سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
در دانشگاه پیام نور برگزار شد
پنجشنبه 30 بهمن 1393 / 00:28|کد خبر : 29|گروه : اجتماعی

سمینار آموزش ازدواج برای جوانان / راهکارهای آغاز زندگی سالم

سمینار آموزش ازدواج برای جوانان با هدف راه های آغاز زندگی سالم و پایدار با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه پیام نور مریوان برگزار شد.

سمینار آموزش ازدواج برای جوانان با هدف راه های آغاز زندگی سالم و پایدار با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه پیام نور مریوان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، امروز چهارشنبه 29 بهمن ماه 93 سیمنار آموزش ازدواج در جوانان در دانشگاه پیام نور مریوان برگزار شد.سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور شاهد حضور عده ی کثیری از دانشجویان بود.


این همایش توسط مرکز بهداشت شهرستان مریوان و با همکاری دانشگاه پیام نور این شهر، ساعت 10 صبح امروز با اجرای کورش امینی برگزار شد. رویکرد اصلی این سمینار نگاهی به چالش  های پیش رو مسائل ازدواج در جوانان همراه با سیاست های جدید افزایش جمعیت و باروری بود.


در ابتدای همایش نوجوان محمدی رئیس مرکز بهداشت شهرستان مریوان آماری از وضعیت طلاق و ازدواج های شهرستان در سالهای جاری ارائه داد. وی در سمینار با ارائه مطالب خود اعلام کرد: آمار طلاق در سال 91 تا 92 هر سال افزایش یافته است اما آمار ازدواج افزایش محسوسی نداشته است. وی همچنین از خانواده ها و زوجین خواست با مراکز بهداشت شهرستان در ارتباط باشند.


اسدالله ویسی استادیار دانشگاه پیام نور مریوان در سخنانی به اهمیت مسائل پیش از ازدواج پرداخت و گفت: جوانان در انتخاب شریک زندگی خود دقت کنند و افرادی را که نیازهای دوران نوجوانی و گذشته شان برطرف نشده اند، انتخاب نکنند.


وی با اشاره به تغییر و تحولات ایجاد شده در روش زندگی و سبک و سیاق زندگی و مدرن تر شدن جامعه افزود: نقش های که افراد در اجتماع به عهده می گیرند افزایش یافته است و در این زمینه جنس مونث با توجه به عوامل فرهنگی و هنجارهای موجود، از مشکلات بیشتری روبرو هستند.


ویسی رئیس دانشگاه پیام نور در راستای آسیب شناسی مسائل پیش از ازدواج ادامه داد: روابط قبل از ازدواج تضمین کننده زندگی پایدار نیست و البته هر آشنایی بوجود آمده به معنای رسیدن به مقصد نیست و جوانان باید عواطف و احساسات خود را کنترل و مدیریت کنند. وی در ادامه افزود: یکی از عوامل طلاق در جامعه مسائل بسیار پیش پا افتاده است. ویسی در خاتمه سخنانش به دانشجویان و جوانان توصیه کرد هر چه بیشتر، در انتخاب های خود، تشابه شخصیتی را مدنظر داشته باشند.


 در ا دامه این سمینار عزیزه ابراهیم پور، روانپزشک در ابتدا قبل از صحبت های خود از حضار خواست مردهای- پسرها- حاضر در جلسه را تشویق کنند. وی گفت: متاسفانه در جامعه امروز مردها کمتر به ازدواج و خانواده و مسایل پیش از ازدواج اهمیت می دهند و حضور امروز پسرها در این جمع باعث خرسندی است.
وی با اشاره به اینکه اولویت اول شباهت های بین زوج هاست گفت: مطلالعات نشان داده اند برخلاف عقیده ی بسیاری از مردم مسائل و مشکلات و اختلالات جنسی، دلیل اصلی طلاق نیست.
ابراهیم پور گفت: یکی از باورهای غلط که رواج پیدا کرده است، باور به اینکه اگر ازدواج ناموفقی داشته باشم و اگر شکست بخورم دیگر نمی توانم ازدواج موفقی داشته باشم و خوشبخت شوم؛ را باور اشتباهی دانست.


ابراهیم پور روانپزشک در توصیه به جوانان گفت: روابط جنسی با اینکه نقش مهمی در زندگی و ازدواج ایفا می کند اما عامل ماندگاری آن نیست. وی افزود: در بررسی مشکلات مراجعه کننده ها، یکی از عوامل طلاق سبک زندگی و تبلیغات ماهوارهاست و تقلید و پیاده سازی، زندگی های تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای نتایج و پیامدهای نامناسبی در برخواهد داشت.


ادریس مهری کارشناس ارشد و روانشناس بالینی در پایان این سمینار به جمع بندی مطالب و توصیه ها پرداخت و همراه با اسدالله ویسی و عزیزه ابراهیم پور پرسش های مطرح شده ی دانشجویانی حاضر در سالن که بصورت مکتوب مطرح می شد، پاسخ دادند.


گفتنی است آخرین طبق آمار موجود، در اختیار زریوار خبر نرخ طلاق در شهرستان مریوان در 9 ماهه اول سالجاری 2 درصد نسبت به سال گذشته افزایش و آمار ازدواج 4 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.


 

انتهای پیام/
 

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

ازدواجسیمناردانشگاه پیام نور

بازدید ها : 4585

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی