سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یکشنبه 20 تیر 1395 / 12:25|کد خبر : 3532|گروه : اقتصادی

ضرورت توجه به پرورش گاو سمينتال در مریوان/ گاو سمينتال کم‌خوراک با قابليت توليد شير و گوشت بالا است

کارشناس ارشد علوم دامی و مسؤل مرکز خدمات جهاد کشاورزی جانوره مریوان بر ضرورت توجه به پرورش گاو نژاد سمينتال در این شهرستان بدلیل کم‌خوراکی آن و با قابليت توليد شير و گوشت بالا تاکيد کرد.

کارشناس ارشد علوم دامی و مسؤل مرکز خدمات جهاد کشاورزی جانوره مریوان بر ضرورت توجه به پرورش گاو نژاد سمينتال در این شهرستان بدلیل کم‌خوراکی آن و با قابليت توليد شير و گوشت بالا تاکيد کرد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، سیمنتال یا فلک فیه یکی از بهترین نژادهای دو منظورۀ شیری - گوشتی در جهان از لحاظ تولید می‌باشد. تولید شیر و گوشت گاو سیمنتال در جهان به خاطر سه خاصیت تولید گوشت، شیر و سلامتی آن نسبت به نژادهای دیگر گاو دارای اهمیت است. حدود نیمی از گاوهای کشور سوئیس و همچنین قسمت اعظم گاوهای آلمان از این نژاد بوده و یکی از مشهورترین نژادها در اروپا می باشد. منشاء سیمنتال به دره سیمی در سوئیس بر می‌گردد که یکی از سرسبزترین مناطق کشور سوئیس است. TAL (تال)، در زبان آلمانی به معنای دره می‌باشد. بنابراین سیمنتال به معنای دره سیمی می باشد که از هما جا منشاء گرفت. در فرایند ایجاد جمعیت نژاد سیمنتال برای افزایش تولید شیر در مرحله اول یک نژاد خالص شیری سیمنتال با نژاد خالص شیری هلشتاین قرمز آمیخته گردید. به این ترتیب جمعیت نژاد سیمنتال با تولید شیردهی بسیار بالا ایجاد شد. برای تولید گوشت یا از نژادهای خالص استفاده می‌شود و یا اینکه گاوهای نر این نژاد را با گاوهای ماده نژادهای دیگر جفت گیری می‌دهند. شرکت BVN آلمان بزرگترین تولید کننده اسپرم نژاد گاو سیمنتال در جهان میباشد، که مرکز تولید و انجماد اسپرم اصلاح نژاد گاو سیمنتال آمل از دانش فنی این شرکت آلمانی بهره مند شده است. حدود چهار میلیون رأس سمینتال برای آمیختهگری در کشور وجود دارد که سه میلیون و 600 هزار رأس آن بومی بوده و پیشبینی می‌شود که با توجه به راندمان آن، 170 هزار راس آمیختۀ جدید با نژاد سیمنتال در کشور داشته باشیم. از این آمیخته‌ها در محیط‌های روستایی و غیر صنعتی می‌توان بهره‌برداری کرد، زیرا در محیط‌های فوق نیازی به تولید بالای شیر نداشته و ضرورتی نیز وجود ندارد که از نژادهای اصیلی چون هلشتاین استفاده کنیم و علاوه بر آن مقاومت نژادهای آمیخته در مقابل استرس‌های محیطی و بیماری بالاتر است.

 

خصوصیات فیزیکی نژاد سیمنتال:

رنگ سفید و قرمز، سفید و زرد و یا تمام سیاه (در آمریکا) از ویژگی های ظاهری این نژاد است. هم بی شاخ و هم شاخ دار آن دیده می‌شود. سر، ابرو و قسمتهای پایینتر پاها نیز تا حد زیادی سفید است.

 

سیمنتال یکی از نژادهای سربزیر و آسان برای مدیریت میباشد. وزن گاو نر در  سن بلوغ به طور معمول حدود 1000 تا1200 کیلوگرم و گاو ماده 650 تا 850 کیلوگرم است. بطوریکه در هلشتاین وزن نر 1000 كيلوگرم و وزن ماده 682 كيلوگرم می‌باشد. افزایش وزن آنها حدود 900 تا 1400 گرم در روز است و دارای ضریب تبدیل غذایی بسیار عالی می‌باشند. میانگین قد گاو ماده بالغ 150 تا 135 سانتی‌متر و میانگین گاو نر بالغ 150 تا 160 سانتی‌متر است. نسبت گوشت به ضایعات (نظیر چربی لاشه و استخوان) نسبت به سایر نژادها بالاتر است. گوشت مطبوع، نرم، ترد و رنگ قرمز بازار پسند دارد. گاو سمینتال برای اصلاح نژاد نیز کاملا مناسب است. اصلاح نژاد با گاو سمینتال در مقایسه با دیگر نژادهای اصلاحی از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه درعین حال در توانایی تولید گوشت ارجحیت دارد. یک نکته قابل توجه این است در هیچ صورتی از اصلاح نژاد نباید از اسپرم گاو نر آمیخته (دورگه) استفاده کرد، زیرا در اغلب موارد ممکن است منجر به شکافهای نژادی ناخواسته و نامناسب شود.

 

خصوصیات کمی و کیفی تولید شیر گاوهای نژاد سیمنتال در برخی از کشورهای اروپایی

 

کشور

سال

دوره شیر دهی (روز)

شیر (kg)

درصد چربی

درصد پروتئین

آلمان

2006

316

6854

4.14

3.84

استرالیا

2006

305

6483

4.18

3.43

ایتالیا

2006

293

6528

3.92

3.41

فرانسه

2006

296

6907

3.91

3.46

اسلونی

2006

305

5023

4.17

3.29

سویس

2006

297

5681

3.88

3.30

میانگین

2006

302

6246

03/4

46/3

تعداد 40 تا 60 میلیون راس از این دام در جهان وجود دارد و حدود 35 میلیون راس آن در قارۀ اروپا وجود دارد.

میزان چربی و پروتئین شیر در هلشتاین به ترتیب 5/2 و 2/3 درصد می‌باشد. بطوریکه در سیمنتال میزان چربی شیر 4 درصد و پروتئین آن  46/3 درصد می‌باشد که هر چه میزان چربی شیر بیشتر باشد بازار پسندی آن نیز افزایش می‌یابد که این خود برتری گاو سمینتال را نشان میدهند.

دلایل زیادی مبنی بر ترجیح گاو سمینتال نسبت به نژادهای دیگر وجود دارد که از جمله آن میتوان موارد زیر را برشمرد:

 • سازگار بودن این نژاد با هر اقلیم آب و هوایی
 • تمامی شرایط توسعه کمی و کیفی پرورش این نژاد در مدل‌های صنعتی و آمیخته در روستاها با عوامل محیطی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جوامع محلی روستائی ایران سازگارتر می باشد.
 • مدت بهرهدهی طولانیتر و قابلیت ماندگاری بالا در گله
 • دو منظوره بودن (شیر و گوشت)
 • توانایی گوشت بیشتر در زمان حذف 
 • مقاومت در برابر بیماری خصوصاً بیماریهای گوارشی، ورم پستان، دردهای مفصلی و غیره نسبت به نژاد هلشتاین مقاوم تر است.
 • نیاز آن به موا کنسانتره‌ای از نژادهای تک منظوره کمتر است.
   
 • امکان استفادۀ مطلوب از مواد علوفه‌ای پروتئین‌دار (یونجه و غیره)، خشبی و ضایعات کشاورزی یرای تغذیه این گاو نسبت به گاوهای صنعتی بیشتر است.
   
 • نسل دوم دورگ سیمنتال از نظر وزن (تولید گوشت) بهتر از نسل اول دورگ است.
   
 • رشد سم بسیار پایین و مقاومت زیاد بافت سم
 • گوساله دهی بالاتر
   
 • سلامت بیشتر پستانها
 • وزن شروع پروار 255 تا 204 کیلوگرم است.
 • وزن در پایان پروار 400 تا 411 کیلوگرم است.
 • افزایش وزن روزانه 900 تا 1400 گرم در روز است.
   

گاو سمینتال در مقابل گاوهای بومی برتریهای چشمگیری از خود نشان داده است. این نژاد به سیلوی ذرت علاقمند است، به‌گونه‌ای که بدون مصرف مواد کنسانتره‌ای، با خوردن سیلوی ذرت و یونجه 18 تا 20 کیلوگرم شیر در روز تولید می‌کند. از آنجائیکه حدود 70 درصد هزینه دامداری صرف تغذیه می‌شود بنابراین سیمنتال بدون نیاز به کنسانتره در یک دوره شیردهی (305 روز) حدود 7000 لیتر شیر تولید می‌کند در صورتیکه هلشتاین بدون مصرف کنسانتره قادر به تولید این مقدار شیر نیست. مشخصه گاو سمینتال ممتاز که در اوج توانایی قرار دارد، چشمگیر بودن دستهای قوی و ماهیچه بندی ران و پشت بوده که ضامن سلامت و ثبات آن نیز هست. نماد بارز گاو سمینتال دارا بودن یک ستون و اسکلت محکم و سینههایی است که با جایگیری مناسب، قرار گرفته‌اند.

 

 

قابلیت ماندگاری بالا در گله ( طول عمر اقتصادی بالا در گله)

یکی از مزایای برجسته این نژاد سن بالای آن (15 سال) میباشد بطوریکه طول عمر مفید آن 10 تا 12 سال میباشد، ولی طول عمر تولیدی یک گاو هلشتاین به طور متوسط 4 سال می‌باشد. امروزه از بزرگترین مشکلات گاوهای هلشتاین به رغم تولید بالایشان کاهش زمان ماندگاری در گله است. این شاخص بسیار کاهش یافته و باعث عدم توانایی مدیران  جهت تنظیم برنامه های بلند مدت است. گاو دومنظوره شیری گوشتی سیمنتال (فلکفی) با توجه به ماندگاری بسیار بالا در گله (به طور متوسط شش شکم) علاوه بر سایر محاسنش باز هم در اینجا برتری خود را اثبات نموده است.

ویژگی‌های تولید مثلی:

فاصله مناسب گوساله زایی در نژاد سیمنتال (فلکفی) از نقاط قوت و برجسته این نژاد است، درواحدهای پرورش گاو شیری مدیریت برتر آن است که هر گاو مولد در هر سال یک گوسالۀ سالم به دنیا آورد، نژاد دو منظوره شیری گوشتی سیمنتال (فلکفی) با توجه به این که  به راحتی و بدون دغدغه از مشکلات دستگاه تناسلی قادر خواهند بود در هرسال یک گوساله تولید کنند گزینه خوبی برای واحدهایی است که نمیتوانند با سایر نژادها در هر سال یک گوساله از هر مولد بگیرند. وزن تولد گوساله‌ها (بدون جنسیت) حدود 40 کیلوگرم بوده و در سن 2 تا 32 ماهگی از شیر گرفته می‌شوند. در این زمان وزن آن‌ها حدود 100 کیلوگرم می‌باشد.

 

طول دوره شیردهی: 300 روز

طول دوره خشکی: 81 روز

سرویس پریود از زایش تا تلقیح بعدی: 94 روز

فاصله دو زایش: 365 روز

طول دوره آبستنی: 6/283

تعداد تلقیحات برای هر آبستنی:

76/1

تعداد زایش و تعداد گوساله دهی و عمر اقتصادی از نژاد هلشتاین آمریکا، کانادا و اروپا بیشتر است.

 

شرایط اکولوژیکی و محیطی مناسب نژاد سیمنتال:

 • در دشت‌ها و مراتع دامنه‌ای و ارتفاع متوسط و بلند مناطق کوهستانی به خوبی عادت نموده است. سازگار بودن این نژاد با شرایط آب و هوایی گرم، سرد، خشک و مرطوب، باعث شده که متقاضي براي اين نژاد از هر نقطه از کشور وجود داشته باشد. از انجا که استان کردستان دارای آب و هوای گرم، مرطوب و کوهستانی می‌باشد لذا پرورش نژاد گاو سمینتال با توجه به افزایش توان مقاومتی و تولیدی در شرایط آب و هوایی استان بسیار مناسب میباشد.

   
 • آب و هوای سرد و معتدل را به خوبی تحمل می‌نماید.
   
 • در بارندگی 600 میلی‌متر به بالا در صورت تناوب بارندگی می‌توان با اصلاح و احیا مراتع در سیستم پرورش مرتعی به نگهداری این نژاد اقدام کرد.
   
 • مدل پروررشی این نژاد مخصوصاً در اروپا، سیستم نگهداری مرتعی و زراعی است یعنی حدود 6 ماه در مرتع و 6 ماه تغذیه دستی دارند. در نتیجه گلهدارانی که توان تولید علوفه داشته باشند (زمین و آب) سودآوری مطمئن‌تری خواهند داشت.
   

نتیجه گیری:

تولید شیر مناسب با ارزش افزوده بیشتر از سایر نژادها و درصد چربی بسیار خوب و پروتئین بالا و افزایش وزن روزانه فوق العاده و گوساله دهی با فاصله 365 روز، مقاومت بالا نسبت به بیماریهای عفونی و متابولیکی و عمر مفید بالا و مدیریت آسان این نژاد و همچنین سازگاری بسیار خوب و قابل توجه با محیط پرورش همان چیزی است که یک دامدار برای بقاء و پیشرفت به آن نیاز دارد.

 

این گاو شیری دومنظوره به علاوه تولید شیر خوب در زمان حذف از کیفیت گوشت خوبی برخوردار است و می‌توانند مؤثرتر از سایر نژادهایی همچون هلشتاین باشد. نژادی آرام و قانع که باعث کاهش هزینه و سود بالاتری برای دامدار دارد. در شرایط استرس گرمایی و سرمایی اغلب گاوهای شیری تولید شیر آنها افت میکند. نکته قابل توجه این است که نژاد هلشتاین در مناطق گرمسیری پایداری چندانی ندارد در حالیکه سیمنتال می تواند خود را با هر گونه شرایط محیطی خود را وفق دهد بنابراین سیمنتال را میتوان در هر نقطه از کشور چه به صورت صنعتی، نیمه صنعتی و چه به صورت سنتی در روستاها پرورش داد. این نژاد عملکرد بسیار خوبی دارد. مهمتر از همه مشکلاتی از قبیل ورم پستان و سخت زایی ندارد، و به بیماری عفونی مقاوم است، بنابراین با توجه به خصوصیاتی که سیمنتال دارد در آینده میتواند جای گاوهای شیری هلشتاین را بگیرد.

 

منابع:

 1. محمود زراعت کار. 1391. خصوصیات گاو گوشتی نژاد سیمنتال. دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند.
 2. مقالات و بروشرهای مرکز تولید و انجماد اسپرم اصلاح نژاد گاو سیمنتال آمل.
 3. مهندس محمد راسخ افشار. نژاد سیمنتال. اتحادیه سراسری صنعت دامپروری کشور
 4. پرورش گاو شیری (دکتر ضمیری) و پرورش گاو شیری و گوشتی (مهندس شهرام نصابیان)- پیک دامپروری سبلان
 5. P. Perišić, Z. Skalicki, M. M. Petrović, V. Bogdanović, D. Ružić-Muslić.2009. SIMMENTAL CATTLE BREED IN DIFFERENT PRODUCTION SYSTEMS. Biotechnology in Animal Husbandry :25 (5-6), p 315-326.
   

تهیه و تنظیم: آرمان فتاحی. کارشناس ارشد علوم دامی. عضو کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مریوان

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

امیدیکشنبه 20 تیر 1395 | 12:48

16
3

بیکن به طرحی اشتغال بو دی نشینه کان بابزانین شیری مانگا زرد چونه - البت من خوم ام بحثه له ناو جمعی دوستانه باس اکم ممنون له و کار شناسیشه یا من باش نم خویندو یا قیمتی هر راس و له کویا ام نژاده هه یه نقصی گزارشکه بو

پاسـخ

امیدیکشنبه 20 تیر 1395 | 13:06

10
3

ممنونم زریبار خبر بشکم بر له بحث بهداشت شبکه بهشت هشداره بهداشتیه کان راگینن - وبا -و جمع آوری زباله ونخاله و امانه...

پاسـخ

نیمایکشنبه 20 تیر 1395 | 16:36

19
4

فکر جالبیه ولی هیبرید هاشون تولید و مصرف خوراک شون چطوره اقای مهندس؟ من نگران نژاد های جانوره تالی هستم که در اینده ممکنه بوجود بیان، مثلا اینا چطور موجوداتی از اب در میان؟

12
4
فتاحی دوشنبه 29 آذر 1395 | 12:12

با سلام. اصلی ترین هدف از ترویج این نژاد این است که با غذاهایی با کیفیت پایین و بدون مصرف کنسانتره در مقایسه با سایر نژادها حداکثر تولید و داره یعنی هزینه تغذیه (که 70 درصد هزینه دامپروری رو تشکیل میده) بسیارکاهش پیدا میکند که از لحاظ اقتصادی 30 درصد مقرون به صرفه تر است.

پاسـخ

مریوانیدوشنبه 21 تیر 1395 | 11:54

20
3

با تشکر از کارشناس محترم.آیا گاو دومنظوره شیری گوشتی سیمنتال (فلکفی) در محیط جانوره اقتصادی است؟آیا علوفه مناسب و به صرفه اقتصادی برای آن طرح تامین می شود؟آیا در برابر بیماریهای کشنده ای مانند لامپی اسکین که هیچ درمانی برای بیماری لامپی اسکین وجود ندارد و سابقه کشتارگاوهای نژادهای غیر بومی دارد. ره کاری اندیشیده شده است

16
6
فتاحی دوشنبه 29 آذر 1395 | 12:23

از آنجاییکه جانوره دارای آب و هوای کوهستانی می باشد و سیمنتال هم دارای آداپتاسیون بالایی با هرگونه شرایط آب و هوایی یعنی سردسیر و گرمسیر دارد. در محیط های روستایی نسبت به سایر نژادها مقرون به صرفه تر است. مقاله رو خوب مطالعه فرمایید جواب سوالات رو میگیرید.\\r\\nقبل از اجرای طرح باید زمین زراعی کافی جهت کشت علوفه (یونجه و شبدر و ..) داشته باشید. علوفه رو خود دامدار باید تهیه کند. سیمنتال در مقایسه با نژادهای بومی و اصیل دیگر در مقابل لمپی اسکین هم مقاوم تر است. باید پیشگیری کرد .

پاسـخ

مریوانیدوشنبه 21 تیر 1395 | 23:23

16
2

با تشکر از مهندس فتاحی. مقاله علمی و جالب و جدیدی بود. از مدیریت محترم زریوار خبر هم بخاطر انتشار چنین مقالاتی تشکر میکنم.

9
2
فتاحی دوشنبه 29 آذر 1395 | 12:13

ممنون برادر عزیز.

پاسـخ

علیچهارشنبه 1 دی 1395 | 20:55

26
7

تو ایران گوساله سمینتال نر میفروشن؟؟اگه هست بی زحمت بگین کجا میفروشن

22
3
amir دوشنبه 18 بهمن 1395 | 21:06

سلام چندتا میخوای

17
3
amir دوشنبه 18 بهمن 1395 | 21:19

سلام چندتا میخوای

14
4
mansori دوشنبه 18 بهمن 1395 | 21:21

09339590532

2
1
بیمان جمعه 4 آبان 1397 | 01:57

سلام شب خوش من هم کاوهم کوساله تروماده ویک راس کاو اصل مشهد مخصوص جفت کیری بوزن یک تن دارم اکرخریدارهستی تماس بکیرسلماس هستو

پاسـخ

علیرضا زیرکیانپنجشنبه 16 دی 1395 | 22:12

10
1

اگه کسی گوساله ای باوزن ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلو داره به صورت نقدی خریدارم لطفا تماس بگیره ۰۹۱۴۶۷۶۴۰۴۹

پاسـخ

قنبریچهارشنبه 13 بهمن 1395 | 22:54

4
2

سلام من خریداردوراس گاوسمینتال شکم اول یاتلیسه آبستن هستم اگرکسی سراغ داره خبربده ممنون09183340114

پاسـخ

amiabbasدوشنبه 18 بهمن 1395 | 21:12

19
5

برادر ها باسلام وخسته نباشید هر کی گوساله سمینتال خواست با این شماره تماس بگیره ب جرعت میتونم بگم ی گوساله سمینتال تو یکسال ۶۰۰کیلو وزن میگیره ولاشش ۷۰بع ۳۰میباشد ۰۹۳۳۹۵۹۰۵۳۲

13
0
سیامک جمعه 29 بهمن 1395 | 15:30

سلام منهم گوساله سیمنتال میخوام سیامک هستم از بوکان

16
6
محمود دوشنبه 14 فروردین 1396 | 20:40

سلام الان قیمت سیمینتال چنده

پاسـخ

غلامحسینچهارشنبه 20 بهمن 1395 | 20:54

10
6

سلام دوستان عزیزمادوراس گاوشیری سیمینتال میخواهیم قیمت هرگاوچقدراست قیمت گوساله نرچقدزاست خواهش می‌کنم ماراراهنمایی کنیدماتمام مقاله شما خواندیم خیلی دقیق وسرنوشت سازاست به شماخداقوت میگویند

پاسـخ

وطن خواهدوشنبه 25 بهمن 1395 | 14:43

10
1

باسلام من میخواهم دو باشه رس گاو سیمنتال جوان یک ساعت دوشکم بخرم اکه کسی سراغ داره لطفا قیمت و آدرس را خبر بده ۰۹۱۴۷۳۲۷۷۶۷

پاسـخ

محمد زادهدوشنبه 2 اسفند 1395 | 10:30

13
1

باسلام خدمت مهندس عزیز ایاسیمینتال توی خراسان کاشمر گرم وخشک بازدهی اقتصادی داره ؟لطفا راهنمایی بفرما یید باتشکر

پاسـخ

عليدوشنبه 2 اسفند 1395 | 18:13

13
4

دوستان اين نژاد با توجه به توليد پايينش اصلا صرفه اقتصادي نداره

0
1
کیانوش بلک سه شنبه 11 دی 1397 | 11:30

دلیلش چه هست؟ تعریفش که زیاد میکنن

پاسـخ

اشکانسه شنبه 24 اسفند 1395 | 15:27

11
4

سلام ایا از نظر صرفه اقتصادی از هلشتاین بهتره یا نه

پاسـخ

یوسطپنجشنبه 10 فروردین 1396 | 18:58

12
0

سلام دو راس گاو پر شیر میخام ممنون09361739051

پاسـخ

احمدپنجشنبه 31 فروردین 1396 | 13:45

2
3

سلام خسته نباشین من ده راس گوساله پرواری سیمنتال میخوام درصورت داشتن با این شماره تماس بگیرید ۰۹۳۹۵۱۴۰۰۸۳

پاسـخ

محمد.بوکان۰۹۱۴۳۸۲۸۵۹۶پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 | 01:58

10
4

دوستان من فقط گوساله سیمنتال،قرمز،قهوه ای،سیاه.دارم برای فروش۰۹۱۴۳۸۲۸۵۹۶

6
5
امید پنجشنبه 19 مرداد 1396 | 20:13

سلام ببخشید قیمت

1
1
هادی شنبه 20 بهمن 1397 | 20:12

سلام قیمت چنده بعدش چندروزه هست ممنون

پاسـخ

حسین شمسچهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 | 09:59

3
1

سلام من بیست عدد گوساله سیمیتال میخام وزنش از صد کیلو بیشتر نباشه 09195507103

پاسـخ

سعید بیاتپنجشنبه 25 خرداد 1396 | 01:11

2
2

سلام. من 30 راس گوسال سیمینتال بین وزن 100 تا 150 میخوام .ممنون.09306059544

پاسـخ

استادنیاپنجشنبه 25 خرداد 1396 | 12:08

7
4

سلام من برای راه اندازی این کار چن سوال دارم اول گوساله سمینتال الان در بازار چه قیمتی می توانیم بخریم دوم گاو سمینتال در چه سنی آبستن میشود سوم اینکه در شرایط آبو هوایی خوزستان که تابستانها بسیار گرم و خشک است سازگار هست یانه و اگر خوراک تکراری در طولانی مدت بهش بدیم ضرری ندارد مثلا کاه و سپوس یا علیق گندم ، و بعد اینکه تولید شیر گاو سمینتال را میتوان با خوراک کگنسانتره ای به اندازه گاو هلشتاین و یا کمی کمتر رساند با تشکر فراوان

پاسـخ

احمدشنبه 27 خرداد 1396 | 12:57

2
2

سلام مطالب رو به دقت خوندم...
دچار تردیدم گویا شیری هلشتاین بهتره
اگر میشه راهنمایی کنین برای شروع کار کدوم نژاد بهتره

پاسـخ

اکبرسه شنبه 30 خرداد 1396 | 12:01

5
1

خواهان ۳۰ راس گوساله سمینتال هستم وزن ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوباشد . شماره تماس ۰۹۱۲۳۲۵۶۷۳۲ مرادی ترجیحا ماده باشد

پاسـخ

صالح یونسیدوشنبه 5 تیر 1396 | 23:53

3
3

من یک گاوداری ساختم اگه صد راس سیمینتال بخوام از کجا باید تهیه کنم لطف میکنید اگه راهنمایی کنید
09178290661

3
0
رامين پنجشنبه 1 شهریور 1397 | 03:47

بندر تركمن مازندران

پاسـخ

پوریایکشنبه 1 مرداد 1396 | 21:51

6
0

درود بر شما عزیزان
من 60 راس گوساله گوشتی سمینتال میخوام،اما اصلشو میخوام،اگرم دو ماهه باشه چه بهتر،فقط یادآوری میکنم سمینتال اصل میخوام
09351807657

پاسـخ

علیجمعه 13 مرداد 1396 | 02:18

6
8

09378597613گوساله هولشتاین دارم 20 راس 150 تا 200 کیلو برا فروش

4
3
سعید شنبه 21 بهمن 1396 | 07:52

قیمتت چند

پاسـخ

خالدیجمعه 13 مرداد 1396 | 17:01

5
2

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت مهندس فتاحی عزیز بنده از نزدیک شاهد تلاش این دوستان در کانون بسیج مهندسین در خدمت به بالا بردن توان تولیدی ,اقتصادی ومکانیزه نمودن کشاورزی ودامپروری روستائیان منطقه هستند ...ومن الله التوفیق

پاسـخ

مهدي خداداي ازرشت ٠٩١٢١٩٤٥٢٦٣دوشنبه 16 مرداد 1396 | 22:58

7
4

سلام خدمت دوستان گوساله سيمينتال قيمتش چنده وچند ماهه ابستن ميشه

پاسـخ

عباسی شاهیندژپنجشنبه 9 شهریور 1396 | 21:16

8
1

سلام من من بیست تا گوساله سیمینتال میخوام هرکی داره میخرم09142032965

پاسـخ

مجیدیکشنبه 19 شهریور 1396 | 09:59

11
3

سلام گوساله نر 3ماهه سمینتال چندقیمت در میاد؟

پاسـخ

حسینشنبه 29 مهر 1396 | 18:50

8
4

بنده خریدار چند راس کاو سمنتال یکساله ماده هستم قیمت هر راس چنده. ممنون

پاسـخ

خداکرمیجمعه 19 آبان 1396 | 17:22

6
4

قیمت چنده لطفا جواب بدین

پاسـخ

نظریدوشنبه 29 آبان 1396 | 13:05

5
1

متقاضی خرید 12 راس گوساله سیمینتال باوزن 150کیلوگرم میباشم تلفن 09166648489

پاسـخ

دانیالدوشنبه 4 دی 1396 | 22:02

4
0

من ۳۰عدد گاو سیمنتال میخام۰۹۱۲۸۶۹۹۲۰۶

3
2
دکتر حبیب اله گودرزی 09309771049 پنجشنبه 2 فروردین 1397 | 23:42

لطفا تماس بگیرید .

پاسـخ

محمدسه شنبه 26 دی 1396 | 18:25

3
2

سلام. خسته نباشید. مهندس چقدر طول میکشه یک گوساله سمینتال رو گاو کرد بشه فروخت؟ اگه میشه شمارتو بده تلفنی راهنمایی کن. شاید سال دیگه وقتی دانششو یاد گرفتم سمینتال بریزم.فقط 3 یا 4 تا :ِدی کمکم کن! می خوام از صفر شروع کنم لطفا. جوان 22 ساله هستم بدون دانش تو دامداری.

پاسـخ

مهدیدوشنبه 30 بهمن 1396 | 00:02

1
2

سلام استان کردستان و کرمانشاه کسی سیمینتال فروشی داره البته گوساله باشه چه ماده باشه چه نر فرق نداره کسی داره با این شماره تماس بگیره 09902289558

پاسـخ

علی حسینیدوشنبه 7 اسفند 1396 | 12:14

1
0

درود بر شما
برای پروار بندی حدود 10 تا 15 راس گوساله از اسفند ماه تا مهر آبان سال بعد، آخورها، بهتره زیر ایرانیتها باشه
یا بیرون در فضای آزاد باید باشه

پاسـخ

سلام برذرگر هستم از شیرازجمعه 25 اسفند 1396 | 23:28

4
2

گوساله سیمنتال 200کیلوی قیمت چن هست ممنون

پاسـخ

بهزادجمعه 10 فروردین 1397 | 08:32

1
0

سلام خدمت شما !

من در حال تأسيس يك فارم گاو داري شير ده در أفغانستان هستم ضرورت به ١٠ راس گاو سيمينتال شكم اول مي باشم با ايميل ادرس ذيل ميتوانيد با من تماس بگيريد.
Ahmad.behzad007@gmail.com

پاسـخ

رضاییشنبه 2 تیر 1397 | 11:41

2
0

سلام من سه الی چهار راس گاوسمینتال شکم اول آبستن و تعدادی گوساله نر سمینتال خالص درجه یک می خوام اگرکسی سراغ داره لطفا خبربده ممنونم 0910541****

پاسـخ

عزیزی - مریوانجمعه 22 تیر 1397 | 10:43

5
0

چرا کسی در مورد قیمت چیزی نمی گوید؟ بیستر دوستان مایلند حدود تقریبی قیمت گاو دستشان باشە. لطفا توضیح بدهید.

پاسـخ

جوادشنبه 13 مرداد 1397 | 16:42

2
0

سلام دوستان عزیز لطفا مراکز فروش گوساله نژاد سیمینتال خالص به من معرفی کنید در استان گرگان تعداد ی تهیه کردیم اما درصد خلوص پایین دارند و تا استان فارس فاصله زیادی دارد گوساله ها بعد از جابجایی
مریض می‌شود .

پاسـخ

محمدچهارشنبه 7 شهریور 1397 | 10:39

1
0

سلام دوستان گرامی ما یرای گاو معمولی آمپول سیمیتال زدیم الآن حدود ۹ماه و ۴ روزه که از بار داربش میگذره حالا میخواستم سوال بپرسم اصلا آمپول سیمیتال رو برای گاو های معمولی میشه استفاده کرد ؟؟
و این که ماده بودن چه زمان میاد دنیا و نر بودن چه موقه؟

3
3
علی شنبه 24 شهریور 1397 | 18:42

سلام بله چرا نشه ولی درصد اینکه رنگش قرمز باشه خیلی کمه . الان همه جا دارن نژاد سمینتال تلقیح میکنن و توبم جواب داده

پاسـخ

مهدیپنجشنبه 26 مهر 1397 | 10:11

3
0

الان گوساله سمینتال کیلوی فروش میرسه ؟

پاسـخ

بینندەپنجشنبه 17 آبان 1397 | 16:51

5
0

سلام خدمت شما،الان کیلویی چندە

پاسـخ

Hجمعه 26 بهمن 1397 | 19:21

3
0

سلام اقایمهندس گاوهلشتاین سودهی بیشتری داردیاسمینتال

1
2
حسین جمعه 17 اسفند 1397 | 12:12

ول کن به رای نداره

پاسـخ

رضا محمدیجمعه 17 اسفند 1397 | 01:48

1
0

سلام مهندس خریدار 15 راس گوساله سیمینتال درجه یک بوزن تقریبی 150تا180کیلو هستم ممنون میشم اگه زود پاسخ دهید

پاسـخ

alisf3690جمعه 24 اسفند 1397 | 02:50

0
2

با سلام و خسته نباشید جهت سایت خوب و اطلاعاتی که در اختیار گذاشتین،یک سوال (نسبت گوشت خالص قرمز به لاشه چقدزه ) ممنون از راهنمایی هاتون

پاسـخ

حمیدچهارشنبه 16 مرداد 1398 | 11:15

0
0

سلام.. من گوساله میخوام که بعد از زایمان شیر خوب داشته باشه... شیر داشتن برام مهمتره از وزنه... لطفا اگه کسی سراغ داشت به این شماره پیام بده تماس میگیرم.... در ضمن باید با آب و هوای خوزستان سازگار باشه ... ممنون09163808974... محمدی

پاسـخ

محسنچهارشنبه 16 مرداد 1398 | 23:48

0
0

سلام من واسه کرمانشاه ۱۲ عدد سیمینتال ماده میخوام اصل باشه ۰۹۱۲۶۹۵۱۲۳۷ ممنون

پاسـخ

آرشجمعه 18 مرداد 1398 | 06:08

0
0

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز.
آیا پرواری سیمینتال در جنوب استان فارس با دمای هوای 52 درجه تابستون و دمای 5- درجه زمستون در دامداری نیمه صنعتی امکان پذیر هست؟؟؟

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی