش راندارد و مطمن باشید تنها راه برون رفت ازاین وضعیت موافقت با طرح مذکور است تاشاید وضعیت معیشتی مردم یک کم بهترشود چون درصورت عدم موافقت با طرح مذکور با شناختی که وجود دارد نه انتظارداشته باشید کارخانجات صنعتی درمریوان ایجاد شود ونه آزاد راه واتوبان زده شود راه آهن و فرودگاه که یک رویاست.

پاسـخ

سامانسه شنبه 29 تیر 1395 | 23:39

7
0

ایا اگر مریوان تبدیل به منطقه ازاد شود مرزهای کولبری بسته می شود؟

پاسـخ

احمدچهارشنبه 30 تیر 1395 | 07:19

11
10

واقعاً مطالبشان عالی بود

پاسـخ

سلیم بگچهارشنبه 30 تیر 1395 | 12:15

18
11

سلام دوستان . با توجه به شناختی که ازمنطقه ازاد دارم و شناختی هم به نسبت بانه و مریوان دارم قطعاکه منطقه آزاد دربانه بهتر است و بهتر پیش می رود . امکانات بانه خیلی بیشتر از مریوان است هتل 5 ستاره 12 طبقه دارد که کل استان حتی سنندج ندارد . بانه بیشتر از 80 پاساژ دارد در حالی که مریوان 10 تا پاساژ بیشتر ندارد بعد راههای منتهی به بانه خیلی بهتر از راههای مریوان است . تازگیها خبر دارم که یه سرمایه گذار کرد عراقی بزرگترین پارک تفریحی و گردشگری غرب کشور رو که 208 هکتار است در انجا درست می کنه و مبلغ 120 میلیارد تومان هزینه میکنه تازه امروز مرز رسمی سیران بند بانه به صورت رسمی توسط استاندار و معاون و وزیر کشور افتتاح شده و تا الان که هرچی صادرات ترانزیتی از مریوان رد می شد ازاین به بعد بیشترش از مرز رسمی سیران بند بانه تردد میکنند . در هر صورت منطقه آزادهم به نفع بانه است

7
5
یه شهروند پنجشنبه 31 تیر 1395 | 14:22

همون بهتر که ترانزیتهای مریوان برن بانه.بجز تصادفات جاده مریوان سنندج و خراب شدن جاده های بیرون شهر و داخل شهر،هیچ خیر و برکتی برای ما نداشته.
ولی حرفت درسته که بانه از ما بهتره یه زمانی شهرستانی ها که میومدن مریوان بازاری ها و مردممون درست و حسابی باهاشون رفتار نکردن نتیجه اشم این شد که الان میبینم.هر چند الان مریوان از لحاظ الگوی رفتاری جامعه و بازاری از بانه خیلی سرتره ولی خوب ما داریم چوب ۱۲ سال پیش رو میخوریم.به امید روزی که مریوان به جایی که باید باشه تبدیل بشه

پاسـخ

11چهارشنبه 30 تیر 1395 | 15:31

10
5

از مجلس امتیازات لازم برای برون رفت عقب ماندگی رو گرفت ؟؟؟؟ خخخخخخخ نزدیک دو ده ست منتظریم جاده سنندج مریوان افتطاح بشه به گفته شما باید دو ده دیگه منتظر بشیم تا زیر ساخت هایه مریوان برایه منطقه ازاد فراهم بشه خیلی رویای فکر میکنید

پاسـخ

یه شهروندچهارشنبه 30 تیر 1395 | 22:33

9
1

ضمن تشکر از شما برای ریز نگریت و دید متفاوتت.اینکه زیر ساخت نداریم واقعیتی انکار ناپذیره و تگر با این شرایط منطقه آزاد تصویب بشه قطعت اون پیشرفت رو با این شرایط نخواهیم داشت که انتظارشو داریم.

پاسـخ

آسوجمعه 1 مرداد 1395 | 22:34

13
7

کورهآغای سلیم بگ این منطقه آزاد پیشکش،یه جوری میگی بانه انگار ونکوور کاناداس.من که بدم نمیاد بانه پیشرفت کنه ولی یه جوری در مورد مریوان حرف میزنی که انگار خیلی کینه داری ازین شهر.دهاتی بازی در نیار کاکه

پاسـخ

زریوارسه شنبه 18 دی 1397 | 10:18

3
0

اخه نیست که این چند ساله خیلی رونق و پیشرفت کردیم و هر روز مریوان یه کارگاه و کارخونه احداث میشه
می ترسیم منطقه ازاد بشه جلو اینهمه توسعه گرفته شه. خخخخ

پاسـخ

کانیسه شنبه 18 دی 1397 | 12:01

5
0

له م خویندنوه یه ک شت فیر بوم مه ریوان نابیت به منطقه آزاد .دقیقا زمینه ی ئه وه فراهم ئه كه ن

پاسـخ

داناسه شنبه 18 دی 1397 | 17:40

6
0

سرخوتان شلوق مکن , منطقه آزاد اجرا نابی

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی