سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
آرشیو/
سه شنبه 4 تیر 1398 / 08:50|کد خبر : 3454|گروه : فرهنگی

کلاش فصلی برای سفارش و پوشیدن

کلاش پای افزاری است تهیه شده از مواد طبیعی موجود در محیط مانند نخ و چرم که با توجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه بوده و در فصل بهار و تابستان مورد استفاده است.

کلاش پای افزاری است تهیه شده از مواد طبیعی موجود در محیط مانند نخ و چرم که با توجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه بوده و در فصل بهار و تابستان مورد استفاده است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، این هنر با قدمتی بیش از دو هزار سال مختص مناطق کردستان بوده است و پای افزار این منطقه شناخته شده که قبلا در دو طرح ساخته می شده است.

 
مردها به خاطر داشتن کارهای سنگین و کوهپیمایی از کلاشی که کفه آن ضمخت و دارای نوک برآمده و استحکام خاصی برخوردار بود استفاده می کردند.


 
در مناطق اورامان که باید گفت: تنها محل ایجاد و ماندگاری آن است با توجه به صعب العبور بودن این منطقه و عدم تاثیر صنایع جدید این هنر در این منطقه محفوظ ماند تا اینکه با عنایت و همکاری سازمان صنایع دستی کردستان در سال های اخیر این هنر صنعت مجددا پا به عرضه وجود گذاشت و مورد توجه جهانیان قرارگرفته است.

 

مشخصات منحصر به فرد کلاش


چون کفه کلاش کاملا پارچه ای است و رویه آن نیز نخ می باشد٬ پا مطلقا داخل آن عرق نمی کند و با توجه به خاصیت اسموزی کلاش٬ رطوبت داخلی کلاش از طریق پارچه و نخ به بیرون هدایت می شود که این موضوع باعث می شود ضمن جذب رطوبت پا نیز خنک شود و این خاصیت را درهیچ پای افزاری نمی توان دید.

 

فصلی برای سفارش و پوشیدن کلاش / گیوه یکی از صنایع دستی اورامانات است


 
کلاش تنها پای افزاری است که دارای خط تقارن است به این معنی که چپ و راست برای آن نیست و برای حفظ این فرم و مدل باید هرچند مدت کلاش را راست و چپ و یا چپ و راست پا کرد.


 
پیاده روی با کلاش متناسب با فرم و مرفولوژی پاها می باشد، کفه آن و قسمت سینه گود پا بر آمده و در پاشنه پا بر جسته این فرم باعث رفع خستگی و عدم خسته شدن پاها در هنگام پیاده روی می شود.


 
موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت آن است که از نظر زیست محیطی هیچ نوع آلودگی محیط بعد از استفاده آن ایجاد نمی شود، چون مواد مصرفی آن کاملا طبیعی است و در خاک کمتر از یک سال تجزیه و به عناصر طبیعی خود تبدیل می شود در حالی که سایر پای افزارها چند سال طول می کشد که تجزیه شود.


 
در ساخت و تولید این پای افزارهیچ نوع دستگاه صنعتی دخیل نیست این امر باعث می شود زمینه اشتغال را برای افراد زیادی در منطقه ایجاد کند. مواد اولیه مورد نیاز برای کلاش پارچه نخی مانند متقال٬ چلوار٬ نخ تابیده شده نمره٬ لایه، لایه٬ پوست٬ یا چرم گاو است.


 
بعد از انتخاب سایز مورد نظر کاشی بند زیر آن را باز کرده٬ کفه آنرا با سبزه ماش داده تا شیره سبزه در بافت کفه نفوذ کند سپس آنرا پوشیده و هر چند مدت باید به صورت لنگه به لنگه پوشید تا فرم و مدل آن به هم نخورد و همچنان زیبا بماند.


 
ساخت کفه و بافت رویه ان به طور متوسط چهار روز وقت لازم دارد. قیمت هرجفت کلاش به طور متوسط در شهر سنندج هفتاد هزار تومان است که این رقم متناسب با نوع بافت و کیفیت آن متغیر است.
 
کلاش را با آب سرد و پودر لباس شوئی می شورند٬ بلافاصله دوعدد بطری شیشه ای و یا قالب کفش را داخل آن قرار می دهند و سپس قسمت بیرونی آن را می شویند بعد از خشک شدن بطری ها را بیرون می آورند.

 

فصلی برای سفارش و پوشیدن کلاش / گیوه یکی از صنایع دستی اورامانات است


 
طریقه نگهداری کلاش


هر موقع خواستید کلاش را نپوشید٬ حبه ای قرص نفتالین یا مقداری توتون داخل کلاش بگذارید و سپس آنرا در جای خشک نگهداری کنید تا از گزند حشرات مصون بماند.
 


اگر خواستید کلاش بخرید یادتان نرود کلاش را لنگه به لنگه کنید و از خیس شدن آن جلوگیری کنید، زیرا این موارد بر روی عمر کلاش اثر می گذارد.


 
گیوه که در اصطلاح محلی به آن کلاش می گویند ٬ قدمتی بالغ بر هزار سال دارد در واقع گیوه تاریخ دقیق و مدونی ندارد اما جزء اولین پاپوش های سنتی بشر می باشد که انسان مبتکر دوران های گذشته با بهره گیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت در دسترس طبیعی و ذوق سرشار خویش اقدام به تولید این دست ساخته نموده است٬ که توان مقابله با گذرگاه های صعب العبور و تاب مقاومت در مناطق کوهستانی و سنگلاخی را داشته باشد و درعین حال سبک و راحت باشد. 
 


گفتنی است کلاش از انواع مختلفی برخوردار است و از سال های اخیر با توجه به استقبال مردم منطقه برای پوشیدن آن، جنس برخی از کلاش های ساخته شده مرغوب تر می باشد و دیگر از هر گونه شکستگی کلاش نباید نگران بود . در فصل بهار بسیاری از کُردها با سفارش و خرید کیوه یا همان کلاش آغاز سال نو خود را شروع می کنند.

 

فصلی برای سفارش و پوشیدن کلاش / گیوه یکی از صنایع دستی اورامانات است


 
انتهای پیام /

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

حسین خوراپنجشنبه 3 تیر 1395 | 18:24

12
4

بابت مطلب مفیدتون تشکر می کنم و خسته نباشین
متاسفانه از طرف هیچ ارگان دولتی حمایت نمی شود . تنها تولید کننده ی عمده ی گیوه الان روستای دل هست که متاسفانه به دلیل قیمت پایین آن و نبود بازار این صنعت روبه کاهش و ازببن رفتن است و بیشتر جوانان به کارهای دیگر مشغول شده اند که امیدوارم با حمایت و شناسای این محصول به کشورهای دیگر زمینه ی میشرفت آن فراهم شود

پاسـخ

Rozaپنجشنبه 3 تیر 1395 | 19:38

10
0

خیلی جالب بود ممنون....

پاسـخ

کلاشجمعه 4 تیر 1395 | 18:30

12
15

کلاش بر اساس نظر پزشکان در این زمان که وزن انسان ها بالا رفته اصلا مناسب نبوده و فقط دیسک کمر و بیماری های ستون فقرات را به ارمغان خواهد آورد و این مال قرنها پیش میباشد و مردم امروز آپدیت و به روز بوده و این هزینه را برای کفش هایی که ارزش آنرا داشته باشد خواهند پرداخت

13
7
جواب کلاش شنبه 5 تیر 1395 | 12:03

کوره آپدیتتتتتتتتتتتتت؟!!!!!!!!!
تو که ی ازانی چی ارزشی هه س چی نیه سی...

19
3
بدخشانی شنبه 5 تیر 1395 | 15:47

آقا یا خانم ارجمند ، کلاش در اصل برای مجالس عروسی و ..... می باشد و پوشیدن آن در طول روز مناسب نخواهد بود . ولی به عنوان یک صنعت دستی بسیار زیبا و با قدمت و پبشینه ای طولانی می باشد ، دارای ارزش فرهنگی بسیاری ست . و ظرافت این هنر بر کسی پوشیده نیست .

0
0
مریوان سه شنبه 4 تیر 1398 | 13:38

واقعا راس اکا، اوه هین زمانی بو که خلک بو برزا و چنور اچون، نە ایسە کە کوش آسیکس و نایکی و ساکونی و ... هاتنسه ناو بازار و باشترین کوشن. سلام لە کوش جدید و استاندارد کە پای راس و چپی دیاره

پاسـخ

فرهادوله زیریشنبه 19 تیر 1395 | 04:09

8
2

ممنون شماره بدیدبیامبخریم

پاسـخ

شهروندچهارشنبه 18 اسفند 1395 | 15:02

4
2

خیلی ممنون آفرین به زریبار خبر

پاسـخ

زریبارچهارشنبه 18 اسفند 1395 | 19:54

16
0

از لحاظ فرهنگی و صنایع دستی بسیار زیبا و عالی و برای پوشیدن طولانی مدت از لحاظ ساختار اسکلتی پا اصلا مناسب نیست و بیشترین آسیب را به مهره های کمری و زانو وارد میکند.به دلبل دارا نبودن کفی مناسب نقشی در دفع ضربات مکرر پا و توزیع مناسب وزن ندارد.با تشکر فراوان

پاسـخ

آرینپنجشنبه 19 اسفند 1395 | 07:35

10
5

کلاش شناسنامه ی کردستان است

پاسـخ

ایرانیپنجشنبه 2 فروردین 1397 | 23:56

6
7

بهترین کفش دنیا کلاش کوردی است که طبق نظر پزشکان طب فیزیکی و متخصصین فیزیولوژی و ورزشی، در سایر دانشگاه های کانادا، آمریکا و اروپا، کاملا منطبق با حرکت در مسیرهای سخت کوهستان و راحتی و بهداشت پا ساخته شده است و ضد عرق و بو و سایر عوامل بیماری زاست.
یه نگاه ساده به بازار کفش های پلاستیکی و حساسیت زای موجود دربازار، با پنجه های تنگ و قالب های غیر استاندارد، خود تاییدی است بر کیفیت و تناسب با بهداشت حرکتی مفاصل، کلاش کوردی.
هرچقدر هم بدخواهانش زیاد شوند، این ارزش اصیل کوردها، همچون خود سرزمین و مردم و فرهنگ اصیل کوردها برای ابد بهترین خواهد ماند.

پاسـخ

زاگرسسه شنبه 19 تیر 1397 | 02:27

11
0

با نظر دوستان موافقم‌.طولانی مدت پوشیدن کلاش مناسب نیست.ساختار کفی کلاش از لحاظ حرکات اصلاحی دارای شیب کفی نمی باشد.جهت تعادل و دفع ضربات مکرر به مفاصل زانو و مچ پا و لگن.
اما کلاش کوردستان نماد و هویت مردم کوردستان می باشد.در حفظ و نگهداری و ترویج آن باید کوشا باشیم.
با تشکر

پاسـخ

حامدسه شنبه 19 تیر 1397 | 09:57

7
0

بهتر است از لحاظ پزشکی تمهیداتی در آن انجامیده شود تا مشکلات ستون فقرات را به همراه نیاورد
می توان اصلاحش کرد

پاسـخ

شهروندسه شنبه 4 تیر 1398 | 13:28

0
0

اگر به لحاظ یک نوع صنایع دستی در ابعاد تزئنی هم می تواند مورد پسند گردشگران غیر کورد که رغبتی به پوشیدن آن ندارد واقع شود ودر ابعاد کوچک وبا کیفیت یک جفت کلاش واقعی باشد که گردشگران به عنوان یک نوع صنایع دستی تزیینی استفاده کنند

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی