سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
اختصاصی/
سه شنبه 26 شهریور 1398 / 08:30|کد خبر : 3130|گروه : فرهنگی

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

مسئول موزه روستای نی با بیان میزبانی این روستا از آثار باستانی 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان نگهداری می کند از مسئولین خواست نسبت به ساخت و تأسیس موزه مردم شناسی  در مریوان اقدام کنند.

مسئول موزه روستای نی با بیان میزبانی این روستا از آثار باستانی 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان نگهداری می کند از مسئولین خواست نسبت به ساخت و تأسیس موزه مردم شناسی در مریوان اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، اینجا روستای نی است، در 3 کیلومتری شهر مریوان، مردی سالها زندگی خود را صرف جمع آوری اشیا و ابزار و وسایل قدیمی مردم منطقه کرده است، تا از فراموش شدن آنها در عصر جدید جلوگیری نماید.

 

فاتح ارژنگی، مدت 20سال است جهت حفظ فرهنگ قدیمی منطقه، اشیا و وسایل کهنه و قدیمی را جمع آوری و مرمت کرده است تا  نسل های آینده با این آشیا آشنا شوند.


وی پس از سالها نگهداری در منزل از خرداد سال 93 تاکنون در ساختمان دهیاری روستا، با ایجاد موزه ای کوچک آنها را در دید عموم گذاشته است.


به گفته وی در حال حاضر حدود 2500 قطعه اشیا گوناگون ‌سفال های مربوط به دوران ساسانی و اشکانی اعم از ابزار آلات کشاورزی دامداری، صنعتی، وسایل منزل، آلات موسیقی، وسایل و پوشش های زینت بخش زنان و مردان ، آلات سرگرمی، وسایل و ابزارهای کاربردی و روزمره در زندگی روستاییان، سلاحهای سرد و ابتدایی و همچنین مجموعه ای سنگها فسیلی و مجسمه های سنگی دست ساز از مجسمه ساز روستای نی، سید محی الدین حسینی که در آنجا نگهداری می شوند.

 

فاتح ابراز کرد: جهت تامین این مجموعه در این سالها شخصا در روستای نی و اطراف و مکانهای دیگر به جستجو پرداخته است و تعدادی از آنها را به وجه نقد و تعدادی را هم اهدا کرده اند، که عموما قدمت آنها به بیش از 100 سال و تعدادی هم مانند سنگهای میترایی و فسیلها تا 5000 سال هم می رسد.

 

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

 

دهیار روستای نی گفت: سالهاست که برای این مجموعه گرانبها زحمت کشیده اند تا بتوانند، به فرهنگ سنتی و تاریخی منطقه کمک کنند.


وی، درکنار معرفی آثار خود گلایه هایی هم از مسولین داشت، چون تمام این مجموعه 2500 قطعه ای تنها در اتاقی40 متری نگهداری و در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است که باعث شده، همه آنها روی هم  انباشته شده و مردم نتوانند بخوبی از آنها لذت ببرند و همچنین خطر آسیب پذیری در هنگام بازدید بسیار بالاست.  

 

وی خاطرنشان کرد: برای نگهداری این مجموعه توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری، ساختمانی اختصاصی باعنوان، موزه مردم شناسی احداث گردیده و تمام اشیا و وسایل آنجا ثبت قانونی گردند و همچنین برای آن سرپرستی و مدیریت دائمی مشخص گردد.


 ارژنگی از میزان قابل توجه بازدیدهای مردم مریوان و اطراف و همچنین مسافران شهرستانی ابراز خوشحالی کرد و همچنین گفت: در این مدت بازدیدکنندگان خارجی، از کشورهای چین، آرژانتین، تایلند و کشورهای همسایه هم این این آثار بازدید کردند، ولی متاسفانه بدلیل نبود مکان مناسب از معرفی و نشان دادن  اشیا بامشکل مواجه هستیم.


همشهریان عزیز می توانند جهت بازدید، بصورت رایگان هرروزه جز روزهای تعطیل به موزه مردم شناسی واقع در ساختمان دهیاری روستای نی مراجعه نمایند.

 

خبرنگار زریوار خبر مسلم کیائیان

 

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

 

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

 

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

 

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

 

نی، میزبان آثار 2500 ساله امپراتوری ساسانیان و اشکانیان(+تصاویر)

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

احمدرا وند.پنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 | 16:56

6
3

سلآووریزده نه رم بوکاک فاتح که له وبوارا زه حمت ده که شه وده ستی ماندو بو نیشت ده گووشم هیوادارم هه موان هول به دین بوپاراستنی که له پوره به نرخه کان

پاسـخ

رسولیپنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 | 20:53

3
2

عجب گنجینه ای که ما خبر نداشتیم !!!

پاسـخ

کوردیپنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 | 21:57

6
2

به نوبه ی خود از کاکه فاتح تشکر میکنم ... دست مریزاد میگم... امیدوارم نمونه اشان زیاد باشد
مایه فخر است که در روستای نی چنین مرد بزرگی شکوه کرده

پاسـخ

سعدیپنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 | 22:57

4
2

ضمن عرض سلام وخسته نباشید به کاک فاتح ا رژنگی برای این همه زحمات که کشیده تا جوانان ونسلهای امروزی بتوانند از آداب سبک زندگی وابزارالات در زندگی گذشتگان را مشاهده نمایند تقدیر وتشکر منماییم ودست مریضا وخسته نباشید میگم واز بخشدار مرکزی هم بابت تعاملی که با آقای ا رژنگی در تهیه مکان جهت بازدید عموم داشته تقدیر وتشکر می نمایم و ازمسولین محترم میراث فرهنگی شهرستان وسایر مسولین خواهشمندم با درخواستهای آقای ا رژنگی کمال همکاری ومساعدت را مبذول فرمائید با تشکر سعدی از مریوان

پاسـخ

نیماپنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 | 22:58

5
2

خیلی جالب بود، من اصلا فکر نمی کردم همچین چیزایی طرف مریوان باشه. .با تشکر

1
12
بله یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 | 18:58

آخه تو خودباخته ای

پاسـخ

studentجمعه 3 اردیبهشت 1395 | 01:30

4
2

واقعا خسته نباشید به آقای ارژنگی نمونه ی یه آدم دلسوز
ای کاش همه مثل شما بودن ... از طرف م .ر

پاسـخ

لقمانجمعه 3 اردیبهشت 1395 | 13:17

3
2

بژیی گەوره م کە پارێزگاریی لە ئاسەواریی مێژوویی ئەم نیشتمانەم دەکەیت

پاسـخ

مصطفیجمعه 3 اردیبهشت 1395 | 23:21

2
1

من نبوغ و فکر بالای کاک فاتح را زمانی که سوم راهنمایی همکلاسی بودیم ، فهمیدم و می توان گفت که تک تک اهالی محترم روستای نی در این کار بزرگ شریک هستند و امیدوارم که مسؤلین محترم هر چه در توانشان است یاور آنان باشند با سپاس از آقای ارژنگی و اهالی محترم روستای زیبای نی

پاسـخ

هاوولاتیشنبه 4 اردیبهشت 1395 | 09:34

2
2

سلا و ریز بو کاک فاتیح. ده ستخوشی و ماندوونه بونیت لیده که م .هیوادارم سه رکه وتوو بیت

پاسـخ

ریبینشنبه 4 اردیبهشت 1395 | 11:52

3
3

می ایستیم به احترام رنجهایِ تمام جوانان دهه ی چهل و پنجاهی!شصتی ها.....

پاسـخ

اخگرشنبه 4 اردیبهشت 1395 | 13:44

3
2

کاک فاتح به علاوه اینکه این سالها برای این کار فرهنگی زحمت کشیده اند. همچنین یک از شعرا و اهل قلم مریوان نیز هست. باید به وجود چنین شخصیتهایی دراین شهر افتخار کرد. هه ربژی کاک فاتیح ارژنگی. ناسراو به (تینو).

پاسـخ

کاکیشنبه 11 اردیبهشت 1395 | 13:09

3
3

کاک فاتیح جیگای شانازیت بوگه ل ونیشتمان هیوادارم نموونه ت زوربیت بوپاریزگاری له که لتوورومیرات وکه له پوری کورده واری .ماندوونه بوونت پی ئه لیم

پاسـخ

سمیهچهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 | 22:38

3
3

من امروز رفتم جالب بود

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی